| www.swblog.pl & www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum CADblog.pl |

Blog poświęcony systemowi SolidWorks 3D CAD,     
związany z czasopismem CADblog.pl 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
 maciej@cadblog.pl     
2016 rok VIII
    

>> Strona główna | Wiadomości | SWblog | Strefa DraftSight | Ciekawe linki | Publikacje | CADblog | Archiwum CADblog.pl  | CAx Raport |
 


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne,
wydawnictwa...

• Podręcznik do SOLIDWORKS 2014

Modelowanie powierzchniowe | Narzędzia do form | Rendering
i wizualizacje...


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
HD dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już wkrótce dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum

 

Wybrane
artykuły związane
z SolidWorks:

Wywiad
z Kishore Bolayakuntla

(na CADblog.pl)

Relacja
z SolidWorks World 2009

(na CADblog.pl)


 


Piątek, 5.02.2016 r.

Co nowego w SOLIDWORKS 2017, czyli III dzień konferencji SOLIDWORKS World 2016

#SWW16 relacja subiektywna

Środa, 3.02.2016, Dallas w stanie Texas. Wyczekiwany moment, już za chwilę poznamy... laureatów tegorocznego konkursu Model Mania, ale przede wszystkim: listę dziesięciu najbardziej oczekiwanych przez użytkowników usprawnień w SOLIDWORKS, a także spodziewane nowości w przyszłej wersji

Maciej Stanisławski


Na skróty: | dzień I |  dzień II | dzień III |
lista Top Ten
nowości SOLIDWORKS 2017
 

Na początek osobista refleksja (za chwilę będzie jeszcze jedna): gdy śledziłem video-relację z sesji generalnej, z zazdrością zauważyłem, że organizatorzy tym razem „dopieścili” światek dziennikarski. O ile w czasie SWW, w których miałem okazję uczestniczyć (a dodam nieskromnie, że kilka razy miałem taką przyjemność :P) zajmowaliśmy miejsca w pierwszych rzędach, ale byliśmy ściśnięci podobnie jak pozostali uczestnicy (i co tu zrobić z tabletem, notatkami, aparatem fotograficznym), o tyle w tym roku – do dyspozycji nie tylko było więcej miejsca, ale także stoły, na których można było rzeczywiście wygodnie się rozłożyć.

 

Tylko pozazdrościć branżowym dziennikarzom i blogerom takich warunków pracy podczas konferencji...

 

Siedząc w domu pocieszałem się jednak tym, że nie musiałem ruszać się z ulubionego fotela (nie mógłbym zresztą, bo „kot na mnie siedzi”) i w zasięgu ręki miałem kawowe źródełko. Ale to jednak nie to samo... Ad meritum.

Dzień III
Tradycyjnie, jak już podkreślałem, poświęcony temu, co nowego znajdziemy w kolejnej odsłonie SOLIDWORKS. A przy okazji – lista „Top Ten”, Model Mania etc.

Tą konferencję poprowadził Kishore Boyalakuntla. A zaczął od wprowadzenia do „ekosystemu” DS SOLIDWORKS i... rozwiązań CAM. Ale jeśli – podobnie jak jeszcze dwa dni temu piszący te słowa – spodziewali się Państwo, iż zaprezentowany zostanie oryginalny system CAM lub funkcjonalność CAM dostępna z poziomu SOLIDWORKS, to jednak stało się trochę inaczej.

The SOLIDWORKS Manufacturing Ecosystem
Na SOLIDWORKS Manufacturing ekosystem składają się rozwiązania dostarczane łącznie przez 60 Złotych Partnerów. Oparty na MBD (Model-Based Definition) system sprawia, że problemy wymiany danych między poszczególnymi aplikacjami nie stanowi problemu, wszystko jest ze sobą zintegrowane, kompatybilne. Obecnie na „ekosystem” składają się Model-Based Manufacturing, Model-Based CMM, Model-Based Costing i Model-Based Inspection.

 

„Ekosystem SOLIDWORKS zbudowany w oparciu o SOLIDWORKS MBD”

 

I tutaj Kishore przedstawił firmę .decimal, która wspiera pacjentów poddawanych radioterapii w leczeniu chorób nowotworowych. Firma przygotowuje m.in. indywidualnie projektowane osłony radiacyjne, które minimalizują napromieniowanie zdrowych obszarów ciała pacjenta. Czasem są to maski na twarz, czasem osłony z wykonanym otworem o kształcie pasującym do guza poddawanego napromieniowywaniu. Firma dostarczyła już ponad 200 000 takich osłon, projektowanych w środowisku SOLIDWORKS, a za przygotowanie do produkcji odpowiada zaimplementowany do SW system CAMworks.

