Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

SOLARIS Arrinera w e-wydaniu CADblog.pl

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum

 


 

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Darmowy testowy Solid Edge ST

Nowy ZWCAD2018


Poniedziałek, 11.03.2013 r.

Wrocław „stolicą” NX? Czym jest „4G”?
Subiektywna relacja z polskiej premiery NX 8.5

4GD
Elastyczna definicja projektu
Elastyczne wytwarzanie narzędzi
Symulacje dla projektantów i analityków
Bezpieczne przejście na inną platformę CAD
Zakończenie i podsumowanie

We Wrocławiu powstaje „Centrum ST” („ST” od Synchronous Technology). We Wrocławiu działa „Centrum kompetencyjne CATIA/NX”. We Wrocławiu w połowie roku rozpocznie działalność „NX Tooling – Centrum Kompetencyjne Konstrukcji i Wytwarzania Form Wtryskowych i Tłoczników”. Wrocław staje się jednym z najważniejszych miast na polskiej mapie Siemens PLM Software

To ostatnie zdanie z pełną świadomością przypisuję sobie – nie padło bowiem z ust prezenterów podczas polskiej premiery NX 8.5, która miała miejsce w Warszawie, w ostatnim tygodniu lutego br. Jednak zbierając w całość wypowiedzi przedstawicieli zarówno Siemens PLM Software, jak i jej partnerów, można było odnieść – i słusznie – takie wrażenie. Nie znaczy to jednak, że Wrocław i powstające „centra” zdominowały przebieg wydarzenia. Głównym bohaterem był oczywiście NX 8.5.


Podobnie jak w poprzednich latach, premiera NX przyciągnęła wielu zainteresowanych...           Fot. Siemens Industry Software

Konferencję poświęconą polskiej premierze flagowego systemu CAD/CAM, od lat będącego w ofercie Siemens PLM Software, rozpoczęło wystąpienie Rafała Żmijewskiego. Kilka słów wprowadzenia, kilka slajdów demonstrujących wyraźnie, jak w dobie malejących wokół wskaźników, NX nie tylko „trzyma się mocno”, ale także prowadzi ekspansję na nowe rynki i nowe obszary: NX w 2012 roku to wzrost obrotów o 195%, liczba nowych licencji + 240, nowi klienci + 110, a w zakresie sprzedaży rozwiązań NX na polskim rynku osiągnięto 156% zakładanego planu.

Wystąpienie Rafała Żmijewskiego                                                 Fot. Siemens Industry Software

Rafał Żmijewski wspomniał także, że jeden z partnerów, firma KS Automotive, opracowała metodykę przejścia z oprogramowania CATIA na NX, a więcej informacji na ten temat wszyscy zainteresowani mogą uzyskać w Centrum kompetencyjnym CATIA/NX działającym we Wrocławiu i siedzibie firmy w Gliwicach. Ale pytanie brzmi: dlaczego właśnie NX?
– Wszystko wskazuje na to, że właśnie NX 8.5 jest przyszłościową platformą inżynierską polskiego przemysłu – podkreślił Rafał Żmijewski. A to uzasadnia w pełni działania podejmowane przez przedstawicieli firmy i jej partnerów.

Z czym kojarzy się „4G”?
Chociażby z przyspieszeniem (i jego konsekwencją – przeciążeniem :)). Ale także, w sposób naturalny, ze skrótem od „czwartej generacji”. Kolejnej generacji rozwiązań CAD/CAM/CAE, ale i PLM.
Dla misji marsjańskiego łazika „Curiosity”, owo „4G” rozumiane zarówno dosłownie, jak i jako skrót, okazało się wstępem do „nieziemskiej podróży” (więcej o Curiosity na łamach aktualnego wydania CADblog.pl).

„4G wstępem do nieziemskiej podróży”                                        Fot. Siemens Industry Software

– W zasadzie będziemy mówić o „4GD” (ang. 4th Generation Design). To nowy wymiar w projektowaniu. Czwarta generacja...
– powiedział Rafał Żmijewski. – I to już nie jest tylko kwestia tego, czy model 3D jest bryłowy, czy powierzchniowy – zaznaczył.

