CAD za darmo… i na 32-bitowy komputer?

Temat powrócił za sprawą pytań ze strony Czytelników. Konieczność spędzania większości czasu w domu w okresie pandemii sprawiła zapewne, że coraz więcej osób zaczęło szukać możliwości realizowania swoich pasji, hobby, czy też pracy zdalnej – z pomocą narzędzi CAD/CAE/CAM. Najlepiej – bezpłatnych…

Autor: Maciej Stanisławski

Do tej pory ograniczałem się do odpowiedzi mailowych, najczęściej polecając rozwiązanie Solid Edge 2D Drafting, bezpłatne, do zastosowań komercyjnych, wyposażone w ciekawy, funkcjonalny i bardzo nowoczesny interfejs. I dające „przedsmak” obcowania z poważnym oprogramowaniem uznanego światowego producenta.
I pewnie na tym bym poprzestał, ale skontaktował się ze mną użytkownik szukający systemu pozwalającego na pracę, owszem, w systemie Windows 10, ale… 32-bitowym. Cóż, próbował, korzystając z archiwalnych zasobów CADblog.pl, zainstalować Solid Edge 2D Drafting ST6 (link tutaj). Ale niestety, obecnie nie ma już możliwości uzyskania do niego licencji, a ostatnie dostępne wersje nie oferują wsparcia dla platformy 32-bitowej.

Jeszcze rok temu można było skorzystać z DraftSight, które dostępne jest nadal na wszystkie platformy (Win 32- i 64-bit, Linux, Mac OS). Cóż, kiedy od stycznia br. – tylko w postaci odpłatnej, ograniczonej czasowo licencji (rocznej za 99 euro w wersji standard, o czym pisałem m.in. tutaj).
Zostajemy bez wyjścia? Nie jest oczywiście tak źle.

FreeCAD. Open Source, bezpłatny… i w zasadzie profejsonalny…

FreeCAD
Ten system opisywałem już nie raz, nie dwa razy (vide np. link tutaj). Można powiedzieć, że jest to w prawie „profesjonalny” system CAD/CAE, rozwijany przez grupę entuzjastów, opracowany w popularnym języku programowania (wyższego rzędu), jakim jest Python. Program „open source”, co oznacza, że w zasadzie każdy może dołożyć do niego swoją „cegiełkę”, a także – czerpać z jego możliwości. Działa także na platformach/systemach 32-bitowych.

I oczywiście można korzystać z niego w pełni nieodpłatnie, również w celach komercyjnych (link do oficjalnej strony programu).
Ale jeśli ktoś szuka rozwiązania stricte 2D…

QCAD
Podobnie jak FreeCAD, również ten program to rozwiązanie „open source”, jednak przeznaczone do pracy tylko w 2D. Opracowany został w sposób gwarantujący jego modułowość (nie tylko CAD, także CAM), rozszerzalność i łatwość adaptacji, a ceniony jest głównie za intuicyjny interfejs użytkownika (osoby pracujące z AutoCAD LT w starszych wersjach, lub jego klonami, wiedzą, co mam na myśli), który bardzo łatwo sobie przyswoić.

Wśród jego funkcjonalności znajdziemy m.in.:
• możliwość pracy na warstwach,
• bloki,
• 35 zaimplementowanych „czcionek CAD” (i obsługę czcionek TrueType),
• jednostki metryczne i calowe,
• import i eksport formatów DXF i DWG,
• ponad 40 narzędzi dedykowanych branży budowlanej,
• narzędzia do szkicowania i modyfikacji punktów, linii, łuków, okręgów, elips, splajnów, polilinii, tekstów, wymiarów, kreskowania, wypełnień, obrazów rastrowych
• dostęp do biblioteki z ponad 4800 częściami i normaliami CAD,
• narzędzia wiersza poleceń,
• dwg2pdf, dwg2svg, dwg2bmp itp.,

a z obszaru CAM oczywiście eksport g-kodu, a także nesting (zdecydowanie lepszy, niż na Spectrum ;)).

QCAD można pobrać bez problemu w wersji 32-bitowej…

QCAD można pobrać tutaj.

LibreCAD
To także rozwiązanie 2D i także „open source”. Niestety, nie jest już rozwijane od kilku lat (ostatnie aktualizacje i pliki instalacyjne pochodzą z 2016 roku – przyp. red.), a sam proces pobrania i instalacji zdecydowanie odbiega od wcześniej przytoczonych propozycji; FreeCAD i QCAD instalujemy jak w pełni profesjonalne rozwiązania. Mimo tych ograniczeń/niedogodności, LibreCAD zasługuje na to, by uwzględnić go w tym zestawieniu. Link do pobrania wersji instalacyjnej LibreCAD można znaleźć tutaj.

Powinienem wspomnieć jeszcze chociażby o BRL-CAD… zwłaszcza, że kiedyś byłem jego szczerym entuzjastą. Ale w moim przekonaniu nie wytrzymał konkurencji z FreeCAD i jeśli miałbym dokonać wyboru…

Pozdrawiam serdecznie i życzę satysfakcji z instalowania i korzystania z darmowego oprogramowania CAD/CAM, do tematu postaram się wrócić – wskazując na bezpłatne rozwiązania CAE (chociażby Z88 Aurora, czy Calculix goszczący niegdyś częściej na łamach CADblog.pl, np. tutaj).

(ms)

3 Komentarze

  1. Jest jeszcze jeden program bezpłatny Nanocad 5 prod. rosyjskiej firmy Nanosoft. Jest to program z 2012r. otwiera i zapisuje pliki dwg, dwx R12 do R18. Praca na warstwach, wszystkie polecenia jak w AutoCad LT, w stosunku do DraftSight uboższy ale ma za to możliwość pracy z plikami rastrowymi. Można zmodyfikować plik pgp pod kątem własnych poleceń.

  2. Po co próbować. Nanocad 5 to produkt sprzed 6-7 lat. Czy nie lepiej wydać 900PLN i kupić nowego IntelliCAD 10 w postaci ActCAD 2021 Standard. Sprawa załatwiona. Jak założymy sobie że następny upgrade będzie za 5 lat to koszt wyjdzie nam 15 PLN-ów miesięcznie. Tyle co 2-3 paczki chipsów Lays. Można przetestować tu link :https://actcad.pl
    Zalety niska cena i tani upgrade (50%ceny), najnowsze rozwiązania IntelliCAD 10, małe wymagania sprzętowe, przenośność licencji, dodatki za które inni karzą sobie płacić, darmowe wsparcie techniczne i aktualizacje przez 1 rok.
    Rozumiem, że wydatek 900PLn z 1998 roku to co innego niż 2021 w stosunku do pensji.
    Uważam że teraz wszystkich stać na zakup CAD, a ceny nie są porażające jak 20 lat temu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*