Co nowego w SOLIDWORKS 2021

Radykalnie zwiększona wydajność, stabilność i… funkcja „Ponów” – to tylko przedsmak nowości SOLIDWORKS 2021. I chociaż to dzisiaj miała miejsce oficjalna prezentacja najnowszej wersji (zorganizowana dla dziennikarzy branżowych), nowości można było poznać już wcześniej – chociażby z prowadzonej na żywo prezentacji, która odbyła się on-line w drugiej połowie września.

Autor: Maciej Stanisławski

Cała narracja prezentacji najnowszej wersji SOLIDWORKS 2021 zbudowana została wokół modelu 3D robota inspekcyjnego firmy Square Robotics, używanego do kontroli potężnych zbiorników do magazynowania paliwa (wcześniej w celu dokonania inspekcji należało najpierw opróżnić zbiornik). Podkreślmy – nie jest to tylko „robot wirtualny”, ale projekt zrealizowany za pośrednictwem SOLIDWORKS i ENOVIA.

Robot inspekcyjny zaprojektowany z użyciem SOLIDWORKS…

Spotkanie prowadził Jeremy Regnerus (Senior Solutions Consultant z ramienia SOLIDWORKS). Już na samym początku podkreślił, że pierwsze, co rzuci się w oczy użytkownikom po zainstalowaniu najnowszej wersji, to wzrost wydajności i związna z nią prędkość działania najnowszej wersji. Potwierdził to zresztą John Sweeney (Senior Director, SOLIDWORKS Product Development), który wskazał, że tym razem największy nacisk – jeśli chodzi o dokonywane zmiany – położono na jakość, niezawodność i wydajność systemu.

– To był faktycznie długi czas i dziwny rok dla nas wszystkich z wielu powodów. Ale ostatecznie mamy najnowszą wersję i wiem od naszych klientów, że naprawdę im się podoba – mówił dyrektor ds. rozwoju produktu. – […] Zawsze zwracamy uwagę na to, by kolejna wersja była wydajniejsza od poprzedniej. Ale tym razem, przez trochę więcej niż 12 miesięcy naprawdę skupiliśmy się na wydajności i stabilności systemu – podkreślił Sweeney.

Istotnie wiele wskazuje na to (vide wykres powyżej), że takie aspekty, jak jakość, niezawodność (w tym wspomniana stabilność) i wydajność stanowią nie tylko główny obszar dokonanych zmian i usprawnień, ale są też odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane ze strony użytkowników. Z prezentacji wynikało, że w wersji 2021 udało się wyeliminować… 90% wszelkich błędów sygnalizowanych przez użytkowników w czasie ostatnich trzech lat!

W SOLIDWORKS 2021 udało się wyeliminować blisko 90% błędów sygnalizowanych w czasie ostatnich trzech lat…
W SOLIDWORKS 2021 przekonstruowany został cały silnik graficzny, co zaowocowało wspomnianą na wstępie znacznie zwiększoną szybkością i poprawą jakości wyświetlania. Wartości na powyższej ilustracji odpowiadają czasowi potrzebnemu na wykonanie 500 obrotów modelu za pomocą myszki…
… a tutaj – przy wyświetlaniu uproszczonym modelu.

„Focus on the design”
To nawiązanie do hasła towarzyszącego SOLIDWORKS przed laty, kiedy przedstawiciele firmy podkreślali, że kwestie PLM i PDM są ważne, ale „my skupiamy się na narzędziach do projektowania”. W minionej dekadzie wiele się zmieniło i trudno wyobrazić sobie profesjonalną pracę z modelami 3D bez całej „otoczki” towarzyszącej zarządzaniu projektem i wymianie danych – o czym za chwilę – ale tym razem hasło „skupienia się na projekcie” dotyczy zmian dokonanych m.in. w interfejsie użytkownika SOLIDWORKS, o czym opowiadał Mark Peterson (Senior Solution Consultant DS SOLIDWORKS).

W nowej wersji pojawiła się m.in. funkcja zwijania interfejsu użytkownika (wystarczy kliknąć małą strzałkę po lewej stronie górnego paska menedżera poleceń) – wspaniała z mojego punktu widzenia, gdyż korzystam z systemu najczęściej na mobilnym komputerze z nie najwyższej klasy wyświetlaczem (szczerze mówiąc, bardzo średniej klasy i rozdzielczości). Zwinięcie menedżera w znacznym stopniu powiększa przestrzeń roboczą.

