| www.swblog.pl & www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglšdać z wykorzystaniem przeglšdarki Chrome w rozdzielczoœci min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum CADblog.pl |

Blog poœwięcony systemowi SolidWorks 3D CAD,     
zwišzany z czasopismem CADblog.pl 
    
 

Š Maciej Stanisławski 2009
     
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
 maciej@cadblog.pl     
2015 rok VII
    

>> Strona główna | Wiadomoœci | SWblog | Strefa DraftSight | Ciekawe linki | Publikacje | CADblog | Archiwum CADblog.pl  | CAx Raport |
 


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne,
wydawnictwa...

• Podręcznik do SOLIDWORKS 2014

Modelowanie powierzchniowe | Narzędzia do form | Rendering
i wizualizacje...


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
HD dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już wkrótce dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum


 


| << | < | strona 3 z 3 | > | >> | 2008 |
1 2 3 ...


Czwartek, 12.05.2011 r.

„Zobaczyć to, co niewidoczne”. Korzyœci z PDM?

Koncentracja na zysku z czasu potrzebnego na wypuszczenie produktu na rynek, opłacalnoœć, oraz podniesienie jakoœci zmuszajš ekipy projektowe na całym œwiecie do bliższej współpracy. Między innymi dlatego klienci SolidWorks wybierajš oprogramowanie SolidWorks Enterprise PDM do zarzšdzania dużš iloœciš danych elektronicznych w swoich projektach inżynierskich

 

– Opracowanie produktu nie jest przedsięwzięciem, którego dokonuje się w pojedynkę – powiedział Markus Neff, wiceprezydent zarzšdu zaopatrzenia firmy SWAROVSKI OPTIK, która niedawno zakupiła SolidWorks Enterprise PDM. – Musimy skoordynować działalnoœć zwišzanš z projektowaniem wœród wewnętrznych pracowników firmy, partnerów na œwiecie i sprzedawców. Musimy promować standaryzację produktu oraz ponowne użycie już zaaprobowanych projektów tak często, jak to możliwe. I nawet, gdy wymieniamy dane, musimy zadbać o to, aby wymiana ta była bezpieczna. Już teraz możemy zaobserwować skrócenie czasu potrzebnego na wypuszczenie produktu na rynek, zwiększonš produktywnoœć oraz lepszš jakoœć dzięki wykorzystaniu SolidWorks Enterprise PDM – podsumowuje swojš wypowiedŸ Markus Neff.

Firma SWAROVSKI OPTIK, majšca siedzibę w Absam w austriackim Tyrolu, jest producentem wysokiej jakoœci lornetek, teleskopów, celowników optycznych, złšczek do aparatów fotograficznych, statywów, oraz innych produktów. Firma twierdzi, że „pomaga klientom zobaczyć to, co niewidoczne”.

SolidWorks Enterprise PDM jest rozwišzaniem projektowo-inżynieryjnym, składajšcym się z centralnego, zindeksowanego składu danych projektowych oraz narzędzi służšcych do bezpiecznej ich wymiany. Wiele spoœród czołowych organizacji zainwestowało w SolidWorks Enterprise PDM, aby zapewnić:

• Opłacalne ponowne wykorzystanie projektów dzięki opcji zaawansowanego przeszukiwania setek typów plików, w tym w formatach: CAD, Microsoft oraz plikach graficznych; dla przykładu oddział firmy Oceaneering International, Inc.– Deepwater Technical Solutions – zredukował czas potrzebny na wypuszczenie produktu na rynek o 50 procent dzięki zwiększonemu ponownemu użyciu projektu, œciœlejszej kontroli zmian, zautomatyzowanemu przepływowi pracy oraz znacznie ulepszonym możliwoœciom wyszukiwania projektów.

• Automatyzację, dopasowanie procesów do indywidualnych potrzeb klienta, przepływu pracy i elektronicznych zestawień materiałowych;
Firma Tigercat Industries
znacznie zwiększyła swojš produktywnoœć, oferujšc personelowi (w działach takich, jak: planowanie produkcji, montaż, sprzedaż oraz zakupy, publikacje techniczne) dostęp do bazy danych produktów, która zawiera dane oddziałów w Kanadzie i Szwecji.

• Produktywnoœć na większš skalędla dużych projektów;
F.L. Smidth& Co. A/S, wiodšcy producent urzšdzeń i wyposażenia cementowni, zainstalował 400 stanowisk licencyjnych SolidWorks EPDM, aby wesprzeć użytkowników SolidWorks na całym œwiecie. Czas wykonania projektu technicznego uległ skróceniu o 30 procent.

• Ulepszonš współpracę z biurami na całym œwiecie poprzez szybki, bezpieczny i zdalny dostęp dla partnerów zewnętrznych;
Firma Inertia Engineering + Design Inc.
wprowadziła internetowš wersję oprogramowania SolidWorks Enterprise PDM, aby połšczyć szeœć jednostek pracujšcych nad ekologicznš ciężarówkš kurierskš, redukujšc w ten sposób czas dostawy o 30 do 40 procent.

• Kontrolę zgodnoœci poprzez automatyczny przepływ pracy, audyt oraz integrację z popularnymi narzędziami sprawozdawczoœci;
Taylor-Deal Aviation (TDA), LLC
- firma ta usprawniła proces zatwierdzania projektów poprzez wprowadzenie automatycznie generowanych e-maili i podpisów elektronicznych, które łšczš zatwierdzenia bezpoœrednio z treœciš bloków tytułowych w rysunkach projektów. Do bloków tytułowych dodawane sš podpisy zatwierdzajšce, które sš modyfikowane na bieżšco po każdej rewizji.

• Szybkie rozmieszczenie, w czasie krótszym niż 5 dni, dzięki programowi Quick Start
TDA zainstalowała oprogramowanie SolidWorks Enterprise PDM i podłšczyła je do swojej platformy Microsoft SQL Server w cišgu kilku godzin – znacznie szybciej, niż miało to miejsce w przypadku innych systemów firmowych używanych przez personel. Łatwoœć wdrożenia i administracji sš niezwykle istotne dla sukcesu małej, rozwijajšcej się firmy. TDA podkreœla kluczowš rolę wyjštkowego interfejsu Windows Explorer w tym oprogramowaniu w zmniejszeniu zapotrzebowania na szkolenia oraz w uzyskiwaniu akceptacji użytkownika.

ródło: DS SolidWorks Corp.

Więcej informacji można uzyskać z tzw. product data management whitepapers, dostępnych tutaj
Więcej informacji na temat możliwoœci PDM Enterprise – tutaj


Poniedziałek, 9.05.2011 r.

1115 koni mechanicznych! Czy Koenigsegg zaprojektowany w SolidWorks pobije Veyrona?

Czy dni panowania Bugatti sš już policzone? Rękawice Veyronowi rzucili inżynierowie z Koenigsegga. Na salonie w Genewie szwedzka firma zaprezentowała swoje najnowsze dzieło – pojazd o nazwie Agera R. Do chwili obecnej œwiatowy rekord ze zmierzonš prędkoœciš maksymalnš 431,072 km/h (267,856 mph) należy włańnie do Veyrona. Bugatti Veyron 16.4 Super Sport o mocy 1200 KM do 100 km/h rozpędza się w 2,2 sekundy, co jest także rekordem należšcym do samochodu produkowanego seryjnie

Koenigsegg Agera R napędzany jest przez podwójnie doładowany silnik V8 o pojemnoœci 5 litrów. Do baku wlać możemy zarówno benzynę, jak i bioetanol, który pozwala osišgnšć niebotyczne 1115 KM! Jednostka wytwarza 1200 Nm momentu obrotowego przy zasilaniu paliwem E85 (na benzynie nieco ponad 1000), który dostępny jest w zakresie od 2700 do 6150 obr./min. Napęd przenoszony jest na koła przez siedmiobiegowš, dwusprzęgłowš skrzynię biegów. Jednostka napędowa posiada sekwencyjny, wielopunktowy wtrysk paliwa. Ciœnienie doładowania turbo wynosi 1,4 bara. Wzorem samochodów wyczynowych, zastosowano tzw. suchš miskę olejowš. Dwusprzęgłowa skrzynia biegów jest specjalnie zaprojektowana dla tego modelu. Prędkoœć maksymalna samochodu to 418 km/h.
Koenigsegg Agera R mierzy 4,29 m długoœci, 1,99 m szerokoœci i 1,12 m wysokoœci. Dzięki  zastosowaniu na dużš skalę włókna węglowego samochód waży jedynie 1330 kg, czyli mniej niż jego główni konkurenci. Agera R bazuje na Koenigseggu CC. Pojazd wyposażono w specjalnie zaprojektowane opony firmy Michelin. O odpowiedniš siłę dociskowš dba elektrohydrauliczny tylny spoiler (...)

Autor: Paweł Kęska, Ÿródło: www.pswug.info

Pełny artykuł autorstwa Pawła Kęski na temat tego ciekawego samochodu, a także film prezentujšcy zarówno samochód, jak i osoby odpowiedzialne za projekt, można znaleŸć na stronie Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks (link tutaj).


Czwartek, 14.04.2011 r.

Happy Modeling!

Dan Lavoie, znany Państwu zapewne chociażby za sprawš swoich tutoriali poœwięconych modelowaniu powierzchniowemu sportowych bolidów (typu Audi A8, Gallardo itp.) w œrodowisku SolidWorks, wybrał już obiekt będšcy „tematem” kolejnego tutoriala...

Najwięcej głosów zyskał projekt myœliwca F-16. Innymi słowy, koniec ze „stšpaniem po ziemi”, sięgniemy teraz za jego sprawš znacznie wyżej. Ciekawe, jak ten specjalista i entuzjasta systemu SolidWorks poradzi sobie z takim wyzwaniem. I jeszcze jedno: czy tytuł jego wiadomoœci sugeruje (poprzez nawišzanie do życzeń œwištecznych), że nowy tutorial będzie dostępny na Wielkanoc?

Więcej informacji tutaj: http://www.solidworksf16.com/

ms


Œroda, 13.04.2011 r.

Webinaria SolidWorks PL: najbliższe pojutrze, 15 kwietnia!

Po doœć długiej przerwie (od zeszłorocznych seminariów i targów), firma CADworks, VAR rozwišzań DS SolidWorks, startuje z nowym internetowym projektem

Ten certyfikowany dostawca oprogramowania SolidWorks zaprasza wszystkich użytkowników oprogramowania SolidWorks (i nie tylko!) na spotkania z cyklu Webinaria SolidWorks PL, podczas których Dział Techniczny firmy podzieli się swojš wiedzš z zakresu obsługi tego popularnego oprogramowania 3D CAD.
Spotkania przeznaczone sš dla inżynierów i projektantów, a odbywać się będš „on-line” (jak na webinarium przystało), w każdy pištek miesišca, poprzez platformę NetViewer. Osoby, które miały okazję brać udział w podobnych „sieciowych” wydarzeniach, organizowanych przez DS SolidWorks Corp. (poprzez platformę GoToMeeting), mogš na tej podstawie wyrobić sobie już wyobrażenie o formie i charakterze spotkań.

Udział w webinariach jest bezpłatny, wystarczy komputer z dostępem do Internetu oraz słuchawki lub głoœniki, i wolny czas w godzinach 9:00 – 10:00 (w zależnoœci od stopnia złożonoœci mogš trwać od 30 minut do całej godziny). Seminaria prowadzić będš m.in. Sylwester Blajer i Grzegorz Szczeœniak.
Pod koniec każdego webinaru, organizatorzy będš oczekiwać na pytania i... opinie odnoœnie samego webinarium.

Wstępne tematy i terminy najbliższych spotkań:

15.04.2011 –  Wišzania mechaniczne – zawias, limit kštowy i limit odległoœci
22.04.2011 – Podwójne wymiarowanie i konfiguracja wymiarów
29.04.2011 – Wišzania mechaniczne – koła zębate
06.05.2011 – SolidWorks Rx
13.05.2011 – Podstawowa analiza ruchu
20.05.2011 – Modelowanie wieloobiektowe elementów blaszanych
27.05.2011 – Konfiguracje częœci i złożeń

Możliwa jest zmiana tematu spotkania, na tydzień przed, zależna od sugestii uczestników. W sytuacjach losowych możliwe odwołanie webinaru lub zastšpienie go – wersjš anglojęzycznš.

Aby zgłosić swój udział prosimy pisać na adres: cadworks@cadworks.pl lub zarejestrować się na stronie firmy CADWorks na Facebook’u: http://www.facebook.com/pages/CADWorks/

ródło: www.cadworks.pl


Wtorek, 5.04.2011 r.

Rowery z SolidWorks: nie tylko Trek

Cane Creek jest uznanym producentem komponentów rowerowych, w tym: sterownic, widelców przednich, hamulców, amortyzatorów i wielu innych. Firma korzysta z SolidWorks w celu zapewnienia lepszej organizacji i zwiększenia wydajnoœci w działach technicznych

W 2004 r. firma przygotowywała się do ambitnych planów rozwoju produktu. W tym celu Cane Creek obiektywnie oceniał narzędzia inżynierskie. Firma zaczęła używać SolidWorks, ponieważ okazało się, że program jest łatwiejszy w obsłudze i bardziej opłacalny, dodatkowo zawiera zintegrowane narzędzia do symulacji i jest preferowanym oprogramowaniem do projektowania dla wielu dostawców i klientów firmy (np. Trek Bicycle Corp., Cervelo Cycles itp.).
– SolidWorks spełnia wszystkie nasze wymagania i potrzeby w zakresie rozwoju – powiedział Joshua Coaplen z działu R&D. – Zadaniem naszego systemu CAD jest wsparcie projektów tak, by można było analizować i produkować częœci w sposób pozwalajšcy na zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu wprowadzenia na rynek. SolidWorks pozwala nam osišgnšć to wszystko dzięki automatyzacji rozwoju produktu – dodaje.

Przykład? Powiedzmy, że firma chce znacznie obniżyć czas i koszty w rozwoju prototypu. Wykorzystujšc możliwoœci SolidWorks, takie jak np. analiza projektu, Cane Creek jest w stanie sprawdzić działanie podzespołów, zanim materiał zostanie poddany obróbce. – Dzięki prowadzeniu prac projektowych w SolidWorks, mamy o połowę mniejszš liczbę prototypów wymaganych dla każdej częœci, redukujšc tym samym koszty wykonywania form prototypowych – wyjaœnił Coaplen. – Całkowity wpływ tych czynników podniósł wydajnoœć o 15%.
Oprogramowanie SolidWorks Simulation pozwala Cane Creek wizualizować odkształcenia i odpowiednio zmodyfikować projekty przed rozpoczęciem produkcji. Narzędzia konfiguracji SolidWorks pozwalajš inżynierom tworzyć częœci o różnej wielkoœci na podstawie jednej bazy – wyjœciowego modelu. Od chwili wprowadzenia SolidWorks, firma Cane Creek zwiększyła ofertę sterównic o 30 procent i rozszerzyła swojš linię produktów amortyzatorów o 100 procent.

– Osišgamy nasze cele wzrostu produktu m.in. dlatego, że SolidWorks pozwala nam skupić się dokładnie na projektach – powiedział Coaplen. – Nie jesteœmy zainteresowani ponoszeniem większego wysiłku, aby poznać oprogramowanie. Chcemy, aby nasze myœli skupiały się na produktach, które staramy się projektować, a nie narzędziach używanych do ich projektowania. (...)

Cane Creek nie poprzestanie na wykorzystywaniu tylko CAD 3D SolidWorks. Planuje także wykorzystać aplikację 3DVIA Composer do komunikacji, choćby po to, aby szybko tworzyć animowane, interaktywne instrukcje obsługi produktów, umieszczane w sieci Web. Interaktywne podręczniki zastšpiš obecne papierowe instrukcje, co powinno wpłynšć na większe zadowolenie klienta i ograniczyć chociażby... wsparcie telefoniczne.

ródło: www.pswug.info


Œroda, 30.03.2011 r.

SolidWorks 2011 SP3.0 dostępny do pobrania

Użytkownicy posiadajšcy ważnš usługę subskrypcji mogš pobrać wersję SolidWorks 2011 SP3.0

Najnowsza poprawka możliwa jest do pobrania ze strony SolidWorks po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal (link tutaj) lub bezpoœrednio po uruchomieniu programu za pomocš menedżera instalacji.

ródło: www.pswug.info


Pištek, 11.03.2011 r.

Okulary bez okulisty

Brytyjska firma projektuje regulowane okulary, które majš rozwišzywać problemy z widzeniem bez koniecznoœci wizyty u okulisty. Majš być przeznaczone na rynki krajów rozwijajšcych się, a w zasadzie – dla ludnoœci krajów trzeciego œwiata...

Łatwe do skorygowania problemy ze wzrokiem codziennie popychajš mnóstwo ludzi do biedy w krajach, w których na każdy milion mieszkańców przypada tylko jeden okulista. Brytyjska firma Adlens próbuje sprostać tej potrzebie za pomocš niedrogich, regulowanych okularów, korygujšcych 80 procent problemów refrakcji oka.
Używajšc oprogramowania SolidWorks, firma Adlens stworzyła soczewki warstwowe, pozwalajšce dobrać odpowiednie okulary bez pomocy optyka, optometrysty czy oftalmologa. Z pomocš wykwalifikowanej osoby (na przykład lokalnego pracownika służby zdrowia), regulowane okulary Adlens dostosowujš się za pomocš przesuwanego pokrętła do korekty krótkowzrocznoœci, dalekowzrocznoœci i presbiopii (utraty zdolnoœci akomodacyjnej oka). Dla osób, które nigdy nie będš mogły pójœć do okulisty, okulary regulowane Adlens sš nowš szansš na produktywne życie.
– Na œwiecie sš setki milionów ludzi, którym para okularów wystarczy, aby byli samodzielni – powiedział Sjoerd Hannema CEO Adlens. – W ramach programu „Vision for a Nation” pracujemy nad zwiększeniem œwiadomoœci na temat wpływu, jaki wada wzroku może mieć na edukację i jakoœć życia człowieka. Nasz produkt rozwišzanie jest rozwišzaniem wielu problemów ze wzrokiem z pomocš infrastruktury dostępnej w krajach rozwijajšcych się.

Firma Adlens skorzystała z pomocy SolidWorks, aby zaprojektować czterowarstwowe, poliwęglanowe soczewki do okularów. Dwie usztywnione soczewki otaczajš szczelinę z elastycznš trzeciš soczewkš, zawierajšcš olejek. Pokrętła na oprawkach okularów pompujš przezroczysty olejek do lub z soczewek, gdzie œrodkowa powłoka wygina się, aby zapewnić potrzebnš moc optycznš. Następnie wystarczy usunšć lewarki i regulowane pokrętła, aby zablokować okulary w odpowiedniej pozycji.
– Prawdziwym wyzwaniem było stworzenie mechanizmu wystarczajšco delikatnego do drobnych regulacji, ale odpowiednio silnego, by przetrwać upał, kurz i transport na długie dystanse – powiedział projektant produktów Adlens, Alex Edginton. (...)
– Strukturalna integralnoœć i wytrzymałoœć sš dla nas istotnymi czynnikami. Ruanda, gdzie pracujemy z Ministerstwem Zdrowia nad zapewnieniem naszych produktów, posiada szeroki zakres warunków œrodowiska. Soczewki i mechanizmy regulujšce sš zaprojektowane i przetestowane, aby radzić sobie z najtrudniejszymi warunkami, jakimi sš poddawane – dodał. – SolidWorks pozwolił nam stworzyć nowe projekty w szybki i łatwy sposób. Użyliœmy danych 3D, aby wizualizować pomysły, tworzyć szybkie prototypy i produkować skończone komponenty; SolidWorks był szczególnie pomocny w rozumieniu interakcji każdego komponentu produktu. W przypadku okularów z regulowanymi soczewkami, uszczelkami i mechanizmami, które składajš się na kompleksowe, precyzyjne komponenty, ich optymalne dopasowanie było niezwykle istotne.

Ruanda jest typowym krajem Afryki Subsaharyjskiej z dosłownie garstkš okulistów na cały kraj. Zwykle pracujš oni w stolicach, najczęœciej leczšc osoby dobrze sytuowane, pozostawiajšc biedniejszych i zamieszkujšcych tereny wiejskie obywateli samym sobie. (...)

ródło: DS SolidWorks


Pištek, 4.03.2011 r.

Sustainability: najlepszy w dziedzinie pro-ekologii

Oprogramowanie SolidWorks Sustainability, które umożliwia projektantom i inżynierom kontrolę i ograniczanie w łatwy sposób wpływu ich produktów na œrodowisko, otrzymało po raz pierwszy wyróżnienie Best New Green Product Innovation podczas międzynarodowej ceremonii GREEN AWARDS™ 2010 w Londynie

Nagrody przyznawane przez brytyjskie towarzystwo Royal Society of Arts sš wyrazem uznania za kreatywnoœć, która wspiera korporacyjnš i społecznš odpowiedzialnoœć, zrównoważony rozwój i najlepsze etyczne zachowania. Nagroda Najlepsza innowacja w dziedzinie nowego produktu pro-ekologicznego (Best Green New Product Innovation) jest nowš kategoriš.

– Ta propozycja najbardziej przypadła nam do gustu – powiedzieli jurorzy, którzy sš uznanymi profesjonalistami z dziedzin komunikacji, ochrony œrodowiska i zrównoważonego rozwoju. – Oprogramowanie (SolidWorks Sustainability) ma potencjał, aby zrewolucjonizować sposób projektowania produktów. Poprzez włšczenie myœlenia o cyklu życia do procesu projektowania oprogramowanie SolidWorks (Sustainability) pomaga projektantom obniżyć wpływ ich produktów na œrodowisko już na etapie projektowania. Dzięki współpracy z niezależnš organizacjš PE International, która zapewnia bazę danych cyklu życia produktu (Life Cycle Inventory), produkt jest skuteczny i niezawodny. Jest to narzędzie, w które powinien być wyposażony każdy projektant”.

Jaki jest Twój œlad ekologiczny?
W pełni zintegrowane z oprogramowaniem CAD firmy SolidWorks, oprogramowanie SolidWorks Sustainability wprowadza potężne narzędzia oparte na ocenie cyklu życia (Life Cycle Assessment, LCA), które mierzš wpływ na emisję dwutlenku węgla, zużycie energii, powietrze i wodę w całym cyklu życia produktu, obejmujšce wybór materiałów, produkcję, eksploatację i wreszcie koniec eksploatacji, „życia” produktu.  Firma DS SolidWorks opracowała oprogramowanie Sustainability we współpracy z organizacjš PE International, ekspertami o uznanej renomie w dziedzinie ekologicznej oceny cyklu życia, których pionierskie oprogramowanie GaBi jest wiodšcym na œwiecie produktem z zakresu LCA. Oprogramowanie SolidWorks Sustainability zawiera modele procesów i bazy danych oceny cyklu życia wykorzystywane w oprogramowaniu GaBi, aby przy użyciu wysokiej jakoœci naukowych danych, oceniać wpływ na œrodowisko.

Narzędzie wyboru materiałów udostępnione w oprogramowaniu SolidWorks Sustainability zapewnia natychmiastowš informację zwrotnš, pomagajšc projektantom produktów wybrać najbardziej ekologiczne materiały dla danego projektu. Dzięki możliwoœci wygenerowania raportu za pomocš jednego kliknięcia, uzyskane wyniki można w łatwy sposób przekazać innym pracownikom w firmie.

– Jesteœmy wdzięczni za to wyróżnienie – powiedział Asheen Phansley, kierownik produktu ds zrównoważonego rozwoju w firmie DS SolidWorks. – Konsumenci coraz częœciej poszukujš bardziej ekologicznych produktów, a projektanci majš ogromny wpływ na œrodowisko, ponieważ tworzš produkty, których codziennie używamy. Dlatego stworzyliœmy narzędzie, dzięki któremu zrównoważone projektowanie jest łatwe, dostępne, przyjemne i daje wielkie możliwoœci. Nasze prace zmierzajš do tego, aby pewnego dnia każde projektowanie było projektowaniem zrównoważonym, tš drogš prowadzimy naszych zapalonych klientów.

ródło: DS SolidWorks


Œroda, 23.02.2011 r.

Pożegnanie wersji beta!

Dzisiaj otrzymałem oficjalnš informację, iż DraftSight, bezpłatny CAD 2D Dassault Systemes, jest już dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Istotnie, odwiedziny na stronie pobrań DraftSighta zaskakujš pozytywnie: ostateczna wersja dla Windows jest już dostępna (spodziewałem się jej najwczeœniej w marcu/kwietniu br.), a użytkownicy Mac OS mogš wypróbować wersję beta, ale przeznaczonš dla ich systemu...

Do chwili obecnej ponad 400 000 użytkowników pobrało DraftSight (podczas konferencji SolidWorks World 2011 mowa była o 300 000 pobrań, także tempo przyrostu jest imponujšce). W porównaniu z udostępnionš w czerwcu 2010 wersjš beta, ogólnodostępna wersja pod Windows zawiera wiele kluczowych ulepszeń i aktualizacji podjętych w oparciu o opinie użytkowników. DraftSight jest dostępny do pobrania na stronie http://www.draftsight.com.

DraftSight umożliwia użytkownikom tworzenie, edycję i przeglšdanie plików DWG. Czas pobierania DraftSight trwa jedynie kilka minut (wersja instalacyjna programu waży ok. 55 MB), a program może być użytkowany w różnych œrodowiskach operacyjnych, takich jak Windows XP, Windows Vista, Windows 7 i Mac OS (w wersji beta). W połšczeniu z DraftSight, Dassault Systèmes utworzył w sieci miejsce dla otwartej społecznoœci internetowej, w którym użytkownicy mogš korzystać z zasobów na potrzebę pomocy i szkoleń, ze œrodowiskiem do interaktywnego użytkowania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi opiniami. Społecznoœć DraftSight jest jednš z pierwszych sieci społecznych zaprojektowanych przez inżynierów dla inżynierów, projektantów i architektów. W oparciu o uzyskane od społecznoœci opinie klientów, w ogólnodostępnej wersji DraftSight pod Windows dokonano wielu ulepszeń i aktualizacji.
Społecznoœć DraftSight opiera się na internetowej współpracy Dassault Systèmes ze SwYm na innowacyjnej platformie społecznej. Œrodowiska społecznoœciowe SwYm dysponujš najlepszymi właœciwoœciami Web 2.0, takimi jak: bogate profile, blogi, mikroblogi, „iQuestions”, wiki, miejsce do wymiany plików medialnych (dane, audio, video, a nawet 3D), aktualizacje statusu i wiele więcej, a wszystko to w jednolitym układzie, który ułatwia i przyspiesza kontakt między użytkownikami.
– Od chwili udostępnienia w czerwcu 2010, DraftSight cieszył się olbrzymiš popularnoœciš wœród specjalistów CAD i inżynierów. Produktowi poœwięcono wiele ciężkiej pracy – dotyczy to również wielu ulepszeń, które wprowadzono w fazie beta – powiedział Aaron Kelly, senior director DraftSight Dassault Systèmes. – Wielki odzew użytkowników umożliwił nam identyfikację obszarów wymagajšcych zdecydowanego ulepszenia. W ten sposób zoptymalizowaliœmy ogólnodostępnš wersję pod Windows, poprawiajšc działanie i obsługę DraftSight. Ważne jest, aby nasi użytkownicy stale byli œwiadomi, czego oczekujš od tego produktu, ponieważ będziemy w dalszym cišgu rozwijać DraftSight – dodaje (rozmowa z Aaronem już wkrótce na Swblog.pl).

Oto przykłady niektórych aktualizacji:
• Obsługa API (uwaga: odpłatna!) – umożliwia klientom pisanie dodatkowych programów dla DraftSight w C++ i innych obsługiwanych językach programowania;
• Lokalizacja plików pomocy – teraz dostępna dla użytkowników w różnych językach (angielskim, niemieckim, francuskim, japońskim, chińskim prostym i tradycyjnym, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, tureckim, koreańskim, polskim, rosyjskim, czeskim);
• Command Variables Enhancement – umożliwia użytkownikom tworzenie i zmianę zmiennych bezpoœrednio z wiersza poleceń.

