3DEXPERIENCE World 2023: droga do innowacji i… chmury

Motywem przewodnim tegorocznej konferencji 3DEXPERIENCE World 2023 #3DXW23, która odbyła się w dniach 12-15 luty 2023, było hasło: „Wyobraź sobie wszystko, co możemy osiągnąć razem”. I faktycznie duża część rozwiązań prezentowanych przez Dassault Systemes dotyczyła możliwości współpracy zespołów projektowych, ale nie tylko…

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, około 4 000 entuzjastów oprogramowania SOLIDWORKS z całego świata spotkało się na czterodniowym wydarzeniu w Nashville, Tennessee (USA). Konferencja była doskonałą okazją do tego, by poznać możliwości oprogramowania SOLIDWORKS 2023 (i to, czego można spodziewać się w kolejnej wersji – SOLIDWORKS 2024), by wziąć udział w licznych sesjach warsztatowych, dyskusjach panelowych, spotkaniach w tzw. pawilonie partnerskim, podzielić się własnym doświadczeniem, jak i poznać osiągnięcia innych użytkowników i firm na co dzień korzystających z DS SOLIDWORKS. Oprócz osób obecnych na miejscu, w konferencji wzięło udział ponad 10 000 wirtualnych uczestników (zapis wybranych sesji jest nadal dostępny na stronie wydarzenia – link tutaj).

W kierunku chmury: 3DEXPERIENCE SOLIDWORKS dla wszystkich

Pierwszy dzień konferencji otworzył Gian Paolo Bassi, 3DEXPERIENCE Works SVP & Customer Role Experience w Dassault Systèmes, który przekazał uczestnikom m.in. jedną z najważniejszych wiadomości wydarzenia: począwszy od 1 lipca 2023 roku, każda nowo sprzedana licencja SOLIDWORKS będzie zawierała usługi chmurowe na platformie 3DEXPERIENCE. Także licencja desktopowa! Bassi wyjaśnił tę decyzję mówiąc, że inżynierowie i projektanci stają dziś przed wyzwaniami, które wykraczają poza samo projektowanie w SOLIDWORKS.

Gian Paolo Bassi podczas sesji generalnej tegorocznej konferencji 3DEXPERIENCE World.
Fot. Dassault Systemes

Na tej podstawie rozwiązania PDM w chmurze 3DEXPERIENCE umożliwią im bezpieczną, elastyczną i kompleksową współpracę. Narzędzia dostępne za pośrednictwem platformy 3DEXPERIENCE zapewniają zarejestrowanym użytkownikom również wiele innych możliwości, stanowiących odpowiedź na wymogi współczesnego świata – jak chociażby możliwość szacowania wartości śladu węglowego (ang. carbon footprint) nie tylko dla samego projektu, ale dla całego cyklu życia produktu, czy zabezpieczanie łańcuchów dostaw przed wahaniami cen surowców.

Od sztucznej inteligencji do współpracy: szeroki zakres tematów na 3DEXPERIENCE World

Z kolei wiceprezes zarządu i dyrektor generalny firmy Dassault Systèmes – Bernard Charlès – podkreślił znaczenie innowacji i odniósł się do nowatorskich rozwiązań i trendów. Pokazał, w jaki sposób rozwiązania dostępne na platformie 3DEXPERIENCE wykorzystują sztuczną inteligencję (AI) do bardziej efektywnego budowania modeli CAD.

CEO DS SOLIDWORKS Manish Kumar.
Fot. Dassault Systemes

Manish Kumar, CEO SOLIDWORKS (wyjątki z rozmowy z Manishem Kumar o przyszłości SOLIDWORKS można znaleźć tutaj) w swojej prezentacji skupił się na organizacji współpracy osób i zespołów odpowiedzialnych za projekt, jak i na procesie rozwoju w przestrzeni wirtualnej. O tym, jak – w oparciu o oprogramowanie SOLIDWORKS – powstają prawdziwe innowacje, świadczyły wybrane pokazy, w tym start-upu Weart, który opracował „rękawicę” VR (stanowiącą uzupełnienie gogli), dzięki której wirtualne obiekty stają się odczuwalne (można uzyskać m.in. wrażenia dotykowe związane z fakturą powierzchni danego wirtualnego przedmiotu), oraz Ocean-Based Climate Solutions, którego rozwiązanie przyczynia się do redukcji CO2 i zachowania zasobów ryb w morzach i oceanach.

W pawilonie partnerskim każdy zainteresowany mógł wypróbować rękawice VR nowej generacji. Chętnych nie brakowało.
Fot. Dassault Systemes

Skupiono się również na sukcesach klientów 3DEXPERIENCE SOLIDWORKS: firmy Boston Scientific, House of Design i Sealed Air podczas swoich prezentacji pokazały, w jaki sposób, dzięki rozwiązaniom Dassault Systèmes, odpowiadają na wyzwania związane z projektowaniem, symulacją i produkcją. Większość prezentowanych na scenie rozwiązań można było obejrzeć i wypróbować we wspomnianym pawilonie partnerskim.

Maszyny, oprogramowanie, ciekawe realizowane projekty… Pawilon partnerski podczas konferencji 3DEXPERIENCE World 2023.
Fot. Dassault Systemes

Aktualizacje portfolio 3DEXPERIENCE

Kluczowe z punktu widzenia siedmiu milionów użytkowników SOLIDWORKS mogą okazać się następujące zapowiedziane aktualizacje portfolio oprogramowania:
– Lattice Designer (w „chmurowym” portfolio 3DEXPERIENCE Works), który ma za zadanie ułatwić projektowanie na potrzeby produkcji przyrostowej,
– możliwość udostępniania modeli 3D stworzonych w oparciu o narzędzia 3DEXPERIENCE (SOLIDWORKS, xDesign, 3D Creator etc.) wszelkim odbiorcom bezpośrednio z platformy 3DEXPERIENCE poprzez link – nawet jeśli nie posiadają oni licencji 3DEXPERIENCE (o czym wspominał też Manish Kumar – tutaj),
– 3DEXPERIENCE Works Manufacturing – od teraz zawiera również szereg funkcjonalności przewidzianych dla Additive Manufacturing z portfolio DELMIA; Robotics i Virtual Factory Simulation są teraz również dostępne w chmurze,

Podczas 3DEXPERIENCE World zaprezentowano zapowiedzi nowości w SOLIDWORKS 2024 (opisane już na CADblog.pl tutaj).

3DEXPERIENCE WORLD 2023… #3DXW23
Fot. Dassault Systemes

Kolejna konferencja 3DEXPERIENCE World 2024 odbędzie się w dniach 11-14 lutego przyszłego roku w Dallas (Teksas, USA).

Źródło: Dassault Systemes

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*