ZW3D 2023: nowe możliwości

Firma ZWSOFT udostępniła w połowie kwietnia najnowszą wersję swojego flagowego oprogramowania CAD 3D. Pojawił się w niej m.in. moduł MES…

Opracowanie: Maciej Stanisławski

Nowa wersja oprogramowania nie tylko zawiera szereg nowych, ulepszonych funkcji – o których więcej za chwilę, ale po raz pierwszy została wyposażona w moduł do symulacji i analiz. Dlatego też stwierdzenie producenta, iż ZW3D stał się teraz „platformą startową dla nowych możliwości”, wydaje się odpowiadać rzeczywistości. Zespół R&D ZWSOFT z powodzeniem wprowadził ponad 250 funkcji, które z pewnością okażą się przydatne dla użytkowników systemu. I stanowią zdecydowany jakościowy krok naprzód. Na kilka spośród nich warto zwrócić szczególną uwagę.

Bardziej przyjazny interfejs użytkownika

Zacznijmy od interfejsu użytkownika, chociaż tutaj nowości – bardzo przydatne – nie są może aż tak bardzo spektakularne, jak w innych obszarach. W tej wersji pojawia się możliwość dodawania często używanych poleceń i funkcji do gestów myszy, a także do personalizowanego paska skrótów, co wyraźnie zwiększa szybkość pracy z programem, a tym samym – wydajność projektowania.

Powierzchnie G3

Użytkownik może teraz w prosty sposób tworzyć ciągłe powierzchnie G3, w celu osiągnięcia wyższej jakości projektowanych detali. Do dyspozycji są m.in. funkcje „wyciągnięcia złożonego” i „połączenia powierzchni”.

Symulacja i analiza wytrzymałościowa

Do ZW3D 2023 dodano moduł do analizy elementów skończonych (ZW3D Structural), który wspiera statykę konstrukcji, dynamikę i symulację wymiany ciepła . W zasadzie możliwe jest przeanalizowanie całej konstrukcji zaprojektowanej w środowisku programu. Program wyposażono w bibliotekę materiałów inżynierskich, możliwe jest także definiowanie własnych właściwości materiałów przez użytkownika.

Analiza MES obsługuje wiele typów elementów, a co szczególnie istotne – dostępne są takie typy styków i połączeń, jak: klejone, tulejowe, sprężynowe, sztywne, kinematyczne, i rozproszone. Z kolei analiza mechaniki konstrukcji pozwala na zadawanie następujących obciążeń: przyłożenia siły i ciśnienia, momentu obrotowego, obciążenia liniowego, obciążenia grawitacyjnego i temperatury.

Moduł ma duże możliwości tworzenia siatek, obsługuje też dwie nieliniowe metody iteracyjne (co zapewnia dokładne wyniki analizy).

Praca ze złożeniami

Pojawiło się nowe narzędzie ułatwiające pracę – „Inteligentny łącznik”. Po wybraniu polecenia i zaznaczeniu ściany program generuje listę otworów i części znormalizowanych, automatycznie dodaje części takie jak śruby, podkładki i nakrętki do otworów oraz dodaje do nich odpowiednie wiązania.

Wprowadzono także nowy rodzaj wiązania mechanicznego – koło pasowe – oraz możliwość dodania „połączenia uniwersalnego”. Dla przykładu, wiązanie uniwersalne przegubu może być używane do symulowania złożenia przegubu ze zmienną prędkością (wał poprzeczny) lub stałą prędkością. Przy użyciu tego wiązania można połączyć ze sobą do 4 elementów (dwa wałki i dwa punkty) – vide animacja poniżej.

źródło: zwcad.pl

CAM i QuickMill

Przyspieszono obliczenia zgrubnych operacji QuickMill™, skracając potrzebny czas średnio o 70%. Ponadto zaktualizowano pełną symulację maszyny, aby zaspokoić bardziej zróżnicowane i bardziej skomplikowane potrzeby w zakresie obróbki. Zoptymalizowano też interfejs tworzenia własnego narzędzia. Dodano przejrzystą tabelę w której wprowadzane są dane geometrii narzędzia. Wskazanie wiersza tabeli podświetla odpowiedni fragment geometrii. Podwójne kliknięcie pozwala edytować dane.

Podczas definiowania kieszeni 2D użytkownik może zdefiniować kształt otwartej kieszeni poprzez typ cechy „Część” lub „Przygotówka”, a system automatycznie opracuje zakres obróbki i znajdzie granicę części.

Sheet Metal

W obszarze pracy z arkuszami blach, dla usprawnienia projektowania części wykonywanych jako kołnierz obrotowy dodano funkcję „Zagięcie przez obrót”. W ZW3D 2023 odgięcie po profilach możemy stworzyć z nieregularnych lub zamkniętych profili, funkcja obsługuje też krawędzie brył i krzywych, w tym łuki. Ponadto program automatycznie wstawi płaskie elementy takie jak: bryła płaska oraz szkic rozpłaszczenia, dodano też nowy typ definicji „współczynnika K” – obliczanie gięcia.

Łatwiejsza praca z szykami

Tabele parametrów, tabele zmiennych odstępów i inne pozwalają na szybkie modyfikowanie właściwości każdej cechy szyku.

Ulepszenie widoku rozstrzelonego

Dodano kilka nowych funkcji przyspieszających tworzenie widoków rozstrzelonych (np. automatyczny widok rozstrzelony i ponowne użycie widoku rozstrzelonego).

Zdaniem producenta, nowa wersja ZW3D 2023 pokazuje kolejny przełom w możliwościach prawdziwie wszechstronnych rozwiązań CAD/CAM/CAE. „To nie tylko nowa nazwa dla następnej wersji ZW3D” – czytamy na stronie ZWSOFT. I trudno się z tym nie zgodzić. Wersję testową ZW3D 2023 można pobrać tutaj.

(ms)
Źródło: ZWSOFT, Usługi Informatyczne „Szansa”

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*