Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    

 


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tuta

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum

 

 

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Darmowy testowy Solid Edge ST

Nowy ZWCAD2018


Środa, 20.03.2013 r.

„Pudełko”. Przechowywanie danych... inaczej

Anglojęzyczne terminy związane z Cloud Storage, Share & Collaborate – można przetłumaczyć jako przechowywanie danych CAD, dzielenie się nimi i współpracę z innymi użytkownikami poprzez sieć, a w praktyce – poprzez domeny (portale), które udostępniają swoją przestrzeń dla takiej działalności

Owo „cloud storage” ma ścisły związek z „cloud computing”, chociaż stanowi w zasadzie wycinek możliwości związanych z faktyczną „pracą w chmurach” (o czym pisałem szerzej w wydaniu naszego magazynu nr 1(16) 2012, wersja elektroniczna tutaj, wersja pdf do pobrania tutaj).

 

Okno startowe serwisu MyCADbox.com. Tutaj możemy zacząć naszą przygodę z „cloud computing",
a dokładniej z„cloud storage & share”

Model 3D dostarczony przez... Siemens (sic!), widoczny w oknie przeglądarki Sunglass.io


Jak owa idea realizowana jest w praktyce? Można znaleźć trochę analogii do sposobu funkcjonowania portali społecznościowych, a konkretnie – zamieszczania zdjęć, wymiany komentarzy etc. Ale tylko trochę. Wspominałem już kilkakrotnie na tych łamach o projekcie SunGlass (www.sunglass.io), jak również o AutoCAD WS – ten ostatni, wdrożony z powodzeniem przez Autodesk, w zasadzie w pełni realizuje ideę „cloud computing”. Jest to w zasadzie pełnowartościowy system CAD 2D, który nie musi być zainstalowany lokalnie na naszym urządzeniu (komputerze stacjonarnym, laptopie, smartfonie), z którym łączymy się za pośrednictwem Sieci, obsługujemy go z poziomu przeglądarki internetowej, a nasze pliki przechowujemy w bezpiecznych miejscach sieciowych, na serwerach firmy udostępniającej daną usługę. Co więcej, dostęp do niego jest całkowicie bezpłatny, wymaga jedynie rejestracji i założenia własnego konta.
Cóż, bezpieczeństwo przechowywania czy przesyłu danych to kwestia szalenie istotna, zwłaszcza gdy mówimy o „cloud storage”. Niejeden z nas mógłby powiedzieć: fundamentalna.
Ale dla naszych użytkowników znaczenie może mieć także jeszcze jedna wspomniana przed chwilą kwestia: kosztów. A te albo są znikome, albo usługa przechowywania (i wymiany – w znaczeniu „dzielenia się”) danych jest całkowicie bezpłatna (powiedzmy: ograniczona jakimś limitem wielkości przesyłanych lub gromadzonych danych).

Bezpieczeństwo i koszty
Gdybym miał podzielić się swoim doświadczeniem... Cóż, jestem posiadaczem wysłużonej stacji roboczej, której parametry pozwalały cieszyć się swobodnie pracą np. z SolidWorks 2006, ale już nie z Inventorem 2008. W chwili obecnej używam jej nadal z powodzeniem jako stanowisko DTP (ang. Desktop Publishing) m.in. do składu i łamania e-wydań, a także książek, publikacji etc.
Od kilku lat komputer ten fizycznie nie jest podłączony do Sieci. Konsekwencja to brak jakichkolwiek aktualizacji, ale z drugiej strony – brak jakichkolwiek problemów z zagrożeniami przychodzącymi z Internetu (wirusy, robaki, spam, podkradanie danych). Innymi słowy – zabezpieczenie jest porównywalne z tym w biurach zakładów przemysłu zbrojeniowego (to oczywiście żart, chociaż kryje w sobie ziarno prawdy).
W takim ujęciu idea „cloud computing” jawi się niemalże jako akt samobójczy, wydania cennych danych (modeli CAD, list BOM etc.) na pastwę wszelkich możliwych niebezpieczeństw.
Z drugiej jednak strony, dostawcy usług typu „cloud storage” podkreślają, iż ich serwery, ich zabezpieczenia są w stanie zagwarantować większe bezpieczeństwo i lepszą ochronę danych, niż są w stanie zagwarantować sobie średnie i małe firmy, czy też indywidualni użytkownicy chroniący swoją własność intelektualną za nieżadko wątpliwej jakości zaporami. To raz.
Przechowywanie danych „w Sieci”, „w Chmurze” etc. najczęściej nie wiąże się z żadnymi kosztami. To dwa.
Tak ma działać Sunglass.io (i w zasadzie w obecnej fazie rozwoju tak już funkcjonuje), ale podobnie działają inne rozwiązania, projekty – brakuje mi tutaj odpowiedniego określenia – oferujące tego typu usługi, funkcjonalności...

