| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2017 rok VIII
     

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


W przygotowaniu

nr 5-6(25-26) 2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum 

Darmowy testowy Solid Edge ST


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...

Poniedziałek, 29.02.2016 r.

Nie tylko rendering

NX 11, 2D Layout, Iray+, CatchBook

Zaczęło się od rozmowy o CatchBook'u. Tablet z zainstalowanym oprogramowaniem leżał przed nami na stole, a ja nie wpadłem na pomysł, by zrobić zdjęcia – szkoda (zawsze stresuję się przeprowadzając wywiad w języku angielskim, zwłaszcza rozmawiając z rodowitym Brytyjczykiem – a nim jest Paul Brown, i wtedy pocieszam się jedynie myślą, że mój angielski jest lepszy, niż jego polski). CatchBook zapowiada się genialnie, szczególnie funkcjonalność odpowiadająca za rozpoznawanie kształtów, operacji etc...

Maciej Stanisławski

Na podstawie zapisu rozmowy z Paulem Brownem (Senior Marketing Director Siemens PLM Software)
przeprowadzonej podczas ubiegłorocznej konferencji PLM Europe

– Ludzie często nas pytają, a i sami zastanawiamy się czasem (śmiech), dlaczego to robimy? Mamy już Solid Edge, NX, mamy technologię synchroniczną, a szukamy takich rozwiązań, jak CatchBook – mówił Paul Brown. – A jednak CatchBook powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony użytkowników właśnie na aplikację o takim charakterze. Bo gdy zaczynaliśmy rozmawiać o tym, w jaki sposób wyłaniają się idee i pomysły na dane rozwiązanie, jeszcze przed etapem projektowania, modelowania w CAD... to najczęściej nieodłącznym elementem narodzin nowego pomysłu okazywała się kartka papieru, zwykła kartka papieru.

 

CatchBook ma realne szanse zrewolucjonizować rynek mobilnych aplikacji CAD...


CatchBook ma ją zastąpić i dać zupełnie nową jakość w tym obszarze. Chociaż osobiście nadal będę miał sentyment do projektów szkicowanych i planowanych na kawiarnianych serwetkach (tak rodziło się jedno z obecnych na rynku czasopism inżynierskich ;), w podobny sposób – tyle że na kartach notatnika – rodził się pomysł na CADbog.pl), to z niecierpliwością czekam na moment, kiedy będę mógł uruchomić CatchBook na tablecie, czy nawet na smartfonie (zwłaszcza, że te ostatnie mają coraz większe ekrany).

Warto zaznaczyć, że twórcom tej aplikacji przyświecała przewodnia myśl, by korzystanie z niej uczynić jak najbardziej intuicyjnym. – Oczywiście przygotowujemy tutoriale, samouczki wprowadzające do korzystania z aplikacji, ale zależy nam na tym, by użytkownik nie musiał poświęcać swojego czasu na nauczenie się posługiwania CatchBook, a podczas pracy z nim również nie musiał zastanawiać się, jak np. przeskalować dany rysunek, obiekt, etc. – wyjaśniał Paul Brown.
Z CatchBook'a ma korzystać nie tylko inżynier; osoba z nim pracująca nie powinna zastanawiać się np. nad użyciem wiązań, relacji etc. Ona nawet nie musi znać tych pojęć, ale ma być w stanie przygotować taki szkic, taki „projekt”, który zostanie wykorzystany następnie przez inżyniera i da mu pojęcie o tym, czego po gotowym modelu oczekuje autor owego koncepcyjnego szkicu, owej „uchwyconej idei”.

 

Paul Brown na scenie podczas prezentacji możliwości CatchBook (PLM Europe 2015 Berlin)...


– CatchBook będzie dostępny na początku kwietnia 2016 r. – powiedział Paul – i równolegle na platformy iOS i Android. Dodał także, że – przynajmniej na razie – nie będzie dostępny w chmurze, poprzez przeglądarkę, a jedynie jako aplikacja instalowana lokalnie na mobilnym urządzeniu. Będzie to także chyba pierwsza aplikacja Siemens PLM Software dostępna poprzez AppStore :).

