| www.swblog.pl & www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum CADblog.pl |

Blog poświęcony systemowi SolidWorks 3D CAD,     
związany z czasopismem CADblog.pl 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
 maciej@cadblog.pl     
2015 rok VII
    

>> Strona główna | Wiadomości | SWblog | Strefa DraftSight | Ciekawe linki | Publikacje | CADblog | Archiwum CADblog.pl  | CAx Raport |
 


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne,
wydawnictwa...

• Podręcznik do SOLIDWORKS 2014

Modelowanie powierzchniowe | Narzędzia do form | Rendering
i wizualizacje...


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
HD dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już wkrótce dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum


 


Dodano we wtorek, 12.02.2013 r.

Konferencja SolidWorks World 2013
Relacja subiektywna cz. III (środa, 23.01.2013 r.)

| Relacja cz. I | Relacja cz. II | Pawilon partnerski |

Podobnie jak wczoraj, również tym razem pierwsze skrzypce na scenie gra Fielder Hiss. I zapowiada – zgodnie z oczekiwaniami uczestników, iż dzisiejszego, trzeciego dnia konferencji, skupimy się na technologii. Także tej, która wiąże się z odsłoną najnowszej wersji SolidWorks 2014

[ lista „Top 10” ]
[ 34 nowości w SolidWorks 2014 ]
[ zapiski z konferencji prasowej ]

Ale w tzw. międzyczasie zaprasza na scenę przedstawicieli Dell'a. – Pamiętajmy, że to Dell niemalże od zawsze wspiera nasze konferencje SolidWorks World – podkreślił Fielder.

Kirsten Billhardt (Dell) opowiada o „accelerate innovation” :)

Kolejny stały punkt programu konferencji to ogłoszenie wyników Model Manii, konkursu odbywającego się corocznie podczas SolidWorks World. Na scenie Mark Schneider (DS SolidWorks) prezentuje zwycięzców. To już 14 edycja Model Manii! Jak słusznie zauważył Paweł Kęska, lider PSWUG i autor książki o SolidWorks, tegoroczne zadanie konkursowe wyglądało pozornie na łatwiejsze niż w latach ubiegłych, ale... nie zawsze to, co wydaje się proste, okazuje się takim w przypadku konieczności dokonania istotnych zmian projektowych.

Mark Schneider podkreślił konieczność wykonania jak najlepszego szkicu przed przystąpieniem do wyciągania modelu 3D. Jego zdaniem, to właśnie prawidłowo wykonany szkic był kluczowy z punktu widzenia tegorocznego zadania. – Przydała się także znajomość narzędzia „fillet feature” – dodał Schneider.

Na koniec omawiania zadania konkursowego, podzielił się z uczestnikami konferencji osobistą refleksją: – Zdecydowanie preferuję korzystanie w SolidWorks z modułu Simulation, a nie uproszczonego Simulation Express. Ten pierwszy jest bowiem równie łatwy w obsłudze, a daje zdecydowanie więcej możliwości – wyjaśnił.

Kolejny człowiek SolidWorks na scenie – tym razem była to Marie Planchard, odpowiedzialna za wersje edukacyjne SW (i w zasadzie cały program związany ze szkolnictwem). Kilka lat temu miałem okazję rozmawiać z nią na temat znaczenia wersji uczniowskich i studenckich SW dla polityki całej firmy (wywiad można znaleźć w wydaniu CADblog.pl 1(02)2009 – do pobrania tutaj, w zasadzie główne myśli w nim zawarte się nie zdezaktualizowały).

W tym roku, podczas rozmowy w kuluarach, Marie nie kryła swojego zachwytu pracą laureata Studenckiego Konkursu Projektowego SolidWorks organizowanego przez CNS Solutions. Projekt śmigłowca W-1 Krogulec wykonany przez Piotra Jansa z wydziału mechanicznego Politechniki Gdańskiej wzbudził uznanie zespołu DS SolidWorks. Ciekawe, czy komuś z naszych lokalnych przedstawicieli SW uda się rozpropagować ten projekt, chociażby w postaci elementów graficznych wykorzystywanych na materiałach kolejnej konferencji SWW? Może warto spróbować?

Ale na scenie tymczasem... Mavericks Civilian Space Foundation i szef programu, Tom Atchinson, pod którego kierunkiem nie tylko studenci, ale młodzież ze szkół średnich (sic!) projektuje (oczywiście w SolidWorks) i buduje rakiety, które potrafią osiągnąć prędkość 2,6 Macha!

