Nowości SOLIDWORKS 2023. Oficjalnie

Premiera najnowszej wersji SOLIDWORKS minęła praktycznie bez echa na polskiej „scenie CAD”, nie licząc informacji zamieszczonych przez niektórych resellerów* jakiś czas po wydarzeniu. Tymczasem Craig Therrien na firmowym blogu SOLIDWORKS postanowił podzielić się swoimi wrażeniami związanymi z oficjalnym wydaniem wersji 2023 tego popularnego systemu CAD 3D.

Opracowanie: Maciej Stanisławski

Nie da się ukryć, że w czasie minionej dekady SOLIDWORKS bardzo się rozwinął, a jego twórcy podkreślają, iż stało się to między innymi dzięki zaangażowaniu społeczności użytkowników i uzyskiwanym od nich pomysłom i informacjom zwrotnym (jak chociażby słynna lista „Top Ten”).

– Przez minione lata naprawdę rozwinęliśmy i zautomatyzowaliśmy wiele funkcji i powiedziałbym, że w porównaniu z pracą z wcześniejszymi wersjami SOLIDWORKS, praca z najnowszą przypomina przesiadkę ze standardowego samochodu do w pełni zautomatyzowanej i luksusowej limuzyny – pisze Therrien.

Co nowego w SOLIDWORKS 2023?

Zaimplementowane do obecnej edycji udoskonalenia 2023 dają możliwość tworzenia bardziej precyzyjnych rysunków i pozwalają na większą kontrolę nad procesem projektowym – i dotyczy to w dużym stopniu środowiska części blaszanych. Dzięki bardziej zautomatyzowanym procesom roboczym dla złożeń, możliwości szybszego tworzenia geometrii części oraz ulepszonym możliwościom projektowania elektrycznego (i trasowania) można pracować szybciej i wydajniej.

Usprawnienia w dziedzinie pracy zespołowej (w tym możliwość dzielenia się swoją wizją projektu z zespołem i współpracownikami zewnętrznymi) osiągnięto poprzez aplikacje SOLIDWORKS Visualize i SOLIDWORKS Model-based Definition (MBD).

Jak wskazuje Craig Therrien, dzięki SOLIDWORKS MBD można bardziej przejrzyście przedstawiać projekty w 3D – z możliwością przeglądania wszystkich wymiarów w złożeniu. Dzięki SOLIDWORKS Visualize można z kolei łatwo tworzyć fotorealistyczne renderingi, czy interaktywne animacje – nie tylko z modeli utworzonych w SOLIDWORKS. Wymiana danych poprzez platformę 3DEXPERIENCE, tudzież wykorzystanie narzędzia 3DEXPERIENCE Works, pozwala przenieść proces projektowy na jeszcze wyższy poziom interakcji.

SOLIDWORKS 2023 – lista wybranych nowości

A oto lista wybranych ulepszeń, które znajdziemy w SOLIDWORKS 2023 (plik PDF w języku angielskim do pobrania tutaj; w zasadzie zawarte w nim informacje pokrywają się w 99% z wpisem Craiga, także nie jestem w stanie stwierdzić – czy brał on udział w redagowaniu ulotki dostępnej pod linkiem, czy też się nią inspirował 😀 – przyp. ms).

1. Praca ze złożeniami

W obecnej wersji zadbano o zautomatyzowanie przepływów pracy, co usprawnia pracę ze złożeniami w zespołach projektowych (najprościej rzecz ujmując to samo, co w wersji 2022, można osiągnąć w mniejszej liczbie kroków/operacji).
W prosty sposób można eliminować niepotrzebne wiązania magnetyczne i punkty połączeń.
Integralność projektu zapewniona została przez automatyczne zastępowanie utraconych odniesień alternatywnymi wiązaniami (ze ścianami, płaszczyznami, krawędziami, osiami, punktami etc.). Wprowadzono też nowe warunki końcowe, np. „do następnego”, „do wierzchołka” itp.

Prócz tego:
• zoptymalizowano pracę w trybie widoków rozstrzelonych, używając uproszczonej technologii podczas ładowania komponentów,
• zapewniono możliwość szybszego zapisywania dużych złożeń,

Wybierz część lub zespół do wstawienia, a następnie umieść komponent w obszarze graficznym. Użyj pinezki, aby wstawić wiele kopii tych samych lub różnych komponentów.

• usprawniono eksport do formatu STEP (m.in. pojawiła się możliwość eksportowania zespołu komponentów jako oddzielnych plików).

2. Modelowanie/projektowanie 3D

W SOLIDWORKS 2023 ulepszono modelowanie (wielo)bryłowe i pracę z układami odniesienia-współrzędnych, m.in. poprzez:
• „turbodoładowanie” kopiowania obiektów, wraz z możliwością kontrolowania wartości przesunięcia i obrotu za pomocą równań (które można dodawać do tabel projektowych – przyp. ms),

Kontrola wartości przesunięcia i obrotu za pomocą równań (aby szybciej kopiować wybrane obiekty).

• wprowadzono (lub usprawniono istniejące) układy współrzędnych-odniesienia w szkicach 3D, wymiary szkicu 2D i odbicia lustrzane (w celu przyspieszenia modelowania części).