Użytkownicy DraftSight majš do wyboru szereg opcji pomocy, włšcznie z bezpłatnš opcjš Community Support, jak również z płatnymi usługami (premium) wsparcia technicznego drogš telefonicznš i elektronicznš, network-licensingu i dostępu do API DraftSight. Zaprojektowana specjalnie dla nauczycieli usługa Education Premium Service zawiera pakiet „Classroom and Campus” z programami nauki, network-licensingiem i wsparciem technicznym drogš telefonicznš i mailowš.
– Jako wykładowca zawsze starałem się zapewniać swoim studentom dostęp do narzędzi umożliwiajšcych im samodzielnš pracę i odnoszenie sukcesów – mówi Thomas Mewerter, wykładowca projektowania na uniwersytecie South Central Louisiana Technical College. – Kompatybilna struktura DraftSight i jego możliwoœć obsługi plików DWG daje studentom poczucie wolnoœci dzięki możliwoœci bezpłatnego pobrania produktu i kontynuowania pracy poza drzwiami klasy.

Więcej informacji można uzyskać na stronie http://www.draftsight.com, a także na Facebooku i Twitterze.

ródło: DS SolidWorks


Wtorek, 22.02.2011 r.

Milion edukacyjnych licencji SolidWorks

17 lutego br. DS SolidWorks Corp. ogłosiła, że instytucje edukacyjne zakupiły milion licencji na oprogramowanie projektowe SolidWorks. Wiele milionów studentów w tych instytucjach wzbogaciło swe studia naukowe, techniczne, inżynieryjne i matematyczne, a także rozpoczęło błyskotliwe kariery w branży projektowania i inżynieryjnej

Lista znamienitych instytucji korzystajšcych z oprogramowania SolidWorks obejmuje organizacje ze wszystkich kontynentów, takie jak na przykład: MIT (USA), Indian Institute of Technology Delhi (Indie), Politecnico di Torino (Włochy), Tokyo Metropolitan Rokugou Technical High School (Japonia), Universidad del Valle de Mexico (Meksyk), University of Cambridge (Wielka Brytania), RENATESENTERET(Norwegia), Tsinghua University (Chiny), University of Manitoba (Kanada), University of South Australia (Australia), The University of Applied Sciences Stralsund (Niemcy) oraz Lycée Technique Privé Saint Etienne (Francja).

– Chcemy, aby nasi studenci poznawali i stosowali naukę i inżynierię, a nie musieli zmagać się z niepotrzebnie skomplikowanym oprogramowaniem – mówi profesor inżynierii przemysłowej, dr Andrés-Amador García Granada z politechniki IQS-URL w Barcelonie. – SolidWorks daje studentom wszelkie możliwoœci potrzebne w zawodzie inżyniera – włšcznie z unikalnym, zintegrowanym oprogramowaniem Simulation, które wykorzystujemy w uczeniu rozwišzywania problemów statycznych, dynamicznych, termicznych, elastycznoœci i dynamiki płynów – w najbardziej intuicyjnym pakiecie dostępnym na rynku. Dzięki temu studenci zaczynajš uczyć się wczeœniej, uczš się więcej w danym okresie czasu i kończš szkołę lepiej przygotowani do kariery. 70 ze 150 studentów uczelni IQS uzyskało œwiadectwa Certified SolidWorks Associate (CSWA), jako ogólny wymóg dla rozpoczęcia pracy nad projektem przemysłowym na ostatnim roku studiów – dodaje.

Wielu studentów łšczy naukę ze współzawodnictwem. – SolidWorks pomaga nam stale udoskonalać konstrukcję naszego robota „Thunderstruck” w konkursie Battlebots IQ, łšczšcš w najlepszy sposób ofensywnoœć, defensywnoœć, ciężar, wytrzymałoœć i zdolnoœci destrukcyjne – mówi Senai Andai (lat 20), student młodszego rocznika inżynierii mechanicznej w University of Texas w Arlington (UTA). – Zintegrowane oprogramowanie SolidWorks Simulation i intuicyjny interfejs użytkownika pomaga nam stosować teorię z sal wykładowych w praktycznym projekcie, produkcji i „próbach terenowych”. Jest to nieocenione przygotowanie do przyszłego zawodu inżyniera.

DS SolidWorks uzupełnia swoje oprogramowanie bogatymi zasobami edukacyjnymi, obejmujšcymi:

• Samouczki z robotyki, które wprowadzajš podstawowe koncepcje projektowania robotów od pierwszej częœci, aż do kompletnego złożenia (link tutaj);
• Blog nauczycieli SolidWorks dla nauczycieli wszelkich stopni, którzy wykorzystujš oprogramowanie SolidWorks do instruktażu projektowania i inżynierii (link tutaj);
• Dostęp do oprogramowania SolidWorks w dowolnym czasie i dowolnym miejscu, włšcznie z komputerami domowymi i laptopami studentów;
• Możliwoœci współzawodnictwa w wyœcigach podobnych do Formuły 1, robotyce, samochodów solarnych i wiele innych (link tutaj);
• Instruktaż z dziedziny projektowania według zasad zrównoważonego rozwoju, która nabiera coraz większego znaczenia wœród projektantów i inżynierów (link tutaj);
• Certyfikacja poœwiadczajšca posiadanie podstaw z dziedziny projektowania bryłowego przed pierwszymi pracodawcami...

– Nasze oprogramowanie jest naszpikowane wszelkimi zaawansowanymi możliwoœciami wykorzystywanymi przez zawodowych inżynierów – mówi Marie Planchard, dyrektor ds. œwiatowych rynków edukacyjnych w DS SolidWorks. – Jesteœmy przekonani, że ważne jest, aby studenci mieli łatwy dostęp do takich możliwoœci, co umożliwi im rozpoczęcie stażu i pierwszej pracy z pewnym poziomem doœwiadczenia – dodała.

Wkład firmy DS SolidWorks w edukację inżynieryjnš obejmuje również długš listę projektów sponsorskich. Jednym z beneficjentów jest Assabet Valley Regional Technical High School (Massachusetts), której poœwięcony był ostatni odcinek internetowego reality show DS SolidWorks Let’s Go Design. Studenci przygotowujš się do współzawodnictwa w National Robotics League z wykorzystaniem robotów, które nie tylko zaprojektowali i zmontowali, ale również wykonali ich składowe częœci.

ródło: DS SolidWorks

| czytaj także o nowej stronie z darmowymi tutorialami SolidWorks |


Poniedziałek, 21.02.2011 r.

Nowe tutoriale SolidWorks

Na oficjalnym blogu SolidWorks, z dniem 16 lutego br. Marie Planchard (dyrektor ds. œwiatowych rynków edukacyjnych w DS SolidWorks) poinformowała o udostępnieniu nowej podstrony oferujšcej dostęp do licznych, pogrupowanych tematycznie tutoriali, ułatwiajšcych pracę z SolidWorks. Kopalnia wiedzy dla osób pragnšcych poznać ten program od podstaw, lub też zwiększyć swoje umiejętnoœci posługiwania się nim...

– Jednš z rzeczy, które uœwiadomiłam sobie będšc jeszcze nauczycielkš w colleg'u, jest fakt, iż ludzie uczš się na wiele różnych sposobów; prawdopodobnie lubiš Państwo czytać, oglšdać materiały wideo i „poruszać” się krok po kroku za tutorialami/samouczkami zaimplementowanymi do SolidWorks i SolidWorks Simulations. Aby pomóc tym z Państwa, którzy lubiš przebierać wœród wielu materiałów o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym, przygotowaliœmy nowš podstronę poœwięconš tutorialom, w ramach naszego portalu www.solidworks.com – napisała m.in. Marie Planchard.

I tak nowi (poczštkujšcy) użytkownicy mogš skorzystać z 34 (!) wideo tutoriali dostępnych w dziale Getting Started with SolidWorks and the Engineering Design Process. Poznajš tutaj m.in. zasady posługiwania się interfejsem użytkownika, korzystania z zasobów dostępnych z programem, tworzenia częœci i złożeń, rysowania szkiców 2D, prostymi analizami z wykorzystaniem modułu Simulation i Sustainability. Dostępne sš także pliki ćwiczeń, pozwalajšce na weryfikację tego, czego zdšżyli (lub nie) się nauczyć.

Ponad 20 materiałów filmowych (dostępnych także na YouTube i blogach zwišzanych z SolidWorks) opisuje z kolei proces projektowania komponentów wyœcigowego bolidu, projektowanego przez studentów z uniwersytetu Wisconsin skupionych w Formula SAE Racing Team.

Na stronie znaleŸć można także linki prowadzšce do blogu dla osób zajmujšcych się zawodowo szkoleniami z SolidWorks (the SolidWorks Teacher Blog on Art and Engineering). Tutorial poœwięcony modułowi Sustainability (do tzw. projektowania zrównoważonego, przyjaznego dla œrodowiska) w 10 lekcjach opisuje pełne możliwoœci drzemišce w tym dodatku do SolidWorks (http://blogs.solidworks.com/teacher/2010/07/solidworks-tutorial-sustainability-material-choice-and-sustainable-redesign.html)

A tutoriale dotyczšce... klocków Lego (!) i robotów mogš okazać się znakomitym Ÿródłem inspiracji do ćwiczeń i zabaw nie tylko ze studentami, ale także – własnymi dziećmi.

Wreszcie na dole strony można znaleŸć serie tutoriali opublikowanych w postaci plików pdf.

Zachęcam do skorzystania, a w miarę skromnych możliwoœci postaram się o spolszczenie przynajmniej niektórych z nich. Może tego poœwięconego projektowi turbiny wiatrowej przeznaczonej do... ładowania baterii telefonów komórkowych?

ms

ródło: http://blogs.solidworks.com/solidworksblog/


Czwartek, 27.01.2011 r.

SolidWorks World 2011

...to nie tylko jedna z największych konferencji, jedno z największych odbywajšcych się corocznie spotkań użytkowników systemu CAD, ale także – Ÿródło informacji o tym, czego nowego należy spodziewać się w kolejnej odsłonie SolidWorks. Czy tym razem będzie „rewolucja” zwišzana z wersjš 2012? I tak, i nie...

Wszystko zależy od obszaru naszego zainteresowania. O ile sam 3D CAD SolidWorks 2012 nie będzie różnił się istotnie od wersji 2011 (poza wprowadzeniem ulepszeń postulowanych przez użytkowników – słynna lista „Top Ten”, nie doczekamy się np. nowych rozwišzań, funkcjonalnoœci zwišzanych z modelowaniem), o tyle rewolucjš może być fakt wejœcia DS SolidWorks w zupełnie nowš branżę – poprzez zaoferowanie nowej aplikacji, opartej o platformę V6, pracujšcej on-line, a pod wiele mówišcš nazwš SolidWorks Live Building. Na razie to wszystko, relację z pierwszych dwóch dni można znaleŸć tutaj, a więcej szczegółów – m.in. na blogu Deelipa Menezesa (www.deelip.com).

ms


Œroda, 19.01.2011 r.

InspectionXpert certyfikowanym „Złotym Produktem SolidWorks”

Extensible CAD Technologies LLC, dostawca rozwišzań zwiększajšcych możliwoœci systemów CAD i PLM poinformował wczoraj o fakcie przyznania przez DS SolidWorks Corp. jednemu z jego produktów – aplikacji InspectionXpert – statusu certyfikowanego złotego produktu. Dzięki temu InspectionXpert w wersji dla SolidWorks stał się zarazem pierwszym złotym produktem partnerskim z obszaru analiz jakoœci dokumentacji, w pełni zintegrowanym ze œrodowiskiem SW

Departamenty i wydziały inżynierii i kontroli jakoœci wielu firm używajš tej interesujšcej aplikacji do zautomatyzowanego wydobywania istotnych wymiarów i danych inspekcyjnych bezpoœrednio z dokumentacji opracowanej w SolidWorks, czy też wręcz z rysunków formatu SW. Dodatkowo aplikacja pozwala na łatwe generowanie rysunków inspekcyjnych i kontrolnych, a także – na ich eksport do odpowiednich formularzy kontroli jakoœci. To pozwala wyeliminować wiele procesów wykonywanych do tej pory manualnie, co w praktyce przekłada się na ograniczenie iloœci błędów i oszczędnoœć czasu dochodzšcš do 97% w przypadku przygotowywania dokumentacji inspekcyjnej na różnych etapach procesów produkcyjnych.

ródło: http://www.extensiblecad.com/


Œroda, 19.01.2011 r.

SolidWorks na Politechnice...

...Białostockiej. Właœnie takie oprogramowanie – w liczbie 200 licencji SolidWorks Education Edition – zainstalowano w celu kształcenia studentów wydziałów mechanicznych

Jednym z głównych celów nowoczesnej edukacji CAx jest nauka możliwoœci i metodologii parametrycznego modelowania. W duchu tej idei Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej postanowił wdrożyć 200 licencji SolidWorks Education oraz 500 licencji SolidWorks Student Access. Wydział Mechaniczny został założony w 1949 roku i jest jednym z dwóch najstarszych wydziałów Politechniki Białostockiej. Od tamtej pory ponad 7300 studentów stało się jego absolwentami.

– Obecnie, modelowanie 3D jest standardem w projektowaniu mechanicznym i powinno być częœciš każdej nowoczesnej koncepcji kształcenia na uczelniach technicznych. Decyzja o wdrożeniu SolidWorks była następstwem tego rozumowania – powiedział dr. Andrzej Łukaszewicz, wykładowca na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Naszym celem jest dostarczenie studentom możliwie najlepszych kwalifikacji na przyszłoœć. Dzięki SolidWorks oferujemy naszym studentom dostęp do powszechnie wykorzystywanego oprogramowania, z którym zetknš się z pewnoœciš w przyszłej pracy zawodowej.

Poza wszechstronnym zastosowaniem oraz dobrym stosunkiem ceny do wydajnoœci oprogramowania SolidWorks, dostępnoœć polskiej wersji językowej stanowiła również jedno z głównych kryteriów wyboru dla uczelni. Ponadto, studenci mogš wykorzystywać biblioteki typowych częœci i modeli 3D wiodšcych producentów dostępne dzięki SolidWorks.

– Jesteœmy zaszczyceni, że nasz system CAD oraz oprogramowanie do symulacji jest stosowane na renomowanej Politechnice Białostockiej – wyjaœnia Joseph Wilkie, menedżer do spraw edukacji w DS SolidWorks. – Imponujšce modele 3D stworzone przez studentów odzwierciedlajš wysoki poziom umiejętnoœci wykorzystania narzędzi SolidWorks, a także œwiadczš o nowoczesnym podejœciu do nauczania na Politechnice Białostockiej. Oprogramowanie SolidWorks wspiera studentów chętnych do osišgnięcia wysokiego poziomu wykształcenia.

Wdrożenie, szkolenie i wsparcie techniczne zostało dostarczone przez CNS Solutions, autoryzowanego resellera SolidWorks.

ródło: DS SolidWorks Corp.


Czwartek, 16.12.2010 r.

Zabawki i gry pomagajš w wykształceniu umiejętnoœci inżynieryjnych na całe życie

Dzieci uwielbiajš klocki LEGOŽ, ale czy zabawa kolorowymi klockami może wychować nowe pokolenie inżynierów? DS SolidWorks stanowczo twierdzi, że tak...

– Zbudowanie nawet najprostszej konstrukcji od zera wprowadza dzieci w arkana geometrii oraz fizyki stosowanej – to słowa Marie Planchard, dyrektor ds. œwiatowych rynków edukacyjnych w DS SolidWorks. – Dzięki temu matematyka i technika sš nie tylko poznawane, ale mogš też stać się życiowš pasjš. Gdy geometria i fizyka decydujš o powodzeniu lub niepowodzeniu projektu – bez względu na to, czy jest to samochodzik z klocków LEGO, robot czy też autonomiczny pojazd podwodny – nagle matematyka i technika stajš się czymœ więcej niż problemem na kartce papieru – to klucze do królestwa. Inżynierowie posługujš się takimi metodami myœlenia na co dzień – dodaje.

Między innymi z tego właœnie powodu firma DS SolidWorks wprowadza dzisiaj dwa nowe bezpłatne programy samouczków do tworzenia samochodzików LEGO i skomplikowanych robotów przy użyciu oprogramowania CAD SolidWorks. Samouczki zawierajš kilkanaœcie lekcji, filmów wideo i modeli częœci do pobrania. Poziomy projektów zakresem obejmujš szkołę podstawowš i œredniš. Zawierajš one jasne instrukcje – odpowiednie także dla osób nie posiadajšcych wczeœniejszego doœwiadczenia z SolidWorks.
Podczas nauki podstaw fizyki i inżynierii, uczniowie zdobywajš jednoczeœnie doœwiadczenie w pracy z jednym z najczęœciej wykorzystywanych na œwiecie systemów do projektowania 3D. Lekcje stajš się stopniowo coraz bardziej skomplikowane i wprowadzajš bardziej zaawansowane zasady matematyczne i fizyczne przy użyciu zintegrowanych możliwoœci oprogramowania SolidWorks, takich jak np. symulacje. Uczniowie angażujš się w zajęcia jak w gry komputerowe, ale tym razem jednoczeœnie zdobywajš cenne umiejętnoœci i wiedzę, a przy tym – poczucie osišgnięcia celów.

– Wiele dowiedzieliœmy się o stylach i metodach uczenia się w ostatnich dekadach – mówi Marie Planchard. – Pomimo, że niektórzy uczniowie potrafiš opanować matematykę i technikę na poziomie abstrakcyjnym, œwiat pełen jest inteligentnych ludzi, którzy muszš zrobić, dotknšć i wykonać pewne rzeczy samodzielnie, wszystko jedno, czy na ekranie SolidWorks, czy też we własnym garażu. Tak w szkole, jak i w społeczeństwie odeszliœmy od faktycznego wykonywania rzeczy. Jeœli jednak pozwolimy na to uczniom i kiedy dodamy element pracy zespołowej oraz współzawodnictwa, to wtedy połknš oni haczyk...

Zespół Marie Planchard, bioršcy udział w inauguracyjnym Amerykańskim Festiwalu Nauki i Inżynierii (vide film), który odbył się niedawno w Waszyngtonie. jest doskonałym przykładem powyższego przesłania. Dzięki pomocy partnera SolidWorks, firmy STEM Academy, tysišce studentów œcigało się dragsterami i budowało własne materiały sprężyste (vide wpisy na blogu Marie Planchard).

Festiwal obejmował tydzień zajęć dla uczniów, takich jak Festyn Nauki w Białym Domu, gdzie uczniowie z gimnazjów i szkół œrednich z całego kraju prezentowali nagrodzone projekty. – To właœnie podczas takich wysiłków objawiajš się talenty i pasje. Tak rodzš się przyszli naukowcy, inżynierowie, wynalazcy i przedsiębiorcy – zauważył Prezydent Obama.

Konkursy LEGO i nie tylko
Firma DS SolidWorks dostarczyła prawie milion licencji edukacyjnych oprogramowania i sponsoruje szerokš gamę działań uczniowskich, takich jak np.:
• Concrete Canoe – konkurs dla studentów techników budowlanych, polegajšcy na zaprojektowaniu statku, jego wykonaniu i udziału w wyœcigu. Często wymaga to wykonania analiz naprężeń i przepływów w oprogramowaniu SolidWorks Simulation. Sponsorem jest Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa (ASCE);
• Solar Splash – studenci projektujš i budujš łodzie napędzane energiš słonecznš i biorš udział w wyœcigu. Szczególnie przydatne jest tu oprogramowanie SolidWorks Sustainability;
• Structural Steel Bridge – konkurs inżynierii konstrukcyjnej, wymagajšcy zaprojektowania, zbudowania i analizy mostu stalowego – oczywiœcie w odpowiedniej skali. Studenci sš oceniani za czas skonstruowania, sztywnoœć, lekkoœć, ekonomikę, estetykę oraz skutecznoœć. Sponsorem jest Amerykański Instytut Konstrukcji Stalowych (AISC);
• Unmanned Systems – uczniowie gimnazjów i szkół œrednich tworzš autonomiczne pojazdy bezzałogowe poruszajšce się po lšdzie i morzu. Ten multidyscyplinarny konkurs obejmuje wszystkie dziedziny symulacji i uwzględnia układy elektroniczne oraz mechaniczne, a także oprogramowanie. Sponsorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Pojazdów Bezzałogowych (AUVI) oraz Centrum Zaawansowanych Technologii Morskich (MATE);
• Vehicle Racing – uczniowie gimnazjów i szkół œrednich projektujš i budujš samochody wyœcigowe i hybrydowe, statki powietrzne, skutery œnieżne i pojazdy terenowe, a następnie biorš udział w wyœcigach. Sponsorem jest Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji (SAE);
• FIRST Robotics – konkurs robotyki dla uczniów szkół œrednich. Uczniowie projektujš, budujš i testujš roboty. Ideę tego konkursu zapoczštkował wynalazca Dean Kamen, aby zmotywować młodych ludzi do czynnego zainteresowania się naukš i technikš;
•
FIRST LEGO League – ni etyle konkurs, co raczej program edukacyjny z dziedziny robotyki dla uczniów w wieku od 9 do 16 lat (od 9 do 14 w USA i Kanadzie);
• MIT Lemelson InvenTeams – InvenTeams to zespoły uczniów szkół œrednich, nauczycieli i mentorów, które otrzymujš granty w wysokoœci do 10 000 USD na wynalezienie technicznych rozwišzań rzeczywistych problemów;

– Praktyczne działania pielęgnujš rzeczywiste, życiowe umiejętnoœci, jakie będš potrzebne studentom w ich karierach – mówi Marie Planchard. – Bez względu na to, czy zostaniesz inżynierem, cukiernikiem, czy sędziš, potrzebujesz podstawowych umiejętnoœci naukowych i matematycznych, przynajmniej do czasu podjęcia ostatecznej decyzji o wyborze drogi zawodowej. Dodatkowy element współzawodnictwa bazuje na tym fundamencie i stymuluje współpracę, pracę zespołowš i nowatorskie podejœcia do rozwišzywania problemów w ograniczonym czasie – dodaje...

ródło: DS SolidWorks Corp.


Wtorek, 14.12.2010 r.

Dziesięć życzeń...

Już od lat z końcem roku, a jednoczeœnie przed zbliżajšcym się styczniowym spotkaniem SolidWorks World, prezentowana jest lista życzeń użytkowników. Można na niej prezentować własne uwagi i oczekiwania wyznaczajšce kierunek rozwoju SolidWorks. Spoœród nadesłanych postulatów typowana jest najczęœciej wymieniana dziesištka...

Wœród aktualnie wytypowanej dziesištki znajdziemy:
• blokowanie obrotu komponentu cylindrycznego w złożeniach, bez koniecznoœci dodawania ekstra wišzań;
• możliwoœć głosowania i wypowiadania się w kwestii top 10 przez cały rok (nie jako ER, ang. Enhancemet Request);
• możliwoœć zgłaszania SR (ang. Service Request) za pomocš narzędzia SolidWorks RX (bez logowania do portalu klienta);
• automatyczna zmiana (przeliczenie) tolerancji w momencie zmiany jednostek dokumentu;
• łatwiejsze łšczenie wymiarów i właœciwoœci dostosowanych np. poprzez ich umieszczenie w polu tekstowym;
• możliwoœć podglšdu składni równania (jeżeli wymiar był tak obliczony) podczas reedycji wartoœci wymiaru w polu edycji wymiarów;
• szyk kołowy w dwóch kierunkach – podobnie jak w szyku liniowym;

a także tworzenie konfiguracji odbicia lustrzanego komponentu w obrębie danej częœci, kontrolę iloœci miejsc po przecinku w notatkach na rysunkach i wybór poszczególnych œcian do pochylenia podczas operacji wycišgnięcia. Oczywiœcie postulatów jest – jak zawsze – o wiele więcej.

Dyskusja na ten temat toczy się przede wszystkim na forum SolidWorks, ale jej œlady w naszym ojczystym języku znajdziemy na stronie Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks (PSWUG.info). Zachęcam do udziału...

ródło: www.pswug.info


Poniedziałek, 6.12.2010 r.

„Packi” dla SolidWorks

Tym razem portal Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks przygotował ciekawe wieœci dla użytkowników zarówno najnowszej wersji systemu, jak i wszystkich korzystajšcych z ubiegłorocznej edycji...

Użytkownicy SolidWorks 2010 posiadajšcy ważnš usługę subskrypcji mogš pobrać wersję SolidWorks 2010 SP5.0 EV (Early Visibility). Z kolei wszyscy korzystajšcy z SW 2011 (i oczywiœcie posiadajšcy ważnš usługę subskrypcji) mogš pobrać wersję SolidWorks 2011 SP1.  Aktualizacja możliwa jest do pobrania ze strony SolidWorks po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal (link tutaj) lub bezpoœrednio po uruchomieniu programu, za pomocš menedżera instalacji.

ródło: www.pswug.info


Poniedziałek, 8.11.2010 r.

Pliki treningowe dla wersji SolidWorks 2011

Pojawiły się pierwsze pliki treningowe do nauki podstawowego i zaawansowanego modelowania częœci. Czekamy na kolejne...

Wspomniane pliki, oprócz aktualizacji do najnowszej wersji SolidWorks 2011, praktycznie niczym się nie różniš od dotychczas dostępnych. Należy liczyć na to, iż kolejne udostępniane sukcesywnie pliki zostanš wzbogacone o nowe przykłady wykorzystywania nowych funkcji programu.
Materiały dostępne sš na stronie: www.solidworks.com/sw/support/, a o pojawieniu się kolejnych na bieżšco informować będzie zapewne strona Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks.

ródło: PSWUG.info


Poniedziałek, 8.11.2010 r.

9 Edycja Studenckiego Konkursu Projektowego to już historia

15 paŸdziernika 2010 na www.solidworksblog.pl pojawiły się wyniki 9 edycji konkursu projektowego dla studentów, organizowanego corocznie przez CNS Solutions (VAR SolidWorks)

W tym roku zwyciężył trochę tajemniczy projekt „Kolejki kolekcjonerskiej” wykonany przez Pana Emila Archanowicza, studenta 5 roku Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Projekt został wykonany bardzo starannie z uwzględnieniem wielu szczegółów i przeprowadzeniem analiz wytrzymałoœciowych. Styl projektu, kształt modelu nasuwa mi nieodparte skojarzenia z „Katedrš” Bagińskiego, sprawia wrażenie, jakbym nie tylko pochodził ze œwiata 3D, ale w ogóle – nie z tego œwiata. Moim faworytem był zdobywca 5. miejsca, prezentujšcy projekt motocykla. W ogóle poziom tegorocznej edycji był naprawdę wysoki. Poniżej przedstawiam pełnš klasyfikację laureatów konkursu:

1. Kolejka Kolekcjonerska – Emil Archanowicz (SGGW);

 

2. Cišgnik Kroczšcy – Łukasz Łapiński (Politechnika Białostocka);

3. MESSIS Sementis – Łukasz Cieszyński (Uniwersytet Warmińsko – Mazurski),

4. Szybowiec – Paweł Wilkowski (Politechnika Krakowska)

5. FAT Bike – Igor Kozłowski (Politechnika Białostocka)

Zachęcam do odwiedzenia strony konkursu, gdzie można podejrzeć dokładnie prace wszystkich laureatów. Oprócz zdjęć znajdujš się tam multimedialne prezentacje w oprogramowaniu 3DVia Composer: http://www.cns.pl/Edukacja/Konkurs-studencki/Konkurs-studencki.aspx
A już wkrótce...

10 Edycja SDC
Rejestracja do 10 Edycji Studenckiego Konkursu Projektowego SolidWorks rozpocznie się już w pierwszych dniach stycznia 2011 roku. Regulamin dostępny jest na stronach CNS Solutions. Wszystkie pytania prosimy kierować na adres mailowy konkurs@cns.pl

ms

ródło: www.cns.pl


Czwartek, 4.11.2010 r.