CatchBook nie będzie oferowany bezpłatnie, ale jego cena ma być niewielka, w granicach kilkunastu euro. Poznamy ją dokładnie dopiero w dniu oficjalnej premiery. Więcej na temat CatchBook można przeczytać tutaj.

NX 11 i natywne formaty Autodesk
W rozmowie z Paulem nie mogło nie paść pytanie, zadawane często przez czytelników CADblog.pl o możliwość obsługi, a konkretnie – wczytywania natywnych plików Autodesk Inventor bezpośrednio do NX (tak, użytkownicy rozwiązań rodziny Autodesk także zaglądają na te – jak twierdzą złośliwi – strony zdominowane propagandą Siemens i DS). Pojawienie się tych pytań, szczególnie z końcem roku 2015, miało zapewne związek z ogłoszeniem przez Autodesk zakończenia dotychczasowego modelu licencjonowania i odejścia od licencji wieczystych; wielu użytkowników zaczęło poważnie zastanawiać się nad przejściem na konkurencyjne oprogramowanie – w tym wypadku na NX. Ze swej strony odpowiadałem, że zapewne jest możliwość zapisania modelu 3D z Inventora do formatu *.jt (link tutaj) i wtedy nie powinno być problemu, ale chodziło jednak o taką bardziej bezpośrednią integrację: z pominięciem dodatkowego kroku w postaci zapisu pliku do uniwersalnego formatu.

– Cóż mogę powiedzieć, pracujemy nad możliwością edycji plików natywnych z innych systemów bezpośrednio w środowisku NX – mówił Paul Brown – ale jest to jednak bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać.

Synchronous Technology bardzo ułatwiło pracę z plikami pochodzącymi z innych systemów i bardzo długo kojarzone było przede wszystkim z funkcjonalnością służącą do translacji plików na format NX lub Solid Edge. – Praca z zewnętrznymi formatami natywnymi byłaby nieporównywalnie trudniejsza, niż obecnie – tłumaczył Paul. – Dlatego nieprzerwanie inwestujemy w ST, rozwijamy technologię synchroniczną, przenosimy jej funkcjonalności do obszaru 2D (do pracy z formatami dwg i dxf – przyp. redakcji), zwiększamy możliwości w zakresie rozpoznawania „obcej” geometrii, złożeń itd.

NX Layout
Skoro mówimy o 2D, to czy NX Layout jako narzędzie jest wystarczające, aby spełnić oczekiwania i zaspokoić potrzeby użytkowników pracujących głównie z dokumentacją płaską?
– NX Layout wprowadzony wraz z NX 10 nadal jest sukcesywnie rozwijany. I powstał właśnie w odpowiedzi na potrzeby tych użytkowników, którzy głównie pracują z dokumentacją 2D, ale potrzebowali zintegrowanego środowiska CAD 3D – wyjaśniał Paul. – Cały czas w wielu firmach mamy do czynienia z grupami użytkowników, z których jedni pracują z modelami 3D, a inni z rysunkami i danymi 2D, a zarówno jedni, jak i drudzy chcą używać NX. Chcą korzystać z jednej wspólnej platformy, a nawet z jednego wspólnego systemu CAD (bo wspólną platformą mógłby być Teamcenter – przyp. redakcji).

 

 

Modyfikowanie projektu pilarki w środowisku NX 2D Layout
Źródło: GM System

 

Korzyści? Są nimi jednorodna baza danych, jeden wspólny kod oprogramowania do zarządzania, to współdzielone pliki w jednym standardzie. Nie ma potrzeby wykonywania translacji przy korzystaniu z plików 2D w środowisku 3D i odwrotnie.
– Ale oczywiście nadal jest wiele obszarów, w których możemy tą aplikację ulepszyć – dodał Paul Brown.
Warto zaznaczyć, że NX Layout to osobna (samodzielna) aplikacja, ale działająca w środowisku NX.

