| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne, wydawnictwa...

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...

Poniedziałek, 18.01.2016 r.

Czym naprawdę jest Active Workspace?

Wprowadzony w 2012 roku, wyewoluował od tamtej pory w rozwiązanie, które nabrało zupełnie nowego kształtu, chociaż główne założenia pozostały takie same. Aby dowiedzieć się więcej na temat Active Workspace, Teamcenter Rapid Start i innych rozwiązań PLM, skorzystałem z okazji przeprowadzenia rozmowy z Billem Lewisem – dyrektorem marketingu Siemens PLM Software, odpowiedzialnym za Teamcenter (rozmowa miała miejsce w październiku 2015 roku, podczas konferencji PLM Europe w Berlinie – relacja z konferencji dostępna tutaj)...

Maciej Stanisławski

Active Workspace jest rodzajem środowiska operacyjnego dla rozwiązań PLM, tworzy w nim rodzaj „ekosystemu”. Zastanawiałem się, w jaki sposób działa i czy jest niezależną aplikacją, czy też musi funkcjonować jako element większej całości? Bo przecież podczas wielu prezentacji możemy oglądać środowisko NX i właśnie z poziomu NX (niejako wewnątrz NX) uruchomiony Active Workspace, który z kolei pracuje jako część Teamcenter... Stąd nasuwało się podstawowe pytanie, czym Active Workspace jest tak naprawdę i jaką odgrywa rolę, do czego służy w rozwiązaniu PLM oferowanym przez Siemens. I kolejne, może nawet istotniejsze: czy można korzystać z samego Active Workspace, wykorzystując systemy/elementy składowe PLM pochodzące od innych dostawców rozwiązań CAx?

– Active Workspace jest pewną ramą, strukturą porządkującą funkcjonowanie innych aplikacji, a pierwszym, co nasuwa się na myśl, gdy mówimy o Active Workspace – i pierwszym jego elementem, z którym styka się użytkownik końcowy, jest ujednolicony, uniwersalny interfejs – wyjaśnił Bill Lewis. – To nowy sposób pracy ze środowiskiem Teamcenter, w terminologii IT możemy mówić o nowym rodzaju środowiska użytkownika – dodaje.

 

„(...) Active Workspace wizualizuje wyniki wyszukiwania w logicznie uporządkowanych grupach, ułatwiając ich przeszukiwanie oraz znajdowanie potrzebnych informacji. Intuicyjna nawigacja po strukturze produktów oraz przeglądarka relacji ułatwiają przeglądanie istotnych informacji z zakresu zarządzania cyklem życia produktu...”

Źródło: Siemens PLM Software

 

Active Workspace zapewnia możliwość szybkiego odnajdywania informacji i dostępu do aplikacji pracujących pod kontrolą systemu Teamcenter, a przede wszystkim zapewnia szybszą interakcję z innymi użytkownikami, możliwość sprawniejszej wymiany danych, informacji i opinii o tym, co w danym momencie dzieje się z modelem, projektem etc. – Można powiedzieć, że Active Workspace jest naszym zweryfikowanym podejściem do kwestii tego, co możemy nazwać nowym doświadczeniem użytkownika (ang. user experience) – tłumaczy Bill Lewis. – Pozwala pracować z informacjami/danymi PLM, jednocześnie daje gwarancję, że mamy dostęp do informacji istotnych, że nie jesteśmy zasypywani ich zbyt dużą ilością (której nie bylibyśmy w stanie wykorzystać; eliminuje szum informacyjny – przyp. redakcji).

 

„(...) Active Workspace prezentuje użytkownikowi wyłącznie te informacje z zakresu zarządzania cyklem życia produktu, które są istotne dla jego roli oraz wykonywanego zadania. Najważniejsze funkcje
Active Workspace, takie jak zarządzanie zmianą, przepływ informacji, zarządzanie wymaganiami oraz wizualizacje, umożliwiają podejmowanie właściwych działań i wpływanie na cykl życia produktu...”

Źródło: Siemens PLM Software

 

Patrząc na to, jak zmienił się interfejs Active Workspace od czasu jego premiery, istotnie widać różnicę i ewolucję w kierunku zasygnalizowanym przez Billa Lewisa. W 2012 roku wyglądał jak całkiem inna, osobna aplikacja, czy nakładka. Co więcej – Active Workspace istotnie oznacza możliwość posługiwania się Teamcenter w zupełnie inny (czyt. prostszy) sposób... Stąd wynikało moje kolejne pytanie: czy kupując licencję Teamcenter, otrzymujemy razem z nim środowisko Active Workspace?
– Dokładnie tak. To w zasadzie część Teamcenter, także nawet nasi partnerzy mogą jej używać  w swoich aplikacjach, swoich rozwiązaniach – wyjaśnia Bill Lewis. – I korzystają z tego.