Bob CAM PRO dla SolidWorks

Kolejny CAM dla popularnego systemu CAD 3D. Co więcej, daleko zintegrowany ze œrodowiskiem SolidWorks!

BobCAM PRO umożliwia definiowane obróbki, obliczanie i weryfikowanie modelu z poziomu parametrycznego œrodowiska SolidWorks. Wszystkie funkcje obróbki w 2, 3 i 4 osiach sš w pełni asocjatywne z modelem częœci. W przypadku dokonania zmian w modelu SolidWorks, wszystkie operacje CAM sš łatwo aktualizowane. Pełne skojarzenie między SolidWorks i obróbkš w nowym drzewie CAM skutecznie redukuje błędy w modelu częœci po zastosowaniu zmian.

Użytkownik ma możliwoœć tworzenia specjalnych wzorów narzędzia do wiercenia otworów, jak również innych strategii obróbki oferowanych w BobCAM. Wzorce te i warunki skrawania mogš być zwišzane z okreœlonš częœciš lub używane globalnie w całym systemie. Użytkownik dysponujšc funkcjami obróbki, wybiera model i BobCAM ładuje wszystkie narzędzia właœciwe dla danej operacji. Następnie użytkownik może dostosować działania i automatyczne generowanie œcieżek oraz wybrać program g-code dla maszyny. BobCAM oferuje zaawansowanš funkcję do profilowania, obróbki kieszeni, grawerowania, obróbki zgrubnej, jak i bardziej zaawansowanych funkcji dla 3 osi , takich jak strategia zgrubna Z-Level oraz operacje wykańczajšce.
BobCAM pozwala w pełni konfigurować postprocesory dla wielu urzšdzeń CNC, takich jak: frezarki, tokarki, maszyny typu waterJet, lasery i wypalarki. Zawiera także narzędzia do symulacji wirtualnej œcieżki obróbki. Ma także możliwoœć komunikacji DNC przez port RS 232. BobCAM jest wyposażony w kompleksowy wbudowany system pomocy, jak również umożliwia pełne szkolenia użytkowników. Nowy dodatek BobCAM figuruje obecnie jako oficjalny produkt partnerski SolidWorks.

ródło: PSWUG


Pištek, 22.10.2010 r.

Maszyny do mieszkania?

Budownictwo ekologiczne sięga po rozwišzania z obszaru inżynierii maszyn. W tym – po systemy MCAD, dedykowane raczej do projektowania maszyn. Wiodšcy innowator w dziedzinie budownictwa  ekologicznego – firma Domespace – wybrała oprogramowanie do projektowania CAD i symulacji SolidWorksŽ jako fundament systemu online, który pozwoli nabywcom domów na tworzenie i testowanie własnych projektów energooszczędnych budynków...

Domespace z siedzibš w Quimper we Francji planuje wdrożenie aplikacji online, która będzie wykorzystywana przez klientów w charakterze pomocy przy projektowaniu i budowie ekologicznego, obrotowego domu kopułowego. SolidWorks Premium oraz SolidWorks Simulation będš stanowiły kluczowe ogniwa w systemie, który pozwoli firmie Domespace na wdrożenie 100-procentowo cyfrowego łańcucha obejmujšcego całoœć działań, poczšwszy od zamówienia złożonego przez klienta, poprzez produkcję, aż do budowy na działce. Firma Domespace wybrała oprogramowanie SolidWorks jako kluczowe narzędzie 3D nie tylko ze względu na optymalizację i standaryzację produktów, ale także jako rozwišzanie współpracy pozwalajšce zrealizować cały cyfrowy proces.
– Stawiamy na przyszłoœć – mówi Benjamin Thoby, szef działu obliczeniowego i badawczo-rozwojowego w Domespace. – Nasi klienci wyobrażš sobie i zaprojektujš swój dom we własnym tempie dzięki aplikacji CAD SolidWorks. SolidWorks Simulation obsłuży procesy walidacji i produkcji.

Domy Domespace sš zaprojektowane z myœlš o oszczędnoœci energii i niskim „odcisku ekologicznym” (zminimalizowanym negatywnym oddziaływaniu całej inwestycji na œrodowisko). Konstrukcje w kształcie kopuły obracajš się, aby wychwytywać energię słonecznš i sš dobrze izolowane, co redukuje potrzeby ogrzewania i chłodzenia. Sš one budowane z odnawialnych gatunków drewna, wolnych od substancji chemicznych. Firma Domespace zaprojektowała i zbudowała 200 domów na całym œwiecie i może pochwalić się 60-procentowym wzrostem rok po roku w ostatnich pięciu latach.

Benjamin Thoby był członkiem zespołu, który wybrał oprogramowanie SolidWorks po dogłębnej analizie, która wykazała, że SolidWorks jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby firmy Domespace w zakresie projektowania architektonicznego (!), obliczeń termicznych i wytrzymałoœciowych, a także przy projektowaniu częœci ekologicznych budynków. Firma wykorzystała oprogramowanie SolidWorks CAD i Simulation do optymalizacji projektów i standaryzacji częœci. Opracowała ona jeden model z kilkoma wariantami, które można dostosowywać.

– Definiujemy dwa asortymenty w 20 różnych modelach. Wszelkie modyfikacje sš przenoszone z jednego asortymentu na drugi. Dzięki użyciu SolidWorks do obsługi naszych złożeń, upraszczamy je w maksymalnym zakresie – tłumaczy Benjamin Thoby. – SolidWorks Flow Simulation wykorzystujemy, aby przygotować różne scenariusze, które możemy testować, udoskonalać i szybko modyfikować, dzięki czemu wdrażamy tylko te projekty, które odpowiadajš naszym wymaganiom – dodaje.

ródło: DS SolidWorks Corp.


Czwartek, 14.10.2010 r.

Jeszcze tylko Gdańsk...

... bowiem dzisiaj trwa przedostatnie spotkanie z cyklu seminariów, zorganizowanych pod hasłem „Dzień Innowacji 3D”.  Ich myœlš przewodniš jest chęć zademonstrowania współpracy programowania CAD z nowoczesnymi urzšdzeniami do szybkiego prototypowania i skanerami 3D. Współpracy przeradzajšcej inspirację w rzeczywistoœć...

Dzień Innowacji 3D to cykl bezpłatnych seminariów o tematyce zwišzanej z technologiami trójwymiarowego  skanowania, projektowania i drukowania. W jednym miejscu i w tym samym czasie spotkajš się nowoczesne technologie: oprogramowanie i maszyny, przedstawiciele przemysłu i entuzjaœci nowoczesnych systemów komputerowych: projektanci, konstruktorzy i eksperci. Uczestnicy będš mieli okazję do bezpoœredniego kontaktu z innowacyjnymi technologiami skanowania, projektowania i drukowania wchodzšcymi właœnie na rynek, do indywidualnych rozmów z przedstawicielami przemysłu oraz entuzjastami nowoczesnych systemów komputerowych wspomagajšcych projektowanie i wytwarzanie.

Terminy seminariów:
06.10.2010 – Warszawa (Hotel Gromada Airport)
12.10.2010 – Katowice (Hotel Qubus Prestige)
13.10.2010 – Wrocław (Hotel Novotel)
14.10.2010 – Poznań (Hotel Orbis Polonez)
20.10.2010 – Gdańsk (Hotel Novotel Centrum)

Dzień Innowacji 3D to m.in. prezentacje:
• możliwoœci Reverse Engineering z zastosowaniem skanerów 3D firmy Breuckmann GmbH
• edycji i obróbki elementów 3D z wykorzystaniem najnowszej wersji oprogramowania SolidWorks 2011
• tworzenia realnych, trójwymiarowych modeli za pomocš drukarek firmy 3D SYSTEMS
• szybszej i wydajniejszej pracy z dużymi i skomplikowanymi złożeniami z pomocš innowacyjnych rozwišzań SolidWorks 2011
• nowoczesnego oprogramowania do zarzšdzania i wizualizacji projektu, ułatwiajšcego tworzenie interaktywnej dokumentacji produktu, instrukcji montażowych i serwisowych.

Pełna agenda spotkania, a także więcej na temat producentów i organizatorów – na stronie www.seminaria3D.com,
a w najbliższym czasie zamieœcimy relację z pierwszego w cyklu spotkania, zorganizowanego 6 paŸdziernika w Warszawie.

Redakcja

| pełna relacja z wydarzenia tutaj
dodano 22.10.2010 r.|


Œroda, 13.10.2010 r.

Złoty Partner SolidWorks wydaje najnowszš wersję programu DELCAM 2011

Delcam for SolidWorks łšczy w sobie korzyœci systemów PowerMILL oraz FeatureCAM. Został zbudowany w oparciu o Delcam'owski sprawdzony algorytm obróbki, który obecnie używany jest przez ponad 30 000 klientów na całym œwiecie

Program zapewnia wysokš prędkoœć wyliczania œcieżek prowadzenia narzędzia znanš z systemu PowerMILL, a także oferuje zaawansowane strategie 5-osiowej obróbki szybkoœciowej, które zwiększajš produktywnoœć, wydłużajš żywotnoœć narzędzi oraz zapewniajš wysokiej klasy wykańczanie powierzchni nawet najtwardszych, najbardziej wymagajšcych materiałów.
Nowa wersja programu wykorzystuje także najnowsze osišgnięcia firmy Delcam w zakresie optymalizacji sprzętowych, włšczajšc w to obsługę komputerów 64-bitowych. Technologia 64-bitów likwiduje problem ograniczonej przestrzeni pamięciowej, z jakim przychodzi często mierzyć się w komputerach 32-bitowych, pozwalajšc w ten sposób na znacznie efektywniejsze tworzenie œcieżek prowadzenia narzędzia, co ma szczególne znaczenie w zakładach zajmujšcych się obróbkš dużych lub skomplikowanych częœci. Dodatkowo poprawiono zarzšdzanie pamięciš wirtualnš w obrębie programu, co poskutkowało skróceniem czasu obliczeń.

Do programu Delcam for SolidWorks 2011 zaimplementowano wszystkie najnowsze funkcje FeatureCAM'a 2011, a więc nowy styl wykańczania, wykorzystujšcy oddzielne przejœcia narzędzia do skrawania powierzchni czołowych oraz œrednic komponentów. Metoda ta daje lepsze rezultaty obróbki wykończeniowej, wydłuża żywotnoœć narzędzia oraz zapewnia lepsze usuwanie wiór wytworzonych w pierwszym przejœciu noża.
Wszystkie nowe opcje sš oczywiœcie całkowicie zintegrowane ze œrodowiskiem SolidWorks, także program nadal wyglšda i zachowuje się podobnie jak SolidWorks. Zapewniono pełne powišzanie tych obu systemów, dzięki czemu każda zmiana w modelu CAD jest automatycznie odzwierciedlana w œcieżkach prowadzenia narzędzia.
Wszystkie dodatkowe strategie przed rozpoczęciem obróbki właœciwej mogš być sprawdzane na komputerze przez zintegrowany moduł symulacji. W wersji 2011 ponadto poszerzono zakres dostępnych post-procesorów, dzięki czemu zwiększono prędkoœć przesyłu danych do wszystkich najważniejszych i najpopularniejszych obecnie na rynku urzšdzeń obrabiarskich, włšczajšc w to wyszukane centra obróbcze takie jak Mazak Integrex, Daewoo Puma oraz Nakamura-Tome.

ródło: Delcam, PSWUG.ifno


Poniedziałek, 11.10.2010 r.

3D Instant Website oraz 2D Editor oficjalnie wychodzš z użycia

Wraz z wersjš SolidWorks 2011 zniknšł PhotoWorks, zastšpiony przez zintegrowany ze œrodowiskiem SW program PhotoView 360, znany już użytkownikom wersji 2010. Podobny los w najbliższym czasie czeka dodatek to publikacji internetowych 3D Instant Website oraz 2D Editor. Ten ostatni zostanie zastšpiony nowym rozwišzaniem oferowanym przez Dassault Systèmes – o nazwie DraftSight. A jeszcze nie tak dawno zastanawiałem się nad sensem utrzymywania w ofercie DS tych dwóch narzędzi do projektowania w 2D; teraz wszystko się wyjaœniło...

Według informacji zamieszczonych na blogu SolidWorksHeard, 3D Instant Website – narzędzie do publikowania w sieci web wprowadzone w wersji z 2001 r. zostanie wycofane ostatecznie w 2011 roku. Dassault Systèmes SolidWorks Corporation oferuje alternatywne, bardziej wydajne rozwišzanie – po 31 grudnia 2010 roku, nowi i istniejšcy klienci nadal będš mogli tworzyć własne strony internetowe jak dotychczas, ale tylko lokalnie.
Niedawno przemianowanego edytora plików 2D (z DWG Editor na 2D Editor) zostanie wycofany po 2011 r. Wišże się to wprowadzonym przez Dassault Systèmes darmowym programem DraftSight. Na razie SolidWorks 2D Editor można pobierać po zalogowaniu do Customer Portal, jednak link zostanie usunięty do końca paŸdziernika 2011 r. Zmiany te podyktowane sš koniecznoœciš lepszego dostosowania się do nowego produktu firmy Dassault Systèmes 2D – DraftSight.
Dassault Systèmes oferuje teraz DraftSight, który można być pobierany przez wszystkich, bez ograniczeń. Aby rozpoczšć korzystanie z DraftSight wystarczy odwiedzić stronę www.draftsight.com i postępować zgodnie z instrukcjami pobierania. Warto także odwiedzić stronę zorganizowanego przez CADblog.pl i DS konkursu na projekt wykonany właœnie w DraftSight (link tutaj).


ródło: SolidWorkHeard, PSWUG.info


Sobota, 25.09.2010 r.

Wreszcie jest: SolidWorks 2011

Wczoraj, tj. 24.09.2010 r. firma Dassault Systèmes SolidWorks Corp. (DS SolidWorks) poinformowała oficjalnie o udostępnieniu nowej linii produktów SolidWorks 2011. Trudno mówić tym razem o rewolucji (jak to miało miejsce w przypadku wersji 2010 i zupełnie nowych modułów), ale nowa rodzina produktów SolidWorks 2011 zawiera setki udoskonaleń wprowadzonych na żšdanie klientów, którzy na co dzień wykorzystujš oprogramowanie SolidWorks do projektowania nowych produktów, weryfikacji ich wydajnoœci, komunikowania się z partnerami, zarzšdzania danymi projektowymi i minimalizacji wpływu produktów na œrodowisko naturalne...

Od dawna już wiadomo, że im szybciej można wprowadzić nowy, œwietny produkt na rynek, tym większy sukces osišgajš wszyscy zaangażowani w ten proces – a presja ta jest coraz silniejsza. Firma SolidWorks zawsze koncentrowała się na tym kierunku rozwoju, czego kontynuacjš jest oprogramowanie SolidWorks 2011, które w stosunku do poprzedniej edycji, wyróżniajš m.in.:

• nowe funkcje opisywania szczegółów rysunku w oprogramowaniu CAD SolidWorks eliminujš czas i wysiłek zwišzany z ręcznym wymiarowaniem. Użytkownicy mogš jednym kliknięciem automatycznie wyrównywać, wyœrodkowywać i tworzyć schodkowe wymiary, które nie zachodzš na siebie. Kilkoma kliknięciami można uzyskać rysunki o bardziej uporzšdkowanym i profesjonalnym wyglšdzie niż w którejkolwiek z poprzednich wersji;
(...)

| więcej |


Czwartek, 23.09.2010 r.

Dzień Innowacji 3D

Pod takim hasłem odbędš się w paŸdzierniku ogólnopolskie seminaria premierowe. Ich myœlš przewodniš jest chęć zademonstrowania współpracy programowania CAD z nowoczesnymi urzšdzeniami do szybkiego prototypowania i skanerami 3D. Współpracy przeradzajšcej inspirację w rzeczywistoœć...

Dzień Innowacji 3D to cykl bezpłatnych seminariów o tematyce zwišzanej z technologiami trójwymiarowego  skanowania, projektowania i drukowania. W jednym miejscu i w tym samym czasie spotkajš się nowoczesne technologie: oprogramowanie i maszyny, przedstawiciele przemysłu i entuzjaœci nowoczesnych systemów komputerowych: projektanci, konstruktorzy i eksperci. Uczestnicy będš mieli okazję do bezpoœredniego kontaktu z innowacyjnymi technologiami skanowania, projektowania i drukowania wchodzšcymi właœnie na rynek, do indywidualnych rozmów z przedstawicielami przemysłu oraz entuzjastami nowoczesnych systemów komputerowych wspomagajšcych projektowanie i wytwarzanie.

Terminy seminariów:
06.10.2010 – Warszawa (Hotel Gromada Airport)
12.10.2010 – Katowice (Hotel Qubus Prestige)
13.10.2010 – Wrocław (Hotel Novotel)
14.10.2010 – Poznań (Hotel Orbis Polonez)
20.10.2010 – Gdańsk (Hotel Novotel Centrum)

Dzień Innowacji 3D to m.in. prezentacje:
• możliwoœci Reverse Engineering z zastosowaniem skanerów 3D firmy Breuckmann GmbH
• edycji i obróbki elementów 3D z wykorzystaniem najnowszej wersji oprogramowania SolidWorks 2011
• tworzenia realnych, trójwymiarowych modeli za pomocš drukarek firmy 3D SYSTEMS
• szybszej i wydajniejszej pracy z dużymi i skomplikowanymi złożeniami z pomocš innowacyjnych rozwišzań SolidWorks 2011
• nowoczesnego oprogramowania do zarzšdzania i wizualizacji projektu, ułatwiajšcego tworzenie interaktywnej dokumentacji produktu, instrukcji montażowych i serwisowych.

Pełna agenda spotkania, a także więcej na temat producentów i organizatorów – na stronie www.seminaria3D.com


Poniedziałek, 13.09.2010 r.

Polska premierowa multikonferencja SolidWorks 2011

Jak co roku, dosłownie kilka dni po œwiatowej premierze najnowszej edycji popularnego systemu CAD 3D jakim jest SolidWorks, firma CNS Solutions zaprasza do udziału w pokazach najnowszych rozwišzań CAD/CAE/PDM z rodziny SolidWorks 2011 oraz współpracujšcych z nimi rozwišzań z obszaru CAM

Wszyscy zainteresowani udziałem w konferencji proszeni sš o wizytę na stronie www.cns.pl, dokonanie wyboru najodpowiedniejszej lokalizacji i odpowiadajšcej im daty, a następnie – do rejestracji. Tegoroczne pokazy odbędš się:

• 5 paŸdziernika 2010 w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie

• 6 paŸdziernika 2010 w Warszawie, Rzeszowie, Poznaniu i Bydgoszczy

• 7 paŸdziernika 2010 w Szczecinie, Gdańsku, Białystoku

Obecne spotkania sš już dziewištš edycjš prestiżowych konferencji organizowanych przez CNS Solutions. Wyjštkowe wydarzenie, jakim jest Multikonferencja, ma na celu zgromadzenie przedstawicieli przemysłu, designu, biznesu, edukacji, mediów i wszystkich sympatyków nowoczesnych rozwišzań komputerowych systemów wspomagajšcych prace inżynierskie.

Każdy z uczestników otrzymuje niepowtarzalnš szansę bezpoœredniego kontaktu z projektantami, specjalistami z różnych branż, uczestnictwa w panelach dyskusyjnych, prezentacjach nowatorskich produktów przemysłowych, wystawach rozwišzań sprzętowych, konkursach i wielu innych interesujšcych sesjach. Podczas spotkania zaprezentowane zostanš najnowsze osišgnięcia programistów z Dassault Systemes SolidWorks. Odbędzie się pierwszy w Polsce, premierowy pokaz nowoœci SolidWorks 2011, SolidWorks Simulation, Enterprise PDM oraz 3DVia.
Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 50 zł. Liczba miejsc ograniczona!

ródło: www.cns.pl


Pištek, 03.09.2010 r.

SolidWorks 2011 na start!

Pierwszwego wrzeœnia wystartowała nowa strona SolidWorks Launch opisujšca najnowszy SolidWorks 2011.
Można przyjšć, iż oznacza to poczštek oficjalnego dystrybuowania ostatniej odsłony tego systemu MCAD 3D...

Strona dostępna jest także w języku polskim co znacznie zwiększa szanse dotarcia do potencjalnych klientów na naszym rynku. Znajdziemy na niej opisy najważniejszych funkcjonalnoœci programu, a także wprowadzonych zmian. Strona pozwala na dużš interakcję z użytkownikiem, umieszczono na niej wiele filmów prezentujšcych produkt w akcji (skoro o filmach mowa, warto wspomnieć, iż wszystkie one znalazły się także w potężnej bibliotece filmów zwišzanych z SolidWorks, dostępnej na polskiej stronie www.solidworkscenter.com).

Sympatyczne wrażenie sprawia prezentacja powitalna prowadzona przez Jeremiego Luchini (patrz zdjęcia powyżej) znanego z projektu "Let’s Go Design" – którego „cyfrowa” osoba towarzyszyć nam będzie podczas „sufrowania” po SolidWorksLaunch.com.

A oto, co nowego czeka nas w SolidWorks 2011...
PhotoView360 jest obecnie w pełni zintegrowany z SolidWorks umożliwiajšc tworzenie realistycznych wizualizacji jeszcze łatwiej. Nowe narzędzie Walk-through daje możliwoœć kreowania video na zasadzie spaceru w przestrzeni 3D, odsłaniajšc poszczególne detale dużych konstrukcji lub elementów strukturalnych.

Narzędzie Defeature to nowe rozwišzanie automatycznego usuwania ważnych informacji z modeli, także własnoœci intelektualnej, która wędruje wraz z plikami SolidWorks do dostawców, klientów i partnerów. Operacja wpływa także na zmniejszenie rozmiaru pliku modelu, co pozwala zmniejszyć wielkoœć  złożeń, które zawierajš taki model.

Narzędzie autowyrównywania zapewnia  łatwe i precyzyjne ustawienie różnych wymiarów i adnotacji zapobiegajšc ich nakładaniu. Nowe narzędzia palety wymiarów umożliwiajš definiowanie odstępów liniowego i promieniowego, dostarczajš różne sposoby wyrównania i dynamicznš aktualizację w momencie uzupełnienia lub zmiany wymiarów.

Płaskie uproszczenie oraz udoskonalona analiza belek  pozwalajš szybciej weryfikować jednolite częœci za pomocš płaskiego uproszczenia reprezentujšcego geometrię 3D częœci, a nie analizę całej struktury. Belki można dokładniej analizować poprzez zmianę obcišżeń wzdłużnych, aby dokładnie symulować obcišżenie w warunkach rzeczywistych.

Routingu udoskonalono prowadzenie instalacji z rur grubo i cienkoœciennych oraz okablowania poprzez odniesienie do geometrii istniejšcych. Elementy można poruszać i obracać w formie graficznej. Definiowanie spoin oraz przerw i rowków jest obecnie łatwiejsze. Spoiny można umieszczać w tabelce przedstawiajšcej wszystkie komponenty trasy.

Udoskonalenia konstrukcji spawanej dotyczš narzędzia inteligentnego wyboru spoin, co  ułatwia ich dodawanie w rysunkach oraz w modelu. Tabelki rysunkowe  gromadzš wszystkie właœciwoœci spoin i spawów, a następnie automatycznie je przypisujš dodajšc odniesienia – numery ułatwiajšc zarzšdzanie i identyfikację.

Zarzšdzanie pamięciš jest obecnie znacznie udoskonalone.  Efektywne wykorzystanie pamięci zwiększa wydajnoœć, zwłaszcza podczas pracy z dużymi złożeniami i zaawansowanymi częœciami. Wykonywanie zadań wymagajšcych dużej iloœci pamięci, takich jak fotorealistyczny rendering zostały znacznie poprawione.

ródło: www.pswug.info, www.3dcad.pl, www.solidworkslaunch.com/pl/


Pištek, 03.09.2010 r.

Z SolidWorks'em powrót z gwiazd

Mimo odpowiednich przygotowań, po każdej dłuższej misji w stanie nieważkoœci astronauci słabnš. Aby walczyć z występujšcš u nich atrofiš mięœni, hiszpańska firma przy użyciu oprogramowania SolidWorks opracowała wyszukany system oceniania siły astronautów przebywajšcych w przestrzeni kosmicznej...

System ten nazwano MARES (ang. Muscle Atrophy Research and Exercise System – System Badania Atrofii Mięœni oraz Ćwiczeń). Jego autorem jest firma NTE-SENER, całoœć została natomiast wykonana na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej – European Space Agency (ESA). MARES składa się regulowanego fotela z systemem wkładek, podnoœników, układów elektronicznych, oprogramowania oraz silnika, których wspólnym celem jest przeprowadzenie testów na tuzinach grup mięœni, by na tej podstawie można było opracować odpowiednie ćwiczenia wzmacniajšce. Pierwsze uruchomienie systemu miało miejsce w kwietniu w NASA Discovery Space Shuttle, ale już wkrótce system zostanie także zainstalowany w European Columbus Module międzynarodowej stacji kosmicznej International Space Station.

– SolidWorks różni się i to bardzo od naszego pierwszego programu CAD – komentuje inżynier mechaniki w NTE-SENER Albert Catalan.
– Pomógł nam w szybkim przygotowaniu koncepcji i ich póŸniejszej, wspólnej z NASA, ocenie w œrodowisku 3D. W rezultacie powstał bardzo wyszukany projekt, symulujšce warunki rzeczywiste.

Założenia projektowe były bardzo ostre. MARES miał ograniczać ruchy astronauty tak, by aktywne pozostawały jedynie testowane grupy mięœni, miał zapewniać bezpieczeństwo swoim użytkownikom, wykazywać dużš wytrzymałoœć i być dostosowanym do osób o różnej masie i wymiarach ciała. System miał być także systemem modularnym tak, by astronauci mogli go bez problemów złożyć, rozłożyć i używać.

NTE-SENER wykorzystała SolidWorks do zrealizowania kilku założeń projektowych:
• zapewnienia odpowiedniego przygotowania w wahadłowcu kosmicznym poprzez płynnš wymianę danych pomiędzy użytkownikami SolidWorks-a w obrębie NASA,
• upakowania niezliczonych elementów systemu w ograniczonej przestrzeni wahadłowca,
• wykrywania kolizji, niekorzystnego oddziaływania pomiędzy częœciami systemu,
• redukcji ryzyka uszkodzenia oraz zranienia poprzez analizę oddziaływania sił rzeczywistych na system MARES (przy użyciu modułu SolidWorks Simulation),
• prostej akomodacja kliku częœci zaprojektowanych przez inne firmy,
• współdzielenia danych z partnerskimi zakładami produkcyjnymi w sposób przez nich preferowany, czy to w postaci modelu SolidWorks, pliku formatu STEP czy też rysunku.

– SolidWorks pomógł nam w szybkim i zarazem korzystnym finansowo opracowaniu systemu, który może znaczšco podnieœć jakoœć podróży kosmicznych oraz zadbać o kondycję fizycznš naszych astronautów – skomentował Manuel Canchado Morales, kierownik działu inżynierii mechanicznej w NTE-SENER. – Co więcej, to czego nauczyliœmy się w kosmosie może się okazać przydatne tu, na Ziemi, służyć zarówno astronautom jak i ogólnie pojętej rehabilitacji. Może okazać się przydatny w leczeniu osób sparaliżowanych, ofiar wypadków po licznych obrażeniach, a także osób które cierpiš na długotrwałe niedowłady kończyn.

ródło: www.solidworks.com, www.3dcad.pl


Czwartek, 26.08.2010 r.

Wideoteka CADowego człowieka
1000 filmów i więcej

Zaczęło się od spisu linków umieszczonego w pewnej grupie na popularnym portalu społecznoœciowym. Z czasem ów spis przerodził się w niezależne miejsce w sieci. Obecnie można tam znaleŸć ponad 1000 filmów o tematyce zwišzanej z SolidWorks! Może inicjatywa doczeka się realizacji także dla innych systemów CAD?

Portal SolidWorksCenter.com obchodzi właœnie nietypowy jubileusz. Nie jest to bowiem okršgła rocznica istnienia, ale... liczba multimediów poœwięconych systemowi SW, a dostępnych właœnie tam, w jednym miejscu – przekroczyła 1000.