MyCADbox.com
„Pudełko na dane CAD” - tak można określić nowy „produkt” opracowany przez CadFaster (link tutaj), obecnie w wersji beta. Nawet logotyp inspirowany jest owym „pudełkiem”.
Jest to serwis internetowy oparty na informatycznej technologii i strukturze Microsoft Windows Azure, pozwalający właśnie na przechowywanie i współdzielenie danych CAD za pośrednictwem „cloud”. W prosty sposób (przedstawiam przykład poniżej) użytkownik zakłada konto, pobiera i instaluje niewielką aplikację „ MyCadbox 3D viewer” i po chwili może przesyłać swoje dane, a następnie dzielić je z innymi użytkownikami, wymieniać uwagi, dodawać opisy, czasem ingerować w zawartość plików. Z „Pudełka” mogą korzystać użytkownicy systemów Windows, Mac, ale także właściciele iPadów.

Z „Pudełka” mogą korzystać użytkownicy systemów Windows, Mac, ale także właściciele iPadów. Źródło: www.deelip.com

 

Darmowa instalacja pozwala na załadowanie do 10 modeli CAD. Opłata w wysokości 10 USD miesięcznie pozwala zwiększyć ten limit do 100 plików. Jak zauważa na swoim blogu Deelip Menezes, koszt nie jest wysoki, ale z drugiej strony – liczba możliwych do przechowywania i współdzielenia modeli nie jest imponująca, a wręcz może zniechęcić do korzystania z aplikacji. Zdaniem Deelipa, korzystniejsze byłoby przeznaczenie jakiegoś limitu miejsca na dane, a nie limitowanie ich liczby, niezależnie od wielkości modeli CAD.

Jak pobrać, zainstalować i zacząć pracę z MyCADbox.com [tutaj]

Wersja beta ma kilka błędów, z którymi możemy zetknąć się już na początku. Inaczej współpracuje z przeglądarką Firefox, inaczej z Chrome, aczkolwiek w obu przypadkach praca jest możliwa.
Ważny jest także jeszcze jeden istotny szczegół. MyCADbox nastawiony jest na dzielenie się plikami i informacjami – to znaczy, że osoba, z którą wymieniamy informacje, nie może pobrać oryginalnego pliku przez nas załadowanego, a jedynie jego „odchudzoną” wersję, zoptymalizowaną pod kątem „pracy w chmurze”. Inaczej niż w przypadku...

DropBox.com
O DropBox można powiedzieć w zasadzie to samo, co o MyCADbox. Ale jest jedna zasadnicza różnica: DropBox powstał z myślą o przechowywaniu i współdzieleniu wszelkich danych, nie tylko CAD. Co więcej, pozwala na takie skonfigurowanie aplikacji, iż każdy załadowany do DropBox plik będzie automatycznie przesyłany do wszystkich naszych urządzeń z nim połączonych. W ten sposób użytkownik zyska gwarancję, iż istotnie dane będą zabezpieczone przynajmniej przed przypadkową utratą.