4GD (ang. 4th Generation Design) w praktyce                                                     Fot. CADblog.pl

Istotnie, we współczesnych rozwiązaniach CAD kluczowego znaczenia nabiera fakt, w jaki sposób taki model może funkcjonować w otoczeniu PLM. I w jakim otoczeniu PLM. Jak mogli usłyszeć uczestnicy konferencji, owo marketingowe „4GD” można odczytać także jako... „3i” – inteligentną integrację informacji. A ową inteligentną integrację zapewnić ma właśnie platforma 4GD, znana już od jakiegoś czasu jako... „Active Workspace”, zapewniająca kontrolę nad projektem inżynierskim, nad listami materiałowymi, gwarantująca integrację produktu z produkcją. Więcej o Active Workspace z pewnością będzie można usłyszeć w maju, podczas konferencji PLM Connection, a na razie zachęcam do zapoznania się z poniższym filmem.

Active Workspace czyli 4GD wg Siemens PLM Software

Elastyczna definicja projektu
Pierwsza mniej marketingowa :), za to merytoryczna prezentacja dotyczyła pracy w środowisku NX CAD. Panowie Andrzej Janiec i Marcin Koper (Siemens Industry Software) przybliżyli uczestnikom (podpierając się co prawda kilkoma slajdami, ale w głównej mierze pracując „na żywo” na zainstalowanym NX 8.5), na czym może polegać owa „elastyczna definicja projektu”. Zwrócili uwagę na nowości w obszarze interfejsu użytkownika, na nowe kontekstowe menu, także na narzędzie Issue Management (to już możliwości HD3D, vide film na końcu relacji).

Elastyczna definicja projektu... w środowisku NX 8.5                   Fot. Siemens Industry Software

NX 8.5. Definiowanie modułu części                                                                    Fot. CADblog.pl

Możliwość zdefiniowania modułu części pozwala m.in. na pracę kilku osób nad danym projektem jednocześnie, symultanicznie, bez ryzyka, iż osoba niepowołana dokona nieprzemyślanej zmiany. Ta część prezentacji wyglądała szczególnie efektownie, Panowie Andrzej i Marcin pracowali nad tym samym modelem niezależnie, a wszyscy zgromadzeni w sali konferencyjnej mogli śledzić przebieg ich działań na osobnych ekranach. Jeden z prezenterów zwrócił uwagę uczestników m.in. na fakt, iż podczas wyciągania otwartych profili NX 8.5 może poszerzyć obiekt, aby dostosować go do elementu, do którego będzie dodany. A gdy jeden z inżynierów wykonał swoją część pracy, dodanie geometrii zmodyfikowanej przez niego w module części do reszty projektu było banalnie proste. Wystarczyło użyć jednego polecenia „wklej ścianki” i... gotowe.

Dwóch inżynierów, jeden model 3D...                                                                   Fot. CADblog.pl

Podczas prezentacji zwrócono także uwagę na nowe polecenie „Unite”, na możliwość dodawania tzw. lekkich widoków w dokumentacji 2D, także na możliwości ich orientowania, pozycjonowania na dokumencie. „Lekkie widoki” mają szczególne znaczenie podczas pracy z dużymi złożeniami, gdzie istotną rolę odgrywa możliwość szybkiej i efektywnej pracy na dużych plikach.

Wynotowałem jeszcze garść nowych poleceń, funkcji i narzędzi, które przewinęły się podczas prezentacji. Wśród nich znalazły się m.in. „Visual reporting”, „Issue management” (pozwalający na przesyłanie informacji o ewentualnych problemach w procesie projektowym między zaangażowanymi użytkownikami), nowe polecenia związane z edycją, jak „Emboss body”, „Open profile”, „Delete body” (to ostatnie pozwalające m.in. na sumowanie brył 3D, z możliwością wskazania tych regionów, które mają pozostać i tych, które zamierzamy usunąć). W modelowaniu synchronicznym pojawiły się m.in. polecenia „Delete partial blends” w grupie „Delete face”, czy też „Label notch blend”. W modelowaniu powierzchniowym zadbano o ulepszone wyświetlanie krzywych, a także dodano nowe narzędzia do analizy promienia krzywej. Polecenie „Fit surface” pozwala na dopasowanie powierzchni do grupy punktów, a wspomniane wcześniej „Emboss body” zamienia/odwzorowuje powierzchnię w postaci bryły.