Jak napisał na swoim portalu jego twórca, Przemysław Szymczuk, cyt.: „(...) zasób filmów naszego portalu przekroczył właœnie 1000 pozycji stajšc się największš, ogólnodostępnš kopalniš multimediów o tematyce SolidWorks. Na niewiele jednak by się to zdało gdyby nie Wy, drodzy użytkownicy. Napawa optymizmem fakt, że wraz z iloœciš filmów stale roœnie zainteresowanie naszym portalem. Odnotowywany wzrost zainteresowania wœród nowych użytkowników i spore grono osób systematycznie powracajšcych na nasz portal œwiadczy z pewnoœciš o słusznoœci kierunku jego rozwoju. Bardzo to cieszy i napawa optymizmem na przyszłoœć."

Dostęp do filmów można uzyskać, wchodzšc na stronę http://solidworkscenter.com i sięgajšc do zakładki Learning Center.

ródło: SolidWorksCenter.com


Czwartek, 26.08.2010 r.

Wrzesień zapowiada się ciekawie...

22 wrzeœnia na pokazie zorganizowanym w Pradze dla europejskich dziennikarzy oficjalnie poznamy najnowszš wersję SolidWorks 2011...

A jak na razie szczęœliwcy posiadajšcy ważnš subskrypcję, mogš zalogować się do customer portal i pobrać najnowszš wersję SW 2011 Beta 3. Œwiadczy to najdobitniej o tym, iż powoli zbliżamy się do końca okresu testowego i już niedługo do naszych ršk trafi pełnowartoœciowa wersja SolidWorks. W tym samym czasie (różnica najwyżej kilku tygodni) należy się spodziewać także premiery konkurencyjnych rozwišzań CAD, innymi słowy – jesień zapowiada się i pracowicie, i bardzo ciekawie.

ms


Czwartek, 12.08.2010 r.

Jaki jest Twój VAR?
Oceń swojego Resellera SolidWorks

Ostatnio bardzo popularny wydaje się temat porównywania i oceniania możliwoœci oprogramowania CAD. Z nieco odmiennš, ale równie ciekawš inicjatywš wystšpił twórca portalu SolidWorksCenter.com. Zachęca on do dokonania oceny swojego resellera SolidWorks...

Decydujšc się na zakup oprogramowania 3DCAD należy zdawać sobie sprawę z decyzji, które trzeba podjšć, aby dokonać słusznego wyboru. Należy wybrać odpowiednie dla danej firmy narzędzie (pakiet SolidWorks), odpowiednio je wdrożyć, wyszkolić i zapewnić wsparcie techniczne konstruktorom. W tym celu korporacja SolidWorks stworzyła sieć autoryzowanych dystrybutorów (VAR z ang. Value Added Reseller), aby pomóc firmom w przejœciu przez ten proces.
Pozostaje tylko pytanie, którego resellera wybrać?
OdpowiedŸ nie jest łatwa, gdyż wymaga wielogodzinnych rozmów, prezentacji i audytów. Nie wiadomo, który VAR najwłaœciwiej odczyta potrzeby klienta i dopasuje swojš ofertę tak, by jak najwłaœciwiej je zaspokajała.

Aby ułatwić proces wyboru VAR SolidWorks, SolidWorksCenter.com uruchomił specjalny dział na Forum (VAR - Value Added Reseller) na którym każdy z użytkownik SW może umieœcić opinie i wnioski wynikajšce ze współpracy z jego resellerem.

Na jakim poziomie oferuje wsparcie techniczne? Czy interesuje się tym, jak oprogramowanie jest wykorzystywane? Czy pomaga w podniesieniu wzrostu efektywnoœci, o którym była mowa podczas procesu sprzedażowego?
Zachęcamy do wymieniania się opiniami i do odwiedzin na forum SolidWorksCenter.com (link tutaj).

ródło: http://solidworkscenter.com/


Czwartek, 12.08.2010 r.

Enterprise PDM 2011 w wersji BETA 1 dostępny do dalszych testów

Użytkownicy posiadajšcy ważnš usługę subskrypcji mogš pobrać wersję SolidWorks Enterprise PDM 2011 Beta2 Najnowsza wersja oprogramowania możliwa jest do pobrania ze strony SolidWorks po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal/BETA

Pojawiła się najnowsza poprawka do programu SolidWorks Enterprise PDM 2011 Beta 1. Poprawka udostępnia wszystkim użytkownikom (posiadajšcym ważnš usługę subskrypcji) nowe funkcje, a także poprawione błędy zgłoszone do wersji Beta.
Wœród nowoœci w Enterprise PDM 2011 Beta 1 znajdziemy m.in.:

• Aktualizację nowych narzędzi;
• Ulepszony interfejs użytkownika;
• Wydajniejszš obsługę Active Directory;
• Integrację z 3DVIA Player;
• Funkcjonalne okno dialogowe otwierania plików;
• Zaktualizowane nowe ikony;
• Funkcje API...

ródło: PSWUG.info, SolidWorks.com, TenLinks.com


Wtorek, 10.08.2010 r.

SolidWorks 2011 Beta 2 dostępna!

Użytkownicy posiadajšcy ważnš usługę subskrypcji mogš pobrać wersję SolidWorks 2011 Beta 2

Najnowsza wersja oprogramowania możliwa jest do pobrania ze strony SolidWorks po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal/BETA.

www.solidworks.com


Œroda, 14.07.2010 r.

Wycišgnięcie po œcieżce i szyk kołowy w SolidWorks, czyli...
modelowania motocykla cišg dalszy

Wykonanie projektu obręczy, kompletnego koła motocyklowego wydało mi się doskonałš okazjš do przećwiczenia właœnie poleceń wycišgnięcia po œcieżce i szyku kołowego.
Z poczštku zastanawiałem się nad wariantem projektu obejmujšcym koło ze szprychami i hamulcem bębnowym, ale zrezygnowałem na rzecz aluminiowej obręczy i hamulca tarczowego... Z drugiej jednak strony zarzucone przeze mnie rozwišzanie zyskałoby na „autentycznoœci”. W każdym razie podstawowe wymiary pobrałem z posiadanej częœci, chociaż nie dokonałem tego w 100% dokładnie.

Autor: Maciej Stanisławski

Na poczštek, niejako „na rozgrzewkę”, pobawiłem się w wykonanie projektu hipotetycznej felgi. Za jej profil posłużył prostokšt, który już po procedurze wycišgnięcia został zaokršglony. Wydaje się jednak zasadne, by wszelkiego rodzaju zaokršglenia dodawać na etapie szkicowania profilu. Efekt „zabawy” widać na rysunkach poniżej. (...)

| więcej |


Wtorek, 13.07.2010 r.

„Beta testy” SolidWorks 2011

Na stronach SolidWorks pojawiła się informacja o udostępnieniu pierwszej wersji beta kolejnej edycji flagowego oprogramowania CAD firmy. Zgodnie z wczeœniejszymi zapowiedziami, testy najnowszej wersji stały się faktem

Użytkownicy posiadajšcy ważnš usługę subskrypcji mogš już pobrać wersję SolidWorks 2011 Beta1, po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal/BETA (link tutaj).

Wywiad z Polakiem, beta testerem SW – na stronie Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks: http://www.pswug.info/info/220/SolidWorks_BETA__testerzy/

A wszystkich zainteresowanych dokładnymi informacjami o nowoœciach w wersji BETA 2011, prosimy o  pobranie broszury informacyjnej; na ponad 160 stronach, podobnie jak w poprzednich latach, zawarto wyczerpujšce informacje o nowoœciach w SW 2011. Aby rozpoczšć pobieranie (ok. 3,4 MB), prosimy kliknšć tutaj lub na poniższe zdjęcie okładki (broszura dostępna w języku angielskim; jej fragmenty w tłumaczeniu na język polski postaramy się sukcesywnie publikować na stronie www.SWblog.pl).

ródło: www.solidworks.com , www.cad.pl , www.pswug.info


Pištek, 25.06.2010 r.

Program BETA SolidWorks 2011 – dla użytkowników posiadajšcych ważnš subskrypcję!

Według informacji zamieszczonych na stronach SolidWorks, na poczštku lipca ruszajš testy nowej wersji programu SolidWorks 2011. Wszyscy klienci posiadajšcy ważnš usługę subskrypcji mogš wzišć udział w testowaniu najnowszej wersji SW i przy okazji – powalczyć o atrakcyjne nagrody. W tym roku ulega nieco zmianie formuła, będzie więcej kategorii, pojawiš się konkursy (jak to miało miejsce w przypadku PhotoView360) – dzięki temu zwiększa się szansa wygranej!

Każde wydanie nowej wersji SolidWorks poprzedzone jest programem w wersji beta. „Betatesterzy” majš możliwoœć przetestowania nowego wydania w wielu obszarach i wychwycenia kluczowych błędów przed ostatecznym ukazaniem się SolidWorks w wersji SP0.

W obecnym roku program beta zmienił się nieco w porównaniu do lat ubiegłych. Pojawi się więcej specjalnych konkursów, więcej nagród, które zostanš przydzielone. Dodatkowo użytkownicy będš mieli szansę zaprezentowania się w ramach społecznoœci SolidWorks.
Łšczna suma nagród to ponad 15 000 USD. Przewidywane sš także koszulki z charakterystycznym nadrukiem dla bieżšcej wersji beta 2011.

Warunki udziału w programie, szczegółowa lista nagród etc.– na stronie www.pswug.info


Pištek, 11.06.2010 r.

SP4.0 EV dla SolidWorks 2010

Użytkownicy posiadajšcy ważnš usługę subskrypcji mogš pobrać wersję EV najnowszego service packa dla SolidWorks 2010. Aktualizacja możliwa jest do pobrania ze strony SolidWorks po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal (tutaj) lub bezpoœrednio po uruchomieniu programu za pomocš menedżera instalacji...

Jak przypomina Paweł Poremba z portalu PSWUG.info, wersja EV (Early Visibility) nie jest finalnš wersjš poprawki i w zwišzku z tym należy liczyć się z możliwoœciami występowania błędów. Użytkownicy, którzy nie biorš udziału w programie Early Visibility dla własnego bezpieczeństwa powinni wstrzymać się z instalacjš do momentu pojawienia się finalnej wersji service pack'a.

ródło: PSWUG.info


Pištek, 11.06.2010 r.

Magmš na Marsa

W zasadzie powinno być „z Magmš na Marsa”! Zgodnie z naszymi przewidywaniami, opisywany w ostatnim e-wydaniu CADblog.pl (patrz Archiwum) robot marsjański opracowany z pomocš systemu SolidWorks 2009 i skonstruowany przez polskich studentów osišgnšł podium podczas międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge. Łazik „Magma” był jedynym reprezentantem Europy i po zaciekłej walce pokonał rywali ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, zajmujšc zaszczytne trzecie miejsce (wyprzedzili go jedynie konkurencji opracowani m.in. we współpracy z NASA)

– Bardzo się cieszymy z naszego sukcesu i dziękujemy wszystkim za wsparcie – powiedział Wojciech Głażewski, jeden z konstruktorów Magmy. – Cieszy nas również, że mogliœmy wzišć udział w tych zawodach i zmierzyć się z drużynami z innych krajów. Szczególnie ciekawa była rywalizacja ze zwycięskš drużynš, która otrzymała wsparcie samego NASA. To było wyzwanie! Nasza drużyna również otrzymała duże wsparcie. Dzięki PIAP, NETIA oraz wspaniałym kibicom, którzy trzymali za nas kciuki, udało nam się stanšć na podium! – dodał.

Symulowana misja na Marsa rozegrała się w dniach 3-5 czerwca 2010r . w ekstremalnych warunkach pustyni Utah (we znaki oprócz piasku i pyłu dawała się także wysoka temperatura). Do walki stanęło 12 łazików wykonanych przez studentów z różnych krajów œwiata. Pierwszym wyzwaniem czekajšcym na drużyny była oficjalna kwalifikacja robotów, podczas której sędziowie sprawdzali wagę, jakoœć materiałów i wykonanie łazików. Oceny były surowe, bowiem do konkursowych zadań dopuszczono tylko 7 z 12 zgłoszonych na konkurs łazików. Polska Magma okazała się najlżejsza – ważyła jedyne 35 kg!

Podczas zawodów emocje wielokrotnie sięgały zenitu, nie udało się uniknšć drobnych problemów. Szczęœliwie nasza ekipa miała liczne grono kibiców, którzy po raz pierwszy w historii zawodów URC mogli œledzić zmagania łazików na żywo podczas transmisji satelitarnej na stronie www.piap.pl.

W kolejnych dniach zawodów drużyny miały do wykonania cztery skomplikowane zadania: rozpoznanie terenu, dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie, zdalne serwisowanie urzšdzeń oraz poszukiwanie œladów życia. Punktacja była przyznawana nie tylko za wykonanie zadania na czas, ale także za wykorzystane rozwišzania, pomysły i technikę. Jak wspomnieliœmy, dodatkowš trudnoœciš były ekstremalne warunki – wyboisty teren i piaszczysta gleba, w której wiele łazików utknęło, a także bardzo wysoka temperatura, która zakłócała często pracę urzšdzeń. Dlatego też niektórym ekipom nie udało się ukończyć poszczególnych zadań.
Nasza drużyna pokonała jednak wszystkie trudnoœci i wykonała wszystkie konkursowe zadania, zachwycajšc jury szczególnie w ostatniej konkurencji, polegajšcej na szukaniu œladów życia. Łazik musiał pobrać próbkę gleby o odpowiedniej wadze i dostarczyć jš do bazy, gdzie miała zostać przebadana.

Sukces Magmy jest nie tylko kolejnym dowodem na osišgnięcia Polaków w tej dziedzinie nauki, ale i zachętš dla innych młodych naukowców, którzy już zapowiadajš swój udział w marsjańskiej misji za rok. Więcej o konkursie i przebiegu zawodów niebawem na CADblog.pl.

ms


Magma
Magma to zdalnie sterowany robot marsjański, wyposażony w kamerę, korzystajšcš ze słynnego algorytmu RODM autorstwa polskiego matematyka Jana Kotlarza. Jego konstrukcja jest w pełni nowatorska i zaprojektowana z myœlš o trudnych warunkach, jakim musi sprostać podczas zadań konkursowych.
Projekt został zrealizowany przez studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Mars Society Polska. Głównym partnerem technologicznym został Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. Głównym sponsorem jest NETIA SA.
Więcej informacji znajduje się na stronie: www.magma.pb.edu.pl, a także w ostatnim e-wydaniu CADblog.pl (tutaj)

Mars Society Polska (MSP) jest oddziałem stowarzyszenia The Mars Society, które ma na celu doprowadzenie do załogowej misji na Marsa oraz promocję idei jego badań. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, który stworzył projekt kolonizacji Marsa, i Buzz Aldrin, astronauta amerykański, który brał udział w pierwszym lšdowaniu na Księżycu), naukowców, czy filmowców (m.in. reżysera Avatara  – Jamesa Camerona). Więcej informacji na www.marssociety.pl


Czwartek, 10.06.2010 r.

Nowy wideo tutorial

Oto kolejna gratka dla miłoœników odtwarzania samochodowych kształtów w SolidWorks!

Na stronie http://www.solidworksgallardo.com można znaleŸć kolejny video tutorial prezentujšcy, w jaki sposób można zamodelować nadwozie Lamborghini Gallardo. Na razie obejmuje on niestety tylko elementy zewnętrzne, ale za jakiœ czas zapewne doczekamy się także wnętrza.

ms


Czwartek, 10.06.2010 r.

Kłopotliwa geometria...

W jaki sposób importować i... naprawiać zaimportowanš do SolidWorks geometrię z innych formatów? Szczególnie takš, o której wiemy, że będzie sprawiać trudnoœci? PodpowiedŸ można znaleŸć na portalach społecznoœciowych SW. Autorem jednej z ciekawszych porad jest Mark Biasotti...

Jednym z obszarów, w których każda kolejna wersja SolidWorks zyskuje nowe rozwišzania i możliwoœci, jest właœnie import geometrii z innych systemów CAD. Każda kolejna wersja sprawia, iż osišgnięcie zadowalajšcych rezultatów jest łatwiejsze. Ale jak na razie zawsze możemy natrafić na pliki, które przysporzš nam kłopotów.

I tak w sytuacji, gdy zaimportowane z innego MCAD modele w plikach formatu STEP lub IGES nie otwierajš się jako obiekty bryłowe, pierwszym sposobem postępowania powinno być użycie narzędzia diagnostyki (Import Diagnostic), które zresztš powinno pojawić się domyœlnie, jeœli importowana geometria rozpoznawana jest przez SW jako elementy powierzchniowe. Musimy jednak pamiętać o tym, iż narzędzie to nie jest ani parametryczne, ani nie bazuje na historii operacji, a tym samym nie będziemy mieli możliwoœci modyfikowania modelu w sposób kontrolowany (nie mówišc już o tym, iż nie będziemy wiedzieli, w jaki sposób, z pomocš jakich operacji dany model powstał). Wielu użytkowników zadaje pytanie, po co zatem tylko takie narzędzie, o takich ograniczonych możliwoœciach...
(...)

Więcej pod adresem:
https://forum.solidworks.com/community/solidworks/import_export/blog/2009/11/12/forum-tip--importing-troublesome-geometry

ródło: SolidWorks Express


Œroda, 26.05.2010 r. Dzień Matki

Projekt SolidWorks SkyDrive wystartował

Miło nam poinformować wszystkich polskich użytkowników SolidWorks, iż zapowiadany jakiœ czas temu projekt SolidWorks SkyDrive już wystartował...

SkyDrive to przestrzeń 25GB dysku internetowego przeznaczona na wszelkie pliki zwišzane z programem SolidWorks. Inicjatywa pochodzi od twórcy portalu SolidWorksCenter.com.
Moderatorem wspomnianej przestrzeni może być każdy zarejestrowany użytkownik wspomnianego portalu; wystarczy, że założy konto na HotMail-u w formacie [nazwa profilu na SolidWorksCenter.com]@Hotmail.com i napisze do Przemysława Szymczuka na PRV wiadomoœć z chęciš przydzielenia pełnego dostępu do usł
ugi SkyDrive.  Wydaje mi się, iż warto skorzystać z tej interesujšcej możliwoœci.

Więcej informacji: www.solidworkscenter.com


Polecamy także uwadze dzisiejszy wpis na głównej stronie SWblog.pl, a zwišzany z takimi oto projektami (vide foto). Szczegóły tutaj.


Pištek, 21.05.2010 r.

„Czasowstrzymywacz” dla SW

Chciałoby się w ten sposób sparafrazować hasło reklamowe jednej z telefonii komórkowych. A chodzi tutaj o porady dla użytkowników SolidWorks, które nie tyle majš na celu „wstrzymanie” czasu, co jego oszczędnoœć – za sprawš skrócenia czasu wykonywania niektórych operacji...

Porady zgrupowano w 10 działach tematycznych, obejmujšcych m.in. pracę ze złożeniami, obsługę widoków, biblioteki, obsługę poleceń usprawniajšcych nawigację w systemie i wiele innych. Do dyspozycji użytkowników przygotowano zarówno pliki video, jak i pdf.

Zachęcam do odwiedzin pod adresem

http://www.solidworks.com/pages/programs/timesavers/

...i wykorzystania zamieszczonych tam informacji w praktyce.

Warto wspomnieć w tym miejscu także o pojawiajšcych się coraz częœciej „tipsach” zamieszczanych w dziale „Tricks&Tips” na portalu polskiej grupy użytkowników SolidWorks PSWUG.info. Zachęcam korzystajšcych z wszystkich wersji SolidWorks do zaglšdania na ich strony (link do odnalezienia m.in. w dziale „Ciekawe linki”). Po uprzednich odwiedzinach na Swblog.pl, oczywiœcie...

Pozdrawiam
Maciej Stanisławski


Pištek, 7.05.2010 r.

Nowy SolidWorks Education Edition 2010-2011

Na stronie SolidWorksCenter.com, a także na portalu CAD.pl pojawiła się informacja o udostępnieniu nowej edycji studenckiej SolidWorks 2010-2011. Na naszej stronie zamieszczamy dodatkowo plik pdf zawierajšcy omówienie nowoœci rzeczonej edycji...

Wersja dedykowana jest dla studentów i uczniów uczelni technicznych, a – jak wynika chociażby z informacji zawartych we wspomnianym pliku pdf – wielki nacisk położono na „ekologiczne” rozwišzania zwišzane z SolidWorks Sustainability (do tej pory technologia ta nie była dostępna w wersjach edukacyjnych, nie liczšc oczywiœcie możliwoœci jej testowania w wersji beta).
W nowej wersji studenci uzyskujš także dostęp do pakietu SolidWorks Simulation Premium (nie będš tym samym skazani jedynie na korzystanie z SimExpress).

Jak informuje CAD.pl, SolidWorks Education Edition 2010-2011 ma być dystrybuowany za poœrednictwem sieci instytucji edukacyjnych, każdy student będzie jednak mógł samodzielnie nabyć program w wersji zawierajšcej nieco bardziej okrojone narzędzie SolidWorks SustainabilityXpress. Producent poinformował przy okazji o uruchomieniu SolidWorks Student Access Initiative, której celem jest umożliwienie użytkownikom korzystania z aplikacji i współpracy projektowej poza stałym miejscem nauki. Nowa edukacyjna wersja SW umożliwia też bezpłatne wzięcie udziału w teœcie Certified SolidWorks Associate (CSWA) i otrzymanie odpowiedniego certyfikatu.

Czy jest możliwy upgrade SolidWorks 2009 Student Design Kit do najnowszej wersji pakietu? Dowiemy się niebawem. A na razie zachęcam do pobrania pdf „What's new in SW...” dostępnego (w języku angielskim) tutaj [pobierz pdf]

Więcej informacji: http://www.solidworks.com/sw/education/edu_2010.html

ms

ródła: solidworkscenter.com, CAD.pl

tagi: SolidWorks, SolidWorks 2010, Student Design Kit, SolidWorks SimExpress, Sustainability


Sobota, 1.05.2010 r.

SP 3.0 dla SW 2010

Od kilku dni dostępny jest najnowszy, długo wyczekiwany  Service Pack dla systemu SolidWorks 2010

Użytkownicy z aktywnš subskrypcjš mogš pobierać najnowszš aktualizację z Customer Portal (link tutaj). Poza implementacjš poprawek, jak to ma miejsce w przypadku każdego SP, wersja 3.0 modyfikuje także system licencjonowania zgodnie ze zmianami, jakie Dassault Systemes ostatnio wprowadził (więcej na ten temat będzie można przeczytać niebawem na stronie http://cnssolutions.pl/). Nowy Service Pack zajmuje podobno około... 6 GB danych, jest więc to zapewne nie tyle Service Pack, ile w zasadzie nowa instalacja SW 2010...

Ÿródło: www.solidworks.com, http://cnssolutions.pl/


Pištek, 30.04.2010 r.

Jak oszczędzić czas z SolidWorks...

czyli garœć praktycznych porad dla osób patrzšcych na zegarek

Seria filmów „SolidWorks time saving” pozwala poznać praktyczne rozwišzania przyspieszajšce pracę w œrodowisku SolidWorks. Pod adresem http://www.solidworks.com/pages/programs/timesavers/index.html można obejrzeć cykl filmów lub pobrać odpowiednie dokumenty w pdf (ale bez możliwoœci ich zapisu!).
Miło także poinformować o polskim akcencie i podobnej inicjatywie podjętej przez polski portal społecznoœciowy PSWUG.info – w nowym dziale „Tips&Tricks” zalogowani użytkownicy majš możliwoœć zapoznać się z różnymi „sztuczkami” pozwalajšcymi na zaoszczędzenie czasu spędzanego przy SW, a także – mogš dodać swoje własne.

www.pswug.info


Czwartek, 8.04.2010 r.

Nowy „Profesor” dla SolidWorks 2010

Nie wiem, czy polscy użytkownicy systemu SW znajš produkty oferowane przez firmę SolidProfessor, certyfikowanego partnera SolidWorks, ale za oceanem cieszš się one sporš popularnoœciš. Może za sprawš niewygórowanej – zwłaszcza jak na rynek amerykański – ceny...

Kompletna „biblioteka Profesora” opracowana z myœlš o użytkownikach wersji 2010 obejmuje ponad 820 lekcji video, obejmujšcych wszystkie poziomy zaawansowania, a także pełen zakres funkcjonalnoœci SW (w tym arkusze blach, konstrukcje spawane etc.). Prócz tego pozwala na przygotowanie się do egzaminów CSWP/CSWA.

Oczywiœcie, znajdziemy tutaj także tutoriale i samouczki pozwalajšce na poznanie wszystkich zaimplementowanych do SW dodatków (Symulacje, PhotoWorks, TolAnalyst etc.).

Obejmujšcy wszystkie wspomniane elementy pakiet SolidProfessor Premium Bundle 2010 wyceniony został na 799 dolarów USA. Pamiętać jednak należy o tym, że istnieje szeroka gama oferowanych pakietów, także na kieszeń np. polskiego studenta (pod warunkiem, że zrezygnuje on z kilku wizyt w pubie – przyp. redakcji).

Więcej informacji, a także przykładowe „lekcje” można znaleŸć pod adresem:
http://www.solidprofessor.com/news.asp#top


Œroda, 7.04.2010 r.

Mastercam dla SW w dwóch odsłonach: 2D i 3D...

Jak poinformował w ubiegłym miesišcu portal CAD.pl, na blogu poœwięconym rozwišzaniom firmy CNC Software pojawiła się informacja dotyczšca rozwišzań Mastercam przeznaczonych dla użytkowników œrodowiska SolidWorks. Tym razem producent postanowił rozdzielić funkcje 2D i 3D na dwa osobne programy...

Takie postępowanie producenta jest konsekwencjš faktu, iż podczas opracowywania edycji X4 aplikacji znacznie szybciej zakończono pisanie najważniejszych funkcji 2D i zdecydowano się wydać je przed zakończeniem prac nad wersjš X5, która ma już pojawić się z kompletem możliwoœci 2D i 3D. Oznacza to, że użytkownicy majš teraz do wyboru dwa wydania rozwišzania: dostępne już Mastercam for SolidWorks 2D (wyposażone w następujšce moduły i funkcje: Feature Based Milling, Feature Based Drilling, 2D High Speed Toolpaths, Contour, Pocket, Drill, Facing, Slot, Circlemill, Threadmill, Helixbore, Toolpath Transform oraz STL Compare, a także zupełnie nowy 2D Chain Manager) oraz Mastercam for SolidWorks 3D (który oprócz powyższych możliwoœci będzie oferował również zgrubnš i wykończeniowš obróbkę 3D HST).

Więcej informacji: http://mastercamx.blogspot.com


Wielka Œroda 31.03.2010 r.

Nowy łazik marsjański – ponownie z Polski

Po „Skarabeuszu” przyszedł czas na „Magmę”. CADblog.pl (wraz z SWblog.pl) jako pierwszy zyskał możliwoœć zaprezentowania Państwu – na razie w kilku zaledwie słowach – tej nowatorskiej konstrukcji. Zaprojektowanej oczywiœcie z użyciem systemu SolidWorks...

Projekt budowy robota mobilnego „Magma” (vide fot.) jest realizowany wspólnie przez Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej, Instytut Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz stowarzyszenie Mars Society Polska. W czerwcu 2010 roku Magma stanie do walki w zawodach University Rover Challenge – Uniwersyteckim Turnieju Łazików. Na pustyni w stanie Utah, polski zespół będzie współzawodniczyć z robotami z USA, Kanady, Polski i Włoch, walczšc o miano najlepszej konstrukcji, wytyczajšcej kierunek rozwoju nowej generacji łazików marsjańskich.

Roboty będš nie tylko dokonywać badań i obserwacji, ale stanš się uniwersalnymi urzšdzeniami wspierajšcymi astronautów w ich codziennych czynnoœciach na powierzchni innych planet Układu Słonecznego.

