Portal korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Poznaj politykę prywatności CADblog.pl Więcej >>>
Przejdź do strony | Opuść serwis X

Poznaj ZWNesting

newsletter CADblog.pl


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 2018

nr (25-26) 2017/2018
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


W przygotowaniu

nowe e-wydanie w przygotowaniu


Wydania archiwalne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

SOLARIS Arrinera w e-wydaniu CADblog.pl

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

CADblog nr 1-2/2015 polskie motocykle

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

CADblog e-zine 1/2014 Oru Kayak

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj


>>  Strona główna  |  Aktualności  |  CAD blog  |  Solid Edge blog  |  SOLIDWORKS blogHistoria CAD  |  Sprzętowo  |  W numerze  |  Archiwum  <<

Wirtualna Choinka

Nowy SpaceMouse Compact

Środa, 3.10.2018 r.

Lenovo ThinkPad P52s – czy dla CAD'owców?                           < 1 z 2 >

Lenovo ThinkPad P52sKolejny raz do redakcji zawitała mobilna stacja Lenovo. I kolejny raz żałuję, że tylko na test,
a nie na dłużej...

Maciej Stanisławski

Ile lat minęło od premiery pierwszego modelu oznaczonego logiem „ThinkPad”? Ponad ćwierć wieku. To wystarczająco dużo czasu, by w świadomości przeciętnego potencjalnego klienta zapisało się ono niemalże jako synonim profesjonalnego laptopa do celów biznesowych. Lenovo, przejmując tę linię produktową w 2005 roku, nie zmarnowało tkwiącego w niej potencjału – obecnie zasłużone laury zbierają modele serii P52 – między innymi testowany w redakcji P52S.

Jak możemy przeczytać na stronie dystrybutora, Lenovo ThinkPad P52 jest kolejną generacją najwydajniejszych 15-calowych mobilnych stacji roboczych tego producenta. Wytrzymała obudowa – niech nie zmylą Państwa zdjęcia, wykonana została ze stopu aluminium i magnezu – może mieścić w swoim wnętrzu procesor Intel Core i7 lub Xeon z sześcioma rdzeniami i 12 wątkami logicznymi, jedną z kart NVIDIA Quadro P500, P1000, P2000 lub P3200 (ale uwaga – w modelu P52s znajdziemy tylko model P500, o czym za chwilę – przyp. redakcji) oraz do 64 GB pamięci RAM. Za wyświetlanie obrazu odpowiada matowa matryca o przekątnej 15,6 cala o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) lub 4K UHD (3840 x 2160). Oprócz standardowej komunikacji bezprzewodowej ThinkPad P52 może być wyposażony również w modem LTE. Całości dopełnia podświetlana klawiatura z blokiem numerycznym, bogaty zestaw złączy oraz bardzo wydajna bateria.

Istotnie, jakość wykonania nie budzi najmniejszych zastrzeżeń, a szkielet wewnętrzny ThinkPad'a P52s także robi wrażenie bardzo solidnego. Wygodna i cicha klawiatura, wygodny dostęp do portów, doskonałej jakości matryca i wyróżnik ThinkPad'a w postaci obecnego „czerwonego” trackpoint'a – czy trzeba czegoś więcej? Nie da się ukryć, że właśnie klawiatura i ekran są jednymi z największych atutów modelu P52s – i nie jest to tylko moja opinia. W tej kategorii cenowej trudno o coś lepszego.

Testowane urządzenie wyposażone zostało w matrycę 4K UHD, która ma ogromną rozdzielczość 3840 x 2160 i wygląda naprawdę niesamowicie: kolory są wyraźne, kontrastowe, a ekran prawie nie ma blasku. Można go pochylić o 90 stopni w tył, zachowując czytelność przez cały czas – ciekawe, jaki jest gwarantowany kąt widzenia? I nie ma obawy, by podczas tego manewru nadwyrężyć zawiasy – ich konstrukcja (i materiał, z którego zostały wykonane) gwarantuje wytrzymałość na działanie naprawdę dużych sił. Co prawda, pojawiają się głosy krytyczne – że ekran o takich możliwościach (leżący płasko) nie jest dotykowy. Cóż, nie w tym modelu.

Obudowa ThinkPad'a 52s jest na tyle niska, że bardzo wydajna bateria wystaje poza jej obrys – uwzględniono to oczywiście przy projektowaniu chociażby stacji dokującej (model 40AJ), ale można posłużyć się także baterią w wersji „slim”. Z drugiej strony, większa bateria sprawia, że nie tylko możemy dłużej pracować – ale także robimy to wygodniej, gdyż kąt nachylenia klawiatury staje się bardziej ergonomiczny.

 

Stara redakcyjna Toshiba i Lenovo ThinkPad P52s. Toshiba – na wentylującej podkładce, a Lenovo – na dedykowanej stacji dokującej...

Jeśli chodzi o ogólne wrażenie i „design”, to ThinkPad P52s jest skromny, ale elegancki – czym wyróżnia się na plus w porównaniu do konkurencji. Chociaż znam osoby, które wyżej cenią sobie design gamingowego Lenovo Legion :).

źródło: kuzniewski.pl

 

Testowany w redakcji model wyposażony został w czterordzeniowy procesor Intel Core i7 8550U, 32 GB pamięci RAM, dysk twardy SSD 512 GB i wspomnianą kartę graficzną NVIDIA Quadro P500. Cóż, jeśli myślimy nie tyle o biznesowym rozwiązaniu, co o wydajnym narzędziu do prac inżynierskich, możemy poczuć dyskomfort wynikający z faktu, iż właśnie karty graficznej w tym laptopie nie możemy zmienić (zawsze można sięgnąć po serię P70, ale wtedy trzeba liczyć się z większymi wydatkami). Z drugiej strony, przy tej konfiguracji całej stacji roboczej, NVIDIA Quadro P500 radzi sobie z grafiką CAD 3D – także z renderingiem – zdumiewająco dobrze, co pokazały praktyczne próby w środowisku Solid Edge i KeyShot.


CAD 3D i P52s w praktyce
Urządzenie budzi się do życia błyskawicznie, praca z systemami 3D również przebiega bezproblemowo. Dopiero podczas „słynnego” testu 10 000 elementów spod obudowy dał się słyszeć coraz głośniejszy szum wentylatorów, a na wyniki trzeba było chwilę poczekać (vide fot.).

 

Uruchamiamy Solid Edge, rysujemy prostokąt, wyciągnięcie...

... definiujemy szyk...

... i po chwili mamy rezultat! Nawet sprawnie to przebiegło...

4 minuty 40 sekund – tyle czasu wystarczyło do utworzenia szyku 100 x 100 elementów w Solid Edge. To chyba bardzo przyzwoity wynik :)

I żeby nie było wątpliwości, to była testowa 30-dniowa wersję Solid Edge 2019 na Lenovo ThinkPad P52s :)

 

Jak wielokrotnie mieliśmy okazję przekonać się wcześniej, test szyku w systemach 2D (np. w DraftSight) zawsze wykonywany jest błyskawicznie,
nawet na słabych maszynach. A ThinkPad P52s do słanych na pewno nie należy...

 

 


CAMdivision największy partner Siemens


Blog monitorowany przez:

| reklama 2018 | redakcja | dane kontaktowe |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy
Ns Rej. Pr. 244/09 z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934 • nr ISSN 2083-3032 (wydanie papierowe) • nr ISSN 2083-3148 (wydanie on-line)