Tom w rozmowie z Marie opowiada o tym, jak można pomóc zdolnym dzieciakom, jak kierować ich zainteresowaniami i pokazać, że to, o czym myślą i marzą, ma szanse zostać urzeczywistnione.

– Ci młodzi ludzie uczą się, w jaki sposób ze szkiców i modeli 3D powstają prawdziwe latające pojazdy – tłumaczył Tom Atchinson – ale także, jak na podstawie zmian wykonywanych w prawdziwym modelu wprowadzać zmiany do elektronicznej dokumentacji. – Nagrodą za ich trud i zmagania jest oglądanie startu i lądowania własnoręcznie zaprojektowanej i zbudowanej rakiety.

Marie nie byłaby sobą, gdyby nie zapytała, dlaczego zdecydowali się na korzystanie z oprogramowania SolidWorks. – Dlaczego SolidWorks? Bo to jest pojedyncza platforma, która spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Jeden interfejs na wszystko, a to jest kluczowe z punktu widzenia zastosowań dla edukacji – odpowiedział Atchison.

Niemałym zaskoczeniem dla Toma był fakt – ogłoszony przez Marie ze sceny – iż DS SolidWorks będzie sponsorem kolejnej misji Maverick Civilian Rockets. W taki spektakularny sposób nagrodzono popularyzowanie rozwiązań SolidWorks wśród młodzieży.

Andrew Cresci, nVidia: „We gonna build it together to move technology for the next upper level”

I znowu na scenie Fielder Hiss (wiceprezes DS SolidWorks ds. rozwoju produktu). Tym razem zaprasza kolejnego partnera SolidWorks, o wieloletnim stażu: Andrew Cresci z nVidii opowiada o najnowszych rozwiązaniach sprzętowych, zaprasza do stoiska w pawilonie partnerskim, a także prezentuje „studium przypadku” firm wykorzystujących nVidia i SolidWorks: Trek i MotoCzysz (motocyklowy akcent :)). I to on, na swoim smartfonie, jako pierwszy publicznie zaprezentował eDrawings pracujące na platformie Android!

 

Top 10!
– Słuchanie was, poznawanie Waszych oczekiwań – i wychodzenie im naprzeciw, to jedno z najistotniejszych zadań – powiedział Fielder Hiss, nawiązując do słynnej listy „Top 10 Enhancement Request”. Ale samą listę dziesięciu najbardziej wyczekiwanych usprawnień zaprezentował Bruce Holway, dyrektor działu R&D DS SolidWorks. – Obserwujemy, jak projektujecie w swej codziennej praktyce. I bardzo cenimy wasz odzew – mówił Holway. Dzięki formularzom dostępnym on-line, użytkownicy nie tylko mogą dzielić się swoimi uwagami i oczekiwaniami, ale także obserwować pomysły i idee pochodzące od innych.

Co roku lista „TopTen” przedstawiana jest w inny, zabawny sposób. Podczas SWW 2012 oczekiwania użytkowników demonstrowały grupy uczniów i studentów. W tym roku – sami pracownicy DS SolidWorks. I wyglądała ona następująco (galeria foto tutaj):

#10. Tworzenie dodatkowych linii wymiarowych dla otworów,

#9. Rysowanie linii symetrycznych, zaczynając od jej środka,

#8. Uniwersalny kreator otworów dla wszystkich ich typów i rodzajów,

#7. Domyślne wiązanie koncentryczne osi z powierzchniami cylindrycznymi,

#6. Opcja równych odstępów w szykach liniowych,

#5. Wersja eDrawings dostępna na mobilne urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Android,

#4. Możliwość blokowania rotacji/translacji dla wałków i otworów,

#3. Otwory pod wpusty pryzmatyczne,

#2. Wsteczna kompatybilność (możliwość zapisu plików SW do starszej wersji),

#1. Krótszy czas przebudowy modelu.

Warto wspomnieć, że ponad 70% zgłoszeń z każdej listy „Top Ten” realizowanych jest w kolejnych odsłonach systemu SolidWorks. Jak mieliśmy okazję się przekonać, jeden z postulatów (eDrawings na systemy Android) już doczekał się realizacji.

 

Co nowego w SW 2014, czyli „Jeremy's Designer Gift Show”!

