Pierwszy komputer kwantowy na rynku

IBM Quantum

Jak poinformował portal Purepc.pl, IBM wprowadził do swojej oferty pierwszy komputer kwantowy, dostępny dla celów naukowych lub przemysłowych. „IBM Q System One” jako pierwszy w historii przekroczył próg laboratorium badawczego i chociaż na razie nie trafia jeszcze „pod strzechy”, to przecież wiemy dobrze o tym, jak szybki postęp dokonuje się w dziedzinach elektroniki i informatyki…

Dane w komputerach kwantowych są reprezentowane przez aktualny stan kwantowy układu stanowiącego komputer. Ewolucja tego układu odpowiada procesowi obliczeniowemu. Odpowiednie zaplanowanie ewolucji układu kwantowego, czyli stworzenie odpowiedniego algorytmu kwantowego pozwala teoretycznie na osiągnięcie wyników w znacznie efektywniejszy sposób, niż za pomocą „tradycyjnych” komputerów. Obecnie nasze komputery (nie wyłączając wysłużonej redakcyjnej Toshiby – przyp. red.) przechowują dane w formie kodu binarnego – ciągów zer i jedynek, które reprezentują litery oraz cyfry. W komputerach kwantowych stosowane są kubity („kwantowe bity”) – w wielkim uproszczeniu pozwalają one na istnienie zer i jedynek jednocześnie. Kubit niesie w sobie naraz o wiele więcej informacji niż zero-jedynkowy bit, dlatego komputer taki jest w stanie wykonać równolegle wiele obliczeń. I tu m.in. tkwi sekret ich niewyobrażalnej mocy obliczeniowej.

IBM Q System One 1
IBM Q System One. Ten szklany sześcian kryje w sobie niezwykłe rozwiązanie i możliwości… Fot. IBM

IBM Q System One

 

IBM Q System One został zaprojektowany przez naukowców IBM, inżynierów systemowych i projektantów przemysłowych. Ma modułową budowę i – jak na tej klasy urządzenie – kompaktową konstrukcję (wystarczy przypomnieć sobie pierwsze komputery lampowe, klasy Eniac), zoptymalizowaną pod kątem stabilności, niezawodności i ciągłego wykorzystania – także komercyjnego.

Firma IBM poinformowała również o budowie nowego centrum danych, które wyposażone będzie w komputery kwantowe przeznaczone do usług obliczeniowych w chmurze…

Szkielet Q System One tworzy wykonana z aluminium i stali rama, podtrzymująca nie tylko układy wewnętrzne, ale także obudowę wykonaną z przezroczystego szkła borokrzemowego o grubości ponad centymetra. Solidna obudowa w połączeniu z wewnętrznym elektronicznym systemem stabilizacji minimalizuje ryzyko wystąpienia potencjalnych drgań, które mogą prowadzą do fluktuacji fazy i dekoherencji kubitu.

IBM Q System One
Kwantowy komputer IBM to wiele niestandardowych komponentów i rozwiązań, nie tylko wspomniany system stabilizacji, ale także układ kriogeniczny zapewniający ciągłe zimno bliskie zeru absolutnemu (sic!) i izolowane środowisko kwantowe, czy wreszcie firmware Quantum do zarządzania systemem i umożliwiający aktualizację systemu bez przestojów dla użytkowników.

Quantum w chmurze
Pod koniec tego roku w Poughkeepsie w stanie Nowy Jork otwarte zostanie nowe centrum wyposażone w komputery kwantowe – IBM Q Quantum Computation Center. W nowym centrum znajdą się jedne z najbardziej zaawansowanych systemów obliczeniowych w chmurze, które będą dostępne dla uczestników IBM Q Network.

Źródło: IBM, PurePC.pl, Focus.pl

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*