MRM Magma
Marsjański Robot Mobilny „Magma” jest przeznaczony do zdalnego wykonywania zadań typowych dla prac eksploracyjnych na powierzchni innych planet Układu Słonecznego, w szczególnoœci na Marsie. Posiada niezależne zawieszenie oraz osobny napęd na każde z czterech kół. Do nawigacji i obserwacji terenu służy peryskop z zamontowanš kamerš i aparatem fotograficznym. Głównym wyposażeniem robota jest manipulator umożliwiajšcy pobieranie próbek gruntu oraz wykonywanie drobnych prac inżynierskich i operatorskich.

Więcej informacji, a także wywiad z osobš bezpoœrednio odpowiedzialnš za rozwój projektu – w kolejnym wydaniu e-zinu CADblog.pl

redakcja


Œroda, 3.03.2010 r.

SolidWorks Center... po polsku?

Zgadza się, gdyż chodzi tutaj o nowš stronę dedykowanš użytkownikom tego systemu...

Od jakiegoœ już czasu działa nowe miejsce sieciowe przygotowane i prowadzone z myœlš o użytkownikach SolidWorks. W odróżnieniu od PSWUG.info, dostęp do pełnej zawartoœci strony nie jest  w żaden sposób ograniczony, a iloœć m.in. filmów demonstrujšcych różne funkcjonalnoœci SW budzi podziw. Na pewno warto dodać adres tej strony do swojej przeglšdarki:
http://solidworkscenter.com

Strona przeszła niedawno pewnš graficznš modernizację, co sprawia, iż korzystanie z jej zawartoœci jest znacznie wygodniejsze i przyjemniejsze. Ciekawe, kiedy ja znajdę czas na przeprowadzenie jakichœ zmian na stronie SWblog.pl...

ms


Œroda, 24.02.2010 r.

TATA i szkolenia internetowe SW?

Kto by pomyœlał, że indyjski koncern TATA zaangażuje się także w działalnoœć edukacyjnš i to za poœrednictwem globalnej sieci...

Podczas konferencji SolidWorks World 2010 miałem okazję poznać platformę internetowš, poprzez którš można wzišć udział w wielu szkoleniach o różnym stopniu trudnoœci, dedykowanych m.in. dla użytkowników systemu SolidWorks.

Platforma IgetIT dostępna jest dla wszystkich pod adresem www.myigetit.com, jednak udział w szkoleniach wymaga uiszczenia jednorazowej opłaty i pozwala na korzystanie z nich w okreœlonym przedziale czasu. Można także zdecydować się na zakup okreœlonego szkolenia, dla przykładu przygotowanie do uzyskania CSWP kosztuje 50 USD, a pełny cykl szeœciu szkoleń „SolidWorks Training – Professional” – 285 USD.

Dla osób, które zastanawiajš się nad tym, czy nie skorzystać z oferty serwisu, przewidziano przykładowe nieodpłatne szkolenia.

 

Więcej informacji można znaleŸć na stronach: www.myigetit.com
i dedykowanej dla SolidWorks: http://www.myigetit.com/solidworks


Pištek, 12.02.2010 r.

IX Edycja Studenckiego Konkursu Projektowego SolidWorks

Gdy w 2001 roku CNS Solutions ogłosiła Pierwszš Edycję Studenckiego Konkursu Projektowego SolidWorks, trzeba było być wielkim optymistš, by oczekiwać, iż spotka się on z tak dużym odzewem i osišgnie takš popularnoœć. Na przestrzeni dziewięciu lat wiele wydarzyło się w branży CAD, pojawiały się i znikały bezpowrotnie nowe inicjatywy (także wydawnicze), a Konkurs nie tylko trwał, ale z każdym rokiem rozwijał się coraz bardziej...

Podobnie jak poprzednie, również tegoroczna dziewišta edycja przeznaczona jest dla studentów studiów dziennych. Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszego projektu wykonanego w oprogramowaniu SolidWorks, oraz umożliwienie uczestnikom zaistnienia na rynku inżynierskim. Pomysł ten spotkał się z dużym zainteresowaniem wœród akademickiego grona przyszłych designerów. Z roku na rok poprzeczka podnosi się – prace sš coraz ciekawsze, a konstrukcje bardziej skomplikowane. Na zwycięzców czekajš wartoœciowe nagrody.

Organizator Konkursu, firma CNS Solutions, ogłosiła przed kilkoma dniami rozpoczęcie naboru tematów do 9 Edycji Studenckiego.

Kalendarz konkursu:
31.03.2010 – ostateczny termin zgłaszania tematów do akceptacji
16.04.2010 – decyzja o zakwalifikowaniu do konkursu
31.08.2010 – oddanie zakończonej pracy
01.10.2010 – rozstrzygnięcie konkursu

Dla wszystkich tych, którzy nie posiadajš własnej licencji SolidWorks Student Design Kit, firma SolidWorks Corporation ufundowała darmowš wersję testowš oprogramowania SolidWorks Student Edition 2009/2010. Warto z niej skorzystać, chociażby po to, by w domowym zaciszu poznać możliwoœci tego oprogramowania i spróbować swoich sił w konfrontacji z innymi użytkownikami.

Więcej informacji można znaleŸć oczywiœcie na stronie organizatora konkursu: www.cns.pl. Wszystkie pytania prosimy kierować na adres mailowy: konkurs@cns.pl

Formularz rejestracji znajduje się tutaj.


Pištek 12.02.2010 r.

Nowy Challenge na PSWUG.info

W jaki sposób wykonać szyk, w którym odległoœć pomiędzy wystšpieniami nie jest stała, lecz zmienia się w zależnoœci od innych parametrów? Lub jak można wykonać szyk liniowy wycišgnięcia, w kt`orym każdy następny „słupek” będzie wyższy od poprzednika o wartoœć stałš a, lub zmiennš x?

Aby wzišć udział w zadaniu, wystarczy odwiedzić odœwieżonš (nowy layout) stronę Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks, zalogować się i korzystać swobodnie ze wszystkich udostępnionych zarejestrowanym użytkownikom zasobów.


Przy tej okazji wspomnę, iż korzystanie z SWblog.pl nie wymaga rejestracji. Ale też informacje, które tutaj można znaleŸć, majš trochę inny charakter :).

ms

Ÿródło: www.pswug.info


Czwartek, 28.01.2010 r.

„Avatar” na SWW 2010?

To prawda. Goœciem specjalnym konferencji SolidWorks World 2010 będzie reżyser budzšcego w pewnych kręgach kontrowersje filmu Avatar, pełnometrażówki zrealizowanej w całoœci w technologii  3D…

Mechanik, kierowca ciężarówki, a przede wszystkim… zdobywca jedenastu Oskarów, producent i reżyser James Cameron zjawi się na konferencji SWW 2010, zaczynajšcej się już za kilka dni – bowiem 31 stycznia 2010, w Anaheim w Kalifornii.

Nie każdy jest w stanie zainspirować w jakiœ sposób ponad 4-tysięcznš rzeszę użytkowników SolidWorks (a tylu uczestników spodziewajš się w tym roku organizatorzy wydarzenia), ale w przypadku tego goœcia specjalnego trudno mieć wštpliwoœci, że tak właœnie będzie. Filmografia? Dla przykładu niech będš „Obcy”, „Terminator” – a ostatnio „Avatar”. Doœć wspomnieć, że to właœnie jemu filmowy œwiatek producentów S-F zawdzięcza opracowanie technologii pozwalajšcej na oddanie m.in. głębi oceanu, czy też odległych przestrzeni kosmicznych, powierzchni obcych planet etc.

 – James Cameron dokonał zdumiewajšcych rzeczy w dziedzinie technologii wizualizacji. Ale w zasadzie zrobił dokładnie to samo, co na co dzień starajš się robić użytkownicy SolidWorks: podejmujš wyzwania, pracujš nad rozwišzaniami, sprawiajš, że ich projekty się urzeczywistniajš, a na koniec… cieszš z odniesionego sukcesu!” –  powiedział Jeff Ray, DS SolidWorks Corp. CEO. – Nie możemy się doczekać spotkania z nim na naszej konferencji – dodał.

Zrealizowanie nowego filmu Camerona, przygodowego obrazu w całoœci w technologii 3D, który rozgrywa się na odległej planecie, wymagało blisko dwóch lat pracy nad przygotowaniem niezbędnej technologii, m.in. wirtualnych kamer czasu rzeczywistego, systemu SIMULCAM pozwalajšcego na wprowadzenie do scen z postaciami realnymi “żywych” wirtualnych obiektów itp. Trzeba pamiętać o tym, że wszystkie te rozwišzania łšczono z technikš 3D niezbędnš do realizacji filmu.

I wiele, wiele więcej…
Tak, obecnoœć Camerona to atrakcja, ale tylko jedna z wielu przewidzianych na tegorocznš edycję. Uczestnicy będš mieli okazję wzišć udział w wybranych spoœród 150 przewidzianych sesji szkoleniowych. Ponad sto gotowych produktów (przede wszystkim z zakresu mechaniki) zaprojektowanych z użyciem SolidWorks zaprezentowanych zostanie w Partnerskim Pawilonie, a oprócz tego ponad sto firm zaprezentuje rozwišzania programowe, aplikacje I nakładki zwiększajšce możliwoœci SolidWorks.
W zasadzie cały zespół z ramienia DS SolidWorks, odpowiedzialny za badania I wdrożenia, będzie dostępny dla uczestnikÓw. A to oznacza także, iż dowiemy się co nieco o… nowoœciach w wersji 2011. Ciekawe, które z postulatów użytkowników doczekajš się realizacji? Ich lista dostępna jest m.in. na stronie PSWUG.info (stronie Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks).
Aby uczestniczyć w wydarzeniu, nie trzeba wsiadać do samolotu I pokonywać oceanu w czasie niesprzyjajšcej pogody (zima bardziej zimowa); można to zrobić on-line:
http://blogs.solidworks.com/solidworksblog/solidworks_world/
http://twitter.com/solidworksworld
http://www.flickr.com/photos/solidworks
http://www.flickr.com/groups/sww10/ 
http://www.youtube.com/sww2010
http://www.solidworks.com/swworld/2589_ENU_HTML.htm

Jak widać, możliwoœci jest wiele (bardzo wiele :) – kto pamięta, z jakiego to filmu?). Dodatkowo, pierwszym oficjalnym internetowym korespondentem SWW2010 będzie Chris McAndrew (3D Engr blog). Jego relację można będzie znaleŸć na stronie: http://twitter.com/Cbmcandrew (patrz także: http://blogs.solidworks.com/solidworksblog/)


Czwartek, 28.01.2010 r.

8 nakładek dla SolidWorks Enterprise PDM 2010

Firma d2m3 Limited, integrator systemów zarzšdzania danymi oraz firma zajmujšca się rozwojem programu SolidWorks, ogłosiła wydanie oœmiu zintegrowanych nakładek programowych dla platformy SolidWorks Enterprise PDM 2010

Użytkownicy Enterprise PDM mogš teraz zautomatyzować zarzšdzanie e-mailami, zarzšdzać rysunkami Microstation, wgrywać dokumenty do SharePoint-a, tworzyć pakiety transmisyjne rysunków i dokumentów oraz dużo więcej.

Platforma SolidWorks Enterprise PDM jest używana przez tysišce użytkowników na całym œwiecie w zarzšdzaniu danymi projektowymi oraz w automatyzacji procesów projektowania. Nowe nakładki programowe oferujš mocno pożšdane przez zespoły projektantów funkcje, które ułatwiš im współpracę, pomogš przechowywać, współdzielić oraz wyszukiwać dane bardziej efektywnie:

• Email Manager – umożliwia zautomatyzowanie archiwizacji wiadomoœci e-mail wraz z załšcznikami;
• SharePoint Connector – automatyzuje publikowanie rysunków i dokumentów oraz powišzanych meta-danych;
• Microstation Connector – rozszerza gamę obsługiwanych aplikacji CAD o Bentley Microstation;
• Transmittal Creator – automatyzuje tworzenie oraz przesyłanie pakietów transmisyjnych rysunków i dokumentów;
• Advanced AutoNumbering – odpowiada za dynamiczne podejœcia do sposobu nazywania plików;
• Contact Manager – automatycznie wypełnia formularze i dokumenty z udostępnionych informacji kontaktowych;
• Task Recipient – usprawnia przepływ pracy poprzez dodanie powiadomień i przypomnień specyficznych dla danych zadań projektowych;
• PDF Conversion Server – automatyzuje konwersję plików Office, AutoCAD oraz SolidWorks do formatu PDF.

Wraz z wydaniem nowego zestawu nakładek, firma d2m3 wkracza w swój 10 rok działalnoœci – jako firmy rozwijajšcej platformę SolidWorks Enterprise PDM.

ródło: www.d2m3.com, www.3dcad.pl


Œroda, 27.01.2010 r.

Bezpłatna analiza wtrysku tworzyw...

Firma Simpoe, Złoty Partner SolidWorks, jest producentem programu SimpoeWorks służšcego do przeprowadzania symulacji wtrysku. Œrodowisko programu jest w pełni zintegrowane z programem SolidWorks. Wszystkie kroki majšce na celu przygotowanie do analizy, jak również prezentacja wyników odbywa się w doskonale znanym oknie programu SolidWorks

Program jest łatwy w obsłudze i przyjazny użytkownikowi, a przygotowanie procesu analizy odbywa się „krok po kroku”. Utworzenie siatki (mesh) bryłowej lub skorupowej, nadanie materiału (wybranie z biblioteki), wybranie rodzaju maszyny, ustawienie parametrów wtrysku i... gotowe.
Program potrafi dobrać (i podpowiedzieć użytkownikowi) wszystkie parametry automatycznie, jednak to użytkownik ma pełnš kontrolę nad ustawieniami przygotowywanego procesu. Pracujšc z SimpoeWorks poruszamy się w dobrze znanym œrodowisku SolidWorks bez koniecznoœci eksportu modelu, a wszelkie zmiany w modelu  widoczne sš od razu.
Warto wspomnieć, że dostępne jest także darmowe narzędzie do symulacji procesu wtrysku w œrodowisku SolidWorks. Ponieważ firma będzie obecna na konferencji SWW2010, postaram się zdobyć trochę więcej informacji „bezpoœrednio u Ÿródła”.
Simpoe prowadzi... blog, zawierajšcy ciekawe informacje na temat oferowanego oprogramowania. Można tam znaleŸć wiele ciekawostek, porad dotyczšcych analizy wtrysku, pochodzšcych bezpoœrednio od specjalistów technicznych Simpoe.

Więcej informacji na temat SimpoeWorks i e-SimpoeWorks można znaleŸć m.in. na stronie www.cns.pl. A wszyscy zainteresowani pobraniem darmowej wersji, powinni wejœć na stronę producenta, a dokładnie... tutaj: http://www.simpoe.com/inscription_eval.php?Lng=EN


Œroda, 27.01.2010 r.

Pożegnanie z XP

Kończy się wsparcie dla systemu Windows XP Professional w wersji 32 i 64-bitowej. Oznacza to niestety nadchodzšcš koniecznoœć aktualizacji starych systemów operacyjnych. A może „stety”? Podobno Windows 7 istotnie wydaje się spełniać pokładane w nim nadzieje użytkowników. Ale wracajš do SolidWorks, kończšce się wsparcie dla XP to nie jedyna nowoœć. Od wersji SolidWorks 2011 głównym i... jedynym narzędziem przeznaczonym do wizualizacji (!) pozostanie PhotoWorks 360

Microsoft oficjalnie od kwietnia 2009 zaprzestał wspierania systemu Windows XP. SolidWorks 2010 jest ostatniš wersjš  wspierajšcš systemy z rodziny XP 32 i 64 bitowe wersje.  W póŸniejszym okresie pozostaje wybór jednego z dwóch systemów, Windows Vista i Windows 7 w wersjach 32 i 64-bitowej (co w praktyce oznacza wybór „siódemki”). Dotyczy to także większoœci dodatków i SolidWorks Simulation oraz produktów SolidWorks Enterprise PDM.
Należy także pamiętać o zwiększajšcych się wymaganiach systemowych, a zwłaszcza procesorach – poczšwszy od wersji 2010 wymagana jest obsługa instrukacji SSE2.

ródło: www.pswug.info


Wtorek, 26.01.2010 r.

Ponad 7000 nowych licencji...

Takš liczbę licencji SolidWorks Educational Edition w Polsce w roku 2009 dostarczył tylko jeden z VAR SolidWorks – firma CNS Solutions

W roku 2009 firma CNS Solutions dostarczyła do polskich szkół i uczelni ponad 4000 licencji oprogramowania SolidWorks Educational Edition i 3600 licencji SolidWorks Student Access. Pracownik CNS, Dawid Fionik, zajšł trzecie miejsce w Europie pod względem iloœci dostarczonych licencji SolidWorks Educational Edition dla edukacji w roku 2009.

Czym jest SolidWorks Education Edition?
Jest to kompletny zestaw narzędzi wspomagajšcych projektowanie 3D, tworzenie dokumentacji 2D, wykonywanie analiz statycznych, kinematycznych, przepływów, tworzenia zaawansowanych wizualizacji. W pakiecie SolidWorks Educational Edition dostępne sš moduły SolidWorks Premium, Simulation Premium, Flow Simulation, SolidWorks Motion. SolidWorks Student Access zawiera całš funkcjonalnoœć pakietu SolidWorks Educational Edition i daje możliwoœć instalacji oprogramowania studentom i pracownikom naukowym na komputerach domowych.
Firma CNS, jako jedyny w Polsce preferowany partner edukacyjny - SolidWorks Preferred Educational Reseller – dostarczyła licencje między innymi do: Politechnik Białostockiej, Radomskiej, Gdańskiej, Łódzkiej, Warszawskiej, Œwiętokrzyskiej, Rzeszowskiej, Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie; Uniwersytetu Wrocławskiego; Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach; Uniwersytetu Poznańskiego; Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Warszawie; Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Centrów Kształcenia Praktycznego i szkół œrednich.

www.cns.pl


21.01.2010 r. (Dzień Babci)

Istotny HotFix

Powiało grozš? Faktycznie, dawno nie było tego typu kłopotów. Jako pierwsza w Polsce informację tš podała oficjalna strona PSWUG (www.pswug.info), a to kolejny argument za tym, by – jeœli ktoœ z Państwa jeszcze się na niš nie zalogował – zrobił to jak najszybciej. Ale o jakš informację chodzi?

Pojawił się problem, istotny dla użytkowników pracujšcych w systemach 64-bitowych, w SW 2009 SP 5 lub SW 2010 SP 1 i SP 2. W momencie, gdy uruchomiony jest SW, otwarta aplikacja PhotoWorks, a zajętoœć pamięci wirtualnej przydzielonej dla SW przekracza 2GB, grozi nie tylko utrata stabilnoœci systemu, ale także – uszkodzenie plików systemowych – i to tych nie zwišzanych nawet z samym SolidWorks!

Praca z włšczonym dodatkiem PhotoWorks, nawet jeœli nie doprowadzi do najczarniejszego scenariusza, to może również uszkodzić nieodwracalnie pliki SolidWorks. Objawy niepoprawnego działania to np. znikajšcy pasek narzędzi oraz wyglšdów PhotoWorks przy jednoczesnym widocznym menedżerze. Jeœli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowoœci albo niepokojšce zachowania – pozostaje zamknšć aplikację!

Co należy uczynić, aby ustrzec się opisywanych problemów?
Pobrać i zainstalować wspomniany HotFix, dostępny dla zarejestrowanych użytkowników SW (na SolidWorks Customer Portal – link niżej).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warto regularnie odwiedzać stronę portalu klientów SW. I dokładnie przyglšdać się zamieszczanym tam informacjom. Albo zdać się na czujnoœć polskiej grupy użytkowników SW (www.pswug.info)

 

Opis instalacji można znaleŸć na stronie: https://forum.solidworks.com/thread/30508 (po angielsku), lub na stronie PSWUG.info – krok po kroku przedstawiony przez Pawła Kęskę.

Gdy już uporamy się z problemem, dla ukojenia nerwów polecam lekturę wczeœniejszego wpisu na PSWUG.info, również autorstwa Pawła Kęski, dotyczšcego... rozważań na temat idei service packów. Ciekawa i chyba jedyna słuszna konkluzja. Dodam od siebie, iż przykre jest to, że „wzorem” uznanych producentów systemów operacyjnych, także aplikacje CAD coraz częœciej wydawane sš z błędami, „łatanymi” następnie przez kolejno wydawane Service Packi. Zastanawiam się jednak, czy nie jest to... celowe działanie. Jestem bowiem przekonany, że wielu użytkowników nie będzie decydowało się na instalację łatek i nakładek we własnym zakresie – mimo wygodnych narzędzi pozwalajšcych na to w zasadzie bez problemu – a o pomoc zwróci się do któregoœ z VAR... Analogia do sprzedaży nowych samochodów i ryzyka utraty gwarancji w przypadku nie skorzystania z oferty przeglšdów w ASO? Obym się mylił...

ms

Przydatne linki: www.pswug.info, https://customerportal.solidworks.com, https://forum.solidworks.com/thread/30508


Wtorek, 12.01.2010 r.

Warsztaty SolidWorks w sieci

Nowa seria bezpłatnych warsztatów online dla użytkowników SW rusza z dniem 20 stycznia 2010 r.

Zespół CNS Solutions serdecznie zaprasza Państwa na udział w nowej serii warsztatów online, podczas których zaprezentowane zostanš najnowsze rozwišzania programowe dla inżynierów i nie tylko.

Poniżej znajduje się tematyka kolejnych warsztatów:
1. Instrukcja montażu, to takie proste (20 styczeń)
2. Wytrzymałoœć w analizie ruchu (3 luty)
3. Wizualizacja łatwiej niż myœlisz (17 luty)

Najbliższy poœwięcony będzie aplikacji 3Dvia composer. Dlaczego?
Otóż tworzenie instrukcji obsługi, montażu, dokumentów serwisowych czy też materiałów szkoleniowych dla wielu firm jest ograniczeniem, wynikajšcym z cišgłego oczekiwania na stale poprawiane dokumenty niskiej jakoœci.
W trakcie spotkania on-line specjaliœci CNS przedstawiš, w jaki sposób przygotować wszystkie dotychczasowe materiały szybko, estetycznie i za pierwszym razem, a to wszystko jeszcze... zanim powstanie pierwszy egzemplarz produktu.

Temat: Instrukcja montażu, to takie proste
Data: 20 stycznia 2010
Godzina 12:00 - 13:00

 

Rejestracja tutaj: https://www1.gotomeeting.com/register/692324569

ródło: www.cns.pl


Œroda, 6 styczeń 2010 r. (K + M + B 2010 Œwięto Objawienia Pańskiego)

Evo 2 już dostępne...

Nie chodzi tutaj o kolejny model rajdowego Mitsubishi, ale o... drugi już Service pack dla SolidWorks 2010. Ale uwaga! SP 2.0 EV dla SolidWorks 2010 to wersja nie zalecana do wdrożenia w œrodowisku produkcyjnym, o czym warto pamiętać przed sięgnięciem po tš aktualizację.

Wszyscy użytkownicy posiadajšcy usługę aktualizacji mogš pobrać najnowsze uaktualnienie do SolidWorks 2010 ze strony: http://www.solidworks.com/customerportal. Następnie w dziale Software and Updates dostępne sš składniki aktualizacji.  

Można również automatycznie uaktualnić SolidWorks 2010 za pomocš Menedżera Instalacji SolidWorks (Start > Programy > SolidWorks Installation Manager). W pierwszej kolejnoœci Menedżer Instalacji SolidWorks aktualizuje się do najnowszej wersji, potem następuje weryfikacja numeru seryjnego SolidWorks, okreœlenie pakietu i składników do aktualizacji i pobieranie plików.
 Kolejnš, znanš z poprzednich wersji metodš aktualizacji jest instalacja poprawek wykorzystujšca do tego narzędzie do sprawdzania aktualizacji znajdujšce się w menu: Pomoc > SprawdŸ czy istniejš aktualizacje.
W razie pojawienia się jakichkolwiek niejasnoœci, zachęcamy do kontaktu z Działem Wsparcia Technicznego CNS Solutions – telefonicznie lub pod adresem mailowym: dwt@cns.pl.

ródło: http://www.cns.pl/Aktualnosci/2009/Grudzien/SW-2010-SP2-0-EV.aspx


Wtorek, 5 stycznia 2010 r.

Egzamin CSWP-WLDM

Pod koniec roku 2009 został udostępniony nowy egzamin CSWP-WLDM obejmujšcy tematykę konstrukcji spawanych (ang. Advanced Weldment Specialist).

Nowy egzamin obejmuje takie zagadnienia, jak:
• Tworzenie profili i zapisywanie w bibliotece;
• Tworzenie podstawowych i zaawansowanych konstrukcji;
• Modyfikacje wykończenia narożników;
• Dodawanie przerw pomiędzy segmentami oraz ich przycinanie;
• Operacja zamykania końcówek otwartych rur;
• Wzmocnienia;
• Modyfikacje istniejšcych członów konstrukcyjnych; 
• Używanie szkicu 3D;
• Zarzšdzanie folderami listy elementów ciętych ;
• Generowanie rysunków oraz wstawiania listy materiałów...

Jak poinformował Paweł Kęska na stronie PSWUG.info, według informacji przekazanych przez Mike Puckett'a – osobę odpowiedzialnš za certyfikację SolidWorks, niebawem powinien być dostępny także egzamin z obliczeń wytrzymałoœciowych CSWP-FEA.

Egzamin trwa 120 minut, minimum, które zalicza to 75% ogólnej punktacji.  Egzamin można zamówić na stronie SolidWorks Certification, jego cena to 14,73 € (19,99 $).

Więcej informacji (po zarejestrowaniu), a także bezpoœrednie linki prowadzšce do stron z egzaminem, można uzyskać na stronie Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks – www.pswug.info. Ewentualne uwagi i komentarze proszę zamieszczać na Forum Czytelników CADblog.pl – jest tam wštek poœwięcony zagadnieniom certyfikacji SW (http://www.cadblog.pl/forum/viewtopic.php?f=30&t=16), a także... (http://www.cadblog.pl/forum/viewtopic.php?f=13&t=20 – ogólnie o certyfikatach CAD).

Ÿródło: PSWUG.infoWtorek, 29.12.2009 r.

Co nieco do poczytania

W ramach „nadrabiania zaległoœci” – garœć materiałów znalezionych „na goršco” w sieci. W tym konkretnym przypadku – za sprawš CAD Digest (www.caddigest.com), udostępniajšcego m.in. artykuły, tutoriale i inne formy elektronicznych publikacji zwišzanych także z SolidWorks.

I tak najœwieższe informacje datowane na 21 grudnia pochodzš m.in. ze znanej już Państwu strony Deelipa Menezesa (artykuł na temat modelowania powierzchniowego w SW – link tutaj: http://www.deelip.com/?p=997). Nawiasem mówišc, stamtšd pochodzi m.in. obrazek przedstawiajšcy różę. Ładny, prawda? Jego autorem jest Michał Malov z SolidWorks Russia.

Kolejny z artykułów (tutoriali) to w zasadzie krótka porada dotyczšca możliwoœci przyspieszenia pracy SW podczas analizy przepływu, uwzględniajšcej rozkład temperatury. Chodzi o możliwoœć wyłšczenia (w opcjach zaawansowanych) pewnych parametrów, które nie będš uwzględnianie w procesie analizy, a których wyłšczenie odcišży procesor komputera. Nie zapomnijmy jednak o ich ponownym włšczeniu ;). Znajdziemy także przedruki (oczywiœcie za zgodš) artykułów z takich tytułów, jak np. Machine Design (http://www.caddigest.com/subjects/solidworks/select/113009_solidworks2010.htm)

Polecam lekturę na długie zimowe wieczory...

Pozdrawiam
Maciej Stanisławski


 Wtorek, 29.12.2009 r.

Kolejny tutorial na PSWUG

„Modelowanie powierzchniowe – deformacja punktowa oraz smukłe przejœcia w narożnikach” – taki tytuł nosi nowy poradnik zamieszczony na stronach Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks...