Licencjonowanie i praca w chmurze
Siemens PLM Software od dłuższego czasu testuje rozwiązania pozwalające na pracę w chmurze i docenia korzyści wynikające z takiego sposobu udostępniania oprogramowania: bezproblemowa (przynajmniej teoretycznie) wymiana danych, brak potrzeby instalacji, model SaaS (ang. Software as a Service), to wszystko nabiera w ostatnich latach coraz większego znaczenia i zyskuje na popularności, także w ciągu roku 2016 możemy oczekiwać na pojawienie się więcej opcji, większych możliwości nabywania licencji oprogramowania – także na zasadzie korzystania z systemów w chmurze, czy udostępniania licencji czasowych.

 

Portfolio Siemens jest przygotowane na udostępnianie swoich rozwiązań poprzez chmurę,
na zasadzie oferowania oprogramowania jako usługi (ang. Software as a Service)...

 

Siemens PLM Software testował już w praktyce taki model finansowania/licencjonowania, uwzględniający okresowe/czasowe licencje i to nawet na okres zaledwie miesięczny – tak było w przypadku specjalnej edycji Solid Edge ST (Solid Edge Design 1), oferowanej przez Local Motors.
– Wiele razy byłem świadkiem sytuacji, kiedy przedsiębiorca potrzebował dosłownie kilku dodatkowych stanowisk (licencji), by szybciej dokończyć pracę nad jakimś projektem – opowiadał Paul Brown. – I możliwość czasowego najmu dodatkowych licencji bardzo pomogłaby w rozwiązaniu problemu, dodatkowo minimalizując koszty.

NX i nowe rozwiązania sprzętowe, jak np. Microsoft Hololens...
Konferencja PLM Europe 2015 była okazją do zobaczenia prezentacji, podczas której wskazywano nie tylko na wzrost znaczenia, ale i na praktyczne zastosowanie takich rozwiązań, jak Microsoft Hololens. Co więcej – w połączeniu z rozwiązaniami klasy NX. Czy oprogramowanie NX wspiera rozwiązanie Microsoft, a może jest na odwrót?

 

Grupa Volkswagen z powodzeniem wykorzystuje oprogramowanie Siemens PLM Software
i współpracujące z nim rozwiązania sprzętowe, jak np. Microsoft HoloLens...

 

Jak łatwo się domyślać, Siemens PLM Software jest otwarta na nowe podejście do technik i sposobów projektowania. Jej specjaliści śledzą pojawiające się na rynku nowe rozwiązania i zawsze starają się pozostawić przynajmniej „furtkę” do implementacji funkcjonalności pozwalającej na obsługę nowych urządzeń wejścia/wyjścia. Tak było kilka lat temu w przypadku urządzenia Leap Motion, podobnie teraz rozwiązania Siemens pozwalają na współpracę/obsługę takich nowinek technicznych, jak okulary Hololens od Microsoft.

„More realistic then real”
Tak o nowym silniku odpowiedzialnym za rendering w NX Paul Brown wypowiedział się w czasie jednej z głównych sesji plenarnych wspomnianej konferencji. Nowe narzędzie do renderingu bazuje na rozwiązaniu Iray+ firmy Lightworks, partnera Siemens PLM Software (i innych producentów profesjonalnych rozwiązań 3D CAD). Oznacza to także nowe biblioteki materiałów, nowe dodatkowe funkcjonalności odnośnie fotorealistycznego przygotowywania obrazów modeli 3D... Końcowy użytkownik może również liczyć na to, że obsługa nowego rozwiązania do renderingu będzie jeszcze prostsza i bardziej intuicyjna. Zresztą, coraz więcej funkcjonalności opartych będzie na prostych poleceniach, działających na zasadzie „wskaż, przeciągnij i upuść”.

Rozwiązanie będzie dostępne razem z NX 11, a na razie jest testowane przez wybranych użytkowników/klientów; firmie zależy bowiem na tym, bym uwzględnić wszelkie uwagi od użytkowników, poznać ich opinię o nowym rozwiązaniu etc.

