Polskie firmy na drodze do innowacji

Podsumowanie konferencji „INNOWACJE 4.0
– Przyszłość Tworzenia”

Innowacje i nowoczesne rozwiązania technologiczne dla przemysłu były tematem konferencji „INNOWACJE 4.0 – Przyszłość Tworzenia”, która 4 czerwca odbyła się w Centrum Konferencyjnym POLIN w Warszawie. Wydarzenie organizowane przez Autodesk przyciągnęło 200 uczestników z branży przemysłowej, którzy mieli okazję wysłuchać wystąpień kilkunastu specjalistów w tych dziedzinach.

Tworzenie nowoczesnej gospodarki w erze cyfryzacji wymaga innowacyjnego podejścia do projektowania i produkcji, dlatego pierwsza edycja konferencji „INNOWACJE 4.0 – Przyszłość Tworzenia” poświęcona była odpowiedziom na wyzwania, jakie firmom przemysłowym stawia czwarta rewolucja przemysłowa.

Wydarzenie otworzyła specjalna prelekcja współtwórcy brytyjskiej inicjatywy promującej innowacyjne rozwiązania w przemyśle na Wyspach (The Future of British Manufacturing), nt. przyszłości wytwarzania innowacyjnych produktów i sposobów, w jaki firmy mogą wykorzystać zmiany zachodzące w przemyśle do zbudowania przewagi konkurencyjnej.

„Rola innowacji w branży jest moim zdaniem absolutnie kluczowa.
Bez nich firmy nie rozwijają się, pozostają w stagnacji. Obecnie jesteśmy pod wielką presją globalnej konkurencji i rosnącej złożoności prowadzenia biznesu. Innowacje to sposób na tworzenie lepszych produktów, generowanie większych zysków, a co za tym idzie zabezpieczenie swojej przyszłości.”

Asif Moghal, Senior Manufacturing Industry Manager, Autodesk

Uczestnicy konferencji #InnowacjeAutodesk mieli także okazję zapoznać się z wyzwaniami projektowymi, jakie stały przed firmami Newag, Terma czy Astronika oraz dzięki jakim narzędziom i technologiom udało im się je zrealizować. – Innowacje są niezbędne w branży kosmicznej. Projektujemy na co dzień zupełnie nowe mechanizmy, na zupełnie różne misje kosmiczne i pod zupełnie różne wymagania, dlatego innowacja jest dla nas chlebem powszednim. – powiedział Jakub Stelmachowski z firmy Astronika. – Udział w takich konferencjach, jak Innowacje 4.0, pozwala nam poszerzyć nasze horyzonty zarówno na inne branże, poznać nowe kontakty od osób z branży i firm pokrewnych oraz dowiedzieć się, co nowego dzieje się w świecie wytwarzania, produktów Autodesk i świecie nowych technologii. – dodał.

Warsztatowa formuła drugiej części konferencji pozwoliła uczestnikom mającym bezpośrednie przełożenie na rozwój produktów i procesów produkcyjnych w firmach uzyskać praktyczną wiedzę między innymi na temat tego, jak przygotowywać atrakcyjne i precyzyjne oferty przetargowe oraz jak wdrożyć strategię cyfrową pozwalającą zwiększyć sprzedaż i rentowność biznesu. Konferencji towarzyszyła wystawa stoisk firm partnerskich i sponsorów, prezentujących najnowsze rozwiązania wspierające innowacje przemysłowe.

W trakcie konferencji firma Autodesk ogłosiła inicjatywę „Przyszłość Polskiego Przemysłu”, która ma na celu wspieranie polskich firm w budowaniu kompetencji sprzyjających rozwojowi Przemysłu 4.0, czyli budowaniu konkurencyjności dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowych. W ramach tej inicjatywy firma pomaga wdrożyć strategię digitalizacji i organizuje warsztaty nt. innowacyjności, podczas których doradza, jak z sukcesem wprowadzić przedsiębiorstwo w nową erę w przemyśle.

– Nazwaliśmy konferencję Innowacje 4.0, dlatego że innowacja wiąże się z ideą Przemysłu 4.0. Zachęcamy firmy do brania udziału w tego typu wydarzeniach, które pozwalają uzyskać informacje na temat innowacyjnych działań związanych z czwartą rewolucją przemysłową, podejmowanych przez inne firmy. Najważniejsze jest zrozumienie podstaw zachodzących zmian, zastanowienie się jak do nich pasuje moja firma, czy oferowane przez nią produkty i usługi. Następnie należy dobrać optymalne rozwiązania spośród tych dostępnych na rynku przemysłowym i stopniowo wdrażać je i w pełni wykorzystywać ich potencjał, po to by być tańszym, bardziej konkurencyjnym i wytwarzać lepsze produkty. – powiedział dr inż. Radosław Cieślak, Industry Executive Director w Autodesk.

Partnerami konferencji były firmy Dell, HTC VIVE, Epson, AEC Design, Aplikom, CADSOFT, CADVISION, Man and Machine Software Sp. z o.o., MAT, PCC Polska, PROCAD, PSP Solution i Tech Data. Partnerami Merytorycznymi: Sieć Otwartych Innowacji i Agencja Rozwoju Przemysłu.

Źródło: Autodesk Poland

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*