Jakiœ czas temu w dziale „SW Challenge” na tej samej stronie pojawiło się zadanie polegajšce na zaprojektowaniu kierownicy bolidu formuły 1. Zapewne nie przez przypadek kolejny zamieszczony tam tutorial nawišzuje do zagadnień zwišzanych z projektowaniem tego typu elementów, a może raczej – do sytuacji, na jakie możemy wtedy napotkać:
„W przypadku modelu kierownicy w jednym punkcie zbiegajš się trzy ramiona. Ze względu na zróżnicowanš krzywiznę zwykłe zaokršglenie wykonane w obrębie modelu bryłowego nie da dobrego efektu. Dlatego w takich sytuacjach najlepiej wykonać gładkie przejœcie za pomocš operacji powierzchniowych (...)”.

Cały artykuł (autorstwa Pawła Kęski) dostępny jest na PSWUG.info, oczywiœcie dla zarejestrowanych użytkowników.

A skoro mowa już o modelowaniu kierownic – wszystkich zaczynajšcych dopiero przygodę z SolidWorks zapraszam do kolejnego odcinka „pseudo-samouczka" poœwięconego modelowaniu motocykla w SW (na stronie blogowej). Był już bak, a tym razem także „kierownica"...

M.


Poniedziałek, 28.12.2009 r.

Mastercam X4 dla SolidWorks

Korporacja CNC Software zaprezentowała Mastercam X4, w pełni zintegrowanš aplikację CAM dedykowanš do współpracy z SolidWorks. Użytkownicy tego ostatniego mogš teraz przy użyciu Mastercamowskich technik generowania œcieżek prowadzenia narzędzia i strategii obróbki programować swoje elementy bezpoœrednio z poziomu ich systemu CAD 3D...

Mastercam X4 for SolidWorks oferuje pełny pakiet strategii cięcia, włšczajšc w to  Feature Based Machining (dobór strategii obróbki w oparciu o cechy elementu – FBM) oraz œcieżki 3D High Speed Machining (œcieżki prowadzenia narzędzia dla obróbki szybkoœciowej -HSM). Mastercam for SolidWorks dostarcza także potężny zestaw zautomatyzowanych œcieżek wykończeniowych, dzięki którym otrzymujemy szybszš obróbkę, która jednoczeœnie wymaga znacznie mniej (lub wcale) poprawek ręcznych.
Mastercam for SolidWorks oferuje szereg korzyœci zarówno społecznoœci Mastercam, jak i użytkownikom SolidWorks. Bazuje na znanych, przetestowanych w praktyce ekranach i procesach parametrycznych i wyœwietla drzewo operacji, które umożliwia szybki dostęp do dowolnego etapu procesu obróbki.
W uzupełnieniu konwencjonalnego programowania CAM 2D (frezowanie gniazda i frazowanie kształtowe), Mastercam for Solidworks oferuje szereg innych niezwykle przydatnych i funkcjonalnych opcji obróbki:

• Dzięki dynamicznej obróbce otrzymujemy œcieżki, które cišgle dostosowujš się do warunków, tak by w rezultacie cięcie było maksymalnie spójne i by do jego wykonania było możliwe użycie jak najszerszej gamy narzędzi;

• Obróbka szybkoœciowa gwarantuje szybsze wirowanie narzędzia i wysokiej klasy wykończenie;

• Obróbka warstwowa zapewnia stałoœć frezowania współbieżnego pomiędzy dwoma wybranymi konturami lub wzdłuż jednego konturu. Podczas cięcia materiałów hartowanych œcieżki obróbki warstwowej pozwalajš na wykorzystanie pełnej głębokoœci cięcia frezu i redukujš iloœć cięć płytkich.

Mastercam for SolidWorks oferuje jeszcze znacznie więcej typów œcieżek prowadzenia narzędzia. Więcej informacji na stronie www.mastercamforsolidworks.com

ródło: www.3dcad.pl


Œroda, 23.12.2009 r.

Import plików do SW

Indyjska firma Sycone poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży importerów danych rysunkowych 2D z systemów CATIA, NX i Pro/ENGINEER, współpracujšcych ze œrodowiskiem SolidWorks

Aplikacje te umożliwiajš bezpoœredni odczyt plików bez koniecznoœci posiadania licencji wspomnianych systemów 3D CAD. Narzędzia zostały przetestowane w 32- i 64-bitowych wersjach SW (od 2000 do 2010 włšcznie) i można je pobrać w postaci bezpłatnych edycji próbnych. Wydania komercyjne nie sš już niestety darmowe, bowiem za każdy z dodatków (dedykowany do konkretnej aplikacji) trzeba zapłacić blisko 1500 dolarów. Cóż, problemy wymiany danych 3D jeszcze długo będš dawały znakomite pole dla inwencji twórców oprogramowania wspomagajšcego konwersję różnych formatów. I pozwalały na osišganie przyzwoitych zysków.
Więcej informacji na temat narzędzi „CATIA V4 2D Import for SolidWorks”, „CATIA V5 2D Import for SolidWorks”, „NX 2D Import for SolidWorks oraz Pro/ENGINEER 2D Import for SolidWorks” można znaleŸć na stronach producenta: www.sycode.com

ródło: www.cad.pl


Czwartek, 10.12.2009 r.

Samochody z SolidWorks, czyli jak „uchwycić właœciwe proporcje”...

W jaki sposób pogodzić nowoczesnš technikę na miarę nowego stulecia z wyglšdem charakterystycznym dla pojazdów z połowy lat 50. XX wieku? Brytyjska firma Westfield Sportscars zdecydowała się wykorzystać w tym celu... oprogramowanie SolidWorks

Inżynierowie z Westfield projektujšcy najnowszš wersję swego flagowego pojazdu – dwumiejscowego roadstera widocznego na zdjęciu – skorzystali z zalet wynikajšcych m.in. ze stosunkowo krótkiego czasu potrzebnego na przyswojenie sobie możliwoœci systemu SolidWorks, a także jego uniwersalnoœci i wielozadaniowoœci, adaptujšc nowoczesne elementy zawieszenia, układu kierowniczego i zespół napędowy tak, by spełniały swoje zadania nie burzšc atrakcyjnej i nostalgicznej linii nadwozia. Nadwozia, które jak wspomnieliœmy debiutowało w latach 50., kiedy nikomu nie œniło się o poduszkach powietrznych, normach emisji spalin, czy regulacjach dotyczšcych eksportu samochodów.
– Naszym celem było uczynienie z 50-letniego samochodu maszyny tak nowoczesnej, tak współczesnej, jak tylko było to możliwe, przy jednoczesnym zachowaniu jej niepowtarzalnego charakteru – powiedział Ross Dickson, odpowiedzialny za projekt pojazdu. – I do większoœci prac zwišzanych z projektowaniem wykorzystaliœmy z powodzeniem system SolidWorks – dodał.

To właœnie z pomocš SolidWorks przeprojektowano ramę i nadwozie samochodu tak, by możliwe było wykorzystanie elementów pochodzšcych od licznych poddostawców i podwykonawców przedsiębiorstwa. – Rezultat jaki udało nam się osišgnšć przekonuje nas, że jesteœmy o krok do przodu w stosunku do innych firm oferujšcych podobne pojazdy.

Model Sport Turbo, o nieco pretensjonalnej nazwie (ale niesamowitym wyglšdzie), to nie jest eksponat muzealny, ale samochód skierowany do odbiorców, którzy ceniš sobie nowoczesne rozwišzania (napęd, elektronika) ukryte pod klasycznym płaszczem. – I dotyczy to zarówno osób zamawiajšcych kompletne samochody w naszym zakładzie, jak i nabywców kit-carów do samodzielnego montażu – powiedział Ross Dickson. – Nasze samochody to taka „ostrożna kombinacja nowego i starego". Sztuka polega na uchwyceniu właœciwych proporcji.

Pracujšcy w SolidWorks inżynierowie stanęli prze zadaniem polegajšcym na połšczeniu gotowych standardowych podzespołów, powstajšcych w wielkoseryjnych wytwórniach, z elementami produkowanymi na miejscu, specjalnie dla potrzeb Sport Turbo. Szczególnie widoczne jest to we wnętrzu pojazdu, ale także pod jego maskš (silnik, układ przeniesienia napędu, układ sterowniczy pochodzš z zakładów Vauxhalla). To sztuka tak przeprojektować i dopasować do siebie elementy, by spełniały swoje zadania w zupełnie innym nadwoziu niż to, do którego pierwotnie zostały przeznaczone. Sztukš jest także zaprojektować takie odpowiednie nadwozie.
– Zdecydowaliœmy się na SolidWorks, bo jest to jeden system, autonomiczne rozwišzanie, które pozwala poradzić sobie z wieloma zagadnieniami – powiedział dyrektor zarzšdzajšcy Westfield Sportcars, Julian Turner. – Wypróbowaliœmy wiele dostępnych na rynku aplikacji, ale œmiało możemy stwierdzić, iż SolidWorks wypadł najlepiej i stanowi rozwišzanie dopasowane do naszych potrzeb przynajmniej na kilka najbliższych lat. Plany przedsiębiorstwa zakładajš wykorzystanie w najbliższym czasie oprogramowania SolidWorks także jako narzędzia wsparcia dla wszystkich nabywców samochodów w postaci zestawów do samodzielnego montażu.

SolidWorks jest popularnym systemem w branżach sektora automotive. Stosujš go z powodzeniem zarówno przedsiębiorstwa specjalizujšce się w dostarczaniu niewielkich częœci, jak i firmy konstruujšce swoje własne pojazdy. – Elastycznoœć i wielozadaniowoœć naszego oprogramowania pozwala zaspokoić duży zakres potrzeb branży motoryzacyjnej – podsumował Simon Booker, dyrektor ds. marketingu SolidWorks.

Więcej informacji: www.solidworks.com, Westfield Sportcars http://www.westfield-sportscars.co.uk/
Na serwisie YouTube można znaleŸć amatorski film prezentujšcybudowę KIT-Cara firmy Westfield – http://www.youtube.com/watch?v=FRk5gzTHPyw


Czwartek, 26.11.2009 r.

SolidWorks w szkołach œrednich

Państwowe technikum/szkoła zawodowa SOŠ a SOU Hradební 1029 w Hradec Králové zakupiło 500 stanowisk SolidWorks Education Edition 3D CAD. Szkoła jest klientem SolidWorks od 2004 roku i korzysta z oprogramowania w nauce inżynierii ogólnej oraz elektroniki, co pozwala położyć szczególny nacisk na technologie informacyjne i komunikacyjne, sposoby tworzenia dokumentacji technicznej oraz wspomaganie wytwarzania

Podczas zajęć uczniowie tworzš trójwymiarowe projekty częœci maszyn, ich konfiguracje, projekty odlewów oraz częœci z blach, a następnie poddajš je testom metodš elementów skończonych. Kluczowe jest tu zastosowanie programu SolidWorks SimulationXpress zintegrowanego z SolidWorks, służšcego do sprawdzania i optymalizowania funkcjonalnoœci modelu już na etapie projektowania. Co więcej, pliki SolidWorks wykorzystywane sš dalej w procesie programowania obrabiarek CNC w programie SolidCAM.

– Absolwenci posiadajšcy najważniejsze umiejętnoœci w zakresie projektowania 3D majš dużo większe szanse powodzenia na rynku. Aby sprostać wymaganiom współczesnej edukacji, zdecydowaliœmy się na SolidWorks w wersji Education Edition – tłumaczy Hana Vláčilová, nauczycielka projektowania w SOŠ a SOU Hradební 1029.

– Łatwa obsługa oraz popularnoœć tego oprogramowania były dla nas czynnikami decydujšcymi o wyborze SolidWorks. Dodatkowo wizualizacja złożonych funkcji maszyn w SolidWorks SimulationXpress pozwala naszym uczniom lepiej rozumieć cały proces projektowania. Zakłady przemysłu motoryzacyjnego i odlewnie oferujš różne możliwoœci pracy naszym uczniom właœnie ze względu na ich wiedzę z zakresu inżynierii produkcji, odlewnictwa, testowania komponentów oraz programowania obrabiarek CNC – dodaje.

Liczba kandydatów chętnych do nauki w szkole roœnie systematycznie z roku na rok. Œwiadczy to o wysokiej jakoœci kształcenia oferowanego w SOŠ a SOU Hradební 1029. Obecnie uczy się tam około 1000 uczniów. W zeszłym roku 30 z nich wzięło udział w międzynarodowym konkursie „Formuła 1 w szkołach.” Celem projektu było zaprojektowanie bolidu oraz przetestowanie go w wirtualnym tunelu aerodynamicznym. Oprócz modelowania, analizy i przygotowania dokumentacji rysunkowej znaczšcš częœciš projektu było także opracowanie budżetu i projektu złożeniowego samochodu, a także sposobu wytwarzania przy pomocy obrabiarek CNC. SOŠ a SOU Hradební 1029 planuje także wykorzystywać SolidWorks Education Edition w swoim centrum szkolenia zawodowego dla dorosłych, gdzie oferowane będš podstawowe i zaawansowane kursy projektowania w SolidWorks. Za wdrożenie oraz wsparcie techniczne SolidWorks odpowiadał czeski reseller SolidVision.

www.solidworks.com


Czwartek, 26.11.2009 r.

Co z SW na Maca?

Kilka miesięcy temu Łukasz Suma z portalu CAD.pl wspominał o inicjatywie użytkowników SolidWorks chcšcych korzystać ze swojego ulubionego œrodowiska na komputerach Macintosh. W tym celu wystosowali specjalnš petycję skierowanš do DS SolidWorks...

Mimo, iż temat na jakiœ czas przycichł, redaktor CAD.pl postanowił z ciekawoœci sprawdzić stan licznika podpisów pod elektronicznš petycjš. Jak się okazuje – podpisów nadal przybywa i jest ich obecnie ponad 5250. Wyglšda więc na to, że grono posiadaczy Maców korzystajšcych jednoczeœnie z SolidWorksa jest całkiem spore, a informacje na ten temat trafiajš do kolejnych ludzi popierajšcych akcję.
Nadal nie widać jednak żadnych ruchów ze strony producenta programu. Pozostaje jedynie żywić nadzieję, iż uda się dożyć czasów, w których pojawi się on w wersji „jabłuszkowej” – komentuje Łukasz Suma.

Ja ze swej strony dodam, iż zwolennicy Mac’a potrafiš zainstalować na nim SolidWorks, pracujšcy w œrodowisku emulujšcym system Windows na MAC OS. Ale przecież nie o to chodzi...

ródło: http://www.cad.pl/news/16758.htm, http://www.petitiononline.com/SWonMac/petition.html


Œroda, 25.11.2009

Jak sprawdzić wydajnoœć swojego systemu w pracy z SolidWorks?

Odpowiedzi na to pytanie można uzyskać odwiedzajšc albo stronę polskiej grupy użytkowników SolidWorks (link w dziale Ciekawe linki ;)), albo wchodzšc bezpoœrednio na stronę, na którš bezpoœrednio powołuje się PSWUG: czyli na blog prowadzony przez Annę Wood

Jednym ze sposobów jest pobranie przygotowanych plików (modeli w SW) i przeprowadzenie na nich okreœlonych operacji (z jednoczesnym pomiarem czasu). Wyniki tych operacji można publikować, a uzyskane zestawienia pozwalajš dać wyobrażenie o możliwoœciach różnych używanych konfiguracji sprzętowych. Co ciekawe – nie zawsze zwycięstwo leży po stronie markowych stacji roboczych, bardzo często najlepsze wyniki uzyskiwane sš na składakach z podkręconymi procesorami i wyposażonych w dobre karty graficzne.

Jeden z testów (wykorzystujšcy operacje w œrodowisku Sheet Metal) polega na wykonaniu operacji przebudowy modelu noœnika wykonanego z metalowego profilu (operacja CONTRL-Q Rebuild).
Postępujšc zgodnie z zaleceniami autorów, należy po uruchomieniu SW, w zakładce Options > Performance, wyłšczyć opcję Verification On Rebuild. Następnie otworzyć plik z modelem noœnika, a po przeprowadzeniu operacji – opublikować wyniki czasu przebudowy modelu (Tools > Feature Statistics).

Link do testu znajdš Państwo tutaj:
http://www.solidmuse.com/solidworks-benchmark-sheet-metal-carrier.html

Pod tym adresem dostępne sš także linki do modeli opracowanych dla SW 2008 i 2009.


Œroda, 4.11.2009 r.

SolidWorks Enterprise PDM w Niles-Simmons-Hegenscheidt Group

Ogólnoœwiatowy producent narzędzi wdraża 180 licencji aplikacji do wielofunkcyjnego zarzšdzania dokumentami. A jest ich sporo, bo ponad... osiemdziesišt tysięcy

Niles-Simmons-Hegenscheidt – bo o niej tutaj mowa – legitymuje się ponad 170-letnim doœwiadczeniem oraz know-how w dziedzinie wytwarzania narzędzi do maszyn. Bogate portfolio produktów prezentuje całš ich gamę, poczšwszy od tokarek pionowych, poprzez centra frezarskie oraz skoœne łoża tokarek CNC, aż po całe linie produkcyjne. W cišgu tych wielu lat pracy firma zbudowała pokaŸnš bazę danych przechowywanych w kilku lokalizacjach, przy użyciu różnych systemów.

 – Szukaliœmy rozwišzania do zarzšdzania danymi, które byłoby w 100 procentach kompatybilne z oprogramowaniem SolidWorks 3D CAD. Od lat korzystaliœmy z tego systemu z powodzeniem, używajšc także zintegrowanego narzędzia Workgroup PDM – powiedział Enrico Thormann, koordynator SolidWorks/PDM oraz konstruktor w Niles-Simmons.

– Jako że liczba użytkowników się zwiększa, tak jak i roœnie iloœć danych, pojawiła się potrzeba wprowadzenia skalowalnego systemu wyposażonego w bogaty wybór interfejsów. SolidWorks Enterprise PDM zapewnia nam odpowiedniš elastycznoœć, a także bezpieczne zarzšdzanie, co wspomaga szybsze i bardziej efektywne odnajdowanie dokumentów.

Dzięki SolidWorks Enterprise PDM grupa NSH stworzy scentralizowanš bazę danych, którš będzie łatwiej administrować i która pozwoli na lepszš dostępnoœć pracownikom, dostawcom i klientom zaangażowanym w proces rozwoju produktu – zgodnie z przyznanymi im prawami użytkowników. Wszystkie kluczowe dane projektu, takie jak pliki SolidWorks 3D CAD, obrazy, wideo oraz dokumenty MS Office będš udostępnione poprzez rozwišzania PDM. Niles-Simons-Hegenscheidt planuje uczynić ów system PDM głównš bazš danych działu inżynierii przy tworzeniu wykazów materiałów (BOM), co w znaczšcy sposób wpłynie na pracę innych działów.

– SolidWorks Enterprise PDM pomaga nam w strukturyzacji, lepszej kontroli i identyfikacji wewnętrznego przepływu pracy. W tak dużej firmie, jak nasza, jest to bardzo skomplikowany proces. – wyjaœnia Enrico Thormann. – Każdy może przejrzeć ogólne dane produktu, natomiast niektóre dokumenty działu księgowoœci mogš być przeglšdane i modyfikowane jedynie przez pewnš grupę pracowników zgodnie ze statusem dokumentu. Przykładowo inżynier projektant może czytać te dokumenty, ale nie edytować. SolidWorks Enterprise PDM pozwala nam nadawać jasno zdefiniowane prawa dostępu, a także obowišzki użytkowników i utrzymywać przejrzystš historię całej dokumentacji – kto zrobił co, kiedy i z jakiego miejsca.

Oprócz praw dostępu ważnš rolę w SolidWorks Enterprise PDM odgrywa przepływ pracy. Jest to ważne z punktu widzenia zarzšdzania zabezpieczonymi danymi zarówno w obszarze wyszukiwania informacji, jak i podczas procesu wytwarzania. Obecnie w NSH około 80 tysięcy dokumentów jest automatycznie zarzšdzanych przez system PDM. Według Enrico Thormanna szczególne korzyœci przynosi schemat wprowadzania korekt. W łatwy sposób można zrekonstruować historię dokumentów. Mechanizm ograniczania zarzšdza przepływem pracy w taki sposób, że wymusza kompletnoœć dokumentacji przed zatwierdzeniem kolejnego kroku pracy. W samym dziale inżynierii dla 45 jego pracowników jest to niezwykle cenny czynnik. Wraz ze wzrostem wartoœci dokumentu z każdym krokiem zatwierdzenia następuje także zmiana praw użytkownika. Co więcej, dokumenty nie mogš zostać trwale usunięte, co powoduje, że w każdej chwili taki dokument można w pełni przywrócić.

Reseller SolidWorks – SolidLine AG – była firmš odpowiedzialnš za consulting, wdrożenie oraz szkolenia SolidWorks Enterprise PDM.

www.solidworks.com


Czwartek, 29.10.2009 r.

Treehouse 2 na SolidWorks Labs

Na stronach SolidWorks Labs pojawiła się informacja o nowej wersji bezpłatnego narzędzia Treehouse

Narzędzie to upraszcza planowanie złożenia i nadawanie nazw poszczególnym jego elementom jeszcze przed rozpoczęciem samego procesu projektowania. Dzięki temu ułatwia wygodne tworzenie struktury projektu, hierarchizację złożeń, częœci i rysunków oraz pozwala na wygodne zarzšdzanie danymi.

Treehouse oferuje też możliwoœć importowania i edytowania istniejšcych złożeń, prostego opracowywania nowych konfiguracji oraz eksportowania i zapisywania otrzymanych układów.

Aplikacja pracuje w œrodowisku SolidWorks poczšwszy od wersji 2008, wymaga także instalacji platformy .NET w wersji 3.0.

http://labs.solidworks.com
http://www.cad.pl/news/16676.htm


Czwartek, 22.10.2009 r.

Więcej na portalu PSWUG.pl?

Istotnie, twórcy pierwszego portalu Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks poinformowali przed kilkoma dniami o rozszerzeniu zawartoœci portalu o dwa nowe działy: Tutoriale oraz SolidWorks Challenge...

Tutoriale  to miejsce, w którym można znaleŸć tutoriale opisujšce możliwoœci oprogramowania SolidWorks. Natomiast SolidWorks Challenge to miejsce, gdzie – zdaniem administratorów i twórców portalu – można się będzie wiele nauczyć.

W jaki sposób? Otóż będš tam systematycznie zamieszczane zadania do wykonania. Aby je rozwišzać, należy pobrać przygotowany plik i postępować zgodnie z instrukcjš zamieszczonš na stronie. Następnie każdy użytkownik może opublikować wyniki swojej pracy i podyskutować na temat uzyskanych rozwišzań. Uwaga! Osoby najbardziej aktywne będš nagradzane specjalnym bonusem.

Szczegóły wkrótce na stronie... http://www.pswug.info


Œroda, 21.10.2009 r.

SolidWorks 2010 – już dostępny!

Jak poinformowała firma CNS Solutions, od 19 paŸdziernika 2009 dostępna jest do pobrania najnowsza wersja programu SolidWorks 2010 SP0.0...

Po zalogowaniu się na Customer Portal każdy zarejestrowany użytkownik uzyskuje możliwoœć pobrania najnowszej wersji oprogramowania SolidWorks. Częœć z Państwa już zdšżyła zapoznać się z nowoœciami oferowanymi w wersji SolidWorks 2010 – albo osobiœcie podczas tegorocznej Multikonferencji CNS Solutions, albo – poprzez lekturę informacji zamieszczanych m.in. na SWblog.pl. Ale w chwili obecnej... zapraszamy do pobrania z Customer Portal najnowszej wersji programu i sprawdzenia interesujšcych nowoœci – we własnym zakresie!

www.cns.pl


Œroda, 14.10.2009 r.

Konwertowanie do 3D

Filia Boeinga wykorzystuje SolidWorks w celu rozwinięcia
zakresu usług w dziedzinie... konwersji 2D do 3D

Continental DataGraphics (CDG), filia firmy Boeing, zakupiła oprogramowanie SolidWorks 3D CAD, aby sprostać wzrastajšcemu zapotrzebowaniu na konwersję plików 2D do 3D. Narzędzia SolidWorks będš wspierać wewnętrzne potrzeby CDG, a zarazem projekty Boeinga oraz pozwolš zaoferować klientom komercyjnym firmy usługi konwersji 2D do 3D.

Twórcy i wydawcy CDG wykonali ilustracje do katalogów częœci, a także do instrukcji obsługi, które Boeing stosuje w swoich komercyjnych samolotach na całym œwiecie. Częœciš tej pracy było wykorzystanie SolidWorks przez zespół grafików, aby szybko i łatwo konwertować obrazki przedstawiajšce częœci 2D do modeli 3D i użycie ich w publikacjach oraz zastosowaniach inżynierskich.

– Zauważyliœmy, że wiele firm w branżach takich jak transport samochodowy, energetyka i innych, w których używa się złożonego osprzętu, ma podobne potrzeby – mówi Josh Migdal, manager produkcji w CDG. – Ponieważ SolidWorks pracuje i zapisuje pliki w szerokim zakresie formatów, mogliœmy rozszerzyć nasze usługi inżynierskie o konwersję obrazów 2D do modeli 3D i zaproponować je różnym klientom z wielu branż.

SolidWorks umożliwia także CDG ponowne wykorzystanie danych 3D w izometrycznych projekcjach 2D w instrukcjach utrzymania komponentów (Component Maintenance Manuals – CMM) oraz w ilustrowanych katalogach częœci (Illustrated Parts Catalog – IPC).

Oprogramowanie SolidWorks wyposażone jest w dwustronne translatory, obsługujšce takie typy plików, jak DWG, DXF, Pro/ENGINEER, IPT (Autodesk Inventor), Mechanical Desktop, Unigraphics, PAR (Solid Edge), CADKEY, IGES, STEP, Parasolid, SAT (ACIS), VDA-FS, VRML, STL, TIFF, JPG, Adobe Illustrator, Rhinocerous, IDF oraz formaty HSF (Hoops).

www.solidworks.com
fot.: Boeing


Czwartek, 8.10.2009 r.

SW 2010 bez tajemnic?
...czyli polska premiera SW za nami

Drugi dzień warszawskiej konferencji, a trzeci – multikonferencji zorganizowanej przez CNS Solutions w 12 miastach jednoczeœnie. Ponad 260 uczestników, ale co najważniejsze – blisko 50 istotnych nowoœci zaprezentowanych w najnowszej edycji SolidWorks 2010!

Przyznam szczerze, że po prezentacji dla dziennikarzy, która miała miejsce z końcem wrzeœnia w Bratysławie (krótka relacja tutaj), czułem pewien niedosyt. Większoœć zaprezentowanych „nowoœci" znana była już od jakiegoœ czasu, a przynajmniej od momentu zasygnalizowania ich podczas SolidWorks World 2009. Poza tym te najbardziej spektakularne, czy też chwytliwe medialnie, można było „rozpracować" już po kilku sesjach spędzonych z którškolwiek z udostępnionych beta wersji. A przecież o iloœci dokonanych zmian może œwiadczyć liczšca blisko 300 stron dokumentacja dostarczana z beta wersjš w pliku pdf! Dlatego też z niecierpliwoœciš czekałem na polskš premierę w wykonaniu CNS.
(...)

pełna relacja tutaj


Wtorek, 29.09.2009 r.

Oficjalna prezentacja SolidWorks 2010 już za nami...

23 wrzeœnia w Bratysławie Dassault Systemes SolidWorks Corp. zaprezentowała nowš linię oprogramowania 2010. Chociaż prawie wszystko można było poznać już wczeœniej, warto było zjawić się tam osobiœcie...

Zaledwie kilku dziennikarzy z Europy Œrodkowowschodniej: z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. I przedstawiciele SolidWorks, którzy przybili na to spotkanie prosto z imprezy zorganizowanej w Ostrawie dla resellerów. Piękny hotel, spokojne miasto (nietypowa, kameralna stolica, w dodatku graniczšca z dwoma państwami) i... nowoœci, które w zasadzie dane nam już było poznać, m.in. za sprawš strony http://www.solidworkslaunch.com/pl/ i udostępnionym przez SW beta wersjom (swoje zmagania opisywałem już w tym miejscu poniżej).

