| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  


>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |

    


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne, wydawnictwa...

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Wtorek, 15.03.2011 r.

Solid Edge (2D Drafting) ST3 po polsku...
...jak to zrobić

Miałem już okazję pisać na tych łamach o instalacji spolszczenia do kolejnych odsłon Solid Edge 2D Drafting. W zasadzie wszystkie przebiegały bezproblemowo – pod warunkiem, iż użytkownicy korzystali ze sprawdzonych plików instalacyjnych. Podobnie jest i w tym przypadku, z tą różnicą, że w zasadzie wszystkie pliki spolszczenia, zarówno te udostępniane za pośrednictwem SolidEdgeblog.pl, jak i dostępne na stronach VAR (np. CAMdivision, Gmsystem), nie powinny sprawiać w procesie instalacji żadnych niespodzianek...

Gdy w sieci krążą już pierwsze „przecieki” na temat najnowszej wersji technologii synchronicznej (będzie to już czwarta edycja) zaimplementowanej do środowiska Solid Edge, my z pokorą zajmiemy się „obłaskawieniem” darmowego 2D Drafting, dostępnego na razie z ST3, ale już w języku polskim.

Podobieństwa i różnice
Proces rejestracji i instalacji zarówno samego programu, jak i spolszczenia, nie uległ istotnym zmianom. Utrzymanie porządku i dokonanie instalacji zarówno programu, jak i plików spolszczenia do tego samego katalogu, powinno być gwarantem sukcesu. Co istotne, podczas instalacji nie ma konieczności wyłączania ochrony antywirusowej – przynajmniej Kaspersky doskonale współpracuje z plikami instalacyjnymi Solid Edge 2D Drafting, od razu umieszczając je w odpowiedniej strefie dostępu/bezpieczeństwa. A trzeba zaznaczyć, iż nie dzieje się tak z każdym systemem CAD.

Główną różnicą widoczną na pierwszy rzut oka jest... objętość najnowszej wersji. O ile plik instalacyjny Solid Edge 2D Drafting ST „ważył” jedynie 275 MB, o tyle ST3 (lub też V103) to już niebagatelne 430 MB.

Zaczynamy...
I od razu na początku ciekawostka: producent zaleca usunięcie poprzedniej wersji z systemu, co tym razem uczyniłem. Przyznam szczerze, iż nie przypominam sobie, czy poprzednim razem również obowiązywały takie zalecenia. Przy okazji „czyszczenia” systemu okazało się bowiem, iż miałem zainstalowane „równolegle” wersje ST i ST2, chociaż i tak praca możliwa była jedynie w tej ostatniej. I przebiegała bezproblemowo.

Wygląda na to, iż nawet kilka poprzednich wersji Solid Edge 2D Drafting ST mogło „egzystować” obok siebie.
Na pewno znaczenie miał fakt, iż instalowane były w odrębnych katalogach :)

Pierwszy pobrany przez nas ze strony producenta plik dopiero dokona „rozpakowania” właściwej wersji instalacyjnej. Na tym etapie nie napotkamy raczej na żadne trudności. A plik rozpakować możemy w zasadzie do dowolnego miejsca, np. do utworzonego w tym celu tymczasowego katalogu „temp”. Potem warto go usunąć, nie będzie nam już potrzebny.

Zwróćmy natomiast uwagę na wybór docelowego katalogu instalacji właściwego programu; jeśli w systemie mamy już zainstalowaną np. pełną wersję Solid Edge ST (pełną w znaczeniu 3D), istnieje ryzyko, iż instalator domyślnie nadpisze w tym samym katalogu nasze 2D na poprzedniej pełnej wersji. I wtedy mogą być kłopoty. Dlatego zalecam utworzenie nowego katalogu specjalnie na 2D Drafting. Uwaga – w tym samym katalogu będziemy musieli rozpakować nasze spolszczenie, o czym za chwilę.

Tutaj mamy możliwość nie tylko akceptacji umowy licencyjnej, ale także dokonania instalacji
do wskazanego przez nas katalogu...

Na zakończenie procesu instalacji, a przed uruchomieniem programu, konieczne będzie wklejenie pliku licencji. Znajdziemy go w spakowanym folderze Free2DRenewal.zip. Po rozpakowaniu, plik SELicence.dat przenosimy do naszego folderu instalacji, a dokładnie – do podfolderu Program i tam zastępujemy nim (overwrite) umieszczony tam plik o tej samej nazwie.

Istotne jest, czy plik SElicence.dat zapiszemy w odpowiednim katalogu. Pamiętajmy o zamianie istniejącego pliku!

W tym momencie program powinien być gotowy do użytku. W wersji angielskiej (vide fot. powyżej).

Język polski potrzebny od zaraz...
Zdecydowanie przyjemniej obcuje się w środowisku programu, który „komunikuje się” z nami w języku ojczystym, chociaż całkiem spore grono inżynierów zdecydowanie woli korzystanie z anglojęzycznych wersji systemów dostępnych na naszym rynku. W przypadku Solid Edge 2D Drafting mamy wybór, w przypadku innych darmowych systemów CAD 2D – już niekoniecznie (np. język wersji instalowanej zależy od kraju, w którym przebywa/rejestruje się instalujący). Możemy skorzystać z któregoś ze spolszczeń dostępnych na stronach wspomnianych VAR.

Pobieramy liczący ok. 70 MB spakowany folder i po rozpakowaniu dokonujemy instalacji polskiej wersji językowej, koniecznie wybierając ten sam katalog, co w przypadku instalacji samego systemu Solid Edge 2D Drafting.

Wybieramy ten sam katalog, co podczas instalacji właściwego programu!

Po zakończeniu procesu instalacji i ponownym uruchomieniu komputera, możemy cieszyć się nie tylko polskimi poleceniami, komendami, komentarzami etc., ale także dostępem do pełnej gamy samouczków – oczywiście w języku polskim – a przeznaczonych do „dorosłej wersji” Solid Edge ST3. Wynika to z faktu, iż – o czym wielokrotnie pisałem – 2D Drafting jest niczym innym, jak częścią Solid Edge ST3 okrojoną jedynie do funkcjonalności 2D.

Pierwsza zmiana w stosunku do wcześniejszych spolszczonych wersji: nawet ekran powitalny w całości
przygotowany został w języku polskim.

Życzę udanej instalacji i satysfakcji z wykorzystywania w celach komercyjnych darmowej aplikacji CAD.
ms

P.S.
Podczas instalacji na moim systemie, Solid Edge 2D Drafting ST3 nie instaluje ikonki szybkiego uruchamiania na pulpicie. Musimy założyć ją samemu. W tym celu na pulpicie tworzymy skrót prowadzący do pliku Edge.exe w podfolderze Program folderu, w którym dokonaliśmy instalacji...

Jak widać, można doszukać się pewnych drobnych braków w obecnej wersji spolszczenia do Solid Edge ;).
Nie są one jednak istotne dla pracy z programem...

 

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934