3. Praca z arkuszami blach

W tym obszarze ulepszenia SOLIDWORKS 2023 objęły m.in.:
• zastosowanie „grubości symetrycznej” (automatyczne dodanie takiej samej ilości materiału po obydwu stronach szkicu/profilu) – przy funkcjach Odgięcia bazowego, Kołnierza bazowego, czy Zagięcia złożonego – co pozwala np. na łatwiejsze wyrównanie wartości promienia zagięcia,

Stosowanie „grubości symetrycznej” w projektowaniu arkuszy blach znacząco usprawnia pracę i minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów w procesie gięcia gotowych elementów.

• uwzględnianie wartości grubości arkusza blachy w adnotacjach i listach elementów ciętych,
• automatyczne alerty w przypadku przekroczenia limitów rozmiaru obwiedni konstrukcji blaszanej.

4. Rysunki i detalowanie w SOLIDWORKS 2023

W celu zapewnienia utrzymania specyficznych standardów, łatwo można ograniczyć tolerancje geometryczne do określonej normy (przez proste włączenie lub wyłączenie opcji). Prócz tego wartości nadpisane w tabeli BOM zidentyfikujemy łatwiej, gdyż wyróżnione zostaną kolorem zdefiniowanym przez użytkownika (niebieskim, czerwonym itp. – vide rys.).

Warto wspomnieć, że modele przezroczyste można wyświetlać teraz na rysunkach w dwóch trybach: „Ukryte linie usunięte” (HLR) i „Ukryte linie widoczne (HLV)”.

5. Projektowanie konstrukcji spawanych

W najnowszym #SW2023 zapewniono:
• możliwość grupowania podobnych narożników (podobnych np. ze względu na późniejszy sposób obróbki), a następnie zbiorczej edycji wybranych elementów zgodnie ze zdefiniowanymi wymaganiami; możliwe jest np. odpowiednie przycięcie wszystkich zgrupowanych narożników z poziomu menedżera właściwości,
• brakujące elementy łączące można wprowadzić i zastosować automatycznie, dzięki nowej funkcji „Wzór” (Pattern),
• aby dostosować elementy konstrukcji spawanej do określonej konfiguracji wystarczy wybrać zestaw elementów tego samego rozmiaru i typu – zmienić ich rozmiar.

Przejście do wybranego naroża konstrukcji spawanej może być dokonane z poziomu drzewa operacji lub menedżera właściwości…

6. Projektowanie elektryczne (i routing) z SOLIDWORKS 2023

W nowej wersji znajdziemy usprawnione opcje spłaszczania, zmiany orientacji i wyświetlania przebiegów przewodów i złączy. Możemy:
• tworzyć złącza z wieloma obwodami, do których podłączone są przewody lub rdzenie kabli,
• wizualizować wyraźnie wybrane złącza, poprzez wyświetlanie przekroju graficznego (vide rys.),

• poprawiać przebieg tras elektrycznych poprzez zmianę orientacji złączy tak, aby były równoległe do wybranej płaszczyzny,
• do dokumentacji projektowej – do dowolnego rysunku projektu obejmującego instalację elektryczną – możemy dołączyć tabele raportów (np. zestawienia komponentów i listy przewodów),
• informacje o połączeniu w danym komponencie możemy wyświetlić w etykiecie, którą możemy dynamicznie wstawiać do schematów,
• ulepszono proces automatycznego tworzenia schematów z danych elektrycznych zawartych w arkuszach kalkulacyjnych Excel…

7. SOLIDWORKS MBD

Przepływy pracy w SOLIDWORKS 2023 można usprawnić dzięki użyciu SOLIDWORKS MBD (ang. Model Based Definition); stanowi to ogromne ułatwienie w definiowaniu, organizowaniu i publikowaniu informacji 3D istotnych przy wytwarzaniu produktu (PMI) oraz dane modelu 3D w standardowych formatach plików. Najnowsza wersja umożliwia bardziej przejrzyste komunikowanie projektów w 3D z możliwością wyświetlania wszystkich wymiarów. Można także wyświetlać wymiary komponentów w plikach 3D PDF, w tym wymiary elementów, wymiary referencyjne i adnotacji DimXpert™, zwiększono także zdolność do automatycznego identyfikowania/rozpoznawania komponentów 3D.

8. SOLIDWORKS Visualize

To narzędzie pozwala tworzyć obrazy o jakości fotograficznej i interaktywne animacje (nie tylko z natywnych plików SOLIDWORKS). W najnowszej wersji poprawiono wydajność renderowania i umożliwiono definiowanie kolorów na więcej sposobów (za pomocą próbnika kolorów i palet próbek kolorów). Poprawiono także rendering materiałów.


Tyle tytułem oficjalnego podsumowania. Mniej oficjalne – i porównanie nowości SOLIDWORKS 2023 i Solid Edge 2023 – niebawem. Będę wdzięczny za wsparcie bloga i kanału na YouTube poprzez Patronite lub Zrzutkę – z góry dziękuję za zainteresowanie i okazane zaufanie.

(ms)

Źródło: Craig Therrien, SOLIDWORKS BLOG


*Dużo wyczerpujących informacji na temat SOLIDWORKS 2023 można znaleźć na stronach CADWORKS.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*