Na poczštek w telegraficznym skrócie: prezentację rozpoczęła krótkim wprowadzeniem Isabelle Reich (Territory Marketing Manager), po niej mieliœmy okazję obejrzeć nowo powołanego (nowo – tzn. z poczštkiem tego roku) Country Managera odpowiedzialnego za Œrodkowš Europę. Uwe Burke (bo o nim tu mowa) wspólnie z Axelem Spietzerem zaprezentowali obecnš sytuację SolidWorks Corp., ogólne trendy i zmiany wprowadzane w oprogramowaniu spod znaku SW, wreszcie – prognozy dotyczšce przede wszystkim rynku europejskiego.

Ciekawe? Owszem, właœnie wtedy można było usłyszeć nie tylko o „I SolidWorks”, ale przede wszystkim o fakcie, iż: SolidWorks przetrwała kryzys nie redukujšc liczby zatrudnionych pracowników; że ESP nadal przynosi oczekiwane efekty i wspiera bezrobotnych inżynierów nie tylko w Stanach, ale także w Europie; że w ostatnim okresie liczna nowych użytkowników dwukrotnie przekroczyła tš spodziewanš przez strategów SW; że sprzedano ponad milion licencji na całym œwiecie (programy SW można znaleŸć w ponad 100 krajach)... I o tym, że w Polsce gwałtownie roœnie liczba sprzedawanych licencji, a kilku spoœród naszych resellerów spotkało się z zasłużonym uznaniem ze strony „korporacyjnych przełożonych” (w czasie wspomnianego spotkania w Ostrawie).

Tyle o samej firmie. A co nowego w SW 2010?
Ten, kto odrobił „pracę domowš”, bawišc się np. któršœ z beta wersji, lub też tylko uważnie czytajšc pojawiajšce się w sieci informacje, ten w zasadzie nie dowiedział się niczego nowego. Miał za to możliwoœć obejrzenia w akcji oficjalnej nowej edycji oprogramowania (działały w niej np. raporty z modułu Sustainability, które u mnie powodowały zawieszenie systemu w wersji Beta 2).
Nie zmienia to jednak faktu, iż prezentacja w wykonaniu Andreasa Spielera (Product Manager Central Europe) mogła wzbudzić zainteresowanie, chociażby systematyzujšc już zdobyte wiadomoœci na temat nowoœci w SW2010. I podobnie jak w Orlando, również teraz główny nacisk postawiono na unikalnš funkcjonalnoœć, jakš jest Sustainability, ale o tym za chwilę (...)

| czytaj więcej |


poniedziałek, 21.09.2009 r.

Symulacje i analizy dla każdego inżyniera, czyli SolidWorks Simulation w OBRUM

Jeszcze do niedawna koniecznoœć przeprowadzenia obliczeń i analiz wymagała od inżyniera dogłębnej znajomoœci metody elementów skończonych, obsługi oprogramowania CAE (które jš wykorzystywało), ewentualnie – skorzystania z pomocy specjalistów z tej dziedziny. To ostatnie rozwišzanie nie nastręczało specjalnych trudnoœci, pod jednym wszakże warunkiem: gdy owi specjaliœci byli zatrudnieni na miejscu, w firmie. Ale i tak wišzało się to z nerwowym wyczekiwaniem, czy dany projekt spełni założenia, czy też trzeba będzie pracować nad jego udoskonaleniem. W chwili obecnej można tego uniknšć korzystajšc z systemów CAD, które majš zaimplementowane możliwoœci CAE...

Działajšcy w Gliwicach Oœrodek Badawczo - Rozwojowy Urzšdzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o. o. jest w zasadzie bezpoœrednim zapleczem badawczo-rozwojowym, a także modernizacyjnym i produkcyjno-wdrożeniowym polskiego przemysłu obronnego. Zatrudnieni w nim inżynierowie już od końca lat szeœćdziesištych minionego stulecia realizujš szereg prac na rzecz obronnoœci kraju. Prowadzš również działalnoœć na potrzeby gospodarki narodowej.
Od 2002 roku w „OBRUM” wykorzystywane jest oprogramowanie SolidWorks. W chwili obecnej – także SolidWorks Simulations.

–  Pracę  rozpoczšłem w 1979 roku, w dziale konstrukcyjnym – opowiada inż. Stanisław Tomaszewski, specjalista konstruktor w OBRUM. – Wraz z zespołem konstruktorów brałem udział w opracowaniu różnych wyrobów dla przemysłu obronnego, a także urzšdzeń o przeznaczeniu cywilnym.

Zespół Stanisława Tomaszewskiego odpowiadał m.in. za opracowanie podwozia zestawu przeciwlotniczego Loara, bojowego wozu piechoty BWP 2000, podwozia haubicy Krab, wozów zabezpieczenia technicznego, ale także konstrukcji noœnych anten CAR, JBR, JAT, czy też – jeœli chodzi o wspomnianš produkcję cywilnš – frezarki do asfaltu i maszyny inżynieryjno-drogowej MID.
(...)

Więcej... już wkrótce w najnowszym wydaniu CADblog.pl, a także w zakładce „Przeglšd prasy..."


Pištek, 18.09.2009 r.

SW 2010 Premium w wersji Pre-Release 1...

Wczoraj – 17 wrzeœnia – pojawiła się na stronach technicznych SolidWorks  informacja o możliwoœci pobrania nowej wersji SolidWorks 2010 PR1...

Wszystko to przypomina nam, iż coraz bliższy jest termin oficjalnej prezentacji i udostępnienia najnowszej wersji tego popularnego systemu 3D CAD. Polska premiera nowego systemu będzie miała miejsce w dniach 5-6 paŸdziernika, za sprawš firmy CNS Solutions (VAR SolidWorks). Warto zarejestrować się już dzisiaj: www.cns.pl. Oczywiœcie zamieœcimy relację z tego wydarzenia.

Wracajšc do SolidWorks 2010 (PR1), najnowsza wersja programu dostępna jest tylko dla użytkowników Subscription Service. W celu pobrania należy zarejestrować się na stronie SolidWorks Customer Portal  https://customerportal.solidworks.com i wybrać opcję „Download Software and Updates".

Pełnš listę poprawek wprowadzonych w SW 2010PR1 można znaleŸć tutaj.

Ÿródło: www.pswug.info


Sobota, 12.09.2009 r.

Polska grupa użytkowników SolidWorks

9 wrzeœnia oficjalnie zarejestrowana została Polish SolidWorks User Group (PSWUG). I nie chodzi tutaj o liczšcš ponad 140 zarejestrowanych osób grupę, którš można znaleŸć na jednym z portali społecznoœciowych. Chociaż jest z nimi zwišzana...

http://www.pswug.info – pod tym adresem można znaleŸć oficjalnš stronę polskiej grupy. Zarejestrowana we wrzeœniu, wydaje się działać już od kilku miesięcy (sšdzšc po wpisach w dziale aktualnoœci, dostępnym dla zarejestrowanych użytkowników). A sšdzšc po Autorach tych wpisów, domyœlam się, iż do jej utworzenia przyczyniła się obsada redakcji portalu 3Dcad.pl. Ciekawa i cenna inicjatywa, pozostaje œledzić poczynania Grupy, a także wzrost jej liczebnoœci.

Jak informuje jeden z Autorów, na stronie www.swugn.org każdy może odnaleŸć informacje na temat planowanych spotkań lub innych wydarzeń zwišzanych z SolidWorks. Jednoczeœnie zarejestrowani użytkownicy otrzymujš dostęp do funkcjonalnego portalu będšcego wizytówkš grupy (vide screen). Moderatorzy (czy też raczej liderzy) Grupy zapraszajš wszystkich do aktywnego udziału w dyskusjach na forum poœwięconym wyłšcznie oprogramowaniu SolidWorks oraz zachęcajš do zamieszczania ciekawych filmów, linków, informacji oraz wszystkiego, co zostanie przez Państwa uznane za praktyczne.


Wszelkie sugestie zwišzane z dalszym rozwojem portalu można kierować do administratorów w zakładce poprzez zakładkę „kontakt” lub wybierajšc opcję „napisz swoje uwagi” dostępnš w prawym górnym rogu witryny.

 „Wspólnie tworzymy pierwszš w Polsce grupę zrzeszajšcš profesjonalistów, amatorów i entuzjastów programu SolidWorks.”

Oby tak dalej
ms


Wtorek, 8.09.2009 r.

Prekonfigurowalne produkty TRUMPF’a

Nie tylko inżynierowie, ale nawet osoby odpowiedzialne za sprzedaż maszyn mogš dokonywać ich konfiguracji zgodnie z życzeniami klienta. Wszystko dzięki aplikacjom 3D CAD bazujšcym na rozwišzaniach SolidWorks

TRUMPF, firma zajmujšca się opracowywaniem i produkcjš maszyn dla sektorów przemysłowego i medycznego, wdrożyła „konfigurator” bazujšcy na oprogramowaniu SolidWorks. Tego typu rozwišzanie to swoisty pomost pomiędzy procesami sprzedaży, projektowania i dostosowywania produktu do potrzeb klienta, chociaż może niekoniecznie w tej kolejnoœci…

Dział sprzedaży może wykorzystywać wspomniany program do tworzenia realistycznych wizualizacji modeli 3D prezentujšcych oferowanš maszynę. W wielu przypadkach (dotyczšcych oczywiœcie maszyn dla przemysłu) wykorzystywane sš także dostarczone przez klientów plany hal fabrycznych; dzięki temu możliwe jest dokładne zaprezentowanie maszyny „ustawionej” już na docelowym miejscu.

– Ta bazujšca na SolidWorks aplikacja otwiera całkowicie nowe możliwoœci w zakresie sprzedaży tego typu urzšdzeń, jak maszyny znajdujšce się w naszej ofercie – powiedział Manfred Kußmaul, dyrektor technicznego wsparcia działu sprzedaży w TRUMPF. (…) – Jeden obraz może powiedzieć więcej niż tysišc słów. Proces decyzyjny klienta zyskał doskonałe wsparcie. A my spodziewamy się lepszej, bardziej zaawansowanej współpracy pomiędzy poszczególnymi departamentami, oszczędzajšc koszty, czas i zwiększajšc efektywnoœć sprzedaży – dodaje.

Konsekwencjš faktu, iż aplikacja bazuje na SW, jest dostęp do wszelkich komponentów, częœci, czy też większych złożeń elementów maszyn będšcych w ofercie TRUMPF’a. Aplikacja dodatkowo kontroluje automatycznie poprawnoœć konfigurowanych urzšdzeń. Interfejs użytkownika, bliŸniaczy do tego znanego z SolidWorks (bazujšcego na Windows), to kolejny element ułatwiajšcy pracę z programem. Jak powiedział Manfred Kußmaul, pracownicy działu sprzedaży nie musieli dzięki temu spędzać mnóstwa czasu w celu poznania sposobu pracy z konfiguratorem.

TRUMPF wykorzystuje oprogramowanie SolidWorks od 2002 roku i posiada obecnie ponad 400 zainstalowanych stanowisk. Decyzja o wyborze tego systemu podyktowana była łatwoœciš i intuicyjnoœciš pracy w œrodowisku SW, dobrymi wynikami testów oprogramowania, a także zdolnoœciš do zarzšdzania iwymianš plików z poziomu zaimplementowanych w TRIUMPF rozwišzań klasy SAP/PLM.

ródło: DS SolidWorks Corp.
Więcej o TRUMPF: http://www.pl.trumpf.com/


Œroda, 2.09.2009 r.

„Szybciej  i efektywniej dzięki nowym możliwoœciom...”

Pod takim tytułem DS. SolidWorks Corp. dnia 1 wrzeœnia poinformowała oficjalnie o wprowadzeniu na rynek nowych produktów z linii 2010. Na naszym rodzimym podwórku informację tš jako pierwszy podał oczywiœcie portal CAD.pl (za sprawš niezawodnego „ŁS”), a nam przypadnie „zaszczytne” drugie miejsce...

Nowa linia produktów kontynuuje tradycje firmy w zakresie wprowadzania usprawnień i nowoœci będšcych bezpoœredniš odpowiedziš na zapotrzebowanie zgłaszane przez użytkowników. Nowoœci tych i usprawnień sš podobno setki. Malkontenci mogš oczywiœcie uœmiechnšć się pod nosem i stwierdzić, że widocznie produkt musiał być stosunkowo niedoskonały, skoro aż tyle rzeczy można było zrobić w nim lepiej. Nic nie zmieni jednak faktu, iż popularnoœć SolidWorks roœnie, a wiele firm decyduje się na zastšpienie dotychczas używanych systemów – rozwišzaniami właœnie spod tego znaku.

– Kiedy zobaczyłem pierwsze krótkie zapowiedzi zmian i nowoœci wprowadzonych w SolidWorks 2010, zaprezentowane po raz pierwszy podczas konferencji SolidWorks World 2009 w Orlando, byłem szczerze podekscytowany nowymi możliwoœciami i funkcjonalnoœciami – powiedział Wayne Tiffany, starszy konstruktor w Automatic Systems Inc. z Kansas City. – Obecnie korzystam już z wersji 2010 i odczuwam korzyœci wynikajšce ze wzrostu możliwoœci. Nowe narzędzia rysunkowe pozwalajš na szybszš pracę, na szybsze wykonywanie szkiców i projektów, a rozszerzone możliwoœci eksportu i podglšdu plików w formacie DXF pozwalajš na przygotowanie odpowiednich danych szybciej i efektywniej. Ale najważniejszy dla mnie jest fakt, że korzystajšc z nowych narzędzi do podglšdania kompletnych złożeń, wykryłem błędy w swoim projekcie, (...) i byłem w stanie szybko to poprawić. Już teraz nieoficjalna wersja 2010 pomaga mi w pracy projektowej... – dodaje.

Zatrzymam się tutaj na chwilę, aby skomentować powyższš wypowiedŸ. Ponieważ, dzięki zaproszeniu SolidWorks, miałem okazję uczestniczyć w konferencji SWW 2009 (relacja tutaj), muszę przyznać, iż... osobiœcie nie widziałem zbyt wielu „ekscytujšcych” możliwoœci nowego oprogramowania. Dlatego też głównš uwagę zwróciłem na rozbudowane narzędzia doboru materiałów pod kštem minimalizacji ich szkodliwego wpływu na œrodowisko naturalne, a także – na planowany pakiet Aktywizacji Zawodowej Inżynierów.

| więcej  |


Poniedziałek, 31.08.2009 r.

SolidWorks 2010 beta 3

Dostępna jest już trzecia wersja BETA najnowszego CAD spod znaku SolidWorks

Uruchomiona została  także oficjalna strona poœwięcona najnowszej wersji. Można zaryzykować stwierdzenie, iż dzięki temu ma już ona swojš wirtualnš premierę. Dostęp na stronę (także w języku polskim) można uzyskać poprzez główny baner na stronie, lub bezpoœrednio pod adresem: http://www.solidworkslaunch.com/pl/

Na stronie można znaleŸć m.in. krótkš broszurkę w pliku pdf, przybliżajšcš najnowsze funkcje/zmiany w stosunku do poprzedniej edycji. Broszurka ta liczy zaledwie dwie strony, co w porównaniu z publikacjš dostarczanš z wersjš beta oprogramowania, liczšcš ponad 190 stron, należy traktować jedynie jako materiał o charakterze informacyjnym, jeœli nie stricte reklamowym...

www.solidworks.com
 

      

Po lewej: broszurka dostępna pod adresem: http://files.solidworks.com/campaigns_global/2009/launch/SW_WhatsNew_DS_POL.pdf
 Po prawej – okładka „przewodnika” po nowoœciach w wersji 2010. Postaram się przybliżyć je Państwu w najbliższym czasie...

ms


Œroda, 26.08.2009 r.

VIII konferencja CNS Solutions, tym razem jako… Multikonferencja

Polska premiera SolidWorks 2010 będzie miała miejsce 5 i 6 paŸdziernika w 12 miastach Polski…

CNS Solutions już po raz ósmy organizuje coroczne spotkanie sympatyków oprogramowania SolidWorks. Tym razem, w odpowiedzi na sugestie uczestników wczeœniejszych konferencji, spotkania będš miały nowš formę – multikonferencji odbywajšcej się w 12 miastach Polski w cišgu dwóch dni. W ten sposób CNS chce zminimalizować wysiłki logistyczne wszystkich uczestników i dotrzeć do większego grona zainteresowanych rozwišzaniami dla przemysłu.

Tematem przewodnim multikonferencji będzie premiera SolidWorks 2010. Specjaliœci CNS Solutions przedstawiš najnowsze rozwišzania z zakresu 3D CAD, CAE, PDM – komputerowego wspomagania projektowania, analiz inżynierskich i zarzšdzania.

Terminarz: 

5 paŸdziernika 2009
• Rzeszów – Dwór Ostoya
• Katowice – Biuro CNS Solutions

• Poznań – Centrum szkoleniowo - konferencyjne MALTA
• Białystok – Villa Tradycja
• Bydgoszcz – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
• Radom – Centrum Kształcenia Praktycznego

6 paŸdziernika 2009
• Kraków – Hotel Mikołajki
• Wrocław – Biuro CNS Solutions
• Szczecin – Hotel Rycerski
• Olsztyn – Hotelik Warmiński
• Gdańsk – Hotel Galion
• Warszawa – Biuro CNS Solutions

Agenda Multikonferencji
9:00 – 9:30 Rejestracja
9:30 – 11:00 Wstęp, Nowoœci SolidWorks 2010, 3D Via Composer
11:00 – 11:15 Przerwa kawowa
11:15 – 13:45 Nowoœci SolidWorks, Simulations, PDM
13:45 – 14:30 Lunch
14:30 – 15:00 Zakończenie

Formularz rejestracji dostępny tutaj


Czwartek, 20.08.2009 r.

Program „ESP” daje pierwsze rezultaty

Bezrobotni inżynierowie korzystajš z bezpłatnej licencji, poznajš oprogramowanie i sš w stanie otrzymać nowš posadę...

Nick Cook nie œledził rynku ofert rynku pracy i nie myœlał o jej zmianie do momentu, kiedy kryzys ekonomiczny w brutalny sposób wpłynšł na jego życie. Inżynier pracujšcy dla przemysłu lotniczego – nagle znalazł się bez pracy. Na szczęœcie stosunkowo szybko dowiedział się, że jedno z lokalnych przedsiębiorstw należšce do Aerocet (www.aerocet.com) – działajšce w branży lotniczej (wytwarzajšce m.in. nowoczesne kompozytowe pływaki dla wodnosamolotów), poszukuje nowych pracowników. Cóż z tego, skoro zatrudnieni tam inżynierowie pracujš w systemach SolidWorks, a Cook w całej swojej karierze używał innych programów CAD...

Skontaktował się z SolidWorks Corp. (grupa Dassault Systemes) i został poinformowany o możliwoœci skorzystania z Pakietu Aktywizacji Zawodowej Inżynierów (ang. Engineering Stimulous Package). Po tygodniu poinformował dyrekcję Aerocet, iż bierze udział w programie zorganizowanym przez producenta preferowanego przez nich systemu CAD. Doceniajšc jego inicjatywę i zaangażowanie, Aerocet postanowiło dać mu szansę nie czekajšc na wyniki i... zatrudniło go. „Amerykański sen?” W pewnym sensie – tak.

Ponad 9 000 uczestników
Przypadek Nicka Cook’a to tylko jedna z pomyœlnie zakończonych historii uczestnika Programu Aktywizacji Zawodowej. Działania trwajšce od 6 kwietnia do chwili obecnej sprawiły, że:
• więcej niż 1 na 10 uczestników zdšżył znaleŸć nowe zatrudnienie na stanowisku inżyniera w okresie od kwietnia do połowy lipca,
• ponad 80 uczestników uzyskało certfikat CSWAs (Certified SolidWorks Associates),
• kolejnych 253 aktywnie uczestniczy w procesie certyfikacji,
• ponad 60 autoryzowanych resellerów SolidWorks organizuje darmowe szkolenia dla uczestników Programu ESP (w Stanach Zjednoczonych i Europie),
• resellerzy oferujš ponad 100 zróżnicowanych sesji szkoleniowych

 Program ESP sprawił także, że grono osób już znajšcych podstawy pracy w SolidWorks, uczestniczšc w jego ramach zdšżyło podnieœć swoje kwalifikacje i umiejętnoœci, korzystajšc z zaawansowanych szkoleń.

Program działa przez cały czas
...i cały czas przynosi efekty. Na naszych łamach pisaliœmy już o ESP, teraz warto tylko przypomnieć, że na Program Aktywizacji Zawodowej Inżynierów składajš się m.in. darmowe licencje, samouczki, podręczniki, video-prezentacje i tutoriale, możliwoœć odbycia szkoleń, ale także pomoc w znalezieniu zatrudnienia.
– ESP sprawiło, że na œwiecie zwiększa się społecznoœć usatysfakcjonowanych użytkowników, a oni decydujš o naszym powodzeniu i sukcesie – powiedział Fiedler Hiss, vice-dyrektor ds. rozwoju produktu w DS SolidWorks. – Mamy œwiadomoœć tego, że wielu z nich zaufało nam na samym poczštku istnienia naszej firmy, zaangażowało się w doskonalenie naszych produktów, teraz mamy okazję zrewanżować się m.in. w ten właœnie sposób. ESP okazało się właœnie tym, co powinniœmy zrobić w odpowiedzi na obecnš trudnš rynkowš sytuację – dodaje.

O tym, co zawiera pakiet Aktywizacji zawodowej Inżynierów, a także – jak zostać uczestnikiem tego programu, można dowiedzieć się pod adresem: www.solidworks.com/ESP, lub na polskich stronach jednego z VAR (link tutaj).


Wtorek, 11.08.2009 r.

Service Pack dla SolidWorks 2009

Mimo, iż już niebawem zaprezentowana zostanie oficjalnie najnowsza wersja oprogramowania SolidWorks 2010, producent nie zapomina o użytkownikach dotychczasowej wersji. Z myœlš o nich przygotowana została najnowsza wersja aktualizacji SP 4.1 oprogramowania SolidWorks 2009

Jest to już pełna wersja Service Packa. Wszyscy użytkownicy posiadajšcy usługę aktualizacji mogš pobrać najnowsze uaktualnienie do SolidWorks 2009 ze strony: http://www.solidworks.com/customerportal. Następnie w dziale Software and Updates dostępne sš składniki aktualizacji.
Można również automatycznie uaktualnić SolidWorks 2009 za pomocš Menedżera Instalacji SolidWorks (Start > Programy > SolidWorks Installation Manager). W pierwszej kolejnoœci Menedżer Instalacji SolidWorks aktualizuje się do najnowszej wersji, potem następuje weryfikacja numeru seryjnego SolidWorks, okreœlenie pakietu i składników do aktualizacji i pobieranie plików.
 Kolejnš, znanš z poprzednich wersji metodš aktualizacji jest instalacja poprawek wykorzystujšc do tego narzędzie do sprawdzania aktualizacji znajdujšce się w menu Pomoc > SprawdŸ czy istniejš aktualizacje.

W razie pojawienia się niejasnoœci, użytkownicy systemu mogš skontaktować się z Działem Wsparcia Technicznego CNS Solutions telefonicznie lub za pomocš poczty elektronicznej pod adresem: dwt@cns.pl

www.cns.pl


Czwartek, 9.07.2009 r.

Pierwszy SW Certified Advanced Services Provider w Polsce

W zeszłym tygodniu firma CNS Solutions jako pierwsza i jedyna w Polsce uzyskała najwyższy status certyfikacji SolidWorks – Certified Advanced Services Provider

Posiadany certyfikat to gwarancja jakoœci usług wsparcia technicznego i szkoleń na najwyższym œwiatowym poziomie. W regionie Europy œrodkowej (Czechy, Austria, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Polska) tylko CNS Solutions posiada wspomniany status.

CNS Solutions Sp. z o.o. działa na polskim rynku od 1997 roku. Zajmuje się dostarczaniem systemów 3D CAD/CAM/CAE/PDM wspomagajšcych projektowanie, wytwarzanie, wykonywanie analiz inżynierskich oraz zarzšdzanie dokumentacjš. Firma jest wyłšcznym dystrybutorem AlphaCAM w Polsce i na Ukrainie oraz autoryzowanym dostawcš systemu parametrycznego modelowania bryłowo-powierzchniowego SolidWorks. Działalnoœć CNS Solutions zwišzana jest również z usługami projektowymi, szkoleniowymi oraz wdrożeniowymi.

Więcej informacji :www.cns.pl


Œroda, 16.06.2009 r.

8. Edycja Studenckiego Konkursu Projektowego CNS Solutions rozstrzygnięta

Zakończyła się kolejna edycja konkursu studenckiego organizowanego przez CNS Solutions. W tym roku uwagę jury zwrócił projekt wykonany przez zeszłorocznego zwycięzcę – Dawida Fionika z Politechniki Białostockiej

Tym razem zaprezentował on „Koncepcyjny projekt cišgnika rolniczego SCALARUS". Wszystkie nadesłane w tym roku prace cechowały się bardzo wysokim poziomem. Można oglšdać je w galerii na stronie organizatora konkursu (link tutaj), dostępne sš tam także prezentacje projektów w 3DVia Composer.

Lista tegorocznych laureatów
Miejsce 1: Dawid Fionik – Politechnika Białostocka, za Projekt: Koncepcyjny cišgnika rolniczego SCALARUS.
Miejsce 2: Marcin Maćkowiak - Politechnika Poznańska, za projekt  wiropłatu typu tiltrotor DRAGONFLY.
Miejsce 3: Paweł Dzienis – Politechnika Białostocka, za projekt przyczepy do samochodu ciężarowego typu laweta...


ródło: www.cad.pl, www.cns.pl


Poniedziałek, 8.06.2009 r.

Dwa w jednym, czyli „Mój system 3D CAD”

Firma CNS Solutions przygotowała interesujšcš ofertę dla wszystkich poszukujšcych kompletnego rozwišzania CAD. Dlaczego interesujšcš? Ponieważ pod pojęciem „kompletnego” kryje się nie tylko sam system, ale także dedykowana stacja robocza

W ramach przygotowanej oferty promocyjnej, licencja SolidWorks 2009 wraz z aktualizacjš i wsparciem technicznym oraz stacjš roboczš xw4600 i monitorem 22” firmy HP dostępna jest już za 7000 zł netto. Szkoda tylko, iż jest to... wartoœć pierwszej wpłaty; pozostała kwota została rozłożona na 24 miesišce, ale za to w leasingu 0%. Dużym ułatwieniem dla użytkowników jest fakt, iż kupno „kompletu” pozwala na rozpoczęcie pracy zaraz po wyjęciu zestawu z opakowania i podłšczeniu go do zasilania; nie ma potrzeby wykonywania jakiejkolwiek dodatkowej instalacji. Wartoœć wstępnej wpłaty także została ustalona na atrakcyjnym poziomie, co jest na pewno dużym ułatwieniem w trudnym okresie rynkowym. CNS Solutions zapewnia rok opieki serwisowej z dostępem do bezpłatnej infolinii Działu Wsparcia Technicznego CNS Solutions, aktualizację do najnowszej wersji SolidWorks 2010, a także trzy lata gwarancji na dostarczony w zestawie sprzęt HP.

Promocja potrwa do końca lipca br. Regulamin, a także przykładowa specyfikacja zestawu komputerowego dostępna jest na stronie www.cns.pl


Sobota, 30.05.2009 r.

SolidWorks receptš na trudne czasy?