Chapoo.com
To ostatni ze znalezionych w Sieci, a funkcjonujących na zasadach podobnych do opisanych powyżej serwisów. Ale – dedykowany użytkownikom systemów CAD. Tym razem zachęcam do samodzielnych eksperymentów, a jeśli ktoś będzie chciał podzielić się z innymi wynikami swoich doświadczeń – chętnie udostępnię w tym celu łamy CADblog.pl :)

 

Pozdrawiam
Maciej Stanisławski


Instalacja i rozpoczęcie pracy z MyCADbox.com


Fot. 1.

Okno startowe serwisu MyCADbox.com. Wybieramy pole „Get MyCADbox for free”. Pozwoli to na pobranie przeglądarki współpracującej z serwisem.

 

Fot. 2.

Wybieramy wersję po lewej stronie (do 10 modeli CAD, bezpłatna) i pobieramy wersję instalacyjną aplikacji (ok. 2,3 MB).

 

Fot. 3.

Program automatycznie rozpozna wersję systemu, na jakim będzie instalowany (x86). Sugeruję pozostawić domyślnie wybrany katalog.

 

Fot. 4.

We wcześniejszym opisie zapomniałem dodać, że MyCADbox.com zapewnia wsparcie jedynie dla plików formatu STEP. Przynajmniej... na razie, na co wskazuje chociażby widoczne okno dialogowe (o formacie STEP więcej w najnowszym wydaniu... które kiedyś się ukaże)


Fot. 5.

Aplikacja („portable”, a nie „on-line”) zainstalowana i uruchomiona. Jak widać, producent dał nam teraz możliwość poczytać m.in. o bezpieczeństwie naszych danych :)


Fot. 6.

Aby skorzystać z „cloud computing” w wydaniu MyCADbox.com, musimy teraz utworzyć na serwerze swoje konto (Sign Up). To bardzo proste, nie są wymagane żadne dane, wystarczy wprowadzić adres e-mail i wprowadzić hasło, którego od tej pory będziemy używać podczas logowania...


Fot. 7.

Pojawia się główne „menu” serwisu, widać podstawowe polecenia, a także plik demonstracyjny już „załadowany” na nasze konto. Plik bliski mojemu sercu, jest to bowiem silnik motocyklowy :)


Fot. 8.

Tak wygląda plik z modelem silnika w oknie przeglądarki internetowej. Na dolnym „pasku poleceń” mamy możliwość kolejno: otwarcia pliku lokalnie na naszym komputerze (Open 3D View), z użyciem pobranej wcześniej aplikacji MyCADbox Viewer, podzielenia się plikiem z innym użytkownikiem (vide fot. 9 poniżej), usunięcia pliku z naszego katalogu, a także powrotu do poprzedniego Menu...


Fot. 9.

Jak przesłać komuś informację o modelu? Bardzo łatwo – wystarczy wprowadzić jego nazwę...


Fot. 10.

Gdy wybierzemy polecenie Open 3D View, otworzy się zainstalowana przez nas aplikacja, pojawi się także okno logowania – musimy wprowadzić ponownie nasz adres e-mail i hasło (tak dzieje się w przypadku Firefox, Chrome nie sprawia takich problemów –  rozpoznaje, iż jesteśmy już zalogowani).


Fot. 11 – 14.

Po załadowaniu modelu do Open 3D View, możemy rozpocząć jego przeglądanie, dodawanie uwag i komentarzy, wykonywanie zrzutów i „zdjęć” pomocniczych etc.

Aby zakończyć naszą „sesję”, zamykamy aplikację MyCADbox Viewer uruchomioną lokalnie na komputerze, a w oknie przeglądarki internetowej na „pasku poleceń” wybieramy opcję „Back”, a następnie „Sign Out”. I to wszystko...

Maciej Stanisławski
na podstawie www.deelip.com

 

 

Share

Poznaj NX12 z CAMdivision

 

Blog monitorowany przez:


 


 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |
© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934