Czego już nie było: i parodie filmów z gatunku S-F (Star Trek, a w ubiegłym roku „Back to the Feature” – nie mylić z oryginałem Zemeckisa ;)), i coś na kształt rozgrywek baseballowych („Super CAD Smack down, jak podczas SWW 2010). W tym roku Amerykanie kolejny raz udowodnili, że potrafią trzymać dystans do siebie i śmiać się z samych siebie. Prezentacja nowości spodziewanych w SolidWorks 2014 utrzymana została w konwencji... telezakupów, natrętnych reklamówek zachęcających do nabywania nietypowych gadżetów. Dowcipnie i trafnie, gdyż każdy gadżet przynajmniej teoretycznie mógł zainteresować prawdziwego użytkownika systemów CAD. A przygotowano trzy.

Na pierwszy ogień... „SolidGrill 3000”, czyli grill i opiekacz z laptopem w jednym :). To trzeba było zobaczyć na własne oczy. Serwetka do wytarcia klawiatury jest bezbłędna.

Ale ów „SolidGrill 3000” okazał się tylko pretekstem do tego, by zademonstrować, jakie nowe funkcjonalności SW 2014 ułatwiły jego zaprojektowanie i „wprowadzenie” na rynek.

34 nowości, które znajdziemy na pewno w SolidWorks 2014

W obszarze dokumentacji i rysunków 2D:

#1. Nowe możliwości zastępowania widoku modelu,

#2. Ikonki widoków/rzutów modelu informujące o tym, jaki rzut jest (lub nie jest) wykorzystany na rysunku,

#3. Nowe menu kontekstowe widoków,

#4. Wysokiej jakości cieniowanie rysunków 2D,

#5. Nowe opcje wymiarowania, dodawanie wymiarowania wokół cylindrycznych części,

#6. Możliwość dzielenia list BOM wg numeru wystąpienia.

I w pozostałych obszarach, kolejno:

#7. Udoskonalone, niezależne widoki przezroczystości (w złożeniach),

#8. Animacje i wizualizacje uwzględniające efekt „wschodu i zachodu Słońca” (czyli tak naprawdę uwzględnienie w renderingach pory dnia i położenia geograficznego renderowanego obiektu),

#9. Możliwość renderowania „sieciowego” – z wykorzystaniem mocy obliczeniowej komputerów pracujących np. w lokalnej sieci,

#10. Użytkownicy korzystający z możliwości SolidWorks Premium i dodatku Circuit Works będą mogli definiować właściwości cieplne elementów elektronicznych wykorzystywanych w projektach/modelach, a następnie...

#11. ...będą mogli je wykorzystać np. przy analizach termalnych, przepływów itp.

To wszystko przy okazji „grilującego laptopa”. Dodam jeszcze, że na każdej z wyświetlanych reklamówek umieszczono wyraźny napis informujący o tym, że „nie jest to prawdziwy produkt” (sic!). Czyżby obawiano się, że któryś z uczestników może potraktować cały „show” jako... ofertę handlową i chcieć nabyć prezentowane gadżety :D?

Ale oto kolejny fikcyjny „gadżet” dla prawdziwego „CAD usera” – „SolidWorkOut”, połączenie roweru treningowego z mobilną stacją roboczą (laptop zamontowany na kierownicy, a prąd potrzebny do jego zasilenia wytwarzany jest przez pedałującego użytkownika, hmm... pachnie „homofobią”?). I przy tej okazji, dalszy ciąg nowych funkcjonalności...

#12. Nowe rodzaje gniazd i otworów (np. w kształcie „fasolki”) w kreatorze otworów,

#13. Możliwość wymiarowania długości krzywej/ścieżki, także w przypadku zamkniętej pętli (np. przy modelowaniu łańcucha rowerowego),

#14. Usprawnienia w określaniu długości krzywej spline, wymuszenie zachowania stałej zadeklarowanej długości krzywej podczas modyfikowania jej kształtu,

#15. „Style spline” – nowy rodzaj spline'a, zapewniający użytkownikowi większą kontrolę nad jej kształtem,

#16. Możliwość zastępowania wybranych elementów szkicu (także np. odcinków krzywej).

