Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    

 


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tuta

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Darmowy testowy Solid Edge ST

Nowy ZWCAD2018


Piątek 17.06.2011 r.

Cała prawda o „Creo”?

„Interfejs był zawsze najsłabszą stroną systemów PTC. To, co jak widać, zrobiono w najnowszej wersji Creo, może oznaczać faktyczny przełom...”, „(...) interoperacyjność między poszczególnymi modułami/aplikacjami w ramach Creo nie jest tym, czego spodziewali się użytkownicy – oni liczyli na usprawnioną współpracę między rozwiązaniami PTC i innych producentów”... Ilu użytkowników i komentatorów, tyle opinii. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy „Creo” istotnie stanowi przełomowe rozwiązanie PTC, czy też... zgrabny chwyt marketingowy. Sceptycy przychylają się do tego drugiego stwierdzenia, ale – od czegoś trzeba przecież zacząć

Jakiś czas temu w Jachrance pod Warszawą miała miejsce konferencja użytkowników PTC. Nie liczyłem na zaproszenie i nie zdziwiłem się, gdy takiego nie otrzymałem, chociaż pozbawiło mnie to możliwości naocznego zweryfikowania tych informacji, które uzyskałem podczas ubiegłorocznej prezentacji „Project Lightning”, czyli oficjalnie „Creo” (tutaj). Pozostaje zatem oprzeć się na tym, co można było wtedy odczytać między wierszami, a także na tym, co „wielcy tego świata” publikują na swoich blogach, czy też forach użytkowników. A jest tego niemało (vide lead) i wydaje się, że głosy sceptyków przeważają.

 

Creo Parametric 1.0. Zwraca uwagę nowy interfejs użytkownika...

 

Nie trzeba szukać daleko – można sięgnąć do ostatniego e-zinu Ralpha Grabowskiego. W artykule pt.: „Pierwszy z ostatnich dni PTC” czytamy między innymi:

• „Creo Parametric to oprogramowanie znane powszechnie jako Pro/Engineer, obecnie jako Creo Elements/Pro...” Wcześniej Grabowski wspomina, iż Pro/E ma za sobą już 23-letnią historię. Można to uznać za powód do dumy, ale można odnieść wrażenie, iż w przekonaniu Autora... przez owe 23-lata tak naprawdę niewiele zmieniło się w samym systemie, rewelacyjnym w swoim czasie. Dalej czytamy:

• „Creo Direct – przeznaczony do swobodnego/bezpośredniego modelowania w 3D. Marketing PTC nie wspomina obecnie nawet o CoCreate. Creo Simulate – do analiz strukturalnych/wytrzymałościowych i termicznych. Jak rozumiem, moduły do innych rodzajów analiz pojawiać się będą w kolejnych miesiącach/latach.” Proszę zwrócić uwagę na wzmiankę o „latach”, która jawi się szczególnie złośliwe.

 

Creo Direct 1.0. Modeler bezpośredni, do tej pory znany jako... CoCreate

 

• „Interoperacyjność: z punktu widzenia PTC istotne jest to, że wszystkie aplikacje z rodziny Creo współpracują ze sobą nawzajem; z punktu widzenia użytkownika istotne jest raczej, by zachowały interoperacyjność z oprogramowaniem spoza PTC.” (...)

 

Creo View 1.0

 

Zdaniem Grabowskiego to smutne, ale zdaje się, iż PTC stara się nagłaśniać mit o tym, iż CREO ma stanowić odpowiedź i rozwiązanie problemów z integracją rozwiązań CADowskich, ich interoperacyjnością, zamkniętością technologii PTC. Jednocześnie – użytkownik decydujący się na CREO zostaje niejako pozbawiony możliwości wyboru narzędzi pochodzących spoza PTC. Tutaj chyba jednak nie do końca można się zgodzić ze zdaniem Ralpha Grabowskiego. Gdy weźmiemy pod uwagę Windchill (aplikacja PDM/PLM od PTC), który pozwala – przynajmniej teoretycznie – na integrację i współpracę z systemami CAD pochodzącymi od innych producentów, sugestia, iż użytkownicy PTC skazani są tylko na „jedyne słuszne rozwiązania” wydaje się być mniej przekonująca. A chęć zaoferowania przez PTC pakietu firmowych rozwiązań spełniających wszystkie oczekiwania użytkowników, wydaje się być w pełni uzasadniona. Nie zapominajmy, że nie tylko Siemens, czy Dassault Systemes, ale także PTC kojarzone jest z systemami PLM, rozumianymi jako coś więcej niż system CAD i dedykowany dla niego PDM.
Nie zmienia to faktu, że w zakresie współpracy z innymi systemami, innymi formatami danych CAD, już kiedyś pojawiały się uwagi krytyczne pod adresem aplikacji, które tworzą teraz trzon rozwiązania „Creo”. Zdaje się, iż wszystko przez natywny, zamknięty format plików stosowany przez aplikacje PTC...
Swoje uwagi na temat Creo Grabowski kończy stwierdzeniem, iż jest ciekaw, czy PTC będzie w stanie kontrolować i synchronizować kolejne aktualizacje tak, by zgrać ich pojawienie się w każdym module technologii Creo.

Gdy sięgniemy na blog Deelipa Menezesa, znajdziemy tam nie tylko głosy sceptyków, uwagi krytyczne pod adresem nowych rozwiązań, ale także nieśmiałe opnie wyrażające aprobatę w odniesieniu do zmian, do nowych możliwości oferowanych przez PTC właśnie pod postacią „Creo”. Odnoszą się one co prawda zwłaszcza do nowego interfejsu użytkownika (vide ilustracje), co przez niektórych komentowane jest jako coś, co już dawno powinno funkcjonować, a co trudno nazwać „big bangiem”...

 

Creo Sketch 1.0. Szkicownik 2D opracowany w celu łatwiejszego tworzenia
rysunków koncepcyjnych. Jest to kolejna darmowa, markowa aplikacja... prawie "CAD"

 

Ale, ale – na koniec zostawiłem sobie coś, co sprawia mi zawsze szczególną przyjemność. Otóż wśród aplikacji/modułów tworzących rodzinę rozwiązań „Creo”, znajdziemy także aplikację darmową i – biorąc pod uwagę ostatnie trendy – przeznaczoną zapewne także do użytku komercyjnego. Chodzi o „Creo Sketch”, czyli „everything you need to quickly freehand a design idea in 2D”. Innymi słowy – narzędzie do szybkiego, odręcznego (!) wykonywania szkiców 2D. Raczej szkiców, a nie rysunków, co z jednej strony istotnie ograniczy zakres zastosowania tej aplikacji, a z drugiej strony – uzupełni ofertę innych dostawców rozwiązań CAD o „coś do projektowania koncepcyjnego”. Ale czy w tym zakresie cokolwiek może równać się z serwetką na kawiarnianym stoliku?
Na stronie PTC.com znajdujemy informację, iż „Creo Sketch” powinien być dostępny w drugiej połowie lipca. Na twitterze „plotki” głoszą, iż już jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Ale, niestety, nie udało mi się znaleźć żadnego linku, który pozwoliłby na pobranie tej darmowej aplikacji. Kolejnej darmowej – jak widać, ich „rynek” cały czas się powiększa.

Zerknąłem wreszcie na stronę polskiego, bardzo dobrego skądinąd serwisu i blogu poświęconego Pro/E (link tutaj – polecam osobom poszukującym tutoriali i porad dot. pracy w środowisku Pro/E). Cóż, niestety – ostatni wpis to marzec br. Nic na temat „Creo” nie znalazłem. A szkoda. Może udałoby się istotnie poznać prawdę na temat najnowszych rozwiązań PTC...

(ms)

| komentuj na forum | komentarze 0 |

 

 

Więcej o Creo PTC:
http://creo.ptc.com/2011/06/13/creo-1-0-released-first-wave-of-creo-apps-available/
http://www.cadblog.pl/CADblog_Creo_PTC_czyli_Project_Lightning.htm

 

Poznaj NX12 z CAMdivision

 

Blog monitorowany przez:


 


 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |
© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934