W przecišgu ostatnich tygodni DS SolidWorks wystšpił z kilkoma inicjatywami, o których œmiało można powiedzieć, iż w dobie kryzysu wydajš się realnš pomocš skierowanš zarówno do firm, jak i do użytkowników indywidualnych. Sš nimi: rozszerzone wsparcie, program aktywizacji zawodowej inżynierów i nowa wersja edukacyjna

Jak dowiedzieliœmy się przed niespełna kilkoma dniami, w sytuacji, gdy inni producenci oprogramowania ograniczajš zakres wsparcia i œwiadczonych usług serwisowych (tnšc tym samym koszty obsługi), SolidWorks oferuje rozszerzone wsparcie na okres pełnego roku. W praktyce oznacza to, iż firma zapewni i przedłuży usługi serwisowe użytkownikom oprogramowania już od wersji SW 2008 aż do końca tego roku, mimo planowanego w międzyczasie (we wrzeœniu br.) wprowadzenia na rynek wersji 2010. Co w tym nadzwyczajnego? Pozornie nic. Ale trzeba pamiętać o tym, iż do tej pory wsparcie dla dotychczasowych wersji systemu oferowane było najwyżej do trzech miesięcy po ukazaniu się nowej wersji oprogramowania. W chwili obecnej, zarejestrowani użytkownicy mogš liczyć na co najmniej 15. miesięczny okres pełnej obsługi serwisowej.
– Chociaż nasi subskrybenci dokonali upgreade'u do wersji 2009 w rekordowym tempie, jednak niektórzy spoœród użytkowników nie korzystajš od razu z możliwoœci majšcych zapewnić regularne rozszerzanie wersji w celu wykorzystania wszystkich nowoœci dostępnych w kolejnych najnowszych edycjach – wyjaœnia vice dyrektor ds. obsługi klientów w DS. SolidWorks. – Bardzo często firmy będšce w trakcie realizacji jakiegoœ projektu, wolš wstrzymać się z dokonywaniem rozszerzeń aż do momentu zakończenia aktualnie prowadzonych prac. Albo czekajš po prostu na bardziej dogodny dla nich moment, by dokonać upgread'u do najnowszej wersji. Wiemy o tym i staramy się być dla nich dogodnym partnerem biznesowym, oferujšc zwiększonš elastycznoœć także w tym zakresie – dodaje.
Kolejnš inicjatywš jest zapowiadany już na naszych łamach Engineering Stimulus Package – Program Aktywizacji Zawodowej Inżynierów, dostępny już także w Polsce. Rozwišzanie to obejmuje m.in. darmowš licencję najnowszego oprogramowania SolidWorks, szkolenia i wsparcie techniczne. Ostatnia dotyczy wersji edukacyjnej SolidWorks Education Edition 2009. W stosunku do starszych wersji aplikacji, SW EE 2009 (oprócz znacznego przyspieszenia pracy) oferuje większš iloœć wyczerpujšcych materiałów szkoleniowych, ułatwiajšcych poznawanie zarówno samego oprogramowania, jak i technik projektowania w œrodowisku 3D. Nowoœciš jest też wprowadzony przy tej okazji system licencjonowania, działajšcy w oparciu o rozwišzania sieciowe, dzięki czemu łatwiejsze staje się zarzšdzanie dużymi zbiorami instalacji oraz dostępem do odpowiednich zasobów (w założeniu ma to ułatwiać zdobywanie przez uczniów i studentów certyfikatów CSWA oraz zaznajomienie ich nie tylko z podstawami œrodowiska CAD, lecz również z pracš z FEA i CFD). SolidWorks Education Edition 2009 działa pod kontrolš 32- i 64-bitowych systemów operacyjnych Windows Vista, oferuje możliwoœć korzystania z narzędzia renderujšcego PhotoView 360 oraz dobrodziejstw technologii SWIFT, a także całkiem interesujšcych funkcji symulacyjnych.

www.solidworks.com
Informacja o SW EE 2009 – http://www.cad.pl/news/16214.htm
Więcej na temat Programy Aktywizacji Zawodowej – http://www.cns.pl/getdoc/bab0a4d4-f4e5-45fd-930e-287d99c3de7d/Dokument.aspx


Wtorek, 19.05.2009 r.

Ponad milion sprzedanych licencji SolidWorks

Producent odzieży i wyposażenia dla sportów ekstremalnych OGIO International, Inc. kupił w maju br. milionowš licencję tego popularnego oprogramowania

Dassault Systèmes SolidWorks Corp. (DS SolidWorks) poinformowało o tym, iż producent ultranowoczesnej odzieży i sprzętu sportowego zakupił milionowš licencję oprogramowania 3D CAD. W cišgu minionych 14 lat, poczšwszy od sprzedaży DS SolidWorks projektantowi robotów ramieniowych, aż po wspomniany przełomowy dla firmy zakup, za sprawš systemów SolidWorksŽ powstały tysišce innowacyjnych produktów.

Wywodzšce się ze stanu Utah OGIO International, Inc. kupiło licencję o numerze jeden milion – dla inżyniera projektujšcego w aluminium, Seana Petersona, który pracuje obecnie nad nowš liniš wyposażenia dla zawodników wyœcigów motocrossowych. Peterson wykorzysta oprogramowanie SolidWorks przy tworzeniu ramp, platform oraz sprzętu dla motorów. OGIO znane jest także z projektowania nowatorskich plecaków i toreb, w których znajdziemy tak innowacyjne rozwišzania jak na przykład bezzamkowe kieszenie na piłki w torbach do golfa. Projektanci w OGIO używajš programu SolidWorks do modelowania wtryskiwanych częœci plastikowyc,h takich jak ršczki, kółka czy ramy toreb golfowych.

OGIO jest klientem SolidWorks od czterech lat. Od momentu założenia firmy przez Michaela Pratta w 1987 roku do około pięciu lat temu w kwestiach tworzenia modeli 3D wyprasek kadra projektowa OGIO polegała wyłšcznie na swoich partnerach w branży wytwórczej. Wprowadzenie projektowania CAD bezpoœrednio w firmie spowodowało, że projektanci nie byli już zmuszeni polegać na interpretacji własnych szkiców dokonanej przez partnerów, aby utworzyć model 3D. SolidWorks pozwala projektantom OGIO dowolnie eksperymentować bez ograniczeń, jakie nakłada współpraca z dostawcš zewnętrznym.

–  Jesteœmy podekscytowani osišgnięciem miliona sprzedanych licencji, a także bardzo wdzięczni każdemu z naszych klientów, iż zaufali SolidWorks w drodze do sukcesu ich firM  – rzekł Jeff Ray, CEO SolidWorks. – Z powodu powziętej odpowiedzialnoœci stale pracujemy nad tym, aby produkty linii SolidWorks były warte lojalnoœci klientów i wspierały ich twórcze wizje. Dzięki takim firmom jak OGIO, które wyznaczajš nowe granice rozwoju produktów, my korzystajšc z ich doœwiadczeń wyznaczamy nowe granice rozwoju projektowania 3D. Ten kamień milowy stanowi jedynie poczštek. Przyszłoœć niesie ze sobš naprawdę bardzo ekscytujšce możliwoœci...

www.solidworks.com


Wtorek, 19.05.2009 r.

Astroid na moim biurku...
Po raz pierwszy w Polsce testujemy manipulator
3D firmy Spatial Freedom!

To prawda. W naszym kraju manipulatory 3D, zwane także myszkami 3D, kojarzš się z jednym tylko producentem. I trzeba przyznać, iż nie bez racji, gdyż jest on najpopularniejszym dostawcš tego typu rozwišzań. Jakich rozwišzań? Mowa tutaj oczywiœcie o dobrze znanych manipulatorach pozwalajšcych na łatwš kontrolę obiektów w œrodowisku 3D; użytkownik korzysta z tradycyjnej myszy, a lewš (!) rękš dodatkowo może bezpoœrednio operować modelem w przestrzeni œrodowiska programu typu CAD. W tym samym czasie, bez koniecznoœci odrywania czy też przesuwania dłoni po blacie biurka. Wygodne? Owszem, chociaż wymaga przyzwyczajenia.

Wydaje się, iż geneza powstania tych urzšdzeń sięga czasów, kiedy jako alternatywa dla tradycyjnych myszek pojawiły się tzw. „trackbale” – czyli „odwrócone myszki”, w których kulka spoczywała bezpoœrednio w dłoni, a ruch kursora wywołany był nie tyle przesunięciem całej myszki, co samej kulki. Sięgajšc jeszcze wstecz, można doszukiwać się podobieństw do tzw. wiosełek (ang. Paddle – manipulatory umożliwiajšce przemieszczanie kursora w osiach X i Y, przystosowane do pracy z niektórymi oœmiobitowymi komputerami domowymi, np. Atari, Commodore, wczesne modele Apple...). Ale na tym w zasadzie wszelkie podobieństwa się kończš...

| więcej na temat pracy z Astroidem w œrodowisku SolidWorks 2009 SP 3.0 – na stronach CADblog.pl...  |


Œroda, 13.05.2009 r.

„Koło ratunkowe” według SolidWorks

Engineering Stimulus Package – Program Aktywizacji Zawodowej Inżynierów przygotowany przez SolidWorks jest już dostępny w Polsce!

Jak możemy dowiedzieć się ze strony CNS Solutions, termin wprowadzenia zapowiadanego już na naszych łamach pakietu dla bezrobotnych inżynierów przestał być tajemnicš. Zapowiadane m.in. na stronie www.solidworksblog.pl  rozwišzanie, obejmujšce m.in. darmowš licencję najnowszego oprogramowania SolidWorks, szkolenia i wsparcie techniczne, dostępne jest już  także u nas.

więcej informacji


Œroda, 13.05.2009 r.

Pierwszy polski SolidWorks Blog

W kwietniu „wystartował” pierwszy w Polsce blog poœwięcony oprogramowaniu SolidWorks

Blog powstał z myœlš o rosnšcym gronie użytkowników systemu do modelowania bryłowo-powierzchniowego SolidWorks. Na łamach blogu będzie można znaleŸć najœwieższe i najciekawsze informacje dotyczšce programu i aplikacji z nim zwišzanych, a także wybrane zagadnienia z szerszej przestrzeni 3D CAD. Publikowane będš filmu, tutoriale i przydatne materiały dla użytkowników oprogramowania. Jest to nowa forma kontaktu pomiędzy użytkownikami i sympatykami oprogramowania, a certyfikowanymi specjalistami SolidWorks z firmy CNS Solutions. Blog prowadzš: Paweł Dziadosz i Julita Pęszkal, oboje zwišzani z CNS Solutions.

 „Jak zaczęła się moja przygoda z SolidWorks
Jestem absolwentem Politechniki Warszawskiej, Wydziału Inżynierii Produkcji na kierunku Automatyka i Robotyka. Mój pierwszy kontakt z programem SolidWorks miał miejsce podczas studiów, gdzie razem z grupš kilku przyjaciół po zajęciach praktycznych z programem, postanowiliœmy przystšpić do certyfikatu studenckiego organizowanego przez CNS Solutions. Pamiętam do dzisiaj wyzwanie, z którym musieliœmy się zmierzyć – jednorazowa maszynka do golenia!!! Założenia proste, model prosty więc nic trudniejszego jak zabrać się do pracy. No i tutaj pojawiły się problemy natury egzystencjonalnej. Przecież student nie jest niewolnikiem swojego czasu i zawsze zdšży, choćby w ostatniej chwili przygotuje projekt i zaliczy. Tak stało się i tym razem z tš drobnš różnicš, że niestety nikt z naszej grupy certyfikatu nie uzyskał!!! OdpowiedŸ z argumentacjš CNS brzmiała „PRACA ZBIOROWA!”. Jednak nie minęło kilka tygodni i CNS skontaktował się z naszš grupš przebiegłych œmiałków i zaproponował współpracę w realizacji projektu maszyny do pakowania. Do tego zadania podeszliœmy zdecydowanie poważniej i tak oto zasiedziałem się w CNS do dnia dzisiejszego. Dzisiaj mam już trochę więcej certyfikatów, a jednorazowš maszynkę do golenia używam tylko podczas krótkich podróży służbowych.

Paweł Dziadosz”

www.solidworksblog.pl


Poniedziałek, 20.04.2009 r.

Pakiet ratunkowy SolidWorks już dostępny
...na razie tylko za oceanem

Przy okazji relacji z konferencji SolidWorks World 2009 poœwięciliœmy trochę miejsca przedstawionej tam inicjatywie „pakietu stymulujšcego dla bezrobotnych inżynierów”. ZapowiedŸ doczekała się realizacji. Darmowe oprogramowanie CAD, szkolenie i certyfikat – z założenia majš podnieœć atrakcyjnoœć inżynierów na rynku pracy

Pod pojęciem Engineering Stimulus Package i „darmowego systemu CAD” kryje się tutaj, przewidziana na razie tylko dla mieszkańców USA i Kanady, możliwoœć:

• otrzymania (lub pobrania) 90-dniowej licencji SolidWorks Student Design Kit, a także wszystkich towarzyszšcych jej tutoriali i dokumentacji, wraz z SolidWorks eDrawing pozwalajšcym m.in. na wymianę rysunków CAD drogš mailowš;

• szkolenia zarówno on-line, jak i w siedzibach VAR na terenie USA i Kanady;

• pełny dostęp do SolidWorks Customer Portal;

• możliwoœć uzyskania certyfikatu CSWA, ułatwiajšcego z pewnoœciš podjęcie pracy w firmach poszukujšcych inżynierów pracujšcych w œrodowisku SolidWorks.

Czy to wiele? Można mieć wštpliwoœci co do długoœci okresu, w którym można korzystać z oprogramowania; nawiasem mówišc jest on identyczny jak w przypadku nie wydawanej już edycji osobistej (SolidWorks PE); tš ostatniš można było jednak – z tego co pamiętam – przedłużyć o kolejne 90 dni, niewykluczone, że i teraz będzie można postšpić podobnie.

Na stronie www.solidworks.com/ESP można dowiedzieć się więcej o pakiecie, a my ze swej strony liczymy na to, iż zostanie on stosunkowo szybko wprowadzony także w Europie.


Poniedziałek, 23.03.2009 r.

Precyzyjne elementy projektowane w 3D, pod kontrolš PDM…

Kolejna firma korzysta z rozwišzań DS SolidWorks Corp. HARTING Applied Technologies – bo o niej tutaj mowa – jest częœciš HARTING Technology Group, specjalizujšcš się w projektowaniu i produkcji precyzyjnych maszyn wytwórczych dla przemysłu elektronicznego i sektora motoryzacyjnego

Firma wykorzystuje oprogramowanie CAD 3D do projektowania stanowisk roboczych i robotów przemysłowych, maszyn do precyzyjnego montażu, a także do opracowywania form wtryskowych, przyrzšdów do gięcia itp., przystosowanych do pracy z niewielkimi, delikatnymi detalami. Jest w stanie dostarczyć zarówno jednostkowe urzšdzenie, jak serię, a także zorganizować całš linię produkcyjnš.

Od momentu wdrożenia oprogramowania CAD spod znaku SolidWorks (miało to miejsce w 2005 roku), w wyraŸnym stopniu dało się odczuć zmniejszenie liczby popełnianych błędów, dotyczšcych zarówno samych konstrukcji, jak i fizycznych właœciwoœci budowanych prototypów, które stosunkowo często nie spełniały zakładanych wymagań. Obecnie używane oprogramowanie pozwala na przeprowadzanie szerokiego zakresu symulacji (zintegrowanych w jednym œrodowisku programowym), dotyczšcych m.in. potencjalnych kolizji ruchomych elementów, co znacznie skróciło czas opracowania urzšdzenia i uruchomienia jego produkcji.

 - Nasz poprzedni system CAD po jakimœ czasie okazał się zbyt wolny w stosunku do innych, nowszych rozwišzań. A koszty projektowania rosły – powiedział Volker Franke, dyrektor zarzšdzajšcy HARTING. – Poza tym, bardzo często nasze projekty wymagały zaangażowania licznego grona inżynierów, zarówno z firmy, jak i spoza niej. Szybki wskaŸnik zwrotu kosztów, wygodny interfejs, liczne wbudowane narzędzia i łatwoœć obsługi przekonały nas szybko do obecnie używanego systemu. Prócz tego, SolidWorks Enterprise PDM oferuje nam dodatkowe korzyœci w postaci łatwych i przydatnych funkcji, jak np. kopiowanie projektów. Naszym celem jest zredukowanie czasu potrzebnego na opracowanie nowego projektu o 30%. Pozwoli to na redukcję kosztów i zwiększenie naszej konkurencyjnoœci wobec zagranicznych firm o podobnym profilu działalnoœci. Teraz mamy nadzieję zachować naszš silnš pozycję teraz i w przyszłoœci – dodaje Franke.

HARTING zdecydowała się na zaimplementowanie SW Enterprise PDM przed kilkoma miesišcami; firma poszukiwała wtedy efektywnego systemu zarzšdzania danymi o produkcji, które mogło być wdrożone szybko i łatwo, i pozwalało wielu użytkownikom na korzystanie z wbudowanych funkcji. Od czerwca 2008 roku oprogramowanie to pozwala na œcisłš i bliskš współpracę użytkowników pracujšcych w wielu różnych lokalizacjach, ze zdecentralizowanymi plikami i serwerami CAD.

System PDM daje bezpieczny dostęp do danych projektowych, konstrukcyjnych a także kodów CNC, pozwalajšc na swobodnš wymianę plików DXF, PDF, STEP, a także rozszerzeń Cimatron i Windows pomiędzy różnymi departamentami firmy, odpowiedzialnymi za poszczególne etapy projektowania, wytwarzania i sprzedaży gotowych produktów.

HARTING Applied Technologies posiada obecnie 19 licencji SolidWorks 3D CAD i 15 licencji SolidWorks Enterprise PDM.

 

Więcej informacji na temat HARTING: www.harting-applied-technologies.com


Pištek, 6.02.2009 r.

Nowe aplikacje od SolidWorks Labs

W internetowej „piaskownicy” można znaleŸć kilka nowych narzędzi będšcych zwiastunami nadchodzšcych potencjalnych możliwoœci współczesnych systemów CAD 3D

Jeœli nie zastanawiali się Państwo wczeœniej nad tym, jak mogš wyglšdać systemy CAD w kolejnym dziesięcioleciu i w dalszej przyszłoœci, zachęcam do odwiedzenia SolidWorks Labs (http://labs.solidworks.com/). Od 20 stycznia dostępne sš cztery nowe bezpłatne, eksperymentalne  aplikacje, przydatne dla użytkowników CAD 3D.

 

 

Pierwsza z nich – „Treehouse” – to ciekawe narzędzie dedykowane dla zespołów projektowych. Inżynierowie mogš w łatwy sposób stworzyć graficznš reprezentację docelowego złożenia jeszcze przed rozpoczęciem właœciwej pracy w œrodowisku programowym. Jest to wyjštkowo proste, gdyż odbywa się poprzez przecišganie i upuszczanie ikon symbolizujšcych odpowiednie elementy.  Treehouse pozwala na przypisanie elementom składowym indywidualnych cech, założeń i ograniczeń, a przede wszystkim – przypisanie ich konkretnej osobie, która będzie odpowiedzialna za ich zaprojektowanie. Gdy „złożenie” jest już gotowe, może zostać zaimportowane przez dowolny system PDM i przypisać (rozesłać) odpowiednie komponenty składowe do właœciwych użytkowników, odpowiedzialnych za ich realizację.

Kolejna aplikacja – „Tagger” – pozwala na swobodne dodawanie wszelkiego rodzaju uwag (tagów) bezpoœrednio do dokumentu zawierajšcego projekt. W jakim celu? Żeby uskutecznić komunikację pomiędzy osobami współpracujšcymi w ramach jednego projektu. Po otwarciu pliku zawierajšcego model (element, złożenie itp.) użytkownik może rozwinšć sobie listę wszystkich uwag i w łatwy sposób sprawdzić, z jakimi fragmentami projektu zostały one skojarzone.

„Presentation Studio” pozwala na stworzenie w łatwy sposób (metodš kolejnych etapów) wysokiej jakoœci interaktywnych dokumentów w formacie pdf, przeznaczonych dla osób nie będšcych użytkownikami systemów CAD (klientów, handlowców etc.). Otrzymane pliki mogš być odczytane przez każdego Acrobat Readera powyżej wersji 8. Modele 3D dołšczone do uzyskanej prezentacji zachowujš pełnš interakcję 3D, mogš być powiększane, obracane itp. Aplikacja pracuje z poziomu œrodowiska SolidWorks.

Nakładka „Collada Export” pozwala użytkownikom SolidWorks na eksport modeli bryłowych jako standardowych obiektów 3D wzbogaconych o dane dotyczšce możliwoœci i zakresu ruchu, aby możliwe było ich użycie w programach takich jak np. Microsoft Robotics Developer Studio 2008 (http://msdn.microsoft.com/en-us/robotics/default.aspx). Projektanci robotów mogš następnie użyć swojego oprogramowania w celu skorygowania otrzymanych projektów, dopracowania aplikacji i zwiększenia np. jej wydajnoœci.

– SolidWorks Labs dało naszym klientom możliwoœć sygnalizowania, czego oczekujš, w jaki sposób mogš korzystać z nowych opracowań i na ile przydatne okazujš się one w praktyce, a nam – wskazówkę, czy poruszamy się we właœciwym kierunku – mówi Austin O'Malley, CTO DS SolidWorks. – Pozwala zarówno im, jak i komukolwiek ze œrodowiska inżynierów projektantów na poznanie nowych i nadchodzšcych możliwoœci systemów CAD.

Ze względu na opisane tutaj najnowsze udostępnione narzędzia (a także na setki innych obecnych w sieciowych zasobach już od jakiegoœ czasu), SolidWorks Labs zmodernizowało swojš stronę internetowš, pozwalajšcš obecnie na łatwiejszš nawigację, na zamieszczanie komentarzy użytkowników, video-prezentacje i inne.

W jednym z najbliższych pdf-owych wydań CADblog.pl postaram się przybliżyć Państwu ideę SolidWorks Labs, podzielić się wrażeniami z korzystania z nowego serwisu internetowego i opisać kilka moim zdaniem najbardziej interesujšcych aplikacji. A jeœli wœród Państwa znajdujš się już osoby korzystajšce z SolidWorks Labs, będę wdzięczny za wszelkie uwagi, opinie i komentarze. Postaram się je wykorzystać w przygotowywanym opracowaniu.

ms


Czwartek, 5.02.2009 r.

3DVIA Composer i maszyny do obróbki drewna

Nie tylko 3DVIA, ale także systemy CAD ze znakiem SolidWorks wykorzystywane sš z powodzeniem przez austriackiego producenta. Rodzinna firma, z siedzibš w Hall (Tyrol), wytwarza maszyny do obróbki drewna dla szerokiej rzeszy odbiorców, poczynajšc od hobbystów-majsterkowiczów, małych przedsiębiorstw przetwórczych, na dużych zakładach kończšc. Należš do niej tak znane marki, jak FELDER, FORMAT-4 i HAMMER...

Jak poinformowało 13 stycznia br. biuro prasowe Dassault Systemes SolidWorks Corp., firma FELDER KG zdecydowała się na zakup oprogramowania 3DVIA Composer, które skutecznie wesprze procesy generowania rysunków pokazujšcych złożenia elementów maszyn przez niš produkowanych, a także uproœci i usprawni generowanie list zestawień materiałowych. Na wybór tego właœnie narzędzia niewštpliwie wpływ miał fakt, iż FELDER z powodzeniem stosuje oprogramowanie SolidWorks od ponad siedmiu lat. Zdaniem pracowników firmy, dalsze wdrażanie zarówno 3DVIA, jak i SW, pozwala skuteczniej konkurować – także pod względem cenowym – w tym segmencie rynku maszyn obróbczych.

FELDER KG zdecydowała się na przejœcie ze œrodowiska 2D do 3D w 2001 roku, a zaowocowało to znacznym (o ok. 30%) skróceniem czasu niezbędnego do przeprowadzenia pełnego procesu projektowego. Nie bez znaczenia jest także oszczędnoœć materiałów, a także uproszczenie konstrukcji maszyn przy jednoczesnym zwiększeniu ich funkcjonalnoœci, wydajnoœci i niezawodnoœci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. 1. Rozstrzelony widok złożenia jednej z oferowanych przez FELDER KG maszyn do obróbki drewna...

– Estetyka wyrobów, krótki cykl projektowania i wysoka jakoœć końcowych produktów sš dla nas wyjštkowo istotne – mówi inżynier Robert Tratter, dyrektor ds. rozwoju w FLEDER KG. – SolidWorks okazał się sprawdzonym i wiarygodnym partnerem w wielu różnych obszarach. Gdy zwrócono naszš uwagę na korzyœci wynikajšce z zastosowania 3DVIA Composer, zrozumieliœmy, iż nasze poprzednie rozwišzanie jest praktycznie bez szans. Stanowiło bowiem zupełnie osobnš, zamkniętš aplikację do zarzšdzania dokumentacjš. W tej chwili możemy tworzyć niezbędne dokumenty pozostajšc w œrodowisku SolidWorks. Pełna kompatybilnoœć obu systemów przynosi ogromnš korzyœć w postaci dokładnego, precyzyjnego generowania dokumentacji, przesyłania danych do właœciwych odbiorców i przyspieszenia całego procesu projektowego – dodaje.

Zaawansowane możliwoœci wizualizacji, opcje umożliwiajšce tworzenie wirtualnych cyfrowych prototypów pozwoliły na zredukowanie liczby błędów popełnianych podczas projektowania. Kolejnš korzyœciš jest łatwoœć wykorzystania projektów elementów i podzespołów stosowanych w różnych maszynach. - Każdy z komponentów zawarty jest w jednym pliku i może być łatwo i na wiele sposobów wykorzystany w nowych złożeniach, w nowych projektach – uœmiecha się Tratter. – Łatwo zrozumieć, jak przekłada się to na pracę nad modernizacjami lub modyfikacjami już istniejšcych produktów.

Klienci FELDER KG także osišgajš wymierne korzyœci, chociaż nie bezpoœrednio. Dzięki nowemu oprogramowaniu firma może dostarczyć swoim odbiorcom wyczerpujšce opracowania i instrukcje obsługi, a także wskazówki serwisowe dla wszystkich rodzajów oferowanych maszyn i narzędzi. Wzbogacone – zwłaszcza w postaci cyfrowej – nie tylko o fotorealistyczne renderingi, ale także o animacje w niemalże „łopatologiczny sposób” wyjaœniajšce sposób użycia (montażu, naprawy etc.) danej maszyny lub narzędzia.

 

Fot. 2 i 3.  Podglšd złożenia w SolidWorks i jego wizualizacja (obok); jest to ten sam fragment maszyny, co zaprezentowany na ilustracji powyżej...

 

– Na przykładzie firmy FELDER wyraŸnie widać, jakie korzyœci wynikajš z pełnej interakcji i kompatybilnoœci między SolidWorks i 3DVIA – podkreœla Axel Spitzer, menedżer sprzedaży DS SolidWorks na Europę Œrodkowš. - Jej klienci, dokonujšc wyboru, poszukujš urzšdzeń wysokiej klasy i w przystępnej, bšdŸ adekwatnej cenie. Aby sprostać tym wymaganiom, należy stosować narzędzia do projektowania i zarzšdzania dokumentacjš, które faktycznie pozwalajš skrócić czas projektowania i zoptymalizować proces wytwórczy, a SolidWorks i 3DVIA spełniajš te oczekiwania.

W chwili obecnej firma FELDER KG skupia cztery marki i oferuje produkty spod ich znaku na globalnym rynku. Marka FORMAT-4, pod hasłem „Wszystko z jednej ręki”, rozszerzyła ofertę także o maszyny obróbcze sterowane numerycznie (CNC), co sprawiło, iż FELDER oferuje obecnie pełen zakres urzšdzeń do szeroko rozumianej obróbki drewna. OD chwili założenia, firma zajmuje wysokš pozycję na rynku, zawdzięczajšc jš nie tylko swym wyrobom, ale także wprowadzonym innowacyjnym rozwišzaniom i zgłoszonym patentom. Więcej na stronie: www.felder.at

ms


| << | < | strona 3 z 3 | > | >> | 2008 |
1 2 3 ...

Blog monitorowany przez:

 
 

 

 


Š Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały sš objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wczeœniejszš zgodš autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częœciš serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sšdu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934