Moldex3D 2020

Dzięki optymalizacji solvera udało się skrócić czas obliczeń o blisko 30%

Autor: Enzo Chen, starszy inżynier w dziale badań i rozwoju produktów, Moldex3D

W ramach rozwijania implementacji sztucznej inteligencji do oprogramowania komputerowego, rośnie zapotrzebowanie na obsługę dużych zbiorów danych, a to napędza rozwój platform i urządzeń obliczeniowych o wysokiej wydajności (HPC). W dziedzinie analizy formowania tworzyw sztucznych, wykorzystanie platform HPC może być szeroko stosowane na wszystkich etapach projektowania.

Jednak, ponieważ produkty i procesy produkcyjne stają się coraz bardziej skomplikowane, duża ilość danych związanych ze skomplikowaniem siatki modelu i dokładna analiza wymagają dłuższego czasu obliczeniowego. Powtarzalna wirtualna symulacja również wydłuża cyklu rozwoju produktu. Aby przyspieszyć analizę wypełnienia form i z powodzeniem wprowadzić produkty na rynek w zaplanowanym czasie, użytkownicy muszą wybierać między wydajnością obliczeniową a dokładnością.

W najnowszej wersji Moldex3D 2020 udało się znacznie poprawić wydajność obliczeniową solvera, dzięki czemu użytkownicy mogą uzyskać wyniki analizy w krótszym czasie, przy zachowaniu tej samej specyfikacji sprzętowej – nie ma potrzeby inwestowania w najnowszy sprzęt obliczeniowy. Poniższa ilustracja przedstawia porównanie Moldex3D w wersjach R17 i 2020 w przeprowadzonej analizie wypełnienia z 5, 12 i 20 milionami elementów siatki. Na rysunku 1, dla procesora AMD EPYC 7302, oszczędność czasu z Moldex3D 2020 może wynieść odpowiednio 33%, 29% i 20% dla 8-rdzeniowych, 16-rdzeniowych i 32-rdzeniowych stacji roboczych.

Rys. 1. Porównanie czasu analizy wypełnienia pomiędzy wersjami
Moldex3D 2020 i R17 (procesor AMD EPYC 7302)

Z kolei 10-rdzeniowy procesor (rysunek 2) to Intel Core i9-9900X. W strukturze obliczeń cztery procesory Intel tworzą klaster komputerowy. W przypadku obliczeń 8-rdzeniowych, 16-rdzeniowych i 32-rdzeniowych Moldex3D 2020 może pomóc skrócić średnio o 50%, 27% i 15% czas obliczeń. Ponieważ obliczenia klastra są ograniczone przez prędkość transmisji internetowej, najmniejszą oszczędność czasu uzyskać można w przypadku 16-rdzeniowego (27%) i 32-rdzeniowego (15%) procesora, co i tak jest dobrym wynikiem.

Rys. 2. Porównanie czasu analizy wypełnienia między wersjami
Moldex3D 2020 i R17 (procesor Intel Core i9-9900X)

Optymalizacja solvera w Moldex3D 2020 może pomóc skrócić średnio o 30% czas obliczeń przy tym samym środowisku obliczeniowym, liczbie elementów siatki i warunkach procesu. Umożliwia użytkownikom zwiększenie wydajności symulacji formowania i przyspieszenie procesu rozwoju produktu w ograniczonym czasie.

Źródło: Moldex3D

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*