Elastyczne wytwarzanie narzędzi
Była już mowa o elastycznej definicji projektu – i CAD, teraz o wytwarzaniu narzędzi – czyli wkraczamy w obszar zastosowań CAM. Pierwsza prezentacja po przerwie kawowej przygotowana została przez Artura Bielicza i Dariusza Jóźwiaka z firmy CAMdivision.

Kilka słów (i slajdów) na temat działalności CAMdivision...                                Fot. CADblog.pl

Na początku krótka prezentacja o firmie (uwaga, CAMdivision szykuje darmowe podręczniki w postaci elektronicznej dla osób chcących zacząć swoją przygodę z NX; szkoda, że Siemens PLM Software nie udostępnia testowych wersji NX, jak czyni to w przypadku Solid Edge ST), a także krótkie omówienie CAM dla branży lotniczej. Podkreślono zmiany w module Turbomachinery, m.in. bezpieczne wejścia, czy też obróbkę ścianek przeciwległych. Artur Bielicz wspomniał o – cały czas udoskonalanym przez dział R&D Siemensa – sposobie rozłożenia punktów ścieżki obróbki narzędzia. Obecna dystrybucja punktów powoduje dalsze skrócenie czasu obróbki.

Artur Bielicz (CAMdivision) ...                                                        Fot. Siemens Industry Software

... i Dariusz Jóźwiak (CAMdivision) zaprezentowali m.in. możliwości Mold Wizard       
Fot.
Siemens Industry Software

Dariusz Jóźwiak dokonał krótkiego wprowadzenia do pracy w Mold Wizard. Miało ono na celu zaznajomienie ze środowiskiem Mold Wizarda tych osób, które wcześniej nie miały z nim do czynienia. NX 8.5 Mold Wizard automatycznie wykrywa i poponuje, jaki rodzaj/typ powierzchni podziału formy ma zostać wykorzystany. Interesująca funkcjonalność to Mold Design Validation – analiza konstrukcji pod kątem błędów projektowych i tolerancji (vide film poniżej).

Mold Design Validation „w akcji”

– Użytkownik NX 8.5, pracujący z Mold Wizard, a chcący dokonać analizy formy, ma do wyboru szereg predefiniowanych testów – tłumaczył Dariusz Jóźwiak. – Ma także możliwość definiowania swoich własnych ustawień.

Z nowości zwrócono uwagę m.in., na Auto Create Parting Surface, na narzędzia do tworzenia układu chłodzenia (m.in. na opcję Adjust Bondary, pozwalającą na automatyczne wydłużanie i łączenie kanałów chłodzących), na możliwości kontrolowania np. przepływu chłodziwa, czy automatycznego uzupełniania układu chłodzenia o wszystkie niezbędne elementy (uszczelki i inne).
– Mold Wizard aktualizuje biblioteki już w momencie wyboru narzędzia – tłumaczył podczas demonstracji (również prowadzonej na żywo) Dariusz Jóźwiak (nawiasem mówiąc, dostępne są już polskie biblioteki normaliów FCPK Bytów dla Mold Wizard – więcej tutaj).

Dariusz Jóźwiak wprowadza w zagadnienia Mold Wizard                                   Fot. CADblog.pl

Prezentacja CAMdivision. Projektowanie formy wtryskowej...    Fot. Siemens Industry Software

Na zakończenie prezentacji Artur Bielicz pokazał kilka slajdów pochodzących z... nowej książki o NX CAM, która ukaże się w najbliższych miesiącach nakładem wydawnictwa „CAMdivision Library”. Ta pozycja dedykowana jednak będzie bardziej zaawansowanym użytkownikom. Dla osób stawiających pierwsze kroki z NX, wydawnictwo przygotowuje wspomnianą już serię darmowych, elektronicznych podręczników-poradników. I jeszcze jedno – we Wrocławiu CAMdivision szykuje nową siedzibę, w której mieścić się będzie centrum „NX Tooling” (szczegóły niebawem).

