Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tuta

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Darmowy testowy Solid Edge ST

Nowy ZWCAD2018

Piątek, 17.04.2015 r.

DesignSpark Mechanical, FreeCAD, czy Onshape?

Trzy możliwości oznaczają, że mamy już wybór. Co ciekawe, w przypadku wymienionych w tytule systemów CAD 3D, wybór jednego z nich nie musi oznaczać rezygnacji z pozostałych. Tak, ale kto może sobie pozwolić na zainstalowanie i komercyjne wykorzystanie trzech różnych, pochodzących od różnych producentów systemów CAD? Każdy. Są bowiem... bezpłatne.

Maciej Stanisławski

Do niedawna żyłem w przeświadczeniu (i trochę mi nawet wstyd z tego powodu), że jedynym w pełni bezpłatnym systemem CAD 3D jest FreeCAD; w pełni bezpłatnym – to znaczy takim, który może być pobrany z sieci bez żadnych opłat, którego użycie nie jest ograniczone czasowo, i który może być wykorzystany do celów komercyjnych (zarobkowych) bezpłatnie.

Warunków tych nie spełniają wersje edukacyjne i testowe uznanych światowych producentów systemów CAD; wyjątkiem są udostępnione przez nich rozwiązania 2D (jak DraftSight, 2D Drafting itp.), ale – nie znajdziemy w ich ofercie 3D udostępnianego na powyższych zasadach...

Alternatywa
Dla pakietów Microsoft Office uznaną alternatywą okazał się Open Office. Mimo swoich niedoskonałości i ograniczeń, spełnia oczekiwania większości użytkowników indywidualnych, korzysta z niego także niemało firm i instytucji, które zwracają uwagę na koszty prowadzonej działalności. Gdy przyjrzymy się z kolei rozwiązaniom do tworzenia stron internetowych – tutaj w zasadzie 99% stanowi oprogramowanie dostępne bezpłatnie, ewentualnie – z możliwością rozszerzenia funkcjonalności za przystępną opłatą.

Użytkownicy rozwiązań 2D, korzystający wcześniej z oprogramowania Autodesk, już od dłuższego czasu mogli korzystać z bezpłatnych rozwiązań 2D zarówno z grupy tzw. „open source”, jak i udostępnianych przez znanych producentów. Ba, także osoby poszukujące oprogramowania do symulacji i analiz metodą elementów skończonych, mogły sięgnąć po bezpłatne CalculiX, czy Z88 Aurora, a i wśród CAM można znaleźć bezpłatny system obsługujący 3-osie (artykuł o FreeMill można znaleźć w wydaniu 1(18)2014 – tutaj). Jedną dostępną alternatywą w obszarze 3D wydawał się FreeCAD, ale w jego przypadku wątpliwości budziła (i budzi nadal) stabilność oprogramowania. FreeCAD nie jest rozwijany, wydawany, dystrybuowany przez żadnego znanego producenta, żadne znane konsorcjum; i nie zmienia tego fakt, że tworzony jest przez zdolnych specjalistów i regularnie pojawiają się jego aktualizacje (tutaj można pobrać nie tylko najnowszą wersję, ale także – ostatnią „stabilną”). To rodzi obawy (najczęściej bezpodstawne), czy modele w nim zaprojektowane spełnią wymagania profesjonalnych odbiorców.

Tymczasem okazuje się, że:
1. Pojawiła się nowa, bezpłatna alternatywa, jaką jest Onshape – chociaż ona także może budzić obawy, a jakie – o tym za chwilę,
2. Już od dłuższego czasu dostępne jest rozwiązanie CAD 3D, które co prawda wywodzi się z CAD dla branży elektrycznej/elektronicznej, ale doczekało się wersji dedykowanej dla branży mechanicznej: DesignSpark Mechanical.

O FreeCAD pisałem już wiele razy (link do wyników wyszukiwania w serwisie CADblog.pl tutaj;)), teraz chciałem zestawić ze sobą Onshape i DesignSpark Mechanical. Z jednej strony – potencjał, praca w chmurze i... obawy, z drugiej – znany producent, zadowoleni użytkownicy (np. tutaj – profil firmy, która większość projektów przygotowuje z powodzeniem w DesignSpark), ale także... funkcjonalne ograniczenia.

Cdn...

Share
 


 [ powrót na stronę główną ]

reklama


Poznaj NX12 z CAMdivision

Blog monitorowany przez:

 

| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934