| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Firefox lub Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


W przygotowaniu

spóźniony, ale nadal aktualny numer 2(19) 2014 niebawem
w Archiwum...

Wydanie aktualne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Nowości
i zapowiedzi wydawnicze:

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Piątek, 9.12.2011 r.

Polska Premiera ST4... nie bez niespodzianek

22.11.2011 r. w hotelu Intercontinental w Warszawie, miała miejsce oficjalna Polska Premiera Solid Edge ST4. Przed organizatorami stanęło nie lada wyzwanie: w jaki sposób zaprezentować system, który tak naprawdę... znany jest już prawie od pół roku? Może powiedzieć coś na temat... ST5?

Wydarzenia organizowane przez Siemens Industry Software (Siemens PLM Software) już od lat – jeszcze od czasów UGS – cieszą się powodzeniem. Dzieje się tak nie tylko za sprawą tematyki konferencji, jaką jest oprogramowanie klasy PLM, ale także sprawnej organizacji spotkań, prezentacji itp. Listopadowa „premiera” idealnie wpisała się w ten nurt, chociaż jak wspomniałem – zadanie było trudne. W jaki sposób przedstawić użytkownikom (także potencjalnym) nowości oprogramowania, które można swobodnie testować już od kilku miesięcy (linki do wersji testowych na końcu artykułu)? Jak zainteresować słuchaczy informacjami, które w ten czy inny sposób przekazywane były także na łamach CADblog.pl & SolidEdgeblog.pl? Okazało się, iż jest to możliwe.

 
Otwarcie konferencji. Prezentacja w wykonaniu Rafała Żmijewskiego.
Kto jest pierwszym dostawcą rozwiązań PLM na świecie?

Po części sprawiła to obecność gościa specjalnego, szefa marketingu Velocity – Russella Brook'a. Jego prezentacja (poprzedzona wystąpieniem Rafała Żmijewskiego), wprowadzająca w obszar zagadnień i nowości Solid Edge ST4, obejmowała m.in. udoskonaloną technologię synchroniczną, usprawnienia w zakresie Multi-CAD i tworzenia rysunków technicznych wprowadzone w najnowszej edycji Solid Edge oraz opis nowych narzędzi pozwalających przyspieszyć walidację projektowania części blaszanych.

Rafał Żmijewski i Russell Brook...

Jednak Russell Brook nie ograniczył się jedynie do opisu Solid Edge ST4. Pierwsza część jego prezentacji dotyczyła bowiem m.in. historii Solid Edge (która swoim początkiem sięga roku 1996), etapów wprowadzania nowych rozwiązań – w tym, a może przede wszystkim – technologii synchronicznej; warto pamiętać, iż Synchronous Technology nie powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony użytkowników, jak to ma najczęściej miejsce w przypadku nowości dostępnych w innych systemach. ST była całkowicie nową inicjatywą i nowym opracowaniem, powstałym w Siemens PLM Software (pozwalającym na połączenie możliwości systemu opartego na kernelu Parasolid i technologii D-Cubed components). Kilka minut wystąpienia poświęcone zostało także procesowi wdrożeń nowości w danym oprogramowaniu.

Solid Edge i mapa innowacji, od wersji V1 (1996 rok) począwszy...

Dlaczego nie rozmawiamy o przyszłości? ST5...
Takie pytanie dziennikarze mogliby często zadać przedstawicielom Siemens PLM Software, którzy bardzo niechętnie odpowiadają na temat planów na przyszłość. Jednak uważni obserwatorzy z pewnością zarejestrowali obecność slajdów, pokazujących planowane kierunki rozwoju Solid Edge w ciągu najbliższych lat; Russell Brook poruszył ten temat, temat związany z procesem badań i rozwoju Solid Edge. Trudno mówić o konkretnych rozwiązaniach, które mają pojawić się w kolejnych edycjach, gdy tak naprawdę – nie ma gwarancji, iż istotnie się w nich znajdą. Że zdążą do tego czasu przejść wszystkie testy, że nie będą sprawiały kłopotów użytkownikom, że nie przysporzą więcej problemów, które okażą się niewspółmierne do zalet danego rozwiązania. Ogólne kierunki rozwoju i tendencje – owszem, na ten temat można porozmawiać, a wiele można samemu wywnioskować, śledząc działania producenta. Konkrety – należy pozostawić już na okres bezpośrednio poprzedzający daną premierę.

Harmonogram publikacji kolejnych wersji Solid Edge... do ST6 włącznie!

Na razie musi nam wystarczyć, iż w przyszłości technologia synchroniczna w Solid Edge nadal będzie rozwijana, ale firma nie będzie się koncentrować wyłącznie na niej. Kto bezpośrednio odpowiada za taki, a nie inny kierunek rozwoju?