 

.decimal projektuje w SOLIDWORKS i wytwarza z pomocą CAMworks osłoy radiacyjne na pacjentów chorych na raka...


I tutaj druga osobista refleksja: w świetle ostatnich osobistych doświadczeń muszę przyznać, że ta prezentacja mnie „rozłożyła”, przerwałem nawet na moment relację na twitterze. Pozostaje jednak cieszyć się, że są tacy, którym udało się przyjść z pomocą w odpowiednim momencie.
Więcej na temat SOLIDWORKS Manufacturing Ecosystem można znaleźć tutaj.

The SOLIDWORKS Connected Device Ecosystem
Miało być o nowościach, a jest o „ekosystemach”. Kolejne „case study”, tym razem przykład firmy produkującej „inteligentne” wejścia dla zwierząt domowych. Teraz, zamiast zwykłej „klapki” w drzwiach, umożliwiającej naszym milusińskim swobodne przemieszczanie się z/do domu, możemy zainstalować urządzenie, które automatycznie rozpoznawać będzie (skanując czip), czy do wejścia zbliża się „uprawnione” zwierzę. Co więcej – informacje o „ruchu na przejściu” będą przekazywane bezpośrednio na nasz telefon komórkowy. Ech, ta potrzeba kontroli prawie każdego obszaru naszego życia :). Teraz będąc w pracy na bieżąco śledzimy, czy nasz kiciuch wyszedł na spacer i kiedy wrócił.

 

„Kocie drzwi” zaprojektowane na nowo :)

 

Swoją drogą rozwiązanie dobrze prezentujące ideę „connected device”. Była to także okazja do ponownego odwołania się do I sesji generalnej i przypomnienia korzyści wynikających z SOLIDWORKS PCB, ale także... do zaanonsowania pierwszej na świecie drukarki 3D do drukowania obwodów elektronicznych (vide foto).

 

Pierwsza na świecie drukarka 3D do drukowania płytek obwodów elektronicznych (na zdjęciu powyżej z prawej)

 

Model Mania
Jeśli Mark Schneider, to Model Mania i odwrotnie. Po podziękowaniach dla osób biorących udział w beta testach SOLIDWORKS 2016, Mark zaprezentował tegoroczne konkursowe zadanie „Model Manii”, a następnie przedstawił laureatów edycji 2016.

 

Tegoroczne zadanie „Model Manii” obejmowało dwie fazy, dwa etapy przygotowania modelu...

 

Lista „Top 10”...
...i Bruce Holway (Director Product Definition), który podkreślił, jak ważne jest zdanie i opinia użytkowników SOLIDWORKS na temat oprogramowania CAD. – Wierzymy, że użytkownicy wiedzą, co jest dla nich najbardziej potrzebne w SOLIDWORKS – powiedział Holway. Lista „Top 10 Enhancements” pozwala na głosowanie „on-line”, w którym użytkownicy mają możliwość przedstawiać swoje pomysły i uwagi, odnośnie możliwych/oczekiwanych usprawnień, a cała zaangażowana społeczność poddaje je ocenie i oddaje na nie swoje głosy. Spośród najwyżej punktowanych propozycji corocznie tworzona jest owa lista „Top 10”. Warto zauważyć, że począwszy od 2001 roku, średnio ponad 75% postulatów użytkowników jest realizowanych w kolejnych edycjach SOLIDWORKS, lub pojawia się nawet w bieżących, w postaci Service Packów.

Podobnie stało się tym razem, najwięcej głosów zebrał postulat zapewnienia możliwości przywrócenia „klasycznego” wyglądu interfejsu użytkownika. I będzie ona zapewniona jeszcze w SOLIDWORKS 2016, wraz z SP 3.0.

Przed zaprezentowaniem nowej listy przypomniano ubiegłoroczną (vide rys.).

 

Fragment ubiegłorocznej, zrealizowanej listy Top 10 Enhancements Requests...

 

A na tegorocznej znalazło się m.in. (mam nadzieję, że moje tłumaczenie z angielskiego będzie w miarę zrozumiałe):
#10. eDrawing z rozwiązaniami z wersji 2013 – dla komputerów stacjonarnych,


#9. automatyczna lista BOM elementów złącznych dla dużych złożeń,
#8. możliwość korzystania z punktów końca linii szkicu otworów w Kreatororze otworów (wydaje się, że obecnie w SW nie ma możliwości dodawania punktów szkicu na już istniejących punktach końcowych),


#7. automatyczne dodawanie linii w widokach rozstrzelonych (mam wątpliwości, czy na pewno o to chodziło – przyp. red.),
#6. rozszerzone funkcjonalności zaokrągleń krawędzi, ścięć i innych w środowisku wieloobiektowym,
#5. Bounding Box dla dowolnego elementu lub złożenia,
#4. możliwość przeniesienia szkicu ze środowiska złożenia do środowiska komponentu (i odwrotnie),
#3. klawisz ALT pozwalający tymczasowo „ukryć” powierzchnię/płaszczyznę, na której jest kursor,


#2. możliwość eksportu listy BOM w postaci tabeli, wraz z miniaturami komponentów,
#1. wspomniana możliwość emulacji interfejsu użytkownika wersji 2015 w wersji 2016...

