Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

SOLARIS Arrinera w e-wydaniu CADblog.pl

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Darmowy testowy Solid Edge ST

Nowy ZWCAD2018

Wtorek, 10.03.2015 r.

Onshape?
Odsłaniam tajemnicę!

Ten w pełni funkcjonalny system CAD 3D pracuje praktycznie w każdej przeglądarce internetowej.
Co więcej – jest dostępny i będzie dostępny za darmo,
dla każdego zainteresowanego...

Maciej Stanisławski

opis systemu
zarządzanie danymi
wymiana danych
wydajność


Onshape to profesjonalny CAD 3D...

 

O tym, skąd wziął się pomysł na stworzenie narzędzia, jakim jest Onshape, miałem okazję pisać już kilka razy; zainteresowanych odsyłam tutaj. Po kilku miesiącach budowania atmosfery napięcia, wyczekiwania i tajemniczości, wreszcie wszyscy uczestnicy testów wersji „przedprodukcyjnej” (nie była to nawet wersja „beta”, z którą obecnie mamy do czynienia) uzyskali zgodę na upowszechnienie swoich spostrzeżeń, opinii, doświadczeń i wszelkich informacji na temat tego, jak działa nowy CAD 3D dostępny od poniedziałku, 9.02.2015 roku, na rynku. Dostępny za darmo – w swojej podstawowej wersji i odpłatnie – w wersji profesjonalnej.

 

Wersja podstawowa dostępna jest bezpłatnie, za profesjonalną trzeba zapłacić 100 USD miesięcznie.
Pod względem funkcjonalności niczym się nie różnią...

 

I w tym miejscu od razu wyjaśnię wszelkie rodzące się wątpliwości (przynajmniej taką mam nadzieję) odnośnie ceny nowego rozwiązania: istotnie wersja bazowa systemu będzie dostępna nieodpłatnie i bez jakichkolwiek ograniczeń funkcjonalnych, ale... jedynie pięć aktywnych projektów stworzonych przez użytkownika wersji „free” będzie pozostawało w „strefie prywatnej” (Onshape bazuje na rozwiązaniach cloud computing, wszystkie procesy projektowe, zarządzanie dokumentacją, przechowywanie plików i modeli odbywa się w chmurze), pozostałe będą już dostępne publicznie, i chociaż nikt nie będzie mógł edytować oryginalnych modeli danego użytkownika, to będzie mógł tworzyć sobie ich kopie i pracować z nimi, jak z własnymi modelami. Oczywiście można zaplanować pracę w taki sposób, by w tym samym czasie nie mieć aktywnych więcej niż 5 modeli/projektów.

Wersja „professional” jest dostępna w formie subskrypcji, której cena za miesiąc to 100 USD
(379 zł wg kursu NBP z 9.02.2015 r.).

 

Onshape jako system CAD 3D
Wiemy, ile kosztuje, ale odpowiedzmy na pytanie, jaki jest Onshape? Jego kod źródłowy oparty został na kernelu Parasolid i D-cube (należących do Siemens PLM Software), a opracowany został m.in. przez specjalistów – inżynierów i informatyków – którzy wcześniej stworzyli SolidWorks. Nawiasem mówiąc, wywiad z jednym z nich (który porzucił DS SolidWorks stosunkowo niedawno, podczas pracy nad SolidWorks Mechanical Conceptual i przeszedł do Onshape) opublikował wczoraj Ralp Grabowski w swoim upFront.e-zine.

Onshape to modeler CAD 3D oparty na operacjach i historii operacji, z możliwościami edycji i modelowania bezpośredniego (swobodnego). Podobnie funkcjonują inne systemy CAD 3D wyznaczające obecne standardy, jak SolidWorks, Creo, Inventor, czy Solid Edge. Najogólniej mówiąc, założenie jest takie, że pracę rozpoczynamy od szkicu 2D, a następnie dokonujemy jego wyciągnięcia do bryły 3D i zaczynamy modelować z wykorzystaniem kolejnych narzędzi.