 
Martin Kuessner i Katarzyna Łoś (Siemens Industry Software)                                                          Fot. CADblog.pl
Fot.
Siemens Industry Software

Symulacje dla projektantów i analityków
Gościem tegorocznej premiery był Martin Kuessner (NX CAE Business Development). W swoim wystąpieniu skupił się na możliwościach CAE, które daje do dyspozycji swoim użytkownikom oprogramowanie NX 8.5.
– Historia NX CAE to przeszło 40 lat doświadczenia. Teraz to coś więcej niż kolejny system – wyjaśniał Martin Kuessner. – NX integruje CAD i CAE w jednym środowisku projektowym.

Martin Kuessner (NX CAE Business Development).                                            Fot. CADblog.pl

„Piramida” historii rozwiązań CAE w NX                                                              Fot. CADblog.pl    

Prezentacja Martina Kuesnera na temat NX CAE                          Fot. Siemens Industry Software

Padło pytanie o to, dokąd zmierza obszar CAE? – Kiedyś trudno było obsługiwać narzędzia MES, aplikacje w zasadzie oderwane od CAD, korzystające z innych standardów i formatów wymiany danych – opowiadał Martin. – Teraz nie ma już ściany między CAD i CAE. A tak kiedyś dosłownie było; specjaliści „mesowcy” zajmowali osobne pomieszczenia, a na wyniki ich obliczeń i analiz trzeba było czekać nierzadko nie jeden i nie dwa dni, ale znacznie dłużej. Coraz pełniejsza integracja CAD i CAE stała się faktem.

Martin Kuessner podkreślał znaczenie wiedzy o tzw. „młodym produkcie”, będącym na wczesnym etapie rozwoju i projektowania. Zdaniem Martina, równoległe projektowanie i analizy to sposób na przechwycenie wiedzy o produkcie, a to oznacza ograniczenie kosztów. Wiedza o produkcie oznacza większą swobodę projektowania na każdym etapie. – NX CAE z Synchronous Technology skraca czas symulacji z kilku dni do nawet... 10 sekund! – podkreślał Martin Kuessner. – Wraz ze swobodną zmianą geometrii, następuje zmiana siatki mesh, równolegle, w czasie rzeczywistym. To korzyść z ST...

Wystąpienie Martina Kuessnera. NX CAE vs. tradycyjne CAE    Fot. CADblog.pl na Twitterze :)

Uwagę zwróciło znaczenie walidacji projektu w środowisku symulacji NX 8.5, połączenie w jednym środowisku analizy zmęczeniowej i analizy ruchu, ich integracja bazująca na rozwiązaniach pochodzących zarówno z NX, jak i MATLAB. Znaczenie ma także możliwość wykorzystania oprogramowania Teamcenter dla symulacji. Wszystkie dane, zarówno CAD, jak i CAE, czy też CAM, mogą być dzięki temu wykorzystywane w jednym asocjatywnym środowisku.

Z „innego CAD/CAM/CAE” do NX
Jak bezpiecznie przejść na inną platformę CAD? Można przyjąć, że to zagadnienie zdominowało drugą część konferencji.

Wystąpienie Jana Giereja (RUECKER Polska)                             Fot. Siemens Industry Software

Jan Gierej z firmy Ruecker Polska przybliżył obecne trendy rozwoju platformy inżynierskiej w polskim przemyśle. W swoim wystąpieniu wskazywał na coraz częstsze decyzje o zmianie wykorzystywanych systemów CAD/CAM, czy wręcz całych platform PLM, na rzecz rozwiązań pochodzących od innych producentów. Nawiązał przy tym do wywiadu z Tadeuszem Kisha, opublikowanego na wirtualnych łamach CADblog.pl.
O tym, jak zmienić platformę inżynierską na NX, o typowych problemach wynikających z takiej zmiany (migracja danych, formaty pośrednie etc.) opowiadał w kolejnej prezentacji Michał Marcinowski (Siemens Industry Software). Wskazał tutaj na działania Siemensa zmierzające do udostępnienia także użytkownikom innych systemów narzędzi i metod postępowania w takich sytuacjach, czego przykładem może być nowy format wymiany danych 3D – format JT, spełniający standardy ISO.