Co jeszcze nowego w NX 11
Pierwszej oficjalnej prezentacji NX 11 możemy spodziewać się zapewne na PLM Connection 2016 (w Orlando), chociaż już podczas PLM Europe 2015 można było poznać niektóre nowości.
Rozwinięte zostały jeszcze bardziej możliwości modelowania bryłowego i powierzchniowego, ale Paul Brown podkreślał, że szczególnie użytkownicy korzystający w swej pracy z inżynierii odwrotnej (ang. reverse engineering), np. skanujący gotowe, istniejące obiekty, obrabiający chmurę punktów, przebudowujący uzyskany model, a następnie np. drukujący prototyp na drukarce 3D – powinni być usatysfakcjonowani ulepszeniami wersji NX 11. Zwłaszcza w porównaniu z wersją NX 10, narzędzia i funkcjonalności dedykowane do bezpośredniej obsługi druku 3D – m.in. ułatwiające projektowanie lekkich struktur, takich jak plaster miodu itp., automatyczne modelowanie podpór dla wydruków 3D w technologiach, w których takie dodatkowe struktury nośne są niezbędne, obsługę wielu nowych rodzajów materiałów (powszechnie używanych w rapid prototyping/rapid manufacturing), narzędzia do optymalizacji modelu, obliczania i analizowania skali deformacji, wpływu temperatury podczas wydruku, kontroli mocy lasera w NX CAE, wreszcie wyspecjalizowane narzędzia do obsługi wieloosiowych urządzeń pracujących w technologii addytywnej, hybrydowej itp. w NX CAM – wszystkie one zasługują na szczególną uwagę.

 

To zdjęcie przedstawiające slajd dotyczący nowości NX 11 w obszarze druku 3D
prezentowałem już na łamach CADblog.pl & SolidEdgeblog.pl...

 

Kolejny obszar, w którym dokonano usprawnień, to PMI (ang. product manufacturing information) – tutaj, jak wynikało z wypowiedzi Paula – szczególne zapotrzebowanie wypływało z sektora automotive i branży lotniczej. Możemy spodziewać się zatem m.in. możliwości nanoszenia rozmaitych symboli, uwag, czy wymiarów – na model 3D, a nie tylko na rysunki 2D. Narzędzie będzie pozwalało na mapowanie dokumentacji płaskiej i przenoszenie PMI w postaci gotowych adnotacji 3D.
– Tak, będzie ono pozwalało dosłownie w kilku krokach uzyskać wszelkie informacje na modelu 3D, a nie tylko na dokumentacji płaskiej – powiedział Paul Brown, rozwiewając moje wątpliwości w tej kwestii. – Co więcej, wypróbowaliśmy już funkcjonalność, która pozwala na podstawie plików natywnych 2D pochodzących od jednego z naszych konkurentów, uzyskać automatycznie wszystkie PMI i przenieść je na model 3D. I to działa – śmiał się Paul.

Co więcej? Na pewno ogromne znaczenie ma integracja z narzędziami do symulacji LMS.
– NX 11 istotnie przynosi ze sobą sporo ważnych nowości i usprawnień – podsumował Paul Brown. I nadal oparty jest na jądrze Parasolid i wykorzystuje D-cubed, a także technologię synchroniczną.

Pozostaje nam czekać na oficjalne wieści z premiery nowego NX 11 i śledzić ewentualne przecieki pojawiające się na forach. Niektórzy VAR już są w posiadaniu „jedenastki”, ale wszystkich obowiązuje klauzula tajności...

(ms)


 

Paul Brown (Senior Marketing Director Siemens PLM Software)

Paul Brown (Senior Marketing Director Siemens PLM Software, odpowiedzialny m.in. za NX) zaczął swoją karierę jako inżynier projektant w przemyśle maszynowym i ma ponad trzydziestoletnie doświadczenie w pracy z systemem NX (CAD/CAM/CAE). Od momentu, kiedy dołączył do Siemens PLM Software (w 1985 roku), zajmował kluczową rolę w kontaktach z klientami w obszarze EMEA, a obecnie już globalnie. Jego zespół ściśle współpracuje z działami zarządzania produktem, wdrożeń i sprzedaży.

 

Dodatkowe materiały:
http://nxcad.pl/nx-layout/
https://www.lightworkdesign.com/sector22/product
http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/products/lms/


Ciekawe linki:
Relacja z PLM Europe 2015 (Siemens PLM Connection 2015)
Teamcenter Rapid Start
Active Workspace
Czym naprawdę jest Active Workspace

 

Share
 


 [ powrót na stronę główną ]

 
Blog monitorowany przez:

 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934