– Doszliśmy do wniosku, że to dobre podejście, bo znane w zasadzie wszystkim obecnym użytkownikom systemów CAD 3D – powiedział Joe Dunne (Onshape) we wspomnianym wywiadzie. I trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem.

Głównym wyróżnikiem Onshape, wielokrotnie wymienianym, jest fakt, iż cała praca w jego środowisku odbywa się w chmurze. Nie jest to nowość dla użytkowników takich aplikacji, jak chociażby AutoCAD WS/AutoCAD 360 (systemy 2D, które działają na identycznej zasadzie), ale dla pozostałych takie podejście nadal może być trochę... szokujące. Na usta cisną się bowiem od razu pytania o stabilność i bezpieczeństwo pracy, a także o wydajność, ale o tym za chwilę.

 

Już „na starcie” nowy użytkownik ma dostęp do podręczników, video tutoriali i „biblioteki” gotowych modeli CAD 3D...

 

Tak wygląda video-tutorial otwarty bezpośrednio w oknie programu...
Wszystko w jednej zakładce przeglądarki internetowej!

 

Fakt, iż nie ma potrzeby instalowania jakiegokolwiek komponentu Onshape na lokalnym komputerze oznacza,
że każdy użytkownik nie tylko ma dostęp do swoich danych i „swojej” aplikacji z dowolnego miejsca (i urządzenia)
w dowolnym czasie, ale także – że zawsze pracuje na najnowszej, stabilnej wersji programu. Nie ma potrzeby dokonywania aktualizacji, czy jakiegokolwiek zarządzania systemem lokalnie.
 

„(...) Nasz docelowy rynek pozostał taki sam, jak w 1995 roku: projektanci branży mechanicznej.
A ponieważ już wiedzą, jak używać SolidWorks, czy innych systemów CAD 3D, wiedzą też, jak pracować z częściami, złożeniami i rysunkami...”

Joe Dunne (Onshape) w rozmowie z Ralphem Grabowskim, upFront.e-zine wyd. 849

 

Onshape nie tylko pozwala na szkicowanie, a następnie modelowanie geometrii 3D podobnymi metodami, jak ma to miejsce w większości współczesnych systemów CAD. Dodatkowe możliwości, jak animacje, dokumentacja płaska, czy też nowe metody współdzielenia informacji z innymi użytkownikami, wbudowane zostały bezpośrednio w środowisko Onshape – wszystko jest dostępne na jednej platformie, wszystko w jednym oknie przeglądarki.

Co Państwu przypomina ten widok? Mnie osobiście kojarzy się jednoznacznie ze środowiskiem
SOLIDWORKS Mechanical Conceptual...

Fot. SolidSmack, Onshape

 

Zarządzanie danymi
Jak realizowane są założenia PDM/PLM w środowisku Onshape? Cóż, oprogramowanie stosuje „kontenerowy” format danych, który pozwala na automatyczne przyporządkowywanie i gromadzenie wielu dokumentów – czy metadanych – w jednym pliku (tzw. kontener, wrapper). Przykładem takiego formatu są znane DOCX i CUIX (w systemach Windows), a także DMG i APK (Mac OS i Android). Mówiąc po prostu, kontener wskazuje, jak i gdzie zawartość pliku będzie przechowywana.

Onshape wykorzystuje „format kontenerowy” do organizowania i przechowywania wszystkich danych związanych z danym projektem (w tym plików PDF, video, tabel, list BOM etc.) w jednym dokumencie, w jednej lokalizacji. Co więcej, oznacza to, że wszelkie pliki nie utworzone w Onshape, mogą być w nim przechowywane i wyświetlane, bez konieczności użycia dodatkowych (zewnętrznych) translatorów. Taki format ułatwia także kontrolę nad wersjami pliku.

 

Wymiana danych
Onshape jest w stanie otwierać i zapisywać wszystkie najważniejsze natywne formaty CAD, a także formaty standardowe (otwarte i nie tylko). System bazuje na Parasolid i D-cubed, a byli programiści SolidWorks znają je doskonale – jak słusznie zauważa Ralph Grabowski i stąd zapewne duże możliwości współpracy z natywnymi formatami tych systemów, które również oparte są na kernelu Parasolid.