Michał Marcinowski                    Fot. Siemens Industry Software

– My tak naprawdę jesteśmy najbardziej otwartym CADem – mówił używając skrótu myślowego Michał Marcinowski – Bez większych problemów wczytujemy inne formaty. I możemy nie tylko edytować geometrię wczytanego modelu, ale także ją zmieniać, usuwać, radykalnie przebudowywać... – dodawał. – Technologia Synchroniczna nie rozwiąże wszystkich naszych problemów, ale... około 90% tak! – żartował w swoim wystąpieniu.
Wspomniał także o tym, iż podczas majowej konferencji (PLM Connection) najprawdopodobniej będziemy mieli okazję prześledzić prawdziwą, a nie „modelową” zmianę platformy CAD.

Na koniec pozostała prezentacja KS Design (wchodzącego obok KS Automotive i KS Engineering w skład KS Group). Adam Operhalski opowiadał o rozwiązywaniu problemów związanych z przejściem z oprogramowania CATIA na NX w branży motoryzacyjnej, ilustrując je przykładem projektu atrapy chłodnicy (tzw. grilla) samochodu osobowego. Było to o tyle ciekawe, iż KS Group nie tylko zajmuje się wdrożeniami NX, a także wsparciem w przejściu między CATIA i NX, ale również... samo przechodziło przez ten proces, gdyż zajmuje się projektowaniem dla branży motoryzacyjnej (i niemieckich producentów). Niestety, jedyne pokazywane modele pochodziły z CATIA, bowiem nowe, aktualne – już zrealizowane w NX, są zastrzeżone.

KS Group i przejście z CATIA na NX                                             Fot. Siemens Industry Software

Fot. CADblog.pl

Warto wspomnieć, iż KS Group zapowiedziała... prezentację „prawdziwej wirtualnej” fabryki, która będzie miała miejsce w maju, podczas PLM Connetion 2013.

„Conference adjours”
Podsumowania premiery NX 8.5 dokonał Rafał Żmijewski, a potem nastąpiło rozlosowanie nagród. Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali nowe, jeszcze pachnące farbą drukarską „Ćwiczenia NX 8.5” autorstwa Piotra Menchena i Adama Budzyńskiego, wydane nakładem GM System, a wylosowani szczęśliwcy – nagrody ufundowane przez 3Dconnexion. Główną nagrodą był oczywiście manipulator 3D.

Rafał Żmijewski i Piotr Menchen                                                   Fot. Siemens Industry Software

Losowanie nagród i szczęśliwiec z główną wygraną                   Fot. Siemens Industry Software

Czy było interesująco? Jak zwykle podczas konferencji organizowanych przez Siemens Indystry Software. Nawet wtedy, kiedy od faktycznej światowej premiery danego rozwiązania upłynęło już kilka miesięcy, podczas tych wydarzeń można dowiedzieć się nowych rzeczy o oprogramowaniu i nie tylko. Dla mnie istotne były np. informacje:
• o powstających we Wrocławiu, a organizowanych przez partnerów Siemens, centrach związanych z NX („NX Tooling – Centrum Kompetencyjne Konstrukcji i Wytwarzania Form Wtryskowych i Tłoczników” – CAMdivision,„Centrum ST” – GM System, „Centrum kompetencyjne CATIA/NX” – KS Automotive);
• o już wydanych i będących w przygotowaniu podręcznikach dla użytkowników NX;
• o tym, co czeka nas podczas PLM Connection w maju, w Warszawie.

Kuluarowe rozmowy. Czy znowu wiem coś, czym nie mogę się z Państwem podzielić?                 
Fot. Siemens Industry Software

 

Subiektywną relację przygotował
Maciej Stanisławski


Możliwości NX, a przede wszystkim – HD3D i filozofia PLM

Broszura o nowościach NX 8.5

• relacja z wydarzenia na Twitterze (początek tutaj)...

• galeria zdjęć CADblog.pl (w tym zdjęcia slajdów prezentacji) na Facebook tutaj

| powrót na stronę główną |

Share

Poznaj NX12 z CAMdivision

Blog monitorowany przez:


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934