Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Darmowy testowy Solid Edge ST

Nowy ZWCAD2018

Czwartek, 5.03.2015 r.

Autodesk i Mega-Roboty?

Jak wiadomo, twórczość fantastyczno-naukowa (obojętne, czy w formie literackiej, czy filmowej) od wieków inspirowała niespokojne umysły do poszukiwania nowych, ciekawych rozwiązań. Można zatem uznać, iż pojawienie się prawdziwych, wielkich robotów, walczących ze sobą „w realu” na arenie, to tylko kwestia czasu. Okazuje się, że moment ten może nadejść niebawem...

Maciej Stanisławski

Dosłownie przed kilkoma dniami w aktualnościach pisałem o minirobotach przeznaczonych do zadań na współczesnym polu walki, tym razem kilka słów o niecodziennym pomyśle, znanym do tej pory raczej z gier komputerowych i takich produkcji, jak np. „Pacific Rim”, czy „Real Steel” (swego czasu ten ostatni był ulubionym filmem mojego średniego synka).

 

Trzech entuzjastów postanowiło spełnić marzenia – zapewne przede wszystkim swoje – i zbudować wielkie roboty, poruszające się na dwóch nogach, kierowane nie zdalnie, ale przez „operatorów-pilotów” zajmujących miejsce w kabinach umieszczonych na kadłubach maszyn.

– Technologia jest już dostępna. Chcemy zbudować, stworzyć coś, czego nikt przed nami jeszcze nawet nie próbował – powiedział Gui Cavalcanti, współzałożyciel MegaBots Inc., odpowiedzialny w firmie za design i... dostosowanie go do możliwości wytwórczych małego (zwłaszcza jak na zadanie, jakiego się podjęło) przedsiębiorstwa.

 

„Następną ligę sportową, zdolną przyciągnąć miliony widzów i zarobić miliony dolarów, mogą stworzyć roboty walczące na arenia na śmierć i życie...”

Business Insider

 

Roboty będą wyposażone w modułowe, pneumatyczne miotacze pocisków (de facto kulek z farbą, ale o znacznej sile rażenia – vide video :)), umieszczone na końcach ramion. Dwuosobowa załoga będzie „pilotować” robota i sterować jego uzbrojeniem „pokładowym”. Docelowo roboty mają walczyć przeciw sobie na arenie, ale w walce na żywo przeciwko „MegaBotom” mogą brać udział różne pojazdy...

 

fot. Huffington Post

 

– Chcemy, żeby to było coś na naprawdę wielką skalę, coś... epickiego – dodaje Andrew Stroup (technolog i specjalista od... powiedzmy „integracji rozwiązań”). To na nim spoczywa główny wysiłek związany z dopasowaniem do siebie kawałków żelastwa tak, by stworzyły one maszynę, nad którą nie tylko da się skutecznie zapanować, ale która będzie także zdolna do walki z porównywalnym przeciwnikiem. Jak widzimy na filmie promocyjnym, Andrew potrafi nie tylko wcielić się w rolę wizjonera, ale także... spawacza, czy wręcz... kowala. Cóż, skromne możliwości finansowe nie wydają się zniechęcać entuzjastów pomysłu... i chwała im za to.

Młodzi ludzie starali się z początku pozyskać fundusze na realizację planów (i wykonanie prototypowego robota „Mark I”) poprzez serwis „Kickstarter”, ale niestety – nie udało się to w pełni. Nie oznaczało to jednak przerwania prac nad projektem; co więcej, założyciele MegaBots Inc., nauczeni doświadczeniem, postanowili finansować przedsięwzięcie w bardziej tradycyjny sposób.

W miejscach publicznych, podczas różnego rodzaju „show” i wystaw, eksponują fragmenty prototypu i swoją ideę stworzenia mega-robotów i organizowania ich walki na arenach/stadionach, dla rozrywki. Trzeba dodać, że wydaje się ona trafiać na podatny grunt.

– Chcemy przerzucić pomost między technologią, a rozrywką – wyjaśnia Matt Oehrlein (elektryka, elektronika, systemy sterowania robotem).

 

„MegaBots chcą spełnić wasze marzenia o gigantycznych robotach bojowych...”

engadget

 

Innym sposobem na zwiększenie zainteresowania projektem (i pozyskanie funduszy) jest ogłoszenie przez MegaBots Inc. swoistej „rekrutacji” – firma zachęca zdolnych i nie obawiających się ryzyka deweloperów, inżynierów, projektantów, czy też kandydatów na „pilotów-operatorów”, do dołączenia do zespołu i wzięcia udziału w projekcie.

Jak się okazuje, pomysł spotkał się z zainteresowaniem ze strony jednego z producentów rozwiązań CAD: to Autodesk zdecydował się wesprzeć działania MegaBots Inc., współorganizując konkurs projektowy A360 MegaBots Design Contest. Zadanie jest proste – wykonać projekt elementów, komponentów robota, posługując się oprogramowaniem z rodziny Autodesk 360 (aplikacje CAD/CAE/PLM pracujące w chmurze, więcej niebawem na autodeskblog.pl). Na zwycięzcę czeka podwójna nagroda – nie tylko ufundowane 2 500 USD, ale także satysfakcja, że jego projekt doczeka się istotnie realizacji – do czego zobowiązują się założyciele firmy.

Na zadane przez dziennikarza SolidSmack.com pytanie, czy uważa, iż takie przedsięwzięcie, taki rodzaj „sportu” i widowiska ma szanse zyskać autentyczną popularność, Mike i jego zespół odpowiedzieli:
– Absolutnie. Fascynacja gigantycznymi robotami dawno przekroczyła granice Stanów Zjednoczonych. I chociaż zapewne pierwsze starcie na żywo, na arenie, będzie miało miejsce na terenie USA, to postaramy się, aby widowisko takie rozpropagować z czasem na całym świecie...

Hmm... A może by tak uzbroić kilka takich Mega-Botów w parę działek, wyrzutni pocisków i wielolufowych wielkokalibrowych karabinów maszynowych i wysłać jako wsparcie na Ukrainę?
Żarty na bok, będę śledzić dalsze losy tego projektu...

(ms)


A360 MegaBot Challenge: każdy zainteresowany może wziąć udział w konkursie, zaprojektować kształt, formę komponentów Mega Bota, lub elementów jego uzbrojenia – a założyciele MegaBots zobowiązują się do tego, by zwycięski projekt zrealizować...

Źródło: SolidSmack.com

Share
 


 [ powrót na stronę główną ]

 

Poznaj NX12 z CAMdivision

 

Blog monitorowany przez:


 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |
© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934