Nowości ZWCAD 2023

Minęło już kilka dni od premiery najnowszej odsłony ZWCAD. Zgodnie z zapowiedziami producenta, usprawniono m.in. pracę z bryłami, zwiększono szybkość wykonywania operacji, zapewniono współpracę z manipulatorami 3Dconnexion. 30-dniową wersję testową można już pobrać ze strony dystrybutora, firmy Usługi Informatyczne „Szansa”.

Opracowanie: Maciej Stanisławski

Nowa wersja ZWCAD 2023 znacznie ułatwia m.in. pracę z bryłami (wersja Professional, wersja Standard nie zapewnia możliwości tworzenia i edycji brył). Dostępne są uchwyty, za pomocą których można łatwo zmieniać wymiary i położenie poszczególnych brył (klikając prawym przyciskiem myszy na ikonę uchwytów, możemy szybko i wygodnie zmienić ich ustawienia).

ZWCAD 2023. Edycja bryły przez uchwyty…

Pojawiło się nowe narzędzie – menedżer zestawów arkuszy – do zarządzania rysunkami i drukowania, przydatne szczególnie w przypadku projektów z dużą liczbą rysunków.

Zmieniono styl pomocy – w wersji 2023 po najechaniu kursorem na ikonę na wstążce pojawi się okno dialogowe z podpowiedzią. Ponieważ jeden obraz jest wart więcej, niż tysiąc słów, grafika pomoże łatwiej zrozumieć, jak korzystać z danej funkcji.

ZWCAD 2023. Nowy styl wyświetlania pomocy…

Wyraźnie odczuwalny jest też wzrost prędkości działania programu. Operacje (takie jak zaznaczanie, kopiowanie, eksport arkusza do modelu, czy rendering) działają znacznie szybciej.

ZWCAD 2023. Edycja obiektów (brył) 3D przebiega dużo szybciej,
podobnie jak realistyczny rendering gotowego modelu (fot poniżej)…

ZWCAD 2023

Nowy ZWCAD pozwala na używanie bloków dynamicznych (wprowadzonych po raz pierwszy już w wersji 2017), szyków dynamicznych, różnych typów kreskowań w rysunkach 2D etc. Zachowuje przy tym kompatybilność w dół, tzn. projekty realizowane przy pomocy wcześniejszych wydań ZWCAD bez problemu mogą być otwarte i modyfikowane w najnowszej wersji.

ZWCAD 2023. Edytor bloków…
Ekstrakcja danych z rysunku do tabeli

ZWCAD 2023 zapewnia zaawansowaną obsługę przezroczystości poszczególnych warstw (możemy przypisywać przezroczystość do całych warstw, do obiektów rysunkowych i kreskowania; podobnie jak w wersji 2022 można wydrukować rysunek z ustawioną przezroczystością). Narzędzie „Flatshot” pozwala na utworzenie widoku płaskiego z bryły – po ustawieniu odpowiedniego widoku 3D możemy utworzyć blok, który będzie zawierał widok 2D. Po zmianie modelu taki blok można oczywiście uaktualnić. Pod ciekawie brzmiącą nazwą narzędzia „ekstrakcji danych” kryje się funkcjonalność pozwalająca na wstawianie danych z rysunków do tabeli (np. współrzędnych punktów, długości polilinii i wielu innych).

Unikalnymi cechami ZWCAD (także wersji 2023) na tle innych systemów CAD są m.in. komentarze głosowe w rysunku (możemy zapisać komentarze głosowe, które zostaną umieszczone w pliku DWG w określonym punkcie rysunku. Komentarze głosowe można odtworzyć w każdej chwili podczas pracy z rysunkiem (dostępna jest wyszukiwarka komentarzy głosowych, która lokalizuje miejsce na rysunku, w którym jest komentarz). Podobnie generator kodów kreskowych i QR; za pomocą polecenia „QRCODE” możemy wygenerować kod QR z wybranym tekstem. Dzięki temu wygodnie możemy wstawić do rysunku informacje, jakie odczytamy np. telefonem komórkowym.

ZWCAD 2023. Narzędzie inteligentnego wyboru Smartsel pozwala na szybkie zaznaczanie określonych obiektów na rysunku. Można je wywołać wpisując „Smartsel” w oknie wierszy polecenia….

Przydatne jest także narzędzie inteligentnego wyboru – „Smartsel” – przy pomocy którego jesteśmy w stanie szybko zaznaczyć na rysunku CAD obiekty wedle określonych założeń.

ZWCAD 2023 Standard vs Professional

Między ZWCAD 2023 Standard i Professional występują funkcjonalne różnice, co zasygnalizowałem przy okazji informacji o nowościach w obszarze pracy z bryłami. Tylko w wersji Professional znajdziemy środowisko do pracy z bryłami, a także moduł geodezyjny ArcGIS.

Pasek narzędzi środowiska pracy z bryłami dostępnego w ZWCAD Professional…

Warto pamiętać także, że wersja Standard nie zapewnia współpracy z nakładkami branżowymi, takimi jak CADprofi, ZWTraffic, czy ZWGeo. Obsługuje natomiast standard LISP. Biorąc jednak pod uwagę, iż różnica w cenie między wersją Standard, a Professional wynosi ok. 500 zł netto, zdecydowanie warto zainwestować jednak w droższą wersję systemu ZWCAD 2023.

Narzędzie szyku dostępne jest w obu wersjach ZWCAD 2023…

Podręcznik do ZWCAD

Dużym atutem ZWCAD w każdej wersji – także najnowszej – jest bezpłatny (dostępny z licencją) autorski i polskojęzyczny podręcznik przygotowany specjalnie dla użytkowników ZWCAD, aktualizowany na potrzeby każdej pojawiającej się wersji i liczący ponad 300 stron. Podzielony został na szereg działów tematycznych: wprowadzenie do pracy w środowisku ZWCAD, pracę z rysunkami, tworzenie prostych i złożonych (skomplikowanych) obiektów, wyświetlanie rysunków, zastosowanie współrzędnych (dwu i trójwymiarowych), sposoby modyfikowania obiektów, pracę z tekstem, wymiarowanie rysunków, pracę z blokami, atrybutami i odnośnikami zewnętrznymi, wreszcie rysowanie w 3D, pracę z innymi programami i przegląd nowości wprowadzanych w kolejnych wersjach.

30-dniową wersję testową ZWCAD 2023 Professional można pobrać tutaj.

(ms)
Źródło: ZWCAD Polska – Usługi Informatyczne „Szansa”, zwcad.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*