Jednym kliknięciem myszy możemy ukryć/zwinąć pasek menedżera poleceń…
…i znacznie powiększyć obszar roboczy rysowania/modelowania w SOLIDWORKS 2021.

Podobnie spodobały mi się ikony szybkiego dostępu do różnych pasków narzędzi i menu. Wprowadzono szybkie wyszukiwanie skrótów poleceń i rozwinięto działanie klawisza „S” (otwierającego pasek skrótów).

– W praktyce można szybko pracować tylko bazując na skrótach klawiaturowych i menu pomocniczym dostępnym pod prawym klawiszem myszy – mówił Peterson.

Pasek skrótów zyskał nowy potencjał, na pewno coraz więcej użytkowników będzie korzystało z klawisza „S” 😉

A jak słusznie zauważył w tym czasie na czacie jeden z obserwujących prezentację, dodatkowo korzystanie z manipulatora 3D firmy 3Dconnexion daje dostęp do menu kołowego. Z kolei Sweeney skomentował te usprawnienia zwracając uwagę, iż w zasadzie menedżer poleceń może pozostawać ukryty (zwinięty) przez cały czas pracy w środowisku SOLIDWORKS 2021.

Cofnąć błędy, przywrócić zmiany
Dodano także wyczekiwane polecenie „Ponów”, jako uzupełnienie dla „Cofnij”. W tej chwili, poczynając od wersji 2021, jeśli przez pomyłkę usuniemy/cofniemy wykonanie jakiegoś polecenia, jakiegoś elementu, możemy go przywrócić z powrotem jednym kliknięciem, bez potrzeby jego ponownego odtwarzania, modelowania (dostępna dla ponad 60 operacji i poleceń) . To chyba zmiana jeszcze bardziej pożądana i wyczekiwana, niż swego czasu wprowadzenie „Cofnij” (Undo) w zasadzie bez limitów kroków (klikając „Ctrl + Z” można w zasadzie powrócić do samego początku projektu).

Co jeszcze?
O ulepszeniach w obszarze modelowania, obsługi złożeń, czy projektowania konstrukcji blaszanych opowiadał Mark Schneider ((Senior Portfolio Introduction Manager). Warto naprawdę obejrzeć całość owej prezentacji, dostępną na kanale SOLIDWORKS na YouTube – link tutaj.

A poza opisanymi już usprawnieniami, na pewno na uwagę zasługują:

W obszarze złożeń
• eksportowanie raportów wykrywania przenikania z obrazami do programu Microsoft Excel,
• wybór opcji „Podczas edycji zmień wyrównanie wiązania” pozwala ostrzec użytkownika, gdy zmiany wiązania powodują błędy, których można uniknąć poprzez odwrócenie wyrównania wiązania,
• automatyczne przywracanie odciążonych komponentów do pełnej pamięci po rozwinięciu węzła drzewa operacji Feature Manager,
• zapisywanie modeli ze zredukowanymi operacjami jako konfiguracji, zmienianie wersji pełnych i uproszczonych oraz naśladowanie innych konfiguracji,
• udoskonalenia tabel konfiguracji, widoków rozstrzelonych, wiązań oraz operacji szyku i lustra,
• otwieranie, zapisywanie i zamykanie złożeń ze znacznie lepszą wydajnością,
• używanie długości krzywej (zamiast długości cięciwy) w szykach łańcuchowych wzdłuż ścieżek,
• wykrywanie i raportowanie odniesień kołowych.

Tworzenie złożeń. Raport z wykrywania kolizji w SW 2021.
Powiększona wydajność pracy z dużymi złożeniami.
Uproszczenia dla dużych złożeń.

Jeśli chodzi o zwiększenie wygody pracy z dużymi złożeniami, to – jak powiedział Craig Therrien podczas briefingu prasowego (zorganizowanego dla dziennikarzy w dniu 21.10.2020 roku) – udało się też m.in. zwiększyć komfort pracy z rysunkami wielkich złożeń. Nowa opcja – Detailing mode – powstała właśnie dla rysunków 2D dużych złożeń. – Teraz jest to szybkie, prawie jak praca z plikami jpeg – żartował Craig Therrien.

