Wytłoczenie w ZW3D CAD/CAM 2019

Czy zdarzało się Państwu, że uzyskanie wytłoczonego logo firmy na zakrzywionej ścianie stanowiło problem? Jak wykonać takie wytłoczenie? Poniższt materiał autorstwa specjalistów z 3DMaster omawia operacje wytłoczenia w systemie ZW3D – za pomocą polecenia „Nałożenie krzywych”

Dzięki operacji Nałożenie krzywych (w zakładce Operacje) możliwe jest wytłoczenie dowolnego napisu – np. logo firmy. Operacja ta pozwala na zmianę położenia wstawianego tekstu, a także obrócenie go o dowolny kąt. Możliwe jest także wybranie głębokości wytłoczenia, czyli wytłoczenie „na zewnątrz ściany” lub „do wewnątrz”.

Polecenie-nalozenie-krzywych-w-ZW3D
Rys. 1. Polecenie nałożenie krzywych

 

Wytloczony-napis-w-ZW3D
Rys. 2. Efekt nałożenie krzywych na ścianę – wytłoczony napis

Wytłoczenie obrazu
Funkcja wytłoczenie obrazu pozwala na wytłoczenie „na zewnątrz/do wewnątrz” kształtu uzyskanego na podstawie skali szarości importowanego obrazu. Rezultatem tej operacji jest obraz „wytłoczony” na podobieństwo płaskorzeźby. Znajduje się w zakładce „Swobodne formowanie”. Umożliwia ona wybór wielkości odsunięcia, tak jak w przypadku funkcji nałożenie krzywych, a zmiana kierunku odsunięcia jest realizowana za pomocą znaku. Obraz możemy poszerzać i obracać poprzez dostępne opcje. Możliwe jest także mapowanie tekstury na ścianie oraz ustawienie pożądanej rozdzielczości kształtu.

Wytloczenie-obrazu-w-ZW3D
Rys. 3. Naniesienie kształtu z obrazu na ścianę – wytłoczenie obrazu

 

Wytloczenie-do-wewnatrz-w-ZW3D
Rys. 4. Wytłoczenie logo firmy „na zewnątrz ściany/do wewnątrz” na modelu obudowy głośnika

Program ZW3D CAD/CAM 2019 można pobrać bezpłatnie ze strony polskiego dystrybutora oprogramowania (link tutaj).

Źródło: 3DMaster

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*