Użytkownicy dodatku SolidWorks Electrical mogą spodziewać się:

#17. Usprawnień w reprezentacji i tworzeniu wiązek przewodów (np. na podstawie schematu tworzymy je niemalże jednym kliknięciem),

#18. Możliwości ponownego wykorzystania już istniejących wiązek (np. w celu podłączenia czegoś innego, lub poprowadzenia ich w inny sposób),

#19. Usprawnionej reprezentacji płaskiej zaprojektowanych wiązek (np. odwzorowanie uchwytów itp.),

#20. Możliwości definiowania kolorów styków i złączy przewodów.

W obszarze Simulation:

#21. Mapowanie bolców, śrub, łączników itp. i wykorzystanie ich położenia przy przeprowadzaniu symulacji,

#22. Symetryczne powielanie wyników (oczywiście w przypadku symetrycznych części – jeśli np. uruchomiliśmy symulację tylko dla połowy modelu),

#23. Możliwe będzie importowanie wyników z modułu Plastics i wykorzystanie ich do symulacji i analiz całego modelu.

Ostatni „gadżet” z kolekcji Jeremiego (przypominam: „Jeremy's Designer Gift Show”!) – „Design Belt Premium” (pas narzędziowy dla prawdziwego CAD'owca :D) przynosi ze sobą ostatnią porcję nowości.

„To nie jest prawdziwy produkt!" – czy ktoś naprawdę mógłby myśleć inaczej?

Pierwszy zrzut ekranowy demonstrujący nową funkcjonalność związaną z zarządzaniem UI mógł przyprawić o dreszcz – jak słusznie zauważył na swoim blogu Ricky Jordan. Widać na nim było chyba wszystkie dostępne w SW paski narzędzi, a w związku z tym przestrzeni na pracę z modelem nie pozostało zbyt wiele (vide foto poniżej).

Ale wróćmy do naszego wyliczenia:

#24. Ułatwiono zarządzanie interfejsem użytkownika – a konkretnie paskami narzędziowymi,

#25. Wprowadzono folder historii operacji, w którym zawsze widoczne jest pięć ostatnich operacji,

#26. Elastyczne, kontekstowe menu złożeń, znakomicie ułatwiające np. edycję podzłożeń,

#27. Uproszczony zapis kopii,

#28. eDrawings with Augmented Reality – trudno to zwięźle/dosłownie przetłumaczyć; nowa funkcjonalność eDrawings sprowadza się do tego, że model z SolidWorks możemy przenieść do eDrawings pracującego na urządzeniu mobilnym, wykorzystując aparat/kamerę wbudowane do tego urządzenia. Proste jak zrobienie zdjęcia.

 eDrawings with Augmented Reality w akcji... QR kod na koszulce pozwala systemowi zorientować
wirtualny model 3D w przestrzeni. Ale jakiej? Reczywistej?

A teraz coś ze środowiska arkuszy blach:

#29. Węzły w narożach części metalowych,

#30. Zwiększona kontrola nad zagięciami, lepsze odwzorowanie linii gięć na wyciągniętych arkuszach; co więcej, można definiować liczbę żądanych gięć z poziomu menadżera właściwości.

I ostatnie zaprezentowane nowości w SW 2014, odnoszące się bezpośrednio do środowiska złożeń:

#31. Opóźnienie wiązania (wartość opóźnienia definiowana przez użytkownika), ułatwiające manipulowanie komponentem; nie następuje już błyskawiczne i automatyczne przyciąganie do geometrii, nad którą przesuwamy kursor/komponent,

#32. Nowy rodzaj szyku zależnego w złożeniach,

#33. Możliwość obracania elementów, komponentów w widokach rozstrzelonych i rysunkach złożeniowych; można w ten sposób np. pokazać wykręcanie śrub itp.,

#34. Nowe menu kontekstowe relacji w złożeniach; dzięki temu możemy szybko nadawać i edytować relacje...

Przegląd zdjęć z nowości spodziewanych w SW 2014 można znaleźć tutaj, zapraszam także do obejrzenia pełnej galerii zdjęć z opisanej sesji generalnej (link tutaj).
Rzeczowe podsumowanie najważniejszych nowości zapowiadanych w SW 2014 (link tutaj) umieścił na PSWUG.info Paweł Kęska, lider Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks i autor wspomnianej polskiej „Biblii” SolidWorks (link tutaj). Osoby biegle posługujące się językiem angielskim, więcej informacji mogą znaleźć na blogu Ricky'ego Jordana; osobny wpis poświęcił nowościom SolidWorks 2014 zaprezentowanym podczas SWW 2013 – link tutaj.

