Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tuta

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Darmowy testowy Solid Edge ST

Nowy ZWCAD2018

Wtorek, 29.12.2015 r.

„Odpowiednią dać rzeczy formę...”

Artykuł z e-wydania 3-4/2015 CADblog.pl

formZ jest programem służącym przede wszystkim do modelowania i projektowania w 3D, o nowoczesnym podejściu do projektowania, posiadającym specjalistyczne narzędzia, które znacznie przyspieszają i ułatwiają pracę. Modele utworzone w programie można drukować na drukarkach 3D. Dzięki temu, że tworzone modele są wysokiej jakości oraz dzięki specjalnemu narzędziu do przygotowania projektu do wydruku, możliwe jest uzyskanie bardzo dobrych wyników na tych drukarkach. Program został stworzony w celu usprawnienia pracy projektantów i architektów, ale coraz częściej znajduje zainteresowanie wśród przedstawicieli innych branż – z powodu jego prostoty i funkcjonalności

Autor: Kamil Murański

Aplikacja współpracuje z formatami takimi jak DWG, SAT, 3ds i wieloma innymi, potrafi wczytać praktycznie każdy plik graficzny (tzn. wersja Pro potrafi wczytać wszystkie, a formZ jr – prawie wszystkie możliwe formaty plików 3D, dzięki temu obie wersje doskonale nadają się jako uzupełnienie do innych programów. Architektów może zainteresować np. możliwość wykonania analizy nasłonecznienia...). Poza standardowymi funkcjami importu i eksportu do ponad 20 różnych formatów plików graficznych oraz formatów CAD, istnieje możliwość eksportowania do narzędzia renderingu Google Earth, dzięki czemu możemy zwizualizować nasz projekt w tym środowisku.

Istnieją trzy wersje programu: formZ free, formZ jr i formZ pro. Używają one tego samego interfejsu, ale różnią się dostępnymi narzędziami i możliwościami. Darmowa wersja programu – formZ free – zawiera pakiet podstawowych narzędzi, w sam raz wystarczających do zapoznania się z programem. Natomiast wersja formZ pro zawiera pełen pakiet narzędzi, dających pełne możliwości tworzenia modeli, oświetlenia i renderingu. formZ jr jest natomiast wersją pośrednią, tańszą od formZ pro, ale posiadającą mniejsze możliwości (można pobrać trzydziestodniowe bezpłatne wersje testowe).

 

formZ pro. Możliwości modelowania i fotorenderingu (z zainstalowanym dodatkiem Renderzone)
zainteresują nie tylko architektów...

Źródło: AutoDesSys

 

Ze względu na bardzo dużą liczbę narzędzi do modelowania, formZ pozwala na stworzenie praktycznie dowolnego modelu. Ponadto program jest cały czas rozwijany i każda nowa wersja zawiera nowe narzędzia (...).

formZ free
Jak wspomnieliśmy, formZ free jest darmową wersją programu (z możliwością jej użycia do zastosowań komercyjnych). Pozwala ona na tworzenie podstawowych obiektów płaskich (prostokąty, koła, wielokąty, łuki, linie wektorowe, splajny) i przestrzennych (bryły, takie jak: prostopadłościany, stożki, walce, kule, torusy, obiekty kuliste). Stworzone obiekty można następnie modyfikować: przesuwać, kopiować, obracać, skalować jednoosiowo, skalować wieloosiowo, wyciągać, odbijać lustrzanie, drążyć, dodawać, odejmować, mnożyć, zszywać, tworzyć przekroje, tworzyć powierzchnię poprzez obrócenie obiektu płaskiego wokół wybranej osi.

Dostępne są także narzędzia pomiarowe, pozwalające obliczyć np. odległości, kąty, pola powierzchni i objętości. Architektów ucieszą specjalistyczne narzędzia pozwalające np. wstawiać okna i drzwi, komponenty, tworzyć gotowe dachy według zadanych parametrów, tworzyć schody po ścieżce lub schody kręcone (również na podstawie), a także modele terenu.

 

Dzięki funkcji tworzenia przekrojów możemy bardzo łatwo uzyskać przekrój modelu w dowolnym miejscu.
W celu precyzyjnego modelowania, program potrafi nakierować kursor na punkty charakterystyczne obiektów, punkty prowadnicy i punkty siatki. Dodatkowo mamy do dyspozycji pasek współrzędnych, w którym można wpisywać współrzędne punktów.

Słońce dla architektów
Jedną z ważniejszych funkcji dostępnych w programie jest wspomniana wcześniej możliwość wykonania analizy nasłonecznienia. Po wskazaniu lokalizacji modelu, program potrafi wykonać wizualizację cienia dla zmieniającego się dnia roku lub zmieniającej się pory dnia. Położenie słońca jest dla każdego dnia, czasu i lokalizacji zamodelowane na podstawie danych rzeczywistych, dlatego taka analiza dobrze odzwierciedla realny świat. Stworzoną wizualizację można zapisać oczywiście do pliku video.

 

 

formZ jr i formZ pro
formZ jr to tańsza z dwóch wersji płatnych. Wprowadza ona nowy rodzaj obiektów – tzw. „gładkie”. W wersji free bryły pozornie gładkie były tak naprawdę wielościanami o dużej liczbie ścian.
Dochodzi tu także wiele nowych narzędzi do modelowania. Główne nowe narzędzia do modyfikowania obiektów to: zginanie, skręcanie, wybrzuszanie, zwężanie, zaokrąglanie i fazowanie krawędzi. Narzędzia do edycji krzywych dają nowe możliwości, np. przerywanie w punkcie, łączenie, zaokrąglanie, przycinanie. Wprowadzono też możliwość posiatkowania lub „potrójkątowania” powierzchni. Wersja ta wprowadza także specjalne narzędzie pozwalające przygotować model do wydruku na drukarce 3D.
formZ jr wprowadza również nowe rodzaje świateł: projektorowe, powierzchniowe, środowiskowe, liniowe i dowolne (to ostatnie definiowane przez użytkownika).