 

 

Teamcenter Active Workspace – prezentacja rozwiązania (powyżej)
i wprowadzenie do pracy ze środowiskiem AWS (poniżej)...

 

 

Dla użytkownika systemu PLM pochodzącego od Siemens, Active Workspace sprawia, iż może się on poczuć „swojsko” i bezpiecznie korzystając z każdej aplikacji wchodzącej w skład tego rozwiązania (NX, Teamcenter, Tecnomatix etc.) i nie ma dla niego znaczenia, czy współdzieli dane lub pracuje z danymi pochodzącymi z NX, Solid Edge, czy systemów CAx pochodzących od innych producentów.

 

A co w przypadku Teamcenter Rapid Start? Czy w nim także znajdziemy Active Workspace?
– Właśnie* wprowadziliśmy wsparcie Active Workspace dla RapidStart. Trzeba pamiętać o tym, czym jest Teamcenter Rapid Start – to rodzaj „pudełka” z gotowym rozwiązaniem PLM, skonfigurowanym tak, by sprostać potrzebom większości przedsiębiorstw, a nie pod kątem konkretnych wymagań, konkretnej branży, działalności. To prekonfigurowane rozwiązanie/środowisko PLM – powiedział Bill Lewis. Innymi słowy, jeśli ktoś teraz zdecyduje się na początek przygody z PLM i zainstaluje Teamcenter RapidStart, to Active Workspace otrzyma w komplecie.

 Spróbujmy zatem porównać ze sobą pełną wersję Teamcenter i „pudełko” nazwane Rapid Start. Ten ostatni został opracowany, by w zasadzie od razu można było z nim pracować. – Ma pomóc w utrzymaniu kontroli nad projektem, produktem i procesem – wyjaśnia Bill Lewis. – To prekonfigurowana wersja Teamcentera, więcej niż PDM, ale jeszcze nie do końca PLM (który powinien być dopasowany do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa – przyp. redakcji).

W zasadzie jedyna różnica między Teamcenterem, a wersją „Rapid Start”, to założona konfiguracja i uproszczenie wdrożenia. Dlatego również ceny licencji w zasadzie są takie same, a różnica polega jedynie na dodatkowych kosztach związanych z wdrożeniem pełnej wersji Teamcenter; w przypadku RapidStart nie trzeba ich ponosić.

– Użytkownik Teamcenter RapidStart pracuje w zasadzie na pełnej wersji Teamcenter z uproszczoną procedurą wdrożenia. Jeśli w pewnym momencie wymagania użytkownika przerosną funkcjonalności tej prekonfigurowanej wersji, może on po prostu włączyć dodatkowe moduły/opcje i uzyskać dostęp do innych rozbudowanych możliwości i aplikacji...

A co stanie się, gdy taki użytkownik RapidStart spróbuje zrobić coś samemu, samemu przejść do rozwiązania wyższego rzędu i je skonfigurować? Cóż, jeśli dany użytkownik dysponuje odpowiednimi umiejętnościami informatycznymi, ma do tego prawo, jednak – na co wskazuje Bill Lewis – Teamcenter jest potężnym rozwiązaniem PLM z wieloma funkcjami i właściwa konfiguracja oraz planowanie są konieczne. Jeśli zajdzie taka potrzeba, firmy z pewnością mogą konfigurować i dostosowywać oprogramowanie samodzielnie, a gdy napotkają kłopot, zawsze mogą zwrócić się do specjalistów Siemens PLM Software, lub partnerów – i otrzymać odpowiednią usługę, która pozwoli na rozwiązanie problemów i poszerzenie środowiska Teamcenter.

Polskie firmy korzystają często z rozwiązań klasy Aras Innovator – otrzymują platformę PLM za darmo (Aras jest bezpłatny, opisywałem go już na łamach CADblog.pl), ale nie mogą liczyć w zasadzie na żadne wsparcie, żadną nieodpłatną pomoc – chyba tylko fora użytkowników... Czyli mamy tutaj sytuację analogiczną. Jeśli użytkownik Teamcenter RapidStart będzie miał kłopoty wynikające z podejmowanych przez niego prób rekonfiguracji rozwiązania, aby zyskać więcej możliwości i funkcjonalności, może potrzebować zewnętrznej pomocy eksperckiej (odpłatnej – przyp. redakcji), aby tego skutecznie dokonać.