 

Model stworzony „lokalnie” w SolidWorks, zapisany do formatu IGES i otwarty w Onshape...

 

Wydajność
Onshape Cloud (chmura, w której działa aplikacja i w której przechowywane są pliki użytkowników) zbudowana jest w oparciu o tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy procesorów. W praktyce może oznaczać to, iż najzwyklejszy (czyt. najtańszy) komputer, czy wręcz tablet, okaże się równie wydajny, co kosztująca kilka tysięcy dolarów stacja robocza – oczywiście pod warunkiem, że wykorzystywany system CAD 3D to będzie właśnie Onshape. Tzw. „wąskie gardło” stanowić będzie jedynie jakość łącza internetowego (szybkość transmisji danych), wydajność pracy samego systemu może okazać się istotnie imponująca.

 

„Onshape will deliver workstation-level performance on entry-level computers, phones
and tablets – meaning that a $200 Chromebook will operate just as well as a $3,000 optimized workstation. Since Onshape uses thousands of cores in the Onshape Cloud, it is technically faster
than traditional Desktop CAD systems that use 4 or 8 cores...”

Źródło: SolidSmack.com

 

I faktycznie, podczas pracy nawet z budżetowym łączem (przeglądarka Firefox, system Windows 7, laptop Toshiba Satellite) uruchomienie aplikacji i wczytania modelu nie trwa dłużej, niż w przypadku zainstalowanego lokalnie SolidWorks, czy Solid Edge ST...

 

Okno startowe Onshape – taki widok ukaże się naszym oczom po zalogowaniu. Po lewej stronie u góry widoczne dwa „przyciski”: Create – do tworzenia nowego projektu i sąsiedni, który pozwala otworzyć plik z lokalnego urządzenia, a dokładnie – załadować go
do Onshape Cloud. Poniżej po lewej widać menu nawigacji po zasobach/dokumentach. Kolejne zakładki grupują dokumenty tworzone przez nas, współdzielone przez nas, dostępne publicznie. W ostatniej znajdziemy modele przykładowe i tutoriale.
Jeszcze niżej jest zakładka „Trash” – kosz. Proste i logiczne?

 

Po prawej stronie u góry widoczne jest pole z informacją o tym, ile jest aktywnych dokumentów z dostępnej puli. Po lewej widoczne jest okno komunikatu, wskazujące nazwę i postęp we wczytywaniu pliku z lokalnego dysku...

 

Model (dokument) został wczytany, ale na oknie z prawej strony nie widać jeszcze jego podglądu.
Mamy tam za to informacje o tym, czy i z kim jest współdzielony, kto jest jego właścicielem, kto autorem...
Aby otworzyć plik do edycji, wystarczy kliknąć jego nazwę w środkowym oknie.

 

Główne okno programu, środowisko modelowania części. Na dole widzimy zakładki pozwalające na wybór części, złożeń i innych plików. Paski narzędzi automatycznie udostępniają funkcjonalności możliwe do wykorzystania na danym etapie pracy.
Po prawej stronie u góry widoczny komunikat z informacją o zakończeniu procesu „translacji” modelu z IGES do formatu Onshape.

 

W tej chwili w oknie startowym aplikacji widoczny jest już podgląd naszego pliku (modelu).
Co ciekawe, plik nadal zachował swoje wyjściowe rozszerzenie (format).

 

Założyciele firmy i twórcy oprogramowania zarazem chcą, by Onshape dorównał popularnością... rozwiązaniom Acrobat i standardowi PDF. To się może udać...

(ms)

 

P.S.
Obiecuję więcej na temat pracy w Onshape. Może uda się zrealizować jakiś pierwszy projekt?

Źródło: SolidSmack, upFront.eZine #849

 

Linki do innych wpisów o Onshape:

Nowy system CAD założycieli SolidWorks
Nowy system CAD 3D zapowiada się nieźle...

Nowości Onshape...

 

Share
 


 [ powrót na stronę główną ]

reklama


Poznaj NX12 z CAMdivision

Blog monitorowany przez:

 

| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934