Obliczeniowa symulacja… kichnięcia

Dassault Systèmes wykorzystuje naukową symulację przepływu cząstek w celu wsparcia projektów dotyczących środków ochrony indywidualnej realizowanych przez społeczność online 3DEXPERIENCE Lab OPEN COVID-19

To kolejne działania firmy w ramach wspólnych wysiłków na rzecz szybkiego zaspokojenia pilnych potrzeb podczas pandemii COVID-19. Kichanie to jedna z dróg rozprzestrzeniania się patogenów, w tym koronawirusa. Symulacje służą do zademonstrowania, co dokładnie dzieje się podczas kichnięcia – w jaki sposób rozprzestrzeniają się potencjalnie groźne cząsteczki – a to pozwala lepiej zrozumieć skuteczność różnych środków ochrony indywidualnej (maseczek, przyłbic itp.) oraz pomóc w ulepszeniu ich projektów.

Obliczeniowa symulacja kichnięcia…
Dassault Systèmes wykorzystał swoje oprogramowanie SIMULIA PowerFLOW do opracowania obliczeniowej symulacji kichnięcia, aby zapewnić wgląd w fizykę przepływu cząstek podczas kichnięć. SIMULIA jest już szeroko stosowana w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym do generowania dynamicznej symulacji przepływu płynu i powietrza. Realizowana obecnie naukowa symulacja kichnięcia opiera się na opublikowanych danych, w tym prędkości gazu opuszczającego usta w funkcji czasu trwania kichnięcia, a także informacji dotyczących wielkości cząstek oraz ich dystrybucji. Rezultatem jest realistyczny model kichnięcia, pokazany na filmie, który analizuje trajektorię różnych cząstek aerozolu generowanego podczas kichania, oraz osadzanie się cząstek na kichającej osobie oraz osobach znajdujących się w pobliżu.

Laboratorium 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes uruchomiło wiele inicjatyw wykorzystujących kolektywną współpracę projektantów, inżynierów, naukowców, twórców i innych osób – w tym specjalistów w dziedzinie symulacji – na platformie 3DEXPERIENCE, w celu szybkiego pozyskiwania, projektowania i produkcji rozwiązań, które mogą rozwiązać problemy i przynieść korzyści lokalnym szpitalom podczas trwającej pandemii.

Więcej informacji na temat wyników naukowych symulacji kichania przy wykorzystaniu różnych środków ochrony indywidualnej, przeprowadzonych przez społeczność OPEN COVID-19, znajduje się pod adresem: https://go.3ds.com/opencovid19

Źródło: 3DS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*