Drugą płatną wersją jest formZ pro. Liczba nowych narzędzi jest tu naprawdę ogromna. Wprowadzono możliwość wstawiania nowych brył i powierzchni 3D: paraboloidy, hiperboloidy, podwójnej hiperboloidy, paraboloidy hiperbolicznej oraz gwiazdy. Do narzędzi specjalnych dodano: tworzenie schodów zabiegowych, wstawianie kół zębatych, śrub i wkrętów, a także tworzenie Diagramu Woronoja, Triangulacji Delaunay oraz obiektu okrywającego wybrane obiekty.

 

Helisy w formZ pro...

 

Jednym z ciekawszych nowowprowadzonych narzędzi jest możliwość stworzenia modelu 3D na podstawie wgranej mapy wysokości punktów, czyli czarno-białego obrazka, w którym odcień szarości jest związany z wysokością punktu.
formZ pro pozwala również między innymi kreskować obiekty, wykonywać szyk po ścieżce, wyrównywać obiekty i obliczać ich właściwości fizyczne.
Kolejną nową ważną rzeczą jest wprowadzenie grubości i stylów linii. Dostępne są gotowe rodzaje linii, a dodatkowo można tworzyć własne style.

Jedną z najistotniejszych możliwości formZ pro jest również wykonywanie animacji, którą można zapisać w pliku AVI lub w pliku odtwarzanym bezpośrednio w programie. Zmianie w czasie mogą ulegać dowolne parametry obiektów, świateł, materiałów, widoków, itd., co pozwala na stworzenie dowolnej ruchomej wizualizacji.

Wtyczki, czyli jak wzbogacić formZ
Wtyczka Renderzone jest dodatkiem do wersji formZ jr i formZ pro, którą można dokupić do programu. Przede wszystkim pozwala ona na renderowanie fotorealistycznych wizualizacji (niektóre rodzaje świateł działają poprawnie tylko z zainstalowaną wtyczką). Dodatkowo można zastosować lepsze rodzaje tekstur.

Istnieje możliwość doinstalowania dużej liczby pomniejszych wtyczek, które są dostępne do pobrania za darmo. Przede wszystkim dodają one nowe narzędzia. Mogą to być na przykład: narzędzie do wstawiania belek o zadanym przekroju i długości, narzędzia do zarządzania projektem, do tworzenia nowych kopii zapisów plików z automatycznie zwiększającą się numeracją i wiele innych.

Źródło: Usługi Informatyczne Szansa, https://www.formz.eu/

Autor: Kamil Murański
Tytuły i śródtytuły pochodzą od redakcji CADblog.pl
 

formZ
Program można pobrać tutaj.
Na stronie dystrybutora formZ, firmy Usługi Informatyczne „Szansa”, dostępne są również samouczki, pokazujące krok po kroku sposoby wykonania różnych przykładowych modeli lub animacji (link tutaj).

Dzięki nim można dowiedzieć się m.in. jak wykonać następujące modele:

Kostka Rubika (w bezpłatnej wersji formZ free)

Ten „startowy” tutorial pozwala zapoznać się z paskiem współrzędnych, tworzeniem prostopadłościanów, przenoszeniem, kopiowaniem i obracaniem elementów oraz przypisywaniem elementom materiałów (kolorów). Kostkę można mieszać i układać w programie.

Szachy 3D (wykonano również w wersji formZ free)

Tutorial pozwala zapoznać się z dużą liczbą narzędzi do kształtowania brył, np. wyciąganie, nadanie grubości powierzchni, dodawanie i odejmowanie brył, utworzenie powierzchni poprzez obrót obiektu wokół osi. Co więcej, w tak zaprojektowane szachy można zagrać w środowisku programu!

Budzik (wykonano w wersji formZ free)

Tutorial pozwala zapoznać się z tworzeniem obiektów tekstowych, ustawianiem własnych płaszczyzn odniesienia, a także z dużą liczbą narzędzi do kształtowania brył, np. odsuwanie konturu, kopiowanie lustrzane.

Analiza nasłonecznienia (wykonano w płatnej wersji formZ jr)

Tutorial pozwala zapoznać się z importowaniem plików z formatu DWG, z kopiowaniem obiektów pomiędzy różnymi projektami, a także ze sposobem wykonania animacji zmieniających się cieni dla zmieniającej się pory dnia.

Czterowymiarowa kostka Rubika w postaci rzutu i siatki w przestrzeni trójwymiarowej (wykonano w droższej wersji formZ pro)

Tutorial pozwala zapoznać się z narzędziami takimi jak: rzutowanie, siatkowanie 3D, kopiowanie obiektu w miejsca punktów charakterystycznych innych obiektów, zamienianie obiektów na inny, tworzenie prowadnic stałych. Kostkę można mieszać i układać w programie.

Świecąca lampka (wykonano w wersji formZ pro)

Tutorial pozwala zapoznać się z narzędziami takimi jak np. wyciąganie po ścieżce, wyciąganie po ścieżce z podaniem funkcji, tworzenie powierzchni stycznej do wybranych profili, a także z tworzeniem świateł.

Animacja toczącego się walca (wykonano w wersji formZ pro).

Tutorial pozwala zapoznać się z tworzeniem animacji, w której zmianie w czasie ulegają położenie oraz kąt obrotu walca.

 

Share

Poznaj NX12 z CAMdivision

Blog monitorowany przez:


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |
© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934