„Dla inżynierów od inżynierów”...
– Solid Edge zaprojektowany został przez inżynierów dla inżynierów, dlatego Solid Edge „pracuje” w taki sposób, jakiego oczekują po nim inżynierowie – jego użytkownicy, a nie programiści odpowiadający za kod. Przywiązujemy także uwagę do tego, jak produkt wygląda i jak zachodzi interakcja między nim, a użytkownikiem – powiedział Russell Brook.
Jak z tego wynika, te słowa nie są sparafrazowanym hasłem portalu 3DCAD.pl, ale ideą, która przyświeca zespołowi odpowiedzialnemu za rozwój produktu Siemens PLM Software. Chociaż jak się okazuje, nie wszyscy jego członkowie są inżynierami sensu stricte. Faktem jest natomiast, iż o nowościach w oprogramowaniu, o nowych funkcjonalnościach i komendach, nie decydują programiści, ale ów specjalny zespół zajmujący się złożonymi wymaganiami klientów, ale także zgłaszający własne propozycje zmian i usprawnień. Większość zebranych w nim fachowców stanowią inżynierowie-mechanicy, ale mają oni do pomocy także specjalistów z innych dziedzin, m.in. wzornictwa przemysłowego (sic!), artystów grafików i... psychologów. Ich działania, odpowiadające także zapotrzebowaniom zgłaszanym przez klientów (w tym przez osoby, instytucje i firmy biorące regularnie udział w beta testach nowych rozwiązań bezpośrednio w środowisku produkcyjnym) sprawiają, iż w kolejnych wersjach szczególnie duży nacisk kładziony jest na podnoszenie funkcjonalności, zapewnienie lepszej współpracy z dostawcami i klientami (duże znaczenie ma tutaj format *.jt), czy też skalowalność rozwiązań – tak z obszaru PDM (od Solid Edge Insight po Teamcenter), jak i symulacji (od Simulation Express do Femap).

Pytania do Russella Brook'a...

Prezentację Russella zakończyła sesja pytań. Jedno z nich – wydaje się, że budzące szczególnie dużo emocji – dotyczyło zmian w interfejsie użytkownika. Dotykało jednak problemu wynikającego nie z nowości w stosunku do wersji ST3 i wcześniejszych, ale problemów, na które mogą napotykać użytkownicy przesiadający się jeszcze z V19, V20, do najnowszych rozwiązań Solid Edge. A jest to temat pojawiający się nie tylko w kontekście Solid Edge, ale także programów innych producentów – i to nie tylko CAD. I zasługujący na osobne opracowanie.

„Dzieciak w sklepie z cukierkami”
Miałem okazję porozmawiać z Russellem Brook'iem w konferencyjnych kuluarach. Zadałem oczywiście pytania o przyszłość rozwiązań z portflio Velocity, o to, czego mogą spodziewać się użytkownicy po „eksperymentach” z Solid Edge Design1 – które, jak się zapewne Państwo domyślacie, służy m.in. testowaniu takiego sposobu dystrybuowania rozwiązań i usług oferowanych w zamian za comiesięczny abonamentem. Szczegóły rozmowy za jakiś czas w wywiadzie.

Russell Brook „złapany” przez obiektyw aparatu.

Tutaj wspomnę jedynie, iż Russell stosunkowo wcześnie (i dawno) zaczął przygodę z Solid Edge. W firmie, w której pracował jako młody inżynier – konstruktor, był jednym z „pionierów” stosujących rozwiązania CAD; koledzy bardzo często woleli korzystać z desek kreślarskich. Gdy pierwszy raz miał okazję zobaczyć „w działaniu” Solid Edge w swej najwcześniejszej wersji, poczuł się właśnie jak mały chłopiec w sklepie z cukierkami. Pół roku później pracował już w zespole Solid Edge.

Solid Edge ST4 w praktyce
Tradycyjnie już drugą część konferencji „zdominowali” partnerzy handlowi Siemens PLM Software, którzy zaprezentowali korzyści wynikające z wykorzystania oprogramowania Solid Edge i technologii synchronicznej w odniesieniu do konkretnych zadań.

 
Adam Budzyński (GM System). Można było poczuć się jak na sali wykładowej...


...u dobrego wykładowcy.

Adam Budzyński z firmy GM System przedstawił możliwości zaawansowanej modyfikacji geometrii CAD w środowisku ST, – a w kolejnej prezentacji, posługując się przykładami zaczerpniętymi od klientów firmy GM System – opowiedział o wykorzystaniu Solid Edge z technologią synchroniczną do projektowania maszyn. Pan Adam umiejętnie wykorzystał także swoje doświadczenie wykładowcy akademickiego; prezentacja była prowadzona ciekawie i dynamicznie, mimo iż nie towarzyszył jej pokaz „żywego” środowiska Solid Edge ST4. Jak się okazało, organizatorzy przyjęli taką zasadę, ale zdarzył się wyjątek...