W obszarze modelowania części
• dodawanie odgięcia krawędzi na nieplanarnych krawędziach stycznych w częściach arkusza blachy i rozkładanie skomplikowanych odgięć,
• możliwość dodawania i oceny równań we właściwościach pliku i właściwościach listy elementów ciętych,
• przenoszenie materiałów na poziomie części podczas wstawiania lub tworzenia odbicia lustrzanego części, wyprowadzonej części komponentu lub odbicia lustrzanego części komponentu.

Zadbano o bardziej elastyczne i intuicyjne projektowanie części (ten sam efekt możliwy do uzyskania przy okazji różnych operacji)…

W obszarze symulacji
• używanie diagnostyki siatki w celu zidentyfikowania, wyizolowania i monitowania o naprawienie elementów słabej jakości,
• używanie szybszej i bardziej niezawodnej siatki z udoskonaleniami wiązania dokładności,
• lepsza konwergencja dzięki stabilizacji kontaktów,
• szybsze obliczenia symulacji kontaktów,
• automatyczne obliczanie i stosowanie warunków korekcji geometrii dla kontaktów pomiędzy zakrzywionymi powierzchniami,
• zapewnienie dokładności dla wiązań w celu umożliwienia solidnego i szybkiego tworzenia siatki,
• dokładniejszy automatyczny wybór solvera równań dzięki udoskonaleniom szybkości i wykorzystania pamięci.

Zwiększona wydajność symulacji w SOLIDWORKS 2021.

Opisywanie szczegółów, wyświetlanie modelu 3D
• większa wydajność procesu tworzenia rysunków (2D),
• udoskonalenia dodawania objaśnień otworów, edytowania istniejących wymiarów i adnotacji oraz dodawania widoków szczegółów, przerwania i obcinania,
• większa wydajność funkcji okluzji, krawędzi sylwetki, rysunków oraz szybkiego przełączania konfiguracji.

Usprawniona wydajność tworzenia rysunków.
Wprowadzono tryb opisywania szczegółów oraz usprawnienia dotyczące tworzenia rysunków 2D.
Usprawniono wydajność wyświetlania modeli, obrazów itp.

SOLIDWORKS Plastics
• usprawnianie toku prac symulacji tworzyw sztucznych dzięki przeprojektowaniu drzewa menedżera Plastics Manager,
• poprawa dokładności wyników chłodzenia dzięki ulepszonemu modelowaniu kanału przepływu przegrody i barbotera oraz tworzeniu siatki,
• dostęp do bardziej dokładnych i aktualnych danych materiałów z tworzyw sztucznych.

SOLIDWORKS CAM
• kontrolowanie zmian poprzez zapewnienie, że wszystkie niezbędne informacje są aktualne względem zmian w projekcie,
• używanie narzędzi cylindrycznych do operacji frezowania,
• określanie liczby wierteł na podstawie średnicy wiertła.

SOLIDWORKS PDM
• zwiększona integracja z Eksploratorem plików Microsoft Windows i lepsza obsługa miniatur,
• bardziej elastyczne sterowanie niestandardowymi zestawami kolumn,
• zredukowana liczba błędów i większa wydajność podczas pracy z ustawieniami LM
• oszczędność czasu podczas modyfikowania list materiałów do użycia w innych polach, takich jak produkcja,
• znacznie szybsze dodawanie plików do przechowalni,
• dostęp do widoku Treehouse z poziomu kart „Zawiera” i „Gdzie używane”,
• oszczędność czasu w aplikacji Web2 dzięki szybkiemu przeglądaniu właściwości karty danych i aktualizacji wartości przy użyciu nowoczesnych formantów,
• bardziej efektywne i lepiej kontrolowane udostępnianie danych plików użytkownikom zewnętrznym,
• usprawnienie zarządzania projektami dzięki wielu projektom połączonym we wspólnym menedżerze projektu lub programie,
• okna bez możliwości modelowania umożliwiają otwieranie wielu okien kart właściwości i przełączanie między nimi w celu edycji i gromadzenia danych,
• automatyczna aktualizacja postępu etapu projektu, zasobów i elementów dostarczanych na podstawie powiązanych danych zadania w określonych odstępach czasu.

Na uwagę zasługują także rozszerzone możliwości współpracy w chmurze, w tym m.in. możliwości w zakresie walidacji projektu, co pokazują m.in. poniższe krótkie materiały wideo:

Po więcej informacji odsyłam na stronę solidworks.com, a dokładnie tutaj.

Maciej Stanisławski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*