 

Konferencja z Richem Allenem

W tym miejscu, tytułem uzupełnienia, warto przytoczyć kilka wypowiedzi, które padły z ust zespołu odpowiedzialnego za pracę nad nowym SolidWorks, podczas specjalnej konferencji prasowej, zorganizowanej bezpośrednio po sesji generalnej trzeciego dnia.

O ile na temat np. samego Mechanical Conceptual, obecny na konferencji Rich Allen, dyrektor rozwoju produktu DS SolidWorks, starał się raczej nie wypowiadać, o tyle dowiedzieliśmy się m.in., że:
• nie będzie implementacji rozwiązań CAM do bazowego SolidWorks; firma współpracuje z wieloma partnerami, którzy zapewniają skalowalne, profesjonalne rozwiązania, integrujące się w wystarczającym stopniu ze środowiskiem SolidWorks,
• nie będzie rozwiązań pozwalających na dostęp do SW, czy pracę z SolidWorks poprzez „chmurę” (cloud computing); jest to wyraźne odcięcie się od spekulacji na temat szerszego wykorzystania możliwości platformy V6,
• w zasadzie wszystkie nowe rozwiązania przystosowane są do pracy pod kontrolą Windows 8, a w związku z tym – także na tabletach pracujących pod kontrolą tego OS; oznacza to, iż również SolidWorks wykorzystuje możliwości tkwiące w ekranach i menu dotykowych,
• padło oczywiście pytanie o kernel; zarówno obecne, jak i przyszłe wersje SolidWorks będą bazowały na Parasolid. Inne jądra systemowe przeznaczone będą dla niezależnych aplikacji, takich jak SolidWorks Mechanical Conceptual, czy SolidWorks Live Buildings. Warto wspomnieć, iż zagwarantowano (już w czasie alfa testów) pełną kompatybilność danych między Mechanical Conceptual, a SolidWorks, mimo iż pracują one w oparciu o inne kody źródłowe,
• poprawienie możliwości kreślenia i kontroli spline'ów, a także jeszcze bardziej zaawansowane możliwości modelowania powierzchniowego były najczęściej wymienianymi żądaniami ze strony użytkowników i zespół SW postarał się sprostać tym oczekiwaniom,
• sposób licencjonowania oprogramowania nie będzie ulegał zmianom, przynajmniej nie w najbliższym czasie.

Oto jakich usprawnień i nowości możemy oczekiwać jesienią br. w najnowszej wersji SolidWorks 2014

Zadałem wreszcie swoje ostatnie pytanie: czy ktoś z użytkowników wnosił zapotrzebowanie na zapewnienie możliwości jednoczesnego modelowania parametrycznego i swobodnego w środowisku SolidWorks? Czyli czegoś, czego w pewnym zakresie możemy spodziewać się w SW Mechanical Conceptual?

– Cóż, w tradycyjnym SolidWorks zawsze preferowaliśmy klasyczne, parametryczne podejście do modelowania, co nie znaczy, że nie ma w nim obszarów, w których można modelować swobodnie – zwłaszcza jeśli chodzi o tworzenie powierzchni, przesuwanie płaszczyzn, lic itp. – odpowiedział Rich Allen. – Nie wykluczamy jednak tego, że w przyszłości kierunek ten będzie coraz bardziej rozwijany; użytkownicy systemów CAD oczekują coraz większej elastyczności podczas pracy z systemami.

Rich Allen potwierdził także moje przypuszczenia, że premiera nowego Mechanical Conceptual zbiegnie się w czasie z prezentacją SolidWorks 2014...

Wracając do sesji generalnej, zgodnie z zapowiedzią CEO DS SolidWorks Bertranda Sicota, kolejna konferencja SolidWorks World 2014 (podobnie jak ta z 2012 roku) będzie miała miejsce w w San Diego w Kalifornii, w dniach 26-29.01.2014 r. Mam nadzieję, że... do zobaczenia!

Spostrzeżenia notował
Maciej Stanisławski

| początek relacji tutaj |

 

[ Relacja z I dnia Konferencji SWW 2013 ]

[ Relacja z II dnia Konferencji SWW 2013 ]

[ Fotorelacja CADblog.pl z III dnia na Facebook ]


Zapis wideo sesji generalnej trzeciego dnia konferencji SolidWorks World 2013.
Uwaga – w zapisie usunięto opis nowości w SW 2014!

 

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934