| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  


>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne, wydawnictwa...

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Czwartek, 17.01.2013 r.

3DSync w praktyce (cz. 1)

Firma Siemens PLM Software wypuściła na rynek nowe oprogramowanie 3DSync, obsługujące najpopularniejsze formaty plików CAD obecne na rynku. Oprogramowanie to może zwiększyć wydajność pracy z zaimportowanymi danymi CAD nawet ponad 10-krotnie (sic!). Nowa aplikacja 3DSync jest już dostępna i można z niej korzystać bezpłatnie do 15 maja 2013 roku. Każdy z Państwa może ją pobrać ze strony producenta (link tutaj), ale użytkownicy innych systemów bazujących na Solid Edge ST muszą się liczyć z pewnymi ograniczeniami (wynikającymi ze współdzielenia licencji – przyp. redakcji – więcej na ten temat tutaj).

Autor: Piotr Szymczak

Wczytywanie
Modyfikacje części
Tworzenie nowej części
Złożenia
Części blaszane
Film (demo)

Oprogramowanie udostępnia dobrodziejstwa Technologii Synchronicznej użytkownikom chcącym pozostać przy dotychczasowym oprogramowaniu (w domyśle – pochodzącym od innych dostawców). Możliwości 3DSync postaram się przedstawić w poniższym opracowaniu.

Po uruchomieniu oprogramowania, od razu uderza podobieństwo do Solid Edge ST5. Dostępne są dwa środowiska:
• ISO Part
• ISO Assembly


 

Wczytywanie
Program umożliwia wczytywanie plików z rozszerzeń pokazanych na poniższym zrzucie ekranowym. Podobnie jak w Solid Edge ST, translatory do Catii można otrzymać za dodatkową opłatą.

Możliwości oprogramowania postaram się pokazać na przykładzie wczytanego pliku formatu Parasolid. Jak widać na poniższym zrzucie, jest to złożenie haka. Po wczytaniu i zapisaniu złożenia, program we wskazanej lokalizacji zapisze wszystkie części w osobnych plikach (!), umożliwiając ich edycję i pozwalając na wykorzystanie w innych projektach (podobnie jak w Solid Edge ST).

 

Modyfikacje części
Możliwości edycji zaprezentuję modyfikując jedną z płyt scalających złożenie haka. By możliwa stała się jej edycja, wystarczy kliknąć PPM (prawym przyciskiem myszy) na części i z menu kontekstowego wybrać polecenie Otwórz. Modyfikacje przeprowadzę z wykorzystaniem Uchwytu sterowego oraz Smart Dimension.

Pierwszym krokiem będzie „powiększenie” elementu. W tym celu klikam jeden z otworów, co spowoduje wyświetlenie Uchwytu sterowego i wymiaru (rys. poniżej). Korzystając z osi głównej „zwiększam” element o 10 mm. Program bez problemu aktualizuje część. Podczas modyfikacji wyświetlany jest Pasek Reguł, czuwający nad poprawnością dokonywanych zmian (podobnie jak w Solid Edge ST).

Kolejnym krokiem będzie zwiększenie szerokości modyfikowanego detalu. W tym celu wywołam Smart Dimension. Klikam jeden z okręgów, następnie drugi. Program wyświetli okno wymiaru, umożliwiające definiowanie wartości wymiaru i strony modyfikowania (podobnie jak w Solid Edge ST). Modyfikację ustawię na Symetryczną i wartość zmienię na 85 mm (rys. poniżej).

Zapisuję i zamykam aktualizowaną część. Do modyfikacji poza wyżej opisanymi narzędziami, mogą być wykorzystywane Relacje lic, Przekrój ruchomy, Regiony itp.


Tworzenie nowej części
3DSync umożliwia tworzenie nowych części. Do modelowania dostępne jest tylko środowisko Synchroniczne. Pokażę Państwu, jak zamodelować ucho mocujące zespół haka.
W 3DSync nie ma możliwości modelowania w kontekście złożenia, dlatego potrzebne wymiary należy pobrać z modelu. Po otworzeniu nowej części, na dowolnej z płaszczyzn wykonam profil szkicu. Korzystając z Uchwytu sterowego tworzę część pokazaną poniżej.

Do modelowania dostępne są podstawowe operacje modelowania. Nie ma dostępu do zaawansowanych opcji, np. Wyciągnięć po ścieżce czy przez przekroje, oraz modelowania powierzchniowego.
Zapisuję i zamykam część.

 

Złożenia
Wracam do złożenia – dodamy do niego nowo utworzoną część. Wstawianie części odbywa się podobnie jak w Soli Edge ST. Można przeciągnąć część z folderu, lub skorzystać z Biblioteki części. Do pozycjonowania części dostępne są Relacje, oraz funkcjonalność Składaj, która w zależności od rodzaju wybranych lic sama wybiera odpowiednią relację. Do pozycjonowania części można wykorzystywać lica, płaszczyzny i krawędzie, tak jak... wiadomo, w czym :).

Przy tworzeniu złożeń można korzystać z Relacji Inter-Part, umożliwiającej wiązanie części ze sobą. Przy dużych złożeniach możliwe jest tworzenie Konfiguracji wyświetlania.
3DSync ma możliwość tworzenia widoków rozstrzelonych, dzięki którym możliwe jest tworzenie np.: instrukcji montażu. Wygodne i znajdujące zastosowanie praktyczne.


Części blaszane
3DSync umożliwia modyfikowanie części blaszanych. Podczas wczytywania części, przewidziano możliwość wyboru, do jakiego środowiska ma zostać ona wczytana. W tym przypadku będzie to ISO Sheet Metal.psm (rys. poniżej).

Po otworzeniu części możliwa jest edycja otworów, zmiana promieni zaokrągleń, a także usuwanie zbędnej geometrii.


 

Podsumowanie
3DSync mimo swoich ograniczeń okazuje się potężnym narzędziem, umożliwiającym wprowadzanie szybkich zmian, zarówno na częściach, jak i złożeniach. Pozwala zapisywać części do najczęściej stosowanych formatów (lista na zrzucie poniżej).

Jak wspomniałem, każdy zainteresowany może wypróbować za darmo opisany program. Wystarczy zalogować się na stronie producenta, pobrać instalację z Internetu, zainstalować i... gotowe. Tak więc za rozsądną cenę można mieć Technologię Synchroniczną!

Piotr Szymczak


Poniżej krótki film pokazujący możliwości oprogramowania 3DSync...


• Więcej o pobraniu i instalacji, a także o możliwych „niespodziankach” można znaleźć tutaj!

 

Share

 

Blog monitorowany przez:

 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934