18 modeli. Ponad 1000 stron. Nowy podręcznik do NX od CAMdivision

Już niebawem do rąk zainteresowanych trafi nowa publikacja techniczna poświęcona komputerowym systemom wspomagającym projektowanie i wytwarzanie – w tym konkretnym przypadku będzie to podręcznik do modelowania powierzchniowego w NX CAD, autorstwa Marcina Antosiewicza. Ukaże się on w ramach serii wydawniczej „CAMdivision library”

Autor: Maciej Stanisławski

Motywacją do napisania podręcznika o modelowaniu powierzchniowym w NX była chęć propagowania tej techniki modelowania. Aktualnie nie ma tak obszernej pozycji nawet obcojęzycznej, co sprawia, że konstruktorzy nie chcą posługiwać się tym sposobem tworzenia modeli – obawiają się bowiem trudności z wykorzystaniem zaawansowanych poleceń.
Istotnie, autor podręcznika może pochwalić się ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy z NX. Przez kilka lat pracował jako konstruktor form wtryskowych, ma na swoim koncie około 150 zrealizowanych projektów form. A w CAMdivision pracuje od ponad 10 lat.
– Do tej pory przeprowadziłem ponad 100 szkoleń z zakresu konstruowania różnych produktów, jak i narzędzi w NX CAD – mówi Marcin Antosiewicz. – Lubię pracę z NX i jest ona po części moim hobby. Z tego względu chciałem podzielić się swoją metodologią tworzenia modeli – podkreśla autor podręcznika.

Podręcznik został podzielony na 3 części. Pierwsza – najkrótsza – obejmuje zagadnienia teoretyczne dotyczące historii systemów CAD i NX (w zasadzie jest to temat na osobne opracowanie, zainteresowanych historią systemów CAD odsyłam tutaj, a historią Unigraphics/NX – tutaj), a także podstawową wiedzę na temat modelowania powierzchniowego (m.in. krzywe sklejane, punkty charakterystyczne, łączenie powierzchni etc.).

W części drugiej – teoretyczno-praktycznej (najobszerniejszej) – autor Marcin Antosiewicz prowadzi Czytelnika przez kolejne narzędzia i polecenia dotyczące pracy z krzywymi (podstawowymi i pochodnymi), powierzchniami (na siatce, przeciąganymi po krzywych etc.) i operacjami związanymi z ich tworzeniem, edycją i analizą.

Część trzecia – to zastosowanie przekazanej wiedzy w praktyce, na przykładzie 18. projektów z różnych dziedzin (realizowanych od początku do końca, jak np. koło o zębach skośnych, sprawdzian do rurki, butelki szklana oraz pet, element kompozytowy, stempel i matryca, gwintownik, zderzak, spojler samochodowy – i inne).

Autor ma nadzieję, że książka jest wystarczająco przystępna dla każdego inżyniera pracującego na co dzień w NX (podręcznik ma charakter zaawansowany). Na potrzeby książki powstały filmy znacznie ułatwiające zrozumienie jej treści. W połączeniu z plikami prt oraz obszernymi opisami z pewnością pozwolą wykonać wszystkie ćwiczenia i nauczyć się posługiwać zaawansowanymi poleceniami w NX CAD.

Bazując na swoim doświadczeniu, Marcin Antosiewicz opracowuje różne techniki modelowania 3D dla branż dążących do zwiększenia wydajności procesu konstrukcyjnego. Oprócz prowadzenia szkoleń, specjalizuje się w przygotowywaniu konfiguracji do szybkiego projektowania form wtryskowych i tłoczników wielotaktowych. Konfiguracje mają za zadanie przyspieszyć prace konstruktów z jednoczesnym zmniejszeniem ich obciążenia, dzięki automatyzacji pewnych procesów. W niektórych przypadkach udało się skrócić czas konstruowania o 50%.

– Lubię pracę z ludźmi, zwłaszcza z tymi, którzy chcą wymienić się ciekawymi doświadczeniami. Oprócz codziennej pracy zawodowej prowadzę zajęcia na Politechnice Rzeszowskiej. Staram się przekazać studentom odpowiednio praktyczne podejście do tematu konstrukcji form wtryskowych – dodaje.

Dwutomowe wydanie w twardej oprawie z dołączonym nośnikiem USB zawierającym pliki ćwiczeń i modeli już wkrótce trafi do sprzedaży, a oficjalna premiera będzie miała miejce podczas targów STOM-TOOL w Kielcach, 5 kwietnia (hala C-05). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie CAMdivision, w aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne (link tutaj) i na profilach społecznościowych firmy. Podgląd wybranych fragmentów podręcznika dostępny jest na platformie ISSUU.

(ms)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*