Bezpłatny konwerter

Convert to całkowicie darmowa i łatwa w użyciu aplikacja do przeliczania jednostek

Autor: Maciej Stanisławski

Jeden z ostatnich przed „przerwą techniczną” wpisów na CADblog.pl poświęciłem bezpłatnej aplikacji od CAMdivision, działającej na urządzeniach mobilnych. Tym razem mam dla Państwa coś przeznaczonego na komputery stacjonarne. Ten niewielki, bo ważący zaledwie nieco ponad 500 KB program pozwala na przeliczanie najpopularniejszych jednostek odległości, temperatury, objętości, czasu, prędkości, masy, mocy, gęstości, ciśnienia, energii i wielu innych. Co ciekawe, użytkownik ma możliwość tworzenia własnych, niestandardowych konwersji.

Instalacja i użytkowanie
Convert nie potrzebuje programu instalacyjnego. Jego autor – Josh Madison – cały kod i wszystkie biblioteki DLL umieścił w jednym zgrabnym pliku. Wystarczy go pobrać i umieścić na pulpicie lub w dowolnym miejscu przestrzeni dyskowej – ale wtedy trzeba pamiętać o ręcznym utworzeniu skrótu do jego szybkiego uruchamiania. Aby odinstalować konwerter, wystarczy najzwyczajniej go usunąć (można wtedy również usunąć klucz rejestru hkey_current_user\software\joshua f. Madison – ale zajmuje on minimalną ilość miejsca w rejestrze, także nie jest to konieczne).

Convert jest bardzo łatwy w użyciu. Wystarczy wybrać zakładkę żądanej kategorii, wybrać jednostkę wejściową, wybrać jednostkę wyjściową i wpisać wartość wejściową, a wynik aktualizowany jest w polu danych wyjściowych.

Tak pracuje Convert…

Wynik ten można skopiować i przenieść do innego programu na dwa sposoby: podświetlając go za pomocą myszy, klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając „kopiuj”. Drugim sposobem jest kliknięcie menu Options i wybranie kopiowania danych wyjściowych do schowka (Copy output to clipboard). Prościej już nie można.

Dostępne obecnie wersje programu obsługują do 20 niestandardowych konwersji zdefiniowanych przez użytkownika. Aby zdefiniować własny przelicznik, klikamy menu Options, wybieramy Preferences, a następnie zakładkę Custom. W pierwszym polu definiujemy nazwę jednostki, z której będziemy dokonywać przeliczania. W kolejnym polu – współczynnika – wpisujemy wartość, o którą pomnożona zostanie wartość pierwszej jednostki, aby uzyskać wartość wynikową. W ostatnim polu wpisujemy nazwę jednostki, na którą będziemy dokonywać przeliczenia. Tak zdefiniowane jednostki dostępne będą w zakładce Custom. Convert od razu umożliwia konwersję do i z jednostek, które zostały określone, dzięki czemu nie ma potrzeby tworzenia dwóch oddzielnych konwersji.

Konwersja zdefiniowana przez użytkownika – ​​1 kilobajt to 1024 bajty
(i jednocześnie 1024 bajty to 1 kilobajt).

I jeszcze jedna uwaga: chociaż aplikacja powstała z przeznaczeniem dla środowiska Windows (od Windows 95 do Windows 10), z powodzeniem działa także w systemach Linux i UNIX (jednak w tym celu należy skorzystać z aplikacji Wine do uruchamiania „okienkowych” programów). Program można pobrać tutaj.

(ms)
Źródło: https://joshmadison.com/software

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*