Ostatnia pozycja listy „Top Ten” zaprezentowana została przez „lorda Vadera” – przepraszam, przez „Dark Screen Savera” i to dało przedsmak tego, w jakiej konwencji w tym roku zaprezentowane zostaną nowości SOLIDWORKS 2017.

 

 

SOLIDWORKS 2017

Tegoroczna prezentacja nowości odbyła się w oprawie nawiązującej do kultowej serii Gwiezdnych Wojen (vide galeria zdjęć na FB). I tak, wśród bohaterów (ich odtwórcami byli oczywiście pracownicy DS SOLIDWORKS) znalazły się takie postaci, jak Luke, Princess Layout i Over Bend, wspólnie z Queue Backup i Hansem Preview dążących do wyzwolenia inżynierów z archaicznych sposobów projektowania, narzucanych wszystkim przez Dark Screen Savera. Polecam obejrzenie całości, dostępnej tutaj, a na razie koncentruję się na zaprezentowanych nowościach, a będzie ich sporo:

 

• możliwość tworzenia szyku kołowego w dwóch kierunkach,

 

• możliwość definiowania sfazowania o różnych rozmiarach w jednej operacji,

 

• pojedyncze sfazowanie (lub zaokrąglenie) o zmiennym przebiegu/kształcie/rozmiarze uzyskiwane w jednej operacji,

 

• widok przezroczysty uzyskiwany w przekroju,

 

• zautomatyzowane tworzenie zakończenia gwintu,

 

• automatyczne importowanie powiązanych rysunków komponentów w Drzewku (Treehouse),

 

• cieniowanie konturu szkicu,

 

• usprawniony kreator otworów,

 

• lepsze dopasowanie komponentów do żądanej pozycji,

 

• ściany/płaszczyzny nieosiowe mogą zostać pomięte, aby nie przedefiniowywać złożenia,

 

• możliwość zapisania podzłożenia jako części bez utraty danych o wzajemnych powiązaniach komponentów,

 

• w SOLIDWORKS PDM dokonanie małych, nieistotnych zmian, powoduje nadpisanie pliku (bez konieczności tworzenia nowego),

 

• pozycje zablokowane w liście BOM, pozostają zablokowane przy wstawianiu tabeli do rysunku 2D,

 

• w widokach szczegółowych wyróżnienie linii „cięcia” (linia szarpana), a także wyróżnienie widoków przekrojów,

 

• widok lustrzany rysunku 2D nie pociąga za sobą utworzenia modelu 3D,

 

• DimXpert i wyświetlanie podstawowych wymiarów,

 

• DimXpert i wybór powierzchni i krawędzi modelu,

 

• osadzanie szkiców na dowolnych powierzchniach,

 

• szybsze zautomatyzowane wiązanie komponentów,

 

• eDrawings obsługuje więcej formatów plików (możliwość otwierania, ale i dodawania wymiarów i adnotacji).


To w zasadzie tyle, jeśli chodzi o najważniejsze nowości SOLIDWORKS 2017 zaprezentowane podczas konferencji (więcej tutaj).

Na zakończenie na scenie wystąpił Peter Diamandis (prezes i CEO XPRIZE) podzielił się swoimi przemyśleniami na temat postępu w rozwoju elektroniki i tego, w jakim kierunku zmierza współczesna cywilizacja. Warto podkreślić, iż ta prezentacja napawała optymizmem i nadzieją, że mimo wszystko zmierzamy w dobrym kierunku.

 

Peter Diamandis (Xprize). Nareszcie ktoś z optymizmem patrzy w przyszłość rodzaju ludzkiego...

 

Konferencję zakończył CEO DS SOLIDWORKS – Gian Paolo Bassi, który podziękował uczetnikom konferencji i zapowiedział, że jej kolejna edycja będzie miała miejsce w Los Angeles.

 

#SWW17, Los Angeles, 5-8 luty 2017

 

So stay tuned for incoming #SWW17!

(ms)


Na skróty: | dzień I |  dzień II | dzień III |
galeria zdjęć dzień I
galeria zdjęć dzień II 
galeria zdjęć dzień III
galeria zdjęć z pawilonu partnerskiego (źródło: DS SolidWorks)

 

Share
 


 [ powrót na CADblog.pl | SWblog.pl ]

 © Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934