Niespodzianka
Czy można wyobrazić sobie coś bardziej deprymującego, niż awaria sprzętu i jednocześnie utrata danych – w tym prezentacji – na kilka kwadransów przed planowanym wystąpieniem? Taki nieprzyjemny splot okoliczności stał się udziałem Piotra Szymczaka z firmy CAMdivision; jak przystało na profesjonalistę, swoją prezentację przeprowadził „na żywym oprogramowaniu”, demonstrując, jak przebiega modelowanie form wtryskowych. Gdyby nie widoczny na początku prezentacji stres, można by pomyśleć, iż „awaria” była nieprzypadkowa. Wszystko przebiegło jak na filmie instruktażowym, w ciągu kilku minut można było poznać nie tylko podstawowe narzędzia środowiska Solid Edge, ale i sam proces projektowania form wtryskowych.


Piotr Szymczak (CAMdivision) stanął przed niełatwym zadaniem:
prezentacja sposobów modelowania form wtryskowych
w środowisku Solid Edge ST4 prowadzona była na „żywym programie”...


...a w tajemniczej torbie, opartej o mównicę, kryła się... robocza wersja książki o Solid Edge ST,
której autorem jest właśnie Pan Piotr.

Więcej o możliwościach Solid Edge ST4 można znaleźć w książce, której autorem jest właśnie Piotr Szymczak. Znalazł chwilę, by pokazać jej roboczą wersję – opasłe tomisko formatu A4 (sic!). Do Państwa wiadomości podam jedynie, iż docelowy format książki będzie mniejszy, a wydruk A4 wykorzystany był jedynie na potrzeby korekty. Fragment książki (w naturalnej wielkości) – konkretnie rozdział IX, opisujący sposoby radzenia sobie z danymi pochodzącymi z innych systemów (w tym SolidWorks), można pobrać tutaj.

Marek Momot (Kom-Odlew) i prezentacja na temat odlewnictwa

O formach wtryskowych był mowa za sprawą Pana Piotra, natomiast zastosowanie środowiska Solid Edge ST4 w odlewnictwie było tematem ostatniej prezentacji, w wykonaniu Marka Momota z firmy Kom-Odlew.

   
Losowanie nagród ufundowanych przez 3Dconnexion

Na zakończenie – co jest już tradycją – nastąpiło losowanie nagród, których fundatorem jest firma 3Dconnexion. Jak słusznie zauważył Mieczysław Trzciński (z polskiego oddziału firmy), 3Dconnexion nie jest jedynym producentem tego typu urządzeń, jest jednak spokojny zarówno o jakość oferowanych przez siebie urządzeń, jak i zapewniane im wsparcie. Poinformował także o wprowadzeniu do oferty firmy nowego modelu, który szczęśliwie piszący te słowa ma okazję testować (a wynikami testu – także w środowisku Solid Edge ST4 – postaram się niebawem podzielić z Państwem).

Ci znudzeni, zblazowani dziennikarze... myślą, że wszystko już widzieli, wszystko poznali...
Pytanie brzmi: który na zdjęciu wygląda na znudzonego?
Po lewej stronie: Paweł Poremba – 3DCAD.pl, po prawej – autor :).

W konferencji wzięło udział ponad stu klientów firmy Siemens PLM Software. Następna – już na temat Solid Edge ST5 – prawdopodobnie w październiku (a może już we wrześniu) przyszłego roku.

Maciej Stanisławski

| komentuj na forum | komentarze 0 |Spotkanie otworzyła prezentacja filmu – case study prezentującego 3 polskie firmy:
FAKRO, Lincoln Electric Bester oraz Goster.
Zachęcam do zaparzenia kawy/herbaty i spędzenia kilku minut przed ekranem.

 

• O Solid Edge ST4: http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/products/velocity/solidedge/st4/index.shtml

• O Siemens PLM Software: http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/• Wersja studencka (licencja akademicka) Solid Edge ST4 do pobrania tutaj

• 45-dniowa wersja testowa Solid Edge ST4 do pobrania tutaj

• 45-dniowa wersja testowa Femap do pobrania tutaj

• Solid Edge Design1 – czyli CAD 3D za 30 USD tutaj

• Fragment najnowszej książki o Solid Edge ST4, przygotowywanej przez CAMdivision – do pobrania tutaj

• Oficjalna relacja z premiery tutaj (na CADblog.pl) lub tutaj (SolidEdgeblog.pl)


| powrót do strony głównej: CADblog.pl | SolidEdgeblog.pl |

 

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934