 A jak wygląda integracja Active Workspace i Teamcenter z innymi rozwiązaniami CAD, nie tylko NX?
– Teamcenter to „platforma multiCAD-owa”, pozwala integrować wszystkie najpopularniejsze rozwiązania CAD pochodzące także od innych dostawców – dodaje Bill Lewis w odpowiedzi na moje pytanie o integrację z Solid Edge ST. – W przypadku Teamcenter, podchodzimy do zagadnienia z pozycji biznesowej. Z punktu widzenia PLM nie ma kluczowego znaczenia, jaki system CAD zostanie „wprzęgnięty” w kompletne rozwiązanie. Istotą jest to, jak będzie funkcjonował jako element większej całości. W większości znanych przypadków Teamcenter radzi sobie równie dobrze z NX i Solid Edge, jak i z systemami CAx innych producentów.

Siemens Innovation Platform
Podczas wspomnianej konferencji, Bill Lewis zaprezentował sposób rozwiązania problemu przegrzewającego się silnika w samochodach jednego z producentów. Jak się okazało, winne było... oprogramowanie sterownika żaluzji chłodnicy, odpowiedzialne za stopień uchylenia w zależności od temperatury czynnika chłodzącego, silnika, powietrza atmosferycznego i prędkości jazdy. Nie trzeba było zmieniać projektu elementu, fizycznego przedmiotu, tylko poprawić samo oprogramowanie sterownika. Można do tego dojść właśnie korzystając z „Siemens Innovation Platform”, której kluczowym elementem pozostaje Teamcenter.
– NX z Active Workspace, CAM z Active Workspace, wszystko pod kontrolą Teamcenter z Active Workspace... mogą być także integracje np. z oprogramowaniem Polarion (ALM), LMS i innymi rozwiązaniami partnerów i zewnętrznych dostawców. Zapewniamy wymienność danych i współpracę, integrację tych rozwiązań – tłumaczył Bill Lewis.

 

Bill Lewis i inteligentny model. Kontekstowe, interaktywne projektowanie w środowisku Active Workspace...

 

A czy tak skonfigurowany system sam rozpozna zależności i obszary, w których można dokonać zmian, czy trzeba mu wskazywać kolejne powiązania, relacje, aspekty, które należy brać pod uwagę? Czy „Siemens Innovation Platform” wyręczy człowieka w szukaniu przyczyny uszkodzenia/nieprawidłowości w działaniu?
– Cóż, w większości wypadków, o których tutaj mówimy, to użytkownik, albo inżynier definiują wstępny łańcuch zależności i powiązania między komponentami danego modelu, danego projektu – wyjaśnił Bill. – Relacje między materialnym obiektem, a np. oprogramowaniem, które jest z nim związane (jak sterownik uchylania żaluzji chłodnicy w samochodzie) określa zespół inżynierów, pracujących nad projektem.

 

 

Siemens Smart Innovation Platform

 

Skoro tak, skoro to specjaliści – inżynierowie decydują o wspomnianych relacjach, czy można było pokusić się o stworzenie takiej „innowacyjnej platformy” już wcześniej, bazując na poprzednich wersjach Teamcenter? Zdaniem Billa Lewisa nie było to możliwe, ale dzięki usprawnieniom dostępnym w nowej wersji Teamcenter możemy teraz mówić o takich zaawansowanych możliwościach.

Oczekiwania użytkowników rosną, wyzwania przed producentami systemów inżynierskich także...

(ms)

 

* fragmenty rozmowy przeprowadzonej w czasie PLM Europe 2015 w Berlinie, w październiku 2015 roku
 

Bill Lewis, Director of Marketing for Teamcenter, Siemens PLM Software
fot. CIMdata

Bill Lewis jest dyrektorem marketingu iemens PLM Software odpowiedzialnym m.in. za Teamcenter. Ma ponad 20. letnie doświadczenie w branży PLM (wg CIMdata), wielokrotnie pomagając w doborze właściwych rozwiązań PLM i ich skutecznej implementacji...


Ciekawe linki:
Active Workspace
Teamcenter Rapid Start
Relacja z PLM Europe 2015 (Siemens PLM Connection 2015)

 

Share
 


 [ powrót na stronę główną ]

 
Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934