|
www.cadblog.pl www.cadglobe.com | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Wyzwania dla projektantów form

Nowy ZWCAD2018

Poniedziałek, 22.06.2015 r.

Fotochemiczna drukarka 3D

W marcu br. w sieci po raz pierwszy pojawiły się filmy, opatrzone sensacyjnymi tytułami, a wieszczące nową rewolucję w świecie druku 3D. Prezentują one (czy może reklamują) nową technologię druku z żywicy fotoutwardzalnej – dlatego mowa o „rewolucji” może dotyczyć jedynie tego obszaru, a nie wszystkich metod szybkiego prototypowania. Przyznać jednak należy, że technologia CLIP (ang. Continuous Liquid Interface Production) zasługuje na uznanie i zainteresowanie...

Maciej Stanisławski

Jeszcze przed kilkoma laty mój niekłamany zachwyt budziły urządzenia Zcorp. A teraz? Postęp w dziedzinie szybkiego prototypowania, chociaż może mniej dynamiczny niż w innych obszarach technologii i elektroniki, nadal imponuje. Szczególnie zauważalny jest z jednej strony rozwój urządzeń małych i relatywnie niedrogich, przeznaczonych do zastosowań w domach i małych biurach, a z drugiej – maszyn pozwalających na w zasadzie niskoseryjną produkcję, z wykorzystaniem wytrzymałych przemysłowych tworzyw.

I jeśli z tej perspektywy przyjrzymy się technologii CLIP, to od razu zrozumiemy, dlaczego nie możemy spodziewać się globalnej rewolucji: żywice mają dość ograniczoną wytrzymałość na wysokie temperatury i wytrzymałość mechaniczną i pod tym względem ustępują termoplastom, czy spiekom uzyskiwanym w technologiach SLS. Z kolei w przypadku zastosowań domowych, koszty eksploatacji urządzeń DLP (Digital Light Processing) i uciążliwości z nią związane (np. czyszczenie urządzeń, naświetlanie „gotowych” modeli itp.) w zasadzie czynią wybór takiego urządzenia nieopłacalnym.

Szybkość przede wszystkim
Co stanowi o wyjątkowości CLIP? Szybkość uzyskania gotowego modelu. I nie jest tajemnicą, iż właśnie szybkość przekształcenia danych w fizyczny obiekt jest jednym z decydujących czynników w wyścigu technologii – nomen omen – szybkiego prototypowania.

Wygląda na to, że pod tym względem CLIP pozostawia konkurencję baaardzo daleko w tyle. Przedstawiciele Carbon 3D – firmy, która od 2013 roku pracuje nad tym, by owa technologia jak najszybciej znalazła się w urządzeniach produkowanych seryjnie – twierdzą, iż CLIP pozwala na uzyskanie wydruku od 25 do 100 razy szybciej (sic!) niż w przypadku urządzeń obecnie dostępnych na rynku.

Jeśli wierzyć testom porównawczym wybranych technologii szybkiego prototypowania, to pod względem szybkości
CLIP jest bezkonkurencyjna...

Jak to działa...
Można powiedzieć, że CLIP to technologia łącząca w sobie powszenie znaną stereolitografię (SLA) i wspomnianą wcześniej DLP: „
Continuous Liquid Interface Production” (w wolnym tłumaczeniu: ciągła płynna produkcja) polega na procesie ciągłego utwardzania żywicy światłem UV przy równoczesnym użyciu tlenu. Ciągłość procesu sprawia, iż model nie powstaje na skutek nanoszenia kolejno utwardzanych warstw materiału – w konsekwencji „druk” przebiega szybciej, a model uzyskuje większą wytrzymałość (zależną w zasadzie tylko od właściwości wykorzystanej żywicy).

 

Platforma drukująca nie opuszcza się, ale podnosi, a powstający model jest pod nią niejako podwieszony.
Hmm... można doszukać się do analogii w świecie przyrody.

Szczególne wrażenie sprawia gotowy model, wyłaniający się z tafli cieczy...

 

(...) Zamiast drukować obiekt warstwa po warstwie, co prowadzi do do bardzo wolnego procesu druku 3D i stosunkowo mało wytrzymałej struktury, nowy proces polega na utwardzaniu żywicy światłem przy równoczesnym wykorzystaniu tlenu jako środka hamującego w całym procesie. Tym samym proces stricte mechaniczny został przekształcony w fotochemiczny, który nie tylko przyspiesza produkcję modelu lecz również pozbawia go warstw. Drukarka Carbon 3D wykorzystuje przejrzyste i przepuszczalne okno, przez które przechodzi światło i tlen – trochę na zasadzie dużego szkła kontaktowego. (…) Tlen tworzy „martwe strefy” w żywicy, która nie będzie utwardzona, a jej dokładność jest liczona w dziesiątych częściach mikrona... ”

Paweł Ślusarczyk: „Carbon 3D i CLIP...” w: Centrumdruku3D.pl (link tutaj).


Mamy połowę czerwca i nadal wiemy niewiele więcej na temat drukarek wykorzystujących technologię CLIP. Nie znamy obszaru roboczego urządzeń, nie znamy oczywiście ich ceny, a przede wszystkim – nadal nie wiemy, kiedy będą dostępne na rynku. Jednak stopień zaawansowania prowadzonych prac, jakość wydruków uzyskiwanych z już pracujących maszyn, a także entuzjazm twórców technologii – i stojący za firmą Carbon 3D kapitał – nie pozostawiają wątpliwości, iż na rynku urządzeń do szybkiego prototypowania pojawi się kolejny gracz, a obok FDM, SLA, DPL etc. na stałe zagości... CLIP.

(ms)


 


Źródła:
http://carbon3d.com/
http://centrumdruku3d.pl/carbon-3d-clip-super-szybka-technologia-druku-3d-ktora-rewolucjonizuje-druk-3d-zywic/
http://www.solidsmack.com/fabrication/carbon3ds-new-clip-technology-rapidly-speeds-up-desktop-3d-printing/

 

Share
 


 [ powrót na stronę główną ]

reklama


Poznaj NX12 z CAMdivision

